Постанова від 29.04.2026 по справі 902/286/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року Справа № 902/286/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Василишин А.Р., суддя Філіпова Т.Л. , суддя Бучинська Г.Б.

секретар судового засідання Кужель Є.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-інвестиційна група «Атлант» на рішення Господарського суду Вінницької області від 30 січня 2026 року по справі №902/286/25 (суддя - Шамшуріна М.В.)

час та місце ухвалення рішення: 30 січня 2026 року; м. Вінниця, вул. Пирогова, 29, повний текст рішення складено 10 лютого 2026 року

за позовом Бучанської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - Інвестиційна Група "Атлант"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області

про визнання недійсними частини договорів та стягнення 2 943 591 грн 96 коп. безпідставно отриманих коштів

за участю представників сторін:

від Позивача та Третьої особи - не з'явилися;

від Відповідача - Гуцол Р.В..

ВСТАНОВИВ:

Бучанська міська рада (надалі - Прокурор) звернулася до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - Інвестиційна Група "Атлант" (надалі - Відповідач) про визнання недійсними частин 3 договорів підряду від 25 вересня 2023 року № 319, від 25 вересня 2023 року № 320, від 11 жовтня 2023 року № 342, від 23 листопада 2023 року № 404, від 17 червня 2024 року № 220, укладених між Позивачем та Відповідачем в частині включення в ціну постачання будівельно-монтажних робіт податку на додану вартість та про стягнення з Відповідача на користь Позивача безпідставно отриманих коштів у загальному розмірі 2 943 591 грн 96 коп..

В обґрунтування своїх позовних вимог зауважив, що рахунковою палатою проведено аудит та за результатом проведеної перевірки складено Акт від 12 вересня 2024 року № 01- 26-10/174 та Звіт від 10 грудня 2024 року в якому Позивачу надано рекомендації щодо вжиття заходів з повернення нарахованої та сплаченої суми ПДВ в частині будівельно-монтажних робіт, здійснення її перерахунку до державного бюджету по підрядних організаціях, які виконували будівельно-монтажні роботи з будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту) житла, що фінансуються із залученням коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії. Позивач зауважив, що Відповідач отримав від Позивача кошти за будівельно - монтажні роботи, утому числі ПДВ у загальному розмірі 2 943 591 грн 96 коп., наголошуючи, що вказані роботи були звільнені від оподаткування ПДВ, а тому вважає, що неповернення Відповідачем вказаної суми, перерахованої поза межами договірних платежів, має наслідком збагачення Відповідача за рахунок Позивача поза підставою передбаченою Законом.

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 30 січня 2026 року (том 5, а.с. 57-71) позов задоволено. Визнано недійсними: пункт 3.1 частини 3 договору підряду № 319 від 25 вересня 2023 року укладеного між Позивачем та Відповідачем в частині включення в договірну ціну податку на додану вартість у розмірі 420 188 грн 14 коп.; пункт 3.1 частини 3 договору підряду № 320 від 25 вересня 2023 року в частині включення в договірну ціну податку на додану вартість у розмірі 713 625 грн 81 коп.; пункт 3.1 частини 3 договору підряду № 342 від 11 жовтня 2023 року в частині включення в договірну ціну податку на додану вартість у розмірі 1 228 190 грн 96 коп.; пункт 3.1 частини 3 договору підряду № 404 від 23 листопада 2023 року в частині включення в договірну ціну податку на додану вартість у розмірі 539 077 грн 66 коп.; пункт 3.1 частини 3 договору підряду № 220 від 17 червня 2024 року в частині включення в договірну ціну податку на додану вартість у розмірі 42 509 грн 39 коп..

Окрім того вказаним судовим рішенням, стягнуто з Відповідача на користь Позивача безпідставно отриманих коштів у розмірі 2 943 591 грн 96 коп..

Приймаючи дане рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що роботи з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків, що будується за державні кошти відносяться до операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла, які звільненні від оподаткування податком на додану вартість та, що режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 197.15 статті 197 ПК України застосовується в цілому до операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла, що будується за державні кошти, а не до окремих її складових частин, тому до визначеної за договором ціни таких робіт сума ПДВ у розмірі 20 % від вартості робіт не підлягала включенню.

З огляду на те, що відповідно до приписів статті 14 ГПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог, суд першої інстанції виснував, що позовні вимоги про визнання недійсним пункту 3.1 частини 3 укладених сторонами договорів підряду в частині включення до вартості робіт податку на додану вартість у розмірі зазначеному у пунктах 1-5 прохальної частини позову підлягають задоволенню.

Щодо вимог про стягнення з Відповідача на користь Позивача безпідставно отриманих коштів, то місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні вказав, що на підставі договорів підряду, довідок про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3, актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в підписаних сторонами, Відповідачем виконано будівельні роботи, а Позивачем на підставі платіжних інструкцій оплачено вартість таких робіт на суму 44 426 493 грн 90 коп., у тому числі ПДВ в сумі 7 404 415 грн 79 коп.. Суд першої інстанції констатував, що за змістом позову, Позивач просить стягнути з Відповідача безпідставно отримані кошти за кожним із договорів підряду в частині сплаченого податку на додану вартість у розмірі зазначеному у пунктах 1-5 прохальної частини позову, що в загальному розмірі становить 2 943 591 грн 96 коп..

Приймаючи до уваги, що Відповідач отримав від Позивача кошти за виконані роботи з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків, які відносяться до операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за державні кошти з ПДВ, а відповідні операції були звільнені від оподаткування ПДВ, враховуючи вищевикладені висновки суду про безпідставне включення до договірної ціни суми ПДВ та невідповідність пункту 3.1 договорів підряду вимогам чинного законодавства в цій частині, суд першої інстанції дійшов висновку, що Відповідачем без достатньої правової підстави отримано від Позивача грошові кошти в сумі ПДВ у складі вартості виконаних будівельних робіт та відповідно стягнув дані кошти.

Відповідач не погоджуючись з винесеним судом першої інстанції рішенням, звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою (том 5, а.с. 77-80), в якій з підстав, висвітлених в ній, просив суд рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в позові.

Мотивуючи дану апеляційну скаргу, Відповідач вказав, що предметом договорів підряду укладених сторонами є роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку (заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді) за адресою об'єктів зазначеною у договорах підряду.

Відповідач зазначає в апеляційній скарзі, що при розгляді справи ніби то доведено та Позивачем не спростовано (а судом першої інстанції не враховано) сукупність таких обставин, а саме: всі суми ПДВ отримані на виконання спірних договорів, підписаних актів КБ-2в та довідок КБ-3, а також згідно платіжних інструкцій, складених Позивачем, які містили позначку «сума з ПДВ»; за всіма отриманими оплатами виконаних робіт Відповідачем відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України зареєстровано податкові накладні; всі суми ПДВ отримані від Позивача відображені Відповідачем у податковій звітності (декларація з податку на додану вартість), як податкові зобов'язання; всі суми податкових зобов'язань, в тому числі ПДВ отримане від Позивача фактично сплачено Відповідачем до Державного бюджету України. Вказане, на переконання скаржника, дає підстави для застосування позиції Касаційного господарського суду за результатами розгляду справи № 910/4017/24 (включення до вартості товару ПДВ за умови звільнення операцій від його сплати, але за іншою статтею Податкового кодексу України), висловленої у постанові від 9 липня 2025 року, зокрема те, що: «оскільки такі кошти були сплачені ТОВ "Київгеоцентр Сервіс" державі Україна як податковим агентом ВЧ у формі податку до державного бюджету України 113. Нечітке формулювання приписів податкового законодавства, яке призвело до того, що на стадії укладання договору обидва контрагенти - як військова частина, так і постачальник - помилково включили у вартість товарів суму ПДВ і відповідна сума була сплачена до державного бюджету, не має призводити до стягнення з постачальника відповідної суми на користь покупця. Це становитиме надмірний фінансовий тягар для постачальника, який у цьому випадку діяв добросовісно (сплатив в подальшому відповідну суму до бюджету як ПДВ). 114. З огляду на те, що у цій справі відсутні підстави для визнання недійсним пункту Договору в частині включення до ціни правочину суми ПДВ, а спірна сума коштів у розмірі 94 832,00 грн була сплачена державі Україна у формі податку до державного бюджету України, то суди попередніх інстанцій правильно відмовили у задоволенні позову.»

Скаржник в апеляційній скарзі вказав, що фактично за наявної та підтвердженої доказами у справі конструкції взаємовідносин, держава в особі Позивача сплатила Відповідачу кошти у вигляді ПДВ, а Відповідач ті ж самі кошти сплатив у якості податку на додану вартість на користь держави.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23 березня 2026 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Відповідача на рішення місцевого господарського суду від 30 січня 2026 року в справі №902/286/25.

2 квітня 2026 року через підсистему "Електронний суд" від Позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Позивач просив залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скарну без задоволення. При цьому Позивач вказав, що судом першої інстанції правомірно встановлено, що договори підряду укладені Позивачем з Відповідачем за результатами проведених Позивачем публічних закупівель та документи, які складалися Позивачем у межах оголошених закупівель включали інформацію про загальну вартість робіт, у тому числі ПДВ та інформацію, що оплата робіт буде здійснюватися за рахунок коштів місцевого бюджету та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою КМУ від 10 лютого 2023 року № 118. На момент укладення договорів підряду та їх виконання Відповідач як виконавець за договорами був зареєстрований платником податку на додану вартість. Позивач зауважив, що він як замовник за договором не був зареєстрований платником податку на додану вартість. Констатував, що укладені договори підряду та складені на їх виконання первинні та платіжні документи містять відомості щодо вартості робіт та суми ПДВ, яка включена до загальної вартості робіт. З даного Позивач виснує, що в укладених договорах підряду, а надалі у довідках про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3, актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в підписаних сторонами, платіжних інструкціях, а також складених та зареєстрованих скаржником (Відповідачем) податкових накладних, господарські операції з виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку відображалися як господарські операції, які підлягають оподаткуванню за повною ставкою ПДВ 20%.

Позивач вказав, що грошові кошти, що отримані скаржником як підрядником і надавачем (постачальником) будівельно-монтажних робіт з будівництва житла є державними коштами, отриманими з місцевого та державного бюджету, що на його переконання, відповідає умовам договорів підряду. Констатує, що за змістом пункту 197.15 статті 197 ПК України операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла, що будується за державні кошти звільнені від оподаткування. Позивач при цьому звернув увагу на постанову Верховного Суду від 27 січня 2026 року в справі № 909/753/24, ухваленою у подібних правовідносинах, де Верховний Суд зазначив, що дана норма є чіткою, зрозумілою та передбачуваною, при цьому, вона визначає лише одну умову для застосування податкової пільги, а саме фінансування будівництва житла за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів.

Ухвалою апеляційного господарського суду від 15 квітня 2026 року проведення підготовчих дій закінчено. Розгляд апеляційної скарги призначено на 29 квітня 2026 року об 14:00год.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23 квітня 2026 року задоволено заяву представника Відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

28 квітня 2026 року через підсистему «Електронний суд» від представника Позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, обгрунтоване неможливістю прибуття представника Позивача в судове засідання з огляду на його відпустку.

В судове засідання від 29 квітня 2026 року представники Позивача, Третьої особи не з'явилися.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання судом вимог частини першої статті 120 Господарського процесуального кодексу України.

Крім того, суд не викликав учасників справи у судове засідання, відповідно до частини 1 статті 120 Господарського процесуального кодексу України, що вказує на те, що ухвалою суду від 15 квітня 2026 року явка сторін обов'язковою не визнавалась.

В той же час, згідно пункту 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

При цьому, дослідивши клопотання представника Позивача суд апеляційної інстанції констатує, що відпустка головному спеціалісту юридичного відділу управління юридично-кадрової роботи, надана саме з 29 квітня 2026 року по 1 травня 2026 року (3 дні), тобто з дня на який і було призначено розгляд апеляційної скарги (та про дату котрого на час надання такої відпустки було достименно відомо Позивачу) адже ухвала про призначення справи до розгляду отримана Позивачем 16 квітня 2026 року (що підтверджується довідкою про доставку електронного листа), тобто до винесення розпорядження про надання частини невикористаної щорічної відпустки від 20 квітня 2026 року.

Дане ж в свою чергу вказує на те, що такі дії сторони спрямовано на непроведення судового засідання в призначену апеляційним господарським судом дату, що в свою чергу вказує на недобросовісність таких дій та їх невідповідність із завданням господарського судочинства.

Окрім того, відпустка надана головному спеціалісту юридичного відділу управління юридично-кадрової роботи, що вказує на те, що з огляду на організаційно-правову форму - відділ юридично кадрової роботи, у юридичному відділі працюють і інші юристи. А не лише один, котрий пішов у відпусту, що опосередковано вказує на можливість підготовки та участі в справі іншого представника зі сторони Позивача.

Враховуючи вищевказане суд апеляційної інстанції відхиляє клопотання Позивача про відкладення розгляду апеляційної скарги. Водночас колегія суду зауважує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Враховуючи вищевказане суд констатує, що відкладення розгляду апеляційної скарги, визначене статтею 273 Господарського процесуального кодексу України, по суті є неприпустимим з огляду на те, що це суперечить одному із завдань господарського судочинства, визначених частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (своєчасне вирішення судом спорів). При цьому апеляційний господарський суд наголошує на тому, що в силу дії частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншим міркуваннями в судовому процесі.

У зв'язку із тим, що судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, враховуючи, що участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторін, явка учасників судового процесу ухвалою суду не визнана обов'язковою, представників Позивача, Третьої особи за наявними в матеріалах справи доказами. Водночас суд апеляційної інстанції враховує, що в матеріалах справи є письмова позиція Позивача, що висвітлена у відзиві на апеляційну скаргу, котрий описано вище у цій постанові.

В судовому засіданні від 29 квітня 2026 року, яке проведено в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, представник Відповідача просив суд апеляційної інстанції рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в позові. Представник Відповідача вказав, що: всі суми ПДВ отримані на виконання спірних договорів, підписаних актів КБ-2в та довідок КБ-3, а також згідно платіжних інструкцій, складених Позивачем, які містили позначку «сума з ПДВ»; за всіма отриманими оплатами виконаних робіт Відповідачем відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України зареєстровано податкові накладні; всі суми ПДВ отримані від Позивача відображені Відповідачем у податковій звітності (декларація з податку на додану вартість), як податкові зобов'язання; всі суми податкових зобов'язань, в тому числі ПДВ отримане від Позивача фактично сплачено Відповідачем до Державного бюджету України. Представник зауважив, що необхідно застосувати до даних правовідносин позицію Касаційного господарського суду за результатами розгляду справи № 910/4017/24, в якій зазначено про те, що нечітке формулювання приписів податкового законодавства, яке призвело до того, що на стадії укладання договору обидва контрагенти - як військова частина, так і постачальник - помилково включили у вартість товарів суму ПДВ і відповідна сума була сплачена до державного бюджету, не має призводити до стягнення з постачальника відповідної суми на користь покупця та що це становитиме надмірний фінансовий тягар для постачальника, який у цьому випадку діяв добросовісно. Представник Відповідача вказав, що у цій справі відсутні підстави для визнання недійсним пунктів Договору в частині включення до ціни правочину суми ПДВ, а спірні суми коштів були сплачені державі Україна у формі податку до державного бюджету України. Констатував, що фактично за наявної та підтвердженої доказами у справі конструкції взаємовідносин, держава в особі Позивача сплатила Відповідачу кошти у вигляді ПДВ, а Відповідач ті ж самі кошти сплатив у якості податку на додану вартість на користь держави.

Заслухавши пояснення представника Відповідача, дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, відзиву Позивача на апеляційну скаргу, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду доходить висновку, що апеляційну скаргу Відповідача слід задоволити, а оскаржуване рішення скасувати, прийнявши нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. При цьому колегія виходила з наступного.

Із наявних у справі та досліджених судом апеляційної інстанції доказів слідує, що 4 вересня 2023 року Позивачем оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-04-013156-а, вид предмета закупівлі - роботи, назва предмета закупівлі - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (том 1 а.с. 171, 172).

27 вересня 2023 року за результатом проведення процедури закупівлі сформовано звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-04-013156-а, у якому зокрема зазначено про відповідність пропозиції Відповідача кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та про відсутність підстав для відмови, установлених статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі" (том 1 а.с. 174 зворот - 175 зворот).

Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-04-013156-а від 27 вересня 2023 року ціна пропозиції Відповідача після закінчення аукціону складає 4 908 478 грн 03 коп. з ПДВ; дата оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - 18 вересня 2023 року; дата укладення договору про закупівлю - 25 вересня 2023 року; сума визначена у договорі про закупівлю - 4 908 478 грн 03 коп. з ПДВ; найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - Відповідач; ідентифікатор договору - 319.

Згідно з повідомленням про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-04-013156-а джерелом фінансування закупівлі визначено місцевий бюджет, опис - субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, здійснюється відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою КМУ від 10 лютого 2023 року № 118; сума - 5 678 017 грн 20 коп. (том 1 а.с. 176).

25 вересня 2023 року між Позивачем (замовник) та Відповідачем (підрядник) за результатом проведеної закупівлі укладено договір підряду №319 (надалі - Договір №319; том 1 а.с. 29-38, 177-185).

Відповідно до пункту 1.1 Договору №319, Позивач доручає, а Відповідач зобов'язався відповідно до проектно-кошторисної документації та умов Договору №319 виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді", код Єдиного закупівельного словника ДК021:2015 - 45453000 Капітальний ремонт і реставрація на об'єкті.

У відповідності до пункту 1.2 Договору №319, об'єктом договору підряду № 319 є багатоквартирний житловий будинок. Місце розташування об'єкта: вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області.

За змістом пункту 1.5 Договору №319, роботи виконуються Відповідачем згідно проектно-кошторисної документації та тендерної документації в межах ціни Договору №319. Відповідач повинен виконати передбачені Договором №319 роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, умовам тендерної та проектно-кошторисної документації на об'єкт.

Розділом 3 Договору № 319 сторонами визначено договірну ціну Договору №319.

Пунктом 3.1 Договору №319, сторони передбачили, що договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 4 090 398 грн 36 коп.; ПДВ у сумі 818 079 грн 67 коп.; разом (сума рядків а і б): 4 908 478 грн 03 коп..

Договірна ціна є додатком (додаток №1) до цього Договору №319.

Договірна ціна за Договором № 319 визначається сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання робіт відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням пункту 19 "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - особливості), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

4 вересня 2023 року Позивачем оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-04-013183-а, вид предмета закупівлі - роботи, назва предмета закупівлі - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (том 1, а.с. 221).

27 вересня 2023 року за результатом проведення процедури закупівлі сформовано звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-04-013183-а, у якому зокрема зазначено про відповідність пропозиції Відповідача кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та про відсутність підстав для відмови, установлених статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі" (том 1 а.с. 224 зворот -225 зворот).

Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-04-013183-а від 27 вересня 2023 року ціна пропозиції Відповідача після закінчення аукціону складає 10 439 787 грн з ПДВ; дата оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - 18 вересня 2023 року; Дата укладення договору про закупівлю - 25 вересня 2023 року; сума визначена у договорі про закупівлю - 10 439 787 грн з ПДВ; найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - Відповідач; ідентифікатор договору - 320.

Згідно з повідомленням про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-04-013183-а джерелом фінансування закупівлі визначено місцевий бюджет, опис - субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, здійснюється відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою КМУ від 10 лютого 2023 року № 118; сума - 14 288 500 грн 80 коп. (том 1, а.с. 226).

25 вересня 2023 року між Позивачем (замовник) та відповідачем (підрядник) за результатом проведеної закупівлі укладено договір підряду №320 (надалі - Договір №320; том 1 а.с. 46-54, 227-235).

Відповідно до пункту 1.1 Договору №320 Позивач доручає, а Відповідач зобов'язався відповідно до проектно-кошторисної документації та умов Договору виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді", код Єдиного закупівельного словника ДК021:2015 - 45453000 Капітальний ремонт і реставрація на об 'єкті.

Згідно з пунктом 1.2 Договору №320 об'єктом договору є багатоквартирний житловий будинок. Місце розташування об'єкта: вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області.

За змістом пункту 1.5 Договору №320 роботи виконуються Відповідачем згідно проектно-кошторисної документації та тендерної документації в межах ціни цього договору. Відповідач повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, умовам тендерної та проектно-кошторисної документації на об'єкт.

Розділом 3 Договору № 320 сторонами визначено договірну ціну договору.

Пунктом 3.1 Договору №320 сторони передбачили, що договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 8 699 822 грн 50 коп.; б) ПДВ у сумі 1 739 964 грн 50 коп.; Разом (сума рядків а і б): 10 439 787 грн 00 коп.

Договірна ціна є додатком (додаток №1) до цього договору.

Договірна ціна за цим договором визначається сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання робіт відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням пункту 19 "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - особливості), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

25 вересня 2023 року Позивачем оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-25-012298-а, вид предмета закупівлі - роботи, назва предмета закупівлі - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (том 2 а.с. 24).

12 жовтня 2023 року за результатом проведення процедури закупівлі сформовано звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-25-012298-а, у якому зокрема зазначено про відповідність пропозиції Відповідача кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та про відсутність підстав для відмови, установлених статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі" (том 2, а.с. 27 зворот - 28 зворот).

Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-09-25-012298-а від 12 жовтня 2023 року ціна пропозиції Відповідача після закінчення аукціону складає 17 589 746 грн 10 коп. з ПДВ; дата оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - 5 жовтня 2023 року; дата укладення договору про закупівлю - 11 жовтня 2023 року; сума визначена у договорі про закупівлю - 17 589 746 грн 10 коп. з ПДВ; найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - Відповідач; ідентифікатор договору - 342.

Згідно з повідомленням про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-25-012298-а джерелом фінансування закупівлі визначено місцевий бюджет, опис - субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, здійснюється відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою КМУ від 10 лютого 2023 року № 118; сума - 20 418 735 грн 60 коп. (том 2, а.с. 29).

11 жовтня 2023 року між Позивачем (замовник) та Відповідачем (підрядник) за результатом проведеної закупівлі укладено договір підряду №342 (надалі - Договір №342; том 2, а.с. 30-38).

Відповідно до пункту 1.1 Договору №342 Позивач доручив, а Відповідач зобов'язався відповідно до проектно-кошторисної документації та умов Договору 342 виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді", код Єдиного закупівельного словника ДК021:2015-45453000 Капітальний ремонт і реставрація на об'єкті.

Як вбачається з пункту 1.2 Договору №342, об'єктом договору є багатоквартирний житловий будинок. Місце розташування об'єкта: вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області.

За змістом пункту 1.5 Договору №342 роботи виконуються Відповідачем згідно проектно-кошторисної документації та тендерної документації в межах ціни Договору 342. Відповідач повинен виконати передбачені цим Договором №342 роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, умовам тендерної та проектно-кошторисної документації на об'єкт.

Розділом 3 Договору № 342 сторонами визначено договірну ціну Договору 342.

Пунктом 3.1 Договору № 342 сторони передбачили, що договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 14 658 121 грн 75 коп.; б) ПДВ у сумі 2 931 624 грн 35 коп.; разом (сума рядків а і б): 17 589 746 грн 10 коп.. Договірна ціна є додатком (додаток №1) до Договору 342.

Договірна ціна за Договором 342 визначається сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання робіт відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням пункту 19 "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - особливості), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

27 жовтня 2023 року Позивачем оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-10-27-011828-а, вид предмета закупівлі - роботи, назва предмета закупівлі - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (том 2, а.с. 84).

24 листопада 2023 року за результатом проведення процедури закупівлі сформовано звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-10-27-011828-а, у якому зокрема зазначено про відповідність пропозиції Відповідача кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та про відсутність підстав для відмови, установлених статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі" (том 2 а.с. 87 зворот - 88 зворот).

Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2023-10-27-011828-а від 24 листопада 2023 року ціна пропозиції Відповідача після закінчення аукціону складає 16 198 300 грн 33 коп. з ПДВ; дата оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - 14 листопада 2023 року; дата укладення договору про закупівлю - 23 листопада 2023 року; сума визначена у договорі про закупівлю - 16 198 300 грн 33 коп. з ПДВ; найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - Відповідач; ідентифікатор договору - 404.

Згідно з повідомленням про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-10-27-011828-а джерелом фінансування закупівлі визначено місцевий бюджет, опис - місцевий бюджет Бучанської міської територіальної громади; субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктіва, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, здійснюється відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою КМУ від 10 лютого 2023 року № 118; суми відповідно - 11 119 434 грн та 7 547 580 грн (том 2, а.с. 89).

23 листопада 2023 року між Позивачем (замовник) та Відповідачем (підрядник) за результатом проведеної закупівлі укладено договір підряду №404 (надалі - Договір №404; том 2 а.с. 90-100).

Відповідно до пункту 1.1 Договору № 404 Позивач доручає, а Відповідач зобов'язався відповідно до проектно-кошторисної документації та умов цього Договору №404 виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді", код Єдиного закупівельного словника ДК021:2015-45453000 Капітальний ремонт і реставрація на об'єкті.

Згідно з пунктом 1.2 Договору № 404 об'єктом є багатоквартирний житловий будинок. Місце розташування об'єкта: вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області.

За змістом пункту 1.5 Договору №404 роботи виконуються підрядником згідно проектно-кошторисної документації та тендерної документації в межах ціни Договору 404. Відповідач повинен виконати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, умовам тендерної та проектно-кошторисної документації на об'єкт.

Розділом 3 Договору № 404 сторонами визначено договірну ціну Договору 404.

Пунктом 3.1 Договору №404 сторони передбачили, що договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 13 498 583 грн 61 коп; б) ПДВ у сумі 2 699 716 грн 72 коп.; разом (сума рядків а і б): 16 198 300 грн 33 коп..

Договірна ціна є додатком (додаток №1) до Договору 404.

Договірна ціна за Договором 404 визначається сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання робіт відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням пункту 19 "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - особливості), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

За змістом звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2024-06-19-006190-а 17 червня 2024 року між Позивачем та Відповідачем укладено договір № 220; вид предмета закупівлі - роботи; назва предмету закупівлі - капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (коригування); ціна договору - 641 182 грн 62 коп.; джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет, сума - 641 182 грн 62 коп. (том 2, а.с. 149).

Згідно з протоколом затвердження річного плану закупівель UA-Р-2024-06-06-015117-а Позивачем проведено закупівлю без використання електронної системи за предметом закупівлі - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді (коригування) (том 2, а.с. 150).

Відповідно до протоколу затвердження річного плану закупівель UA-Р-2024-06-06-015117-а очікувану вартість предмета закупівлі визначено - 641182 грн 62 коп.; джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет, сума - 641182 грн 62 коп.; обґрунтування підстав для здійснення замовником закупівлі - між Позивачем та Відповідачем 25 вересня 2023 року укладено Договір будівельного підряду (ідентифікатор закупівлі ГО: иА-2023-09-04-013156-а) на виконання робіт "Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в житловому фонді" за результатами закупівлі. Натомість є необхідність в додаткових роботах, які виникли при проведенні будівельних робіт, що виникли безпосередньо в процесі виконання будівельних робіт. На підставі підпункту 8 пункту 13 Особливостей буде укладено прямий договір на виконання робіт "Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області - заходи з усунення аварій в житловому фонді (Коригування)". Вирішено - Затвердити річний план закупівлі та опублікувати на веб-порталі Уповноваженого органу.

17 червня 2024 року між Позивачем (замовник) та Відповідачем (підрядник) за результатом проведеної закупівлі укладено договір підряду №220 (надалі - Договір №220; том 2 а.с. 151-159).

Відповідно до пункту 1.1 Договору №220, Позивач доручив, а Відповідач зобов'язався відповідно до проектно-кошторисної документації та умов цього Договору №220 виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203-а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді. Коригування", код Єдиного закупівельного словника ДК021:2015-45453000 Капітальний ремонт і реставрація на об'єкті.

Згідно з пунктом 1.2 Договору № 220 об'єктом є багатоквартирний житловий будинок. Місце розташування об'єкта: вул. Яблунська, 203-а у м. Буча, Бучанського району, Київської області.

За змістом пункту 1.5 Договору №220 роботи виконуються Відповідачем згідно проектно-кошторисної документації та тендерної документації в межах ціни Договору 220. Відповідач повинен виконати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам, умовам тендерної та проектно-кошторисної документації на об'єкт.

Розділом 3 Договору № 220 сторонами визначено договірну ціну Договору 220.

Пунктом 3.1 Договору №220 сторони передбачили, що договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 534 318 грн 85 коп.; б) ПДВ у сумі 106 863 грн 77 коп.; разом (сума рядків а і б): 641 182 грн 62 коп.. Договірна ціна є додатком (додаток №1) до Договору №220.

Договірна ціна за цим Договором №220 визначається сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання робіт відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням пункту 19 "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - особливості), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

Умови договорів підряду від 25 вересня 2023 року № 319, від 25 вересня 2023 року № 320, від 11 жовтня 2023 року № 342, від 23 листопада 2023 року № 404, від 17 червня 2024 року № 220 є аналогічними.

За умовами пункту 3.2 Договорів підряду, договірна ціна є істотною умовою договору і не може змінюватися, окрім випадків, передбачених особливостями.

Відповідно до пункту 3.3 Договорів підряду, порядок визначення вартості договірної ціни проводиться згідно положень кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва" затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України №281 від 1 листопада 2021 року "Про затвердження кошторисних норм у будівництві".

У відповідності до пункту 3.4 Договорів підряду, джерело фінансування робіт за цим договором: інші субвенції з місцевого бюджету, кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади.

Пунктом 11.1 Договорів підряду сторони визначили, що порядок та строки фінансування за цими договорами визначаються Постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 року № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт І послуг, що закуповуються за бюджетні кошти", Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1764 "Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва", умовами цього договору та узгодженим сторонами Планом фінансування виконаних робіт (Додаток №3), який є невід'ємною частиною договору. План фінансування виконаних робіт складається з урахуванням Календарного графіку виконання робіт і порядку проведення розрахунків за виконані роботи.

За умовами пункту 11.2 Договорів підряду джерелами фінансування робіт за цими договорами є субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії.

Пунктом 12.1 Договорів підряду сторони визначили, що розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати Позивачем по факту виконаних робіт, при умові надходження коштів з джерел фінансування на даний об'єкт на умовах відтермінування платежу на термін до 100 календарних днів.

Також у пункті 12.1 Договорів підряду визначено, що оплата за підряд відбувається шляхом попередньої оплати (авансу) і поточних платежів. Проміжні розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-3), та/або підписаних актів приймання-передачі обладнання і рахунку на оплату. Акти приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-3), акти приймання - передачі обладнання підписуються замовником за наявності у нього всіх необхідних виконавчих документів. Підрядник надає разом із формами КБ-2в, КБ-3 (у 2-х примірниках) замовнику до 25 числа поточного місяця на паперових і магнітних носіях документи, що підтверджують виконання робіт, всю необхідну виконавчу документацію (сертифікати на застосовані матеріали, паспорти на конструкції та обладнання, акти на приховані роботи, документи, що підтверджують фактичні витрати на відрядження, та ін), відомість ресурсів, яка підписана головним бухгалтером або керівником підприємства та підтверджена печаткою, а також реєстр накладних застосованих матеріалів і устаткування із зазначенням вартості, завірений підписом керівника і печаткою.

Відповідно до пункту 12.1.1 Договорів підряду, акти приймання виконаних робіт приймаються Позивачем по мірі виконання робіт.

Також сторонами укладено низку додаткових угод до Договору № 319, за змістом яких було погоджено строк дії Договору № 319 (до 31 грудня 2024 року), внесення змін до "Календарного графіку виконання робіт", внесення змін до "Плану фінансування виконання робіт", фінансування робіт за Договором 319, розмір договірної ціни, зокрема додаткова угода № 1 від 28 грудня 2023 року, додаткова угода № 2 від 19 квітня 2024 року, додаткова угода № 3 від 24 квітня 2024 року (том 1, а.с. 186-190).

Як вбачається із додаткової угоди № 3 від 24 квітня 2024 року до Договору № 319, сторонами погоджено пункт 3.1 цього договору викласти у наступній редакції: "Договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 4 090 398 грн 36 коп.; б) ПДВ у сумі 818 079 грн 67 коп.; разом (сума рядків а і б); 4 908 478 грн 03 коп.".

Також між сторонами укладено низку додаткових угод до Договору № 320, за змістом яких погоджено строк дії Договору №320 (до 31 грудня 2024 року), внесення змін до "Календарного графіку виконання робіт", внесення змін до "Плану фінансування виконання робіт", фінансування робіт за Договором 320, зокрема додаткова угода № 1 від 28 грудня 2023 року, додаткова угода № 2 від 19 квітня 2024 року (том 1, а.с. 236-238).

Згідно з підписаними між сторонами додатковими угодами до Договору № 342, сторонами погоджено строк дії Договору 342 (до 31 грудня 2024 року), внесення змін до "Календарного графіку виконання робіт", внесення змін до "Плану фінансування виконання робіт", фінансування робіт за Договором 342, розмір договірної ціни, зокрема додаткова угода № 1 від 28 грудня 2023 року, додаткова угода № 2 від 24 квітня 2024 року (том 2, а.с. 39-41).

Як вбачається із додаткової угоди № 2 від 24 квітня 2024 року до Договору № 342, сторонами погоджено пункт 3.1 Договору 342 викласти у наступній редакції: "Договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 14 658 121 грн 75 коп.; б) ПДВ у сумі 2 931 624 грн 35 коп.; разом (сума рядків а і б): 17 589 746 грн 10 коп.".

За умовами підписаних між сторонами додаткових угод до Договору № 404, сторонами погоджено строк дії Договору №404 (до 31 грудня 2025 року), внесення змін до "Календарного графіку виконання робіт", внесення змін до "Плану фінансування виконання робіт", фінансування робіт за Договором 404, розмір договірної ціни, зокрема додаткова угода № 1 від 19 квітня 2024 року, додаткова угода № 2 від 27 грудня 2024 року (том 2, а.с. 100 зворот - 103).

Як вбачається із додаткової угоди № 2 від 27 грудня 2024 року до Договору № 404, сторонами погоджено пункт 3.1 Договору 404 викласти у наступній редакції: "Договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 13 498 583 грн 61 коп.; б) ПДВ у сумі 2 699 716 грн 72 коп.; разом (сума рядків а і б): 16 198 300 грн 33 коп.".

Як вказує Позивач та вбачається, що із матеріалів справи, Рахунковою палатою проведено аудит ефективності на тему "Територіальні громади у війну: відновлення соціальної та критичної інфраструктури" за результатами якого складено звіт про результати аудиту, затверджений рішенням Рахункової палати № 55-2 від 10 грудня 2024 року (том 1, а.с. 99-140).

До предмету аудиту віднесено діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з відновлення соціальної та критичної інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії. Обсяг аудиту визначений з урахуванням величини обсягу фінансування та ризику невиконаних робіт, або виконання не у відповідності з нормами чинного законодавства, які встановлені за результатами попереднього дослідження теми аудиту. Суб'єктом аудиту був - Позивач.

За наслідками проведеного аудиту, в частині питання прийняття й оплати будівельних робіт із безпідставно нарахованою сумою ПДВ, Рахунковою палатою у звіті зазначено, що згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

У додатку 7 до звіту Рахунковою палатою внесено інформацію щодо нарахованої суми ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт за проектами з будівництва, зокрема і 16 проектів Позивача, з яких:

· по проєкту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203-а у м. Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - визначено безпідставно нарахований ПДВ (обраховано без вартості будівельних матеріалів) у розмірі 462,70 тис. гривень;

· по проекту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203-б у м. Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - у розмірі 253,19 тис. гривень;

· по проекту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203-в у м. Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - у розмірі 539,08 тис. гривень;

· по проекту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул.Яблунська, 203-г у м. Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - у розмірі 1 055,74 тис. гривень;

· по проекту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203-д у м.Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - у розмірі 713,63 тис. гривень;

· по проекту Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318-а у м. Буча Бучанського р-ну Київської обл. - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - у розмірі 1 228,19 тис. гривень (т. 1 а.с. 131).

За результатами проведеного аудиту Відповідачу рекомендовано вжити заходів щодо повернення нарахованої та сплаченої суми ПДВ у розмірі 9 555,82 тис. грн та здійснення її перерахування до державного бюджету (до 1 квітня 2025 року); перегляду умов чинних договорів будівництва /відновлення житла у частині дотримання вимог пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ (до 1 квітня 2025 року; том 1, а.с. 119 зворотня сторона).

Згідно з рішенням Рахункової палати № 55-2 від 10 грудня 2024 року "Про розгляд Звіту про результати аудиту ефективності на тему "Територіальні громади у війну: відновлення соціальної та критичної інфраструктури" вирішено Позивачу у межах повноважень вжити заходів для усунення причин і мінімізації наслідків порушень і недоліків - щодо повернення нарахованої та сплаченої суми ПДВ у розмірі 9 555,82 тис. грн та здійснення її перерахування до державного бюджету, перегляду умов чинних договорів із будівництва/відновлення житла у частині дотримання вимог пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ (до 1 квітня 2025 року; том 1 а.с. 135 зворот - 140).

Відповідно до наявних у матеріалах справи актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, платіжних інструкцій, на виконання робіт, податкових накладних та умов Договору № 319 Відповідачем визначено вартість за наслідком виконання робіт, а Позивачем оплачено вартість будівельних робіт:

· за актом КБ-2в № 1 на суму 1506677 грн 40 коп. (у т.ч. ПДВ - 251112 грн 90 коп.); згідно платіжної інструкції № 19/10/2023№3103 від 21 жовтня 2023 року - на суму 1506677 грн 40 коп.; (у т.ч. ПДВ - 251112 грн 90 коп.); відповідно до податкової накладної №44 від 21 жовтня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1255564 грн 50 коп., сума податку на додану вартість 251112 грн 90 коп., разом з ПДВ 1506677 грн 40 коп. (том 1, а.с. 191-194);

· за актом КБ-2в № 2 на суму 941 804 грн 53 коп. (у т.ч. ПДВ - 156967 грн 42 коп.); згідно платіжної інструкції №8/11/2023№3192 від 11 листопада 2023 року - на суму 941 804 грн 53 коп. (у т.ч. ПДВ - 156967 грн 42 коп.); відповідно до податкової накладної №52 від 11 листопада 2023 року Відповідачем надало Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 784837 грн 11 коп., сума податку на додану вартість 156967 грн. 42 коп., разом з ПДВ 941 804 грн 53 коп. (том 1, а.с. 195-199);

· за актом КБ-2в № 3 на суму 727 683 грн 61 коп. (у т.ч. ПДВ - 121280 грн 60 коп.); згідно платіжної інструкції № 23/11/2023№33262 від 25 листопада 2023 року - на суму 727683 грн 61 коп. (у т.ч. ПДВ - 121280 грн 60 коп.); відповідно до податкової накладної №58 від 25 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 606403 грн 10 коп., сума податку на додану вартість 121280 грн 60 коп., разом з ПДВ 727683 грн 61 коп. (том 1, а.с. 199-204);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 4 на суму 713 602 грн 45 коп. (у т.ч. ПДВ - 118933 грн 74 коп.); згідно платіжної інструкції № 22/12/2023№33559 від 26 грудня 2023 року - на суму 713 602 грн 45 коп. (у т.ч. ПДВ - 118933 грн 74 коп.); відповідно до податкової накладної №77 від 26 грудня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 594668 грн 71 коп., сума податку на додану вартість 118933 грн 74 коп., разом з ПДВ 713 602 грн 45 коп. (том 1, а.с. 205-209);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 5 на суму 797 069 грн 41 коп. (у т.ч. ПДВ - 132844 грн 90 коп.); згідно платіжної інструкції № 14/05/2024№484 від 15 травня 2024 року - на суму 797069 грн 41 коп. (у т.ч. ПДВ - 132844 грн 90 коп.); відповідно до податкової накладної №8 від 15 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 664724 грн 51 коп., сума податку на додану вартість 132844 грн 90 коп., разом з ПДВ 797 069 грн 41 коп. (том 1, а.с. 210-215);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 6 на суму 221640 грн 63 коп. (у т.ч. ПДВ - 36940 грн 10 коп.); згідно платіжної інструкції № 29/05/2024№534 від 30 травня 2024 року - на суму 221640 грн 63 коп. (у т.ч. ПДВ - 36940 грн 10 коп.); відповідно до податкової накладної №10 від 30 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 184 700 грн 52 коп., сума податку на додану вартість 36940 грн 11 коп., разом з ПДВ 221640 грн 63 коп. (том 1, а.с. 216-219).

Згідно з наявними у матеріалах справи актами приймання виконаних будівельних робіт, довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, платіжних інструкцій, на виконання робіт, податкових накладних та умов Договору № 320 Відповідачем визначено вартість за наслідком виконання робіт, а Позивачем оплачено вартість будівельних робіт:

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 1 на суму 1 906 237 грн 56 коп. (у т.ч. ПДВ - 317706 грн 26 коп.); згідно платіжної інструкції № 9/10/2023№3068 від 12 жовтня 2023 року - на суму 1906237 грн 56 коп. (у т.ч. ПДВ - 317706 грн 26 коп.); відповідно до податкової накладної №41 від 12 жовтня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1588531 грн 30 коп., сума податку на додану вартість 317706 грн 26 коп., разом з ПДВ 1906237 грн 56 коп. (том 1, а.с. 239-243);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 2 на суму 2021231 грн 36 коп. (у т.ч. ПДВ - 336871 грн 89 коп.); згідно платіжної інструкції № 8/11/2023 №3188 від 11 листопада 2023 року - на суму 2021231 грн 36 коп. (у т.ч. ПДВ - 336871 грн 89 коп.); відповідно до податкової накладної №53 від 11 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги -Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1684359 грн 47 коп., сума податку на додану вартість 336871 грн 89 коп., разом з ПДВ 2 021 231 грн 36 коп. (том 1, а.с. 244-248);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 3 від 23 листопада 2023 року на суму 1 926 757 грн 82 коп. (у т.ч. ПДВ - 321126 грн 30 коп.); згідно платіжної інструкції № 23/11/2023 від 25 листопада 2023 року - на суму 1926757 грн 82 коп. (у т.ч. ПДВ - 321126 грн 30 коп.); відповідно до податкової накладної №57 від 25 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1605631 грн 52 коп., сума податку на додану вартість 321126 грн 30 коп., разом з ПДВ 1 926 757 грн 82 коп. (том 1 а.с. 248-251, том 2 а.с. 1-2);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 4 від 30 листопада 2023 року на суму 2 186 745 грн 76 коп. (у т.ч. ПДВ - 364457 грн 63 коп.); згідно платіжної інструкції № 30/11/2023№33330 від 2 грудня 2023 року - на суму 2186745 грн 76 коп. (у т.ч. ПДВ - 364457 грн 63 коп.); відповідно до податкової накладної №62 від 2 грудня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1822288 грн 13 коп., сума податку на додану вартість 364457 грн 63 коп., разом з ПДВ 2 186 745 грн 76 коп. (том 2, а.с. 3-9);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 5 на суму 519 037 грн 96 коп. (у т.ч. ПДВ - 86506 грн 33 коп.); згідно платіжної інструкції № 22/12/2023№33557 від 26 грудня 2023 року - на суму 519037 грн 96 коп. (у т.ч. ПДВ - 86506 грн 33 коп.); відповідно до податкової накладної №79 від 26 грудня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 432531 грн 63 коп., сума податку на додану вартість 86506 грн 33 коп., разом з ПДВ 519037 грн 96 коп. (том 2, а.с. 10-14);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 6 на суму 1619 416 грн 48 коп. (у т.ч. ПДВ - 269902 грн 75 коп.); згідно платіжної інструкції № 30/05/2024№540 від 31 травня 2024 року - на суму 1619416 грн 48 коп. (у т.ч. ПДВ - 269902 грн 75 коп.); відповідно до податкової накладної №11 від 31 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги-Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1349513 грн 73 коп., сума податку на додану вартість 36940 грн 11 коп., разом з ПДВ 1 619 416 грн 48 коп. (том 2, а.с. 15-18);

· за актом КБ-2в № 7 на суму 260 360 грн 06 коп. (у т.ч. ПДВ - 43393 грн 34 коп.); згідно платіжної інструкції № 4/07/2024№762 від 6 липня 2024 року - на суму 260360 грн 06 коп. (у т.ч. ПДВ - 43393 грн 34 коп.); відповідно до податкової накладної №18 від 6 липня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203д у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 216966 грн 72 коп., сума податку на додану вартість 43393 грн 34 коп., разом з ПДВ 260 360 грн 06 коп. (том 2, а.с. 19-22).

За змістом наявних у матеріалах справи актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, платіжних інструкцій, на виконання робіт, податкових накладних та умов Договору № 342 Відповідачем визначено вартість за наслідком виконання робіт, а Позивачем оплачено вартість будівельних робіт:

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 1 на суму 2 717 244 грн 36 коп. (у т.ч. ПДВ - 452874 грн 06 коп.); згідно платіжної інструкції № 8/11/2023№3194 від 11 листопада 2023 року - на суму 2717244 грн 36 коп. (у т.ч. ПДВ - 452874 грн 06 коп.); відповідно до податкової накладної №54 від 11 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 2264370 грн 30 коп., сума податку на додану вартість 452874 грн 06 коп., разом з ПДВ 2 717 244 грн 36 коп. (том 2, а.с. 42-46);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 2 на суму 2945056 грн 33 коп. (у т.ч. ПДВ - 490842 грн 72 коп.); згідно платіжної інструкції № 20/11/2023№33233 від 22 листопада 2023 року - на суму 2945056 грн 33 коп. (у т.ч. ПДВ - 490842 грн 72 коп.); відповідно до податкової накладної №55 від 20 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 2454213 грн 61 коп., сума податку на додану вартість 490842 грн 72 коп., разом з ПДВ 2 945 056 грн 33 коп. (том 2, а.с. 47-50);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 3 від 23 листопада 2023 року на суму 2 550 849 грн 78 коп. (у т.ч. ПДВ - 425141 грн 63 коп.); згідно платіжної інструкції № 23/11/2023№33264 від 25 листопада 2023 року - на суму 2550849 грн 78 коп. (у т.ч. ПДВ - 425141 грн 63 коп.); відповідно до податкової накладної №56 від 25 листопада 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 2125708 грн 15 коп., сума податку на додану вартість 425141 грн 63 коп., разом з ПДВ 2 550 849 грн 78 коп. (том 2, а.с. 51-55);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 4 від 30 листопада 2023 року на суму 3 367 149 грн 35 коп. (у т.ч. ПДВ - 561191 грн 56 коп.); згідно платіжної інструкції № 30/11/2023№33328 від 2 грудня 2023 року - на суму 3367149 грн 35 коп. (у т.ч. ПДВ - 561191 грн 56 коп.); відповідно до податкової накладної №61 від 2 грудня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 332975 грн 95 коп., сума податку на додану вартість 66595 грн 19 коп., разом з ПДВ 399 571 грн 14 коп., відповідно до податкової накладної №63 від 2 грудня 2023 року - на загальну суму без ПДВ 2472981 грн 84 коп., сума податку на додану вартість 494596 грн 37 коп., разом з ПДВ 2967578 грн 21 коп. (том 2, а.с. 56-62);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 5 на суму 3408 657 грн 88 коп. (у т.ч. ПДВ - 568109 грн 65 коп.); згідно платіжної інструкції № 22/12/2023№33555 від 26 грудня 2023 року - на суму 3408657 грн 88 коп. (у т.ч. ПДВ - 568109 грн 65 коп.); відповідно до податкової накладної №78 від 26 грудня 2023 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 2840556 грн 57 коп., сума податку на додану вартість 568109 грн 65 коп., разом з ПДВ 3 408 657 грн 88 коп. (том 2, а.с. 62 зворот-69);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 6 на суму 2350215 грн 88 коп. (у т.ч. ПДВ - 391702 грн 65 коп.); згідно платіжної інструкції № 6/05/2024№459 від 7 травня 2024 року - на суму 2350215 грн 88 коп. (у т.ч. ПДВ - 391702 грн 65 коп.); відповідно до податкової накладної №7 від 7 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1958513 грн 23 коп., сума податку на додану вартість 391702 грн 65 коп., разом з ПДВ 2 350 215 грн 88 коп. (том 2, а.с. 70-77);

· за актом КБ-2в № 7 на суму 250 562 грн 52 коп. (у т.ч. ПДВ - 41762 грн 09 коп.); згідно платіжної інструкції № 4/07/2024№766 від 6 липня 2024 року - на суму 250562 грн 52 коп. (у т.ч. ПДВ - 41762 грн 09 коп.); відповідно до податкової накладної №21 від 6 липня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 318а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 208802 грн 10 коп., сума податку на додану вартість 41762 грн 09 коп., разом з ПДВ 250 562 грн 52 коп. (том 2, а.с. 78-82).

Відповідно до наявних у матеріалах справи актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, платіжних інструкцій, на виконання робіт, податкових накладних та умов Договору № 404 Відповідачем визначено вартість за наслідком виконання робіт, а Позивачем оплачено вартість будівельних робіт:

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 1 на суму 3156 339 грн 17 коп. (у т.ч. ПДВ - 526056 грн 53 коп.); згідно платіжної інструкції № 23/04/2024№388 від 24 квітня 2024 року - на суму 3156339 грн 17 коп. (у т.ч. ПДВ - 526056 грн 53 коп.); відповідно до податкової накладної №5 від 24 квітня 2024 року Відповідачем надало Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 2630282 грн 64 коп., сума податку на додану вартість 526056 грн 53 коп., разом з ПДВ 3 156 339 грн 17 коп. (том 2, а.с. 104-109);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 2 на суму 1782 017 грн 35 коп. (у т.ч. ПДВ - 297002 грн 89 коп.); згідно платіжної інструкції № 30/04/2024№433 від 1 травня 2024 року - на суму 1782017 грн 35 коп. (у т.ч. ПДВ - 297002 грн 89 коп.); відповідно до податкової накладної №6 від 1 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1485014 грн 46 коп., сума податку на додану вартість 297002 грн 89 коп., разом з ПДВ 1 782 017 грн 35 коп. (том 2, а.с. 110-114);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 3 на суму 1415 358 грн 83 коп. (у т.ч. ПДВ - 235893 грн 14 коп.); згідно платіжної інструкції № 23/05/2024№510 від 24 травня 2024 року - на суму 1415358 грн 83 коп. (у т.ч. ПДВ - 235893 грн 14 коп.); відповідно до податкової накладної №9 від 24 травня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги -Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1179465 грн 69 коп., сума податку на додану вартість 235893 грн 14 коп., разом з ПДВ 1 415 358 грн 83 коп. (том 2, а.с. 115-119);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 4 на суму 926 770 грн 15 коп. (у т.ч. ПДВ - 154461 грн 69 коп.); згідно платіжної інструкції № 7/07/2024№604 від 8 червня 2024 року - на суму 926770 грн 15 коп. (у т.ч. ПДВ - 154461 грн 69 коп.); відповідно до податкової накладної №12 від 8 червня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 772308 грн 46 коп., сума податку на додану вартість 154461 грн 69 коп., разом з ПДВ 926 770 грн 15 коп. (том 2, а.с. 120-124);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 5 на суму 1804669 грн 12 коп. (у т.ч. ПДВ - 300778 грн 19 коп.); згідно платіжної інструкції № 19/06/2024№625 від 28 червня 2024 року - на суму 1804669 грн 12 коп. (у т.ч. ПДВ - 300778 грн 19 коп.); відповідно до податкової накладної №15 від 28 червня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 1503890 грн 93 коп., сума податку на додану вартість 300778 грн 19 коп., разом з ПДВ 1 804 669 грн 12 коп. (том 2, а.с. 124 зворот-130);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 6 на суму 644 075 грн 51 коп. (у т.ч. ПДВ - 107345 грн 92 коп.); згідно платіжної інструкції № 16/07/2024№817 від 18 липня 2024 року - на суму 644075 грн 51 коп. (у т.ч. ПДВ - 107345 грн 92 коп.); відповідно до податкової накладної №20 від 18 липня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 536729 грн 59 коп., сума податку на додану вартість 107345 грн 92 коп., разом з ПДВ 644 075 грн 51 коп. (том 2, а.с. 131-135);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 7 на суму 429 831 грн 23 коп. (у т.ч. ПДВ - 71638 грн 54 коп.); згідно платіжної інструкції № 22/08/2024№981 від 23 серпня 2024 року - на суму 429831 грн 23 коп. (у т.ч. ПДВ - 71638 грн 54 коп.); відповідно до податкової накладної №23 від 23 серпня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 358192 грн 69 коп., сума податку на додану вартість 71638 грн 54 коп., разом з ПДВ 429831 грн 23 коп. (том 2, а.с. 136-139);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 8 на суму 409 619 грн 24 коп. (у т.ч. ПДВ - 68269 грн 87 коп.); згідно платіжної інструкції № 12/09/2024№1178 від 13 вересня 2024 року - на суму 409619 грн 24 коп. (у т.ч. ПДВ - 68269 грн 87 коп.); відповідно до податкової накладної №26 від 13 вересня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 341349 грн 37 коп., сума податку на додану вартість 68269 грн 87 коп., разом з ПДВ 409619 грн 24 коп. (том 2, а.с. 139 зворот-144);

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в № 9 на суму 280 000 грн 19 коп. (у т.ч. ПДВ - 46666 грн 70 коп.); згідно платіжної інструкції № 7/10/2024№1297 від 8 жовтня 2024 року - на суму 280000 грн 19 коп. (у т.ч. ПДВ - 46666 грн 70 коп.); відповідно до податкової накладної №33 від 8 жовтня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203в у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 233333 грн 49 коп., сума податку на додану вартість 46666 грн 70 коп., разом з ПДВ 280000 грн 19 коп. (том 2, а.с. 144 зворот-148).

У відповідності до наявного у матеріалах справи акту приймання виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, платіжної інструкції, на виконання робіт, податкової накладної та умов Договору № 220 Відповідачем визначено вартість за наслідком виконання робіт, а Позивачем оплачено вартість будівельних робіт:

· за довідкою КБ-3, актом КБ-2в на суму 639802 грн 80 коп. (у т.ч. ПДВ - 106633 грн 80 коп.); згідно платіжної інструкції № 27/06/2024№704 від 29 червня 2024 року - на суму 639802 грн 80 коп. (у т.ч. ПДВ - 106633 грн 80 коп.); відповідно до податкової накладної №14 від 29 червня 2024 року Відповідач надав Позивачу - неплатнику послуги - Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Яблунська, 203а у м. Буча, Бучанського району, Київської області" - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді на загальну суму без ПДВ 533169 грн, сума податку на додану вартість 106633 грн 80 коп., разом з ПДВ 639 802 грн 80 коп. (том 2, а.с. 160-165).

Позивач покликаючись на те, що Відповідач отримав від Позивача кошти за будівельно - монтажні роботи, утому числі ПДВ у загальному розмірі 2 943 591 грн 96 коп., та що вказані роботи були звільнені від оподаткування ПДВ, звернувся до суду з позовом про визнання недійсними частини Договорів підряду та стягнення 2943591 грн 96 коп. безпідставно отриманих коштів.

Аналізуючи встановлені обставини справи та переглядаючи спірні правовідносини на предмет наявності правових підстав для задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції приймає до уваги наступні положення діючого законодавства з урахуванням фактичних обставин справи.

Відповідно до частини першої статті 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У частині третій статті 203 Цивільного кодексу України закріплено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору (статті 626 Цивільного кодексу України).

Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.

Відповідно до вимог статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

За змістом статті 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до частин першої та другої статті 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За статтею 843 Цивільного кодексу України, у договорі підряду визначається або конкретна ціна роботи, або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Отже, ціна може бути визначена в тексті договору підряду безпосередньо, або у договорі підряду може зазначатися спосіб визначення ціни.

Крім того, відповідно до частини першої статті 844 Цивільного кодексу України, ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.

Статтею 849 Цивільного кодексу України передбачені права замовника під час виконання роботи, а саме: замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника; якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків; якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника; замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.

Згідно з частиною першою статті 853 Цивільного кодексу України, замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Положеннями частини четвертої статті 882 Цивільного кодексу України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Таким чином, закріплене у Цивільному кодексі України визначення договору підряду дає підстави для висновку про те, що це консенсуальний, двосторонній та оплатний договір. Причому консенсуальність договору підряду означає, що він визнається укладеним у момент одержання особою, що направила оферту, акцепту.

Приходячи до відповідних висновків суд апеляційної інстанції враховує правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 5 червня 2018 року в справі №523/6003/14-ц.

В силу дії статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За приписами статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Предметом доказування у справі є обставини укладання Договорів підряду, строк їх дії, наявність/відсутність порушення зобов'язань за Договорами підряду, наявність підстав для стягнення заявлених сум в порядку статті 1212 Цивільного кодексу України.

Розглядаючи позовну вимогу Позивача щодо визнання недійсними Договорів підряду в частині включення в вартість робіт суми ПДВ, що на переконання Позивача, є порушенням пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, колегія суду досліджує дані правовідносини в правовому полі наявності підстав для застосування до них пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що укладаючи Договори підряду (від 25 вересня 2023 року № 319, від 25 вересня 2023 року № 320, від 11 жовтня 2023 року № 342, від 23 листопада 2023 року № 404, від 17 червня 2024 року № 220) сторони погодили їх умови, зокрема, ціну та спосіб її визначення.

Оцінюючи дані доводи колегія суду констатує, що підпунктом 9.1.3 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних податків належать податок на додану вартість (далі ПДВ).

У підпункті 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що ПДВ непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 1 пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку є будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу.

Підпунктом б пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Норми Податкового кодексу України не передбачають можливості для платників податку - постачальників здійснювати вибір щодо застосування чи незастосування звільнення від оподаткування ПДВ, оскільки застосування встановленої діючим законодавством ставки податку або звільнення від його застосування є обов'язком, а не правом платника податку.

За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем (замовником послуг).

Відповідно до абзацу першого пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Пунктом 194.1 статті 194 Податкового кодексу України встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.

Пунктом 193.1 статті 193 Податкового кодексу України передбачено, що ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: 20 відсотків (основна ставка), 0 відсотків та 7 відсотків.

Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання. У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлової нерухомості) означає операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

Згідно з пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у складі спеціального фонду Державного бюджету України з метою ліквідації наслідків (у тому числі гуманітарних, соціальних, економічних), спричинених збройною агресією російської федерації проти України, передбачено бюджетну програму «Фонд ліквідації наслідків збройної агресії».

Відповідно до пункту 5 Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10 лютого 2023 року №118, звернення про виділення коштів фонду подаються, у тому числі обласними, Київською міською держадміністраціями (обласними військово-цивільними, військовими, Київською міською військовими адміністраціями).

В той же час колегія суддів дослідивши Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 червня 2023 року №534-р «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», та постанову Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року №247 «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», зазначає, що об'єкти котрі були предметом закупівлі Позивачем (розташовані саме у м. Буча по вулиці Яблунська), не включено до Переліку проектів (об'єктів, заходів), фінансування яких здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії.

При цьому застосовувати податкову пільгу щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла, встановлену пунктом 197.15 статті 197 Кодексу, мають право лише ті суб'єкти господарювання - платники податку на додану вартість, які є забудовниками та визначені виконавцями регіональної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла у відповідному регіоні (вказані у паспорті такої програми) і безпосередньо здійснюють будівельно-монтажні роботи. Інші суб'єкти господарювання - платники податку на додану вартість, які виконують роботи для забезпечення будівництва доступного житла за договорами субпідряду з виконавцями регіональної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла, права на використання пільги з оподаткування не мають та надають послуги виконавцям з нарахуванням податку на додану вартість за повною ставкою за загальновстановленими правилами.

Пункт 30.2 статті 30 Податкового кодексу України встановлює, що підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Водночас, за результатами розгляду справи судом апеляційної інстанції не встановлено обставин, які б свідчили, що Відповідач відповідає усім умовам застосування пільги щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з виконання робіт саме щодо капітального ремонту.

Враховуючи вищевстановлене, оскільки Відповідач не звільнений від оподаткування ПДВ, на підставі пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, будь-які правові підстави для стягнення з нього сплаченої суми ПДВ, зокрема, в розмірі 2943591 грн 96 коп. відсутні.

Більше того, сам Позивач зазначає, що Договори підряду було укладено сторонами із додержанням всіх норм чинного законодавства України, оскільки Відповідачем надано найбільш економічно вигідну пропозицію та тверду договірну ціну. Вказані вище роботи за Договорами підряду виконані та прийняті Позивачем, як замовником без зауважень, на підставі чого Позивачем здійснено оплату за Договорами підряду, яка включає основну суму вартості виконаних робіт, яка відповідає договірній ціні. В той же час, Позивачем не оскаржувались ані Договори підряду, ані акти, ані інші документи (будь-яких доказів щодо зауважень або претензій зі сторони Позивача щодо виконання укладених Договорів підряду Позивачем суду не подано.

Окрім того, за змістом статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, зокрема, органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), юридичні особи, які є установами, організаціями, які забезпечують потреби держави та є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів.

Поняття «будівництво житла за державні кошти», що містить у пункті 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, слід розуміти як будівництво за грошові кошти, що належать державі.

Поряд з тим, зі змісту пунктів 1.1 Договорів підряду слідує, що нове будівництво не здійснювалося, а виконувався комплекс робіт з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку.

Окрім того, колегією суддів враховується, що з урахуванням узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 9 серпня 2024 року №397, замовник будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти зобов'язаний компенсовувати генеральному підряднику витрати на сплату ПДВ по товарах (будівельні матеріали, обладнання)/послугах (що надані субпідрядними організаціями), які придбавалися з цим податком та призначені для використання або починають використовуватися в операціях, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПК України, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти. У свою чергу генеральному підряднику (платнику податку на додану вартість) необхідно відкоригувати такі податкові зобов'язання з податку на додану вартість за правилами, встановленими статтею 192 розділу V ПКУ. Зокрема, генеральний підрядник (платник податку на додану вартість) зобов'язаний: повернути замовнику суму попередньо нарахованого податку на додану вартість; скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням податку на додану вартість, в якому вказати зі знаком "-" показники щодо поставлених будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН замовником; скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів, яка підлягала звільненню від оподаткування податком на додану вартість згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, без нарахування податку (з позначкою "Без ПДВ").

В той же час, дослідивши матеріали справи колегією суду встановлено, що подання податкових накладних Відповідачем, які виписані після підписаних сторонами актів приймання виконаних будівельних робіт на суму отриману по платіжних інструкціях Відповідачем від Позивача (том 2, а.с. 104-165) без зазначення та позначок "Без ПДВ".

Також, колегією суддів враховується, що відносно Позивача Третьою особою було проведено документальну позапланову виїзну перевірку податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період діяльності з 26 листопада 2018 року по 31 березня 2024 року (зокрема досліджувалося питання правильності нарахування, обчислення та сплати ПДВ по конрагенту - Позивачу), за результатами якої було складено акт від 20 серпня 2024 № 29325/02-32-07-09/42647953 про відсутність порушень справляння ПДВ до державного бюджету (том 3 а.с. 3-40).

Окрім цього Третя особа у поясненнях від 17 червня 2025 року зазначила, що на порушення підпунктів 14.1.13, 14.1.191 пункту 14.1 статті 14, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України Відповідачем не відображено постачання вищенаведених послуг в загальній сумі ПДВ 226344 грн, в т.ч. за грудень 2023 року на суму 226 344 грн. На порушення пункту 187.1, статті 187, пункту 189.1 статті 189 Податкового кодексу України, що Відповідачем занижено суму податкових зобов'язань на суму ПДВ 226344 грн, в т.ч. за грудень 2023 року на суму 226 344 грн.

Колегія суду також констатує, що Третьою особою на підставі акту перевірки 6 вересня 2024 року винесено податкове повідомлення - рішення за формою № 0308380709, яким збільшено суму податкових зобов'язань по основному платежу з податку на додану вартість в загальній сумі 290 598 гривень. За твердженням Третьої особи станом на дату оформлення висновку, податкові зобов'язання по вищевказаному податковому повідомленню - рішенню погашені в повному обсязі.

При цьому суд апеляційної інстанції зазначає, що саме Державна податкова служба при перевірці вивчає, чи мав підрядник право не платити ПДВ в розмірі 20%.

Також Позивачем здійснено розрахунок коригування до актів виконаних робіт за спірними Договорами підряду в частині включення до договірної ціни суми ПДВ (том 1 а.с. 8-12, том 3 а.с. 178-249, том 4 а. с. 1-100).

Відтак, підсумовуючи усе описане вище, колегія суду резюмує, що об'єкт який підлягає будівництву (реконструкції) офіційно має мати статус «доступного житла» або фінансується за програмою будівництва за бюджетні кошти, про що б мало вказуватися і в самому ж Договорів та з огляду на те, що Договори підряду оформляються саме зі сторони Позивача у них зазначається «без ПДВ» з посиланням на пункт 197.15 ПКУ.

При цьому саме на замовника (Позивача) покладається обов'язок включення об'єкта до відповідних переліків/програм будівництва доступного житла, що й як наслідок в майбутньому надає підряднику право та обов'язок виписувати та реєструвати податкові накладні на звільнену операцію (в полі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» ставиться відповідна помітка). Між тим саме замовник мав би надати підряднику копії документів, що підтверджують бюджетне фінансування програми (паспорт бюджетної програми тощо).

Окрім того, колегія суду звертає увагу (бере до уваги при оцінці позову) на те, що дані кошти фактично були сплачені Відповідачем до Державного бюджету (тобто фактично знаходяться в розпорядженні держави; том 3, а.с. 252-260), при цьому стягнення таких коштів, з огляду на їх правову природу, як вказує Позивач (податкова пільга, кошти що звільнення від оподаткування) саме на користь Позивача, поверне їх не до державного бюджету, а на рахунок Позивача (органу місцевого самоврядування) та приведе до подвійного стягнення з Відповідача відповідної суми (і на користь Державного бюджету України за наслідками сплати їх Відповідачем як ПДВ; і на користь самого Позивача), що в сенсі вищевстановленого факту сплати відповідного податку до Державного б'юджету колегією суду оцінюється критично та може не призвести до збагачення (про котре зі сторони Відповідача доводить Позивач у позовній заяві) саме Позивача.

В той же час, такі кошти є виключною власністю держави, так як проводяться виключно через рахунки Державного казначейства, оскільки Позивач є бюджетною установою, відтак зобов'язаний повернути ці кошти у відповідний бюджет (державний або місцевий) як «відновлення касових видатків», саме тому є безпідставним з огляду на їх фактичну сплату до бюджету Відповідачем, повернення цих коштів (які позиціонуються як «збитки, завдані бюджету») саме Позивачу не являється їх власником, а є замовником тендеру, і не може зберігати такі кошти, та в подальшому має їх повернути до бюджету.

В той же час, у разі їх таки повернення Позивачем до Державного бюджету в подальшому за наслідками задоволення такого позову (що прямо не випливає з позовної вимоги), дане б призвело (з урахуванням вже описаної оплати спірних сум ПДВ Відповідачем до Державного бюджету України) до подвійного стягнення даних сум та до подвійного оподаткування Відповдача за спірним правопорушенням, що також є неприпустимим.

Окремо суд апеляційної інстанції звертає увагу на правове регулювання зазначеної статті, котра визначає операції, звільнені від оподаткування. Адже вказане звільнення стосується не публічних закупівлів, не договорів про закупівлю (не договори будівельного підряду), не об'єктів будівнитцва, а саме операцій, звільнених від оподаткування (тобто, господарські операції). Суд при цьому констатує, що не є тотожними такі категорії, як предмет публічної закупівлі, предмет договору про закупівлю (предмет договору будівельного підряду), об'єкт будівництва та операції, звільненні від оподаткування (тобто, господарські операції). Відповідно до частини 197.15. статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування саме операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

При цьому господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства (згідно з статтею 1 закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").

Таким чином, звільняється від оподаткування окрема господарська операція, а не предмет публічної закупівлі, предмет договору про закупівлю (предмет договору будівельного підряду), об'єкт будівництва. Такі категорії є різними за своєю правовою природою. Їх не можна ототожнювати з окремою господарською операцією. Не звільняються від оподаткування ні предмет публічної закупівлі, ні предмет договору про закупівлю (ні предмет договору будівельного підряду), ні об'єкт будівництва.

Між тим, колегією суду не заперечується того, що пункт 197.15 статті 197 Податкового кодексу України є чітким, зрозумілим та передбачуваним, водночас його застосування не є автоматичним до всіх правовідносин, котрі виникають на підставі тендеру та передбачають виконання робіт за державні кошти, а лише надають право визначеним юридичним особам, за умови дотримання всього описаного вище алгоритму дій як підрядником так і замовником лише за умови такого дотримання дані операції підлягають звільненню від сплати ПДВ.

Разом з тим колегія суду звертає увагу Позивача на те, що правова позиція, наведена Верховним Судом по справі № 909/753/24 не є релевантною до правовідносин, котрі виникли в даній справі, так як аналіз судових рішень по справі № 909/753/24 вказує на те, що предметом договорів в ній було саме «будівництво гуртожитка», що прямо співвідноситься із формулюванням, наведеним у пункті 197.15 статі 197 Податкового кодексу України, - «операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла». Тому, висновок Верховного Суду про чіткість, зрозумілість та передбачуваність пункту 197.15 статі 197 Податкового кодексу України зроблений без аналізу співвідношення понять «роботи з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку» з поняттям, визначеним пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, - «будівельно-монтажних робіт з будівництва». Окрім того, суд апеляційної інстанції констатує, що Відповідачем надано докази того, що отримані від Позивача суми ПДВ обліковані відповідно до вимог Податкового кодексу України, тобто за рахунок них збільшено суми податкових зобов'язань, які в подальшому сплачені до Державного бюджету України (що вже констатовано вище у цій постанові). На підтвердження цього надано: податкові накладні, декларації з податку на додану вартість, докази їх отримання та реєстрації податковим органом, платіжні інструкції про сплату відповідних сум податку на додану вартість до Державного бюджету України. Крім того, за клопотанням Відповідача до участі у справі залучено Третю особу, яка фактично підтвердила відсутність з боку Відповідача порушень щодо обліку та сплати ПДВ по спірним операціям з Позивачем. Також, в матеріалах справи наявний акт податкової перевірки від 20 серпня 2024 року № 29325/02-32-07-09/42647953, складений за результатми проведення документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, яким охоплюється майже весь період по спірним операціям (за виключенням одного місяця). Вказаним актом не встановлено порушення Відповідачем щодо обліку, звітування та сплати ПДВ по спірним операція.

Враховуючи те, що Позивачем не підтверджено підставності застосування до даних правовідносин пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, а відтак, що Відповідач законно отримав суму ПДВ, тому апеляційний господарський суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання недійсними частин 3 Договорів підряду (від 25 вересня 2023 року № 319, від 25 вересня 2023 року № 320, від 11 жовтня 2023 року № 342, від 23 листопада 2023 року № 404, від 17 червня 2024 року № 220) укладених між Позивачем та Відповідачем, в частині включення в ціну постачання будівельно-монтажних робіт податку на додану вартість, не підлягають до задоволення. Відповідно колегія суду відмовляє в задоволенні цих позовних вимог.

Приймаючи таке рішення, Північно-західний апеляційний господарський суд скасовує рішення місцевого господарського суду в частині задоволення позовних вимог про визнання недійсними частини Договорів підряду.

Водночас, враховуючи усе вищевстановлене у цій постанові та оцінюючи позовні вимоги про стягнення з Відповідача на користь Позивача безпідставно отриманих коштів в сумі 2943591 грн 96 коп., то колегія суду зауважує наступне.

Загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 Цивільного кодексу України.

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (частина перша статті 1212 Цивільного кодексу України).

За змістом цієї статті безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які вникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці Закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою Законом, іншими правовими актами чи правочином.

Зазначена норма Закону застосовується лише в тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуте за допомогою інших, спеціальних способів захисту. Зокрема, в разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав, договірний характер правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України, у тому числі й щодо зобов'язання повернути майно потерпілому.

Майно не може вважатися набутим чи збереженим без достатніх правових підстав, якщо це відбулося в не заборонений цивільним законодавством спосіб з метою забезпечення учасниками відповідних правовідносин у майбутньому породження певних цивільних прав та обов'язків, зокрема, унаслідок тих чи інших юридичних фактів, правомірних дій, прямо передбачених частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України.

Якщо поведінка набувача, потерпілого не свідчить про існування та виконання договірного зобов'язання, то у разі виникнення між ними спору щодо повернення майна, яке знаходиться у набувача, на спірні правовідносини поширюються положення статті 1212 Цивільного кодексу України.

Набуття однією зі сторін зобов'язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов'язання не вважається безпідставним. Тобто в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, положення статті 1212 Цивільного кодексу України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці Закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою Законом, іншими правовими актами чи правочином.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до пунктів 1.1 Договорів підряду (від 25 вересня 2023 року № 319, від 25 вересня 2023 року № 320, від 11 жовтня 2023 року № 342, від 23 листопада 2023 року № 404, від 17 червня 2024 року № 220), Відповідач зобов'язався відповідно до проекстно-кошторисної документації виконати роботи з капітального ремонту багатоквартирних будинків по вулиці Яблунська (відповідних номерів) у м. Буча - заходи з усунення аварій в багатоквартирному житловому фонді - капітальний ремонт і реставрація на Об'єкті.

На виконання умов Договорів підряду Відповідач виконав роботи, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим їх печатками актами приймання виконаних будівельних робіт. Позивач здійснив оплату в повному обсязі відповідно до умов Договорів підряду.

Водночас, враховуючи вищевстановлене у даній постанові, укладені сторонами Договори підряду є достатньою та належною правовою підставою сплати Позивачем Відповідачу грошових до складу яких, зокрема, входить і сума ПДВ 2943591 грн 96 коп., яку Позивач просить стягнути з Відповідача (тим більше з огляду на відмову судом в задовленні позову в частині визнання недійсними пункту 3 Договорів підряду).

З огляду на викладене, сплачені Позивачем Відповідачу грошові кошти у розмірі 2943591 грн 96 коп. не можуть вважатися безпідставно набутими в розумінні статті 1212 Цивільного кодексу України, оскільки сплачені на виконання Договорів підряду, укладених сторонами, а отже, положення статті 1212 Цивільного кодексу України, на які посилається Позивач в обґрунтування своїх вимог, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Все вищеописане є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з Відповідача на користь Позивача 2943591 грн 96 коп.. З огляду на що апеляційний господарський суд відмовляє і в задоволенні цієї позовної вимоги.

Приймаю таке рішення, Північно-західний апеляційний господарський суд скасовує рішення місцевого господарського суду і в частині задоволення місцевим господарським судом позовних вимог про стягнення з Відповідача на користь Позивача 2943591 грн 96 коп..

Північно-західний апеляційний господарський суд повно, всебічно та об'єктивно дослідив всі доводи та докази Позивача, Відповідачів як вищевказані, так і інші, наведені у позові та апеляційній скарзі, як кожний окремо, так і, головне, у їх комплексі та сукупності на підтвердження чи непідтвердження порушення оскаржуваними пунктами Договорів підряду пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України та вимог діючого законодавства України.

Суд зазначає, що за статтею 2 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 13 наведеного Кодексу.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша стаття 14 Господарського процесуального кодексу України).

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини 1-4 стаття 13 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За таких обставин, оцінюючи всі вищевикладені обставини, апеляційний господарський суд виснує, що позовні вимоги про визнання недійсними частини Договорів підряду та стягнення з Відповідача 2943591 грн 96 коп. (оплачене ПДВ) є необґрунтованими, недоведеними та безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.

Дане є підставою для задоволення апеляційної скарги Відповідача.

Згідно частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України: суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Водночас, Північно-західний апеляційний господарський суд приходить до висновку про неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції обставинам справи, що в силу дії пунктів 1, 2 та 3 частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування оспорюваного рішення на підставі пункту 2 частини 1 статті 275 Господарського процесуального кодексу України.

Судові витрати, в силу дії приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги, суд покладає на Позивача.

Керуючись статтями 129, 269-276, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-інвестиційна група «Атлант» на рішення Господарського суду Вінницької області від 30 січня 2026 року по справі №902/286/25 - задоволити.

2. Рішення Господарського суду Вінницької області від 30 січня 2026 року по справі №902/286/25 - скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

4. Стягнути з Бучанської міської ради (08292, Київська область, Бучанський район, місто Буча, вулиця Енергетиків, будинок 12; код 04360586) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - Інвестиційна Група "Атлант" (21036, Вінницька область, місто Вінниця, Хмельницьке шосе, будинок 82, код 42647953) 56 922 грн 12 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Господарському суду Вінницької області видати відповідний наказ.

6. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

7. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Справу №902/286/25 повернути Господарському суду Вінницької області.

Повний текст постанови виготовлено 1 травня 2026 року.

Головуючий суддя Василишин А.Р.

Суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Бучинська Г.Б.