про зміну порядку виконання судового рішення
14 січня 2026 року Справа № 915/47/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е. М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви (вх. № 14538/25 від 15.10.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про зміну порядку виконання судового рішення по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116 (код ЄДРПОУ 42399676)
до відповідача Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради, вул. Київська, буд. 110, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 (код ЄДРПОУ 38244158)
електронна пошта: csprdssdvoz@gmail.com
про стягнення коштів в сумі 33 893, 93 грн.
заінтересована особа: Виконавчий комітет Вознесенської міської ради, пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська обл., 56500 (код ЄДРПОУ 04056569)
заінтересована особа: Вознесенська міська рада, пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська обл., 56500 (код ЄДРПОУ 38016400)
за участю представників учасників справи:
від стягувача (позивача): Юріна О.О.;
від боржника (відповідача): представник не з'явився;
від заінтересованих осіб: представники не з'явились
До Господарського суду Миколаївської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради грошові кошти у загальній сумі 33 893, 93 грн., з яких: 22 403, 94 грн. - основного боргу; 1 150, 30 грн. - 3% річних; 6 144, 73 грн. - інфляційні втрати; 4 194, 96 грн. - пені.
Позивач просить суд судові витрати покласти на відповідача.
1. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 05.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 позов задоволено повністю.
Стягнуто з відповідача Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради, вул. Київська, буд. 110, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 (код ЄДРПОУ 38244158) на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116 (код ЄДРПОУ 42399676):
- 22 403, 94 грн. (двадцять дві тисячі чотириста три грн. 94 коп.) - основного боргу;
- 4 194, 96 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 96 коп.) - пені;
- 1 150, 30 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят грн. 30 коп.) - 3 % річних;
- 6 144, 73 грн. (шість тисяч сто сорок чотири грн. 73 коп.) - інфляційних втрат;
- 2 422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
На виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 Господарським судом Миколаївської області видано відповідний наказ від 16.12.2024.
2. Заява про зміну способу виконання судового рішення.
15.10.2025 до Господарського суду Миколаївської області через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява (вх. № 14538/25 від 15.10.2025) про зміну способу виконання судового рішення, в якій позивач просить суд:
1. Прийняти заяву про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24 до розгляду.
2. Задовольнити заяву про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24.
3. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 № 915/47/24.
4. Стягнути з Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (56500, Миколаївська обл., м. Вознесенськ, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 04056569) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»: 22 403, 94 грн. (двадцять дві тисячі чотириста три грн. 94 коп.) - основного боргу; 4 194, 96 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 96 коп.) - пені; 1 150, 30 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят грн. 30 коп.) - 3 % річних; 6 144, 73 грн. (шість тисяч сто сорок чотири грн. 73 коп.) - інфляційних втрат; 2 422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування заяви позивач зазначає, що Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради є бюджетною установою, яка підзвітна і підконтрольна Вознесенській міській раді, підпорядкована - Виконавчому комітету Вознесенської міської ради.
Листом Управління Державної казначейської служби України у Вознесенському районі Миколаївської області від 16.01.2025 № 02-08-06/53 повернуто оригінал наказу Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24 на підставі пп. 3 п. 9 Порядку, у зв'язку з тим, що Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради не має відкритих рахунків в органах казначейської служби України.
Посилаючись на ч. 1 ст. 2 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» заявник зазначає, що гарантії держави щодо виконання судових рішень, встановлені Законом № 4901, не поширюються на Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради.
Також заявник зазначає, що наказ Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24 було направлено й на примусове виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - ВПВР УЗПВР у Миколаївській області). Разом із тим, державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Миколаївській області 22.07.2025 було повернуто виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання на підставі п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону № 1404 (виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем), оскільки боржник є бюджетною установою.
Заявник зазначає, що наразі, наявні обставини, що роблять неможливим виконання рішення Господарського суду Миколаївської області по справі № 915/47/24.
Розпорядником коштів є Виконавчий комітет Вознесенської міської ради, якому підпорядкований Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради.
Заява обґрунтована приписами ст. 129-1 Конституції України, ст. 326, 327, 331 ГПК України, ст. 28, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 2, 22 Бюджетного кодексу України, ст. 4, 6 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, п. 7.1.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України».
В період з 17.10.2025 по 04.11.2025 (включно) суддя Олейняш Е. М. перебувала у щорічній відпустці.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 05.11.2025 призначено розгляд заяви про зміну способу виконання судового рішення в судовому засіданні на 17.11.2025.
Судове засідання з розгляду даної справи, яке було призначено на 17.11.2025, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Олейняш Е.М. на лікарняному з 10.11.2025 по 20.11.2025 (включно).
В період з 24.11.2025 по 08.12.2025 (включно) суддя Олейняш Е. М. перебувала у вимушеній позаплановій відпустці за сімейними обставинами.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 29.12.2025 призначено розгляд заяви про зміну способу виконання судового рішення в судовому засіданні на 14.01.2026.
3. Розгляд заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ГПК України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідач та заінтересовані особи у судове засідання 14.01.2026 повноважних представників не направили, хоча про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином у порядку ч. 3, 4 ст. 120 ГПК України.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 29.12.2025 суд зазначив, що явка учасників процесу не обов'язкова.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви без участі представників відповідача та заінтересованих осіб.
В судовому засіданні 14.01.2026 судом відповідно до ч. 9 ст. 240 ГПК України проголошено скорочену ухвалу (вступну та резолютивну частини ухвали).
4. Обставини справи, встановлені судом.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 позов задоволено повністю.
Стягнуто з відповідача Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради, вул. Київська, буд. 110, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 (код ЄДРПОУ 38244158) на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116 (код ЄДРПОУ 42399676):
- 22 403, 94 грн. (двадцять дві тисячі чотириста три грн. 94 коп.) - основного боргу;
- 4 194, 96 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 96 коп.) - пені;
- 1 150, 30 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят грн. 30 коп.) - 3 % річних;
- 6 144, 73 грн. (шість тисяч сто сорок чотири грн. 73 коп.) - інфляційних втрат;
- 2 422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
На виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 Господарським судом Миколаївської області видано відповідний наказ від 16.12.2024.
Відповідно до відомостей з ЄДРЮОФОПГФ боржник Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради (код ЄДРПОУ 38244158) за організаційно-правовою формою є комунальною організацією (установою, закладом), засновником якої є Вознесенська міська рада.
Позивач у заяві зазначає, що позивачем ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до Управління Державної казначейської служби України у Вознесенському районі Миколаївської області було направлено заяву про виконання судового рішення відносно розпорядника бюджетних коштів від 07.01.2025 з оригіналом наказу Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24.
16.01.2025 Управління Державної казначейської служби України у Вознесенському районі Миколаївської області направлено на адресу позивача лист № 02-08-06/53 від 16.01.2025, в якому Управління зазначило, що згідно п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, повертає без виконання оригінал наказу Господарського суду Миколаївської від 16.12.2024 по справі № 915/47/24, так як боржник Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради не має відкритих рахунків в Управлінні.
На наказі Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24 Управлінням Державної казначейської служби України у Вознесенському районі Миколаївської області зроблено відмітку "Повернуто без виконання на підставі п.п. 3 п. 9 постанови КМУ № 845 від 03.08.2011 зі змінами, боржник не має відкритих рахунків в Управлінні".
В подальшому наказ Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24 було направлено позивачем на примусове виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
22.07.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Максімовою О.О. винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання щодо примусового виконання наказу Господарського суду Миколаївської області № 915/47/24 від 16.12.2024.
В повідомленні зазначено, що наказ Господарського суду Миколаївської області по справі № 915/47/24 від 16.12.2024 не підлягає виконанню відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), оскільки рішення про стягнення коштів з бюджетної установи не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби.
Керуючись п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», наказ Господарського суду Миколаївської області по справі № 915/47/24 від 16.12.2024 повернуто без прийняття до виконання.
На наказі Господарського суду Миколаївської області від 16.12.2024 № 915/47/24 головним держаним виконавцем 19.02.2025 та 22.07.2025 зроблено відмітку "Повернуто без прийняття до виконання на підставі п. 9 ст. 4 Закону України "ПВП".
5. Джерела права, які застосував суд.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 232 ГПК України судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови; 4) судові накази.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Аналогічне положення закріплено в ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів".
Відповідно до ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 №18-рп/2012).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Відповідно до ч. 2 ст. 11 ГПК України суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини (далі - Суд), рішення якого відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовуються судом як джерело права, неодноразово наголошував щодо недопустимості невиконання або затягування виконання рішення національного суду в порушення прав іншої сторони.
У рішеннях Суду у справі "Савіцький проти України", no. 38773/05, від 26.07.2012р. та у справі "Глоба проти України", no. 15729/07, від 05.07.2012р. вказано, що право на суд, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали, щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду однієї зі сторін.
Оскільки п. 1 ст. 6 Конвенції захищає виконання остаточних судових рішень, вони не можуть залишатися невиконаними на шкоду однієї зі сторін. Виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати (рішення ЄСПЛ у справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Стгеесе), від 19.03.1997, у справі "Бурдов проти Росії" (Buurdov v. Russia) від 07.05.2002, "Ясюнієне проти Литви" (Jasiniene v. Lithuania) від 06.03.2003).
У справі "Кайсин проти України" (Kaysin and Others v.Ukraine) ЄСПЛ наголосив, що правосуддя було б ілюзорним, якби внутрішній правопорядок держави дозволяв невиконання остаточного й обов'язкового рішення суду стосовно однієї зі сторін.
Неможливість для заявника домогтися виконання судового рішення, винесеного на його чи її користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, що викладене у першому реченні пункту першого статті 1 Протоколу № 1 (див. серед інших джерел, Бурдов проти Росії, заява N 59498/00; Ясіуньєне проти Латвії, заява N 41510/98, 6 березня 2003 року).
У рішеннях у справі "Антонюк проти України", no. 17022/02, від 11.12.2008р. та у справі "Мкртчян проти України", no. 21939/05, від 20.05.2010р. Європейский суд з прав людини вказує, що відповідальність держави за виконання судових рішень щодо приватних осіб зводиться до участі державних органів у виконавчому провадженні та обмежується питаннями організації та вчинення виконавчих дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 ГПК України суд може внести виправлення до судового наказу, визнати його таким, що не підлягає виконанню або відстрочити чи розстрочити або змінити спосіб чи порядок його виконання в порядку, встановленому статтями 328, 331 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, що підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної чи касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 331 ГПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Пунктом 7.1.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" встановлено, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (зі змінами) (далі - Порядок № 845).
Відповідно до п. 2 Порядку № 845 у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;
виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження";
стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.
Відповідно до п. 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п. 4 Порядку № 845 органи Казначейства:
1) забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання у повному обсязі виконавчого документа суду або іншого органу (посадової особи) такий документ повертається до суду або іншого органу (посадової особи), який його видав з відміткою про його виконання;
2) вживають заходів до виконання виконавчих документів;
3) розглядають письмові звернення (вимоги) щодо виконання виконавчих документів осіб, які беруть участь у справі, державних виконавців, а також прокурорів - учасників виконавчого провадження.
Відповідно до п.п. 3 п. 9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Відповідно до п. 10 Порядку № 845 стягувач має право повторно надсилати органові Казначейства повернутий виконавчий документ у встановлений пунктом 6 цього Порядку строк, перебіг якого починається з дня його повернення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 8 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:
державний орган;
державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство);
юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.
6. Висновки суду.
Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді даної заяви про зміну порядку виконання судового рішення дійшов наступного висновку.
Відповідно до інформації з ЄДРЮОФОПГФ засновником та органом управління Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради є Вознесенська міська рада.
Таким чином, Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради є бюджетною установою, яка підзвітна і підконтрольна Вознесенській міській раді, підпорядкована Виконавчому комітету Вознесенської міської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів, зокрема, з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Оскільки боржник є бюджетною установою, тому відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" судове рішення у даній справі повинно виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Судом також встановлено, що гарантії держави щодо виконання судових рішень, передбачені Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не поширюються на боржника Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради.
Однак, як встановлено судом вище, 16.01.2025 Управлінням Державної казначейської служби України у Вознесенському районі Миколаївської області на підставі п.п. 3 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, повернуто без виконання оригінал наказу Господарського суду Миколаївської від 16.12.2024 по справі № 915/47/24, оскільки боржник Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради не має відкритих рахунків в Управлінні.
Отже, наявні обставини, що роблять неможливим виконання рішення Господарського суду Миколаївської області по справі № 915/47/24.
Складення проекту місцевого бюджету, його попереднє схвалення належить до повноважень виконавчих органів місцевої ради та місцевих фінансових органів (ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ст. 75, 76 Бюджетного кодексу України). Розгляд та затвердження місцевого бюджету відноситься законодавством до виключної компетенції місцевих рад (ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 76, 77 Бюджетного кодексу України). Виконання місцевих бюджетів покладено на виконавчі органи місцевих рад та місцеві фінансові органи (ст. 63, 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 43, 46-51, 78 Бюджетного кодексу України).
За таких обставин, фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники). Отже, у Центра соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради не має фінансових ресурсів. Таким чином, стягнення за наказом повинно здійснюватись з відповідного виконавчого органу - в спірному випадку Виконавчого комітету Вознесенської міської ради.
Враховуючи наявність обставин, що роблять виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24 неможливим, а саме відсутність у Центра соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Вознесенської міської ради відкритих рахунків в органах казначейства Миколаївської області, з яких можливо здійснити безспірне списання коштів, а також те, що фінансування видатків з місцевого бюджету здійснює виконавчий комітет Вознесенської міської ради, наявні правові підстави для зміни порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (56500, Миколаївська обл., м. Вознесенськ, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 04056569) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»: 22 403, 94 грн. (двадцять дві тисячі чотириста три грн. 94 коп.) - основного боргу; 4 194, 96 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 96 коп.) - пені; 1 150, 30 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят грн. 30 коп.) - 3 % річних; 6 144, 73 грн. (шість тисяч сто сорок чотири грн. 73 коп.) - інфляційних втрат; 2 422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
Враховуючи встановлення судом обставин, які свідчать про абсолютну неможливість виконання судового рішення, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви стягувача про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24. При цьому, судом враховано, що суд не змінює судове рішення по суті.
Будь-яких заперечень від заінтересованих осіб Вознесенської міської ради та/або Виконавчого комітету Вознесенської міської ради на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч. 7 ст. 331 ГПК України про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Керуючись ст. 233-235, 254-255, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити заяву (вх. № 14538/25 від 15.10.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про зміну порядку виконання судового рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24.
2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 20.11.2024 по справі № 915/47/24 шляхом стягнення з Виконавчого комітету Вознесенської міської ради, пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська обл., 56500 (код ЄДРПОУ 04056569) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116 (код ЄДРПОУ 42399676):
- 22 403, 94 грн. (двадцять дві тисячі чотириста три грн. 94 коп.) - основного боргу;
- 4 194, 96 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто чотири грн. 96 коп.) - пені;
- 1 150, 30 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят грн. 30 коп.) - 3 % річних;
- 6 144, 73 грн. (шість тисяч сто сорок чотири грн. 73 коп.) - інфляційних втрат;
- 2 422, 40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення (ст. 235 ГПК України) та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254-259 ГПК України.
Повну ухвалу складено 28.04.2026
Суддя Е.М. Олейняш