Справа №:755/2684/26
Провадження №: 1-кс/755/734/26
"21" квітня 2026 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого 2 відділення слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22025011000000105 від 14.04.2025 року, про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. м. Судак АР Крим, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Судацьким МВ ГУ МВС України в Криму, РНОКПП НОМЕР_2 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України, -
за участю учасників кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
Старший слідчий 2 відділення слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 під процесуальним керівництвом Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22025011000000105 від 14.04.2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України, у ході якого встановлено, що у період лютого - березня 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та Російською Федерацією (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Отже, з 20.02.2014 РФ як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи місцевого самоврядування Республіки Крим.
Так, 24.02.2022, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2002-ІХ від 24.02.2022, яким в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Розділом VI «Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади» Конституції України та Законом України № 3166-VI від 17.03.2011 «Про центральні органи виконавчої влади» передбачене правове регулювання порядку створення та функціонування системи органів виконавчої влади України, правові засади їх діяльності, порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств, їх завдання тощо.
Вказане свідчить про те, що утворення органів виконавчої влади на суверенній території України у будь який інший спосіб є недопустимим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Однак, як встановлено досудовим розслідуванням, на ТОТ АР Крим функціонує т.зв. «Міністерство житлово-комунального господарства Республіки Крим». Для створення уявної законності діяльності вказаного виконавчого органу, його структурних підрозділів та особового складу працівників т.зв. «Радою міністрів Республіки Крим» 27.06.2014 прийнято постанову № 150 «Про затвердження Положення про Міністерство житлово-комунального господарства Республіки Крим» (далі також - Положення).
У подальшому до вказаного Положення Радою міністрів Республіки Крим із посиланням на ст. 84 Конституції Республіки Крим, ст. 41 Закону Республіки Крим від 29.05.2014 № 5-ЗРК «Про систему виконавчих органів державної влади Республіки Крим» прийнято Постанову від 08.12.2021 № 747 «Про внесення змін до постанови Ради міністрів Республіки Крим від 27.06.2014 № 150», яким внесено відповідні зміни до Положення та викладено його текст в новій редакції.
Відповідно до тексту Положення, розміщеного у публічному доступі на Інтернет сторінці офіційного сайту «Міністерства житлово-комунального господарства Республіки Крим» (режим доступу за електронним посиланням - https://mzhkh.rk.gov.ru/), а саме п.1.1 Загальних положень «Міністерство житлово-комунального господарства Республіки Крим (далі також - Міністерство) «являється виконавчим органом державної влади Республіки Крим, підзвітним та підконтрольним Голові Республіки Крим та Раді міністрів Республіки Крим, здійснюючим функції з формування та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері житлово-комунального господарства, а також координацію діяльності інших виконавчих органів державної влади Республіки Крим в установленій сфері діяльності Міністерства.
Згідно з положеннями п.1.2, 1.10 Міністерство у своїй діяльності керується, зокрема, Конституцією Російської Федерації, федеральними конституційними законами, федеральними законами, указами та розпорядженнями президента Російської Федерації, іншими нормативно-правовими актами Російської Федерації, Конституцією Республіки Крим, законами Республіки Крим тощо, та є підконтрольним і підзвітним Голові Республіки Крим та Раді міністрів Республіки Крим.
Вказаним Положенням також передбачено, що Міністерство очолює міністр житлово-комунального господарства Республіки Крим, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою Республіки Крим у відповідності з Конституцією Республіки Крим.
Пунктом 5.2. Положення передбачено, що міністр житлово-комунального господарства Республіки Крим може мати заступників, у тому числі першого, яких призначає на посаду та звільняє з посади Голова Ради міністрів Республіки Крим за поданням міністра.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на ТОТ України Автономної Республіки Крим, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, починаючи з вересня 2019 року активно співпрацює із представниками окупаційної адміністрації півострову, обирався по т.зв. республіканському виборчому округу від кримського відділення політичної партії «Ліберально-демократична партія Росії» депутатом «Государственного Совета Республики Крым» другого скликання.
Підтримуючи комунікацію та тісно взаємодіючи із представниками окупаційних сил держави-агресора, а також діючи з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на надання різноманітної допомоги у веденні підривної діяльності проти України та утвердження окупаційної політики Російської Федерації на території півострову, ОСОБА_4 у період з 2021 по т.ч. неодноразово надавав добровільну згоду на призначення його до незаконних органів влади, створених окупаційною владою на ТОТ України Автономної Республіки Крим.
Крім того, в ході досудового розслідування отримано інформацію про те, що у період з 2021 по 2022 рік ОСОБА_4 займав посаду «завідуючого Судакським міським відділом Державного комітету з державної реєстрації та кадастру Республіки Крим», а у період з 2022 по 2024 рік працював на посаді т.зв. «заступника голови адміністрації міста Судака». В подальшому ОСОБА_4 у період з січня 2024 року по березень 2025 року займав посаду «помощника руководителя в Министерстве жилищно-коммунального хозяйства Республики Крым».
Водночас, після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, ОСОБА_4 використовуючи власні тісні зв'язки та коло спілкування з числа представників окупаційної влади тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, набутого у ході виконання трудових обов'язків на різноманітних посадах в незаконно створених органах влади на території півострову у період з 2019 по 2025 рік, маючи відповідний досвід, з метою реалізації власного протиправного умислу, спрямованого на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, надав добровільну згоду представниками окупаційної адміністрації півострову на призначення його на керівну посаду в т.зв. «Міністерстві житлово-комунального господарства Республіки Крим».
Так, відповідно до розміщеного у публічному доступі в мережі Інтернет на офіційному сайті «Уряду Республіки Крим» (режим доступу за електронним посиланням - https://rk.gov.ru) Розпорядження Голови Ради міністрів Республіки Крим від 20.03.2025 № 51-рп «Щодо ОСОБА_4 » останнього «у відповідності з абз. 2 ч. 6 ст. 24, статтею 32 Закону Республіки Крим від 19.06.2022 року № 307-ЗРК/2022 «Про виконавчі органи Республіки Крим», поданням міністра житлово-комунального господарства Республіки Крим ОСОБА_7 від 03.02.2025 № 07-05/297, заявою ОСОБА_4 » призначено на посаду «заступника міністра житлово-комунального господарства Республіки Крим», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у вищевказаному незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: ТОТ України Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь, вул. Заліська, буд. 12, де окупаційною владою Російської Федерації створено т.зв. «Міністерство житлово-комунального господарства Республіки Крим», та будучи «заступником міністра житлово-комунального господарства Республіки Крим», який має у своєму підпорядкуванні відповідні самостійні структурні підрозділи Міністерства, виконує покладені на вказаний незаконний орган функції, мета яких спрямована на реалізацію та укріплення окупаційного режиму Російської Федерації на ТОТ АР Крим.
Отже, громадянин України ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України - колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
23.07.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру вручено йому у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий кур'єр» № 148 (8073) від 23.07.2025, на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора, а також надіслано через месенджер Telegram на абонентський номер НОМЕР_3 , який перебуває у користуванні громадянина України ОСОБА_4 .
На вказані виклики ОСОБА_4 не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.
У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 особисто не вручено, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Одночасно з цим, повідомлення про підозру ОСОБА_4 вручено його захиснику у вказаному кримінальному провадженні - адвокату ОСОБА_6 .
Відповідно до відомостей Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, підозрюваним ОСОБА_4 у період з 08.11.2017 дотепер у Базі даних не виявлено.
01.08.2025 ОСОБА_4 оголошено у розшук, здійснення якого доручено 7 відділу ГВ ЗНД ІНФОРМАЦІЯ_4.
Вcтановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 наразі переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується відповіддю оперативного підрозділу щодо виконання доручення (вих. № 62/8/3-178 від 05.09.2025).
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування цього кримінального провадження, у тому числі: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення №62/8/3-50 від 09.04.2025, відповідно до якого оперативним підрозділом виявлено факти протиправної діяльності громадянина України ОСОБА_4 ; протоколом огляду від 17.04.2025, яким підтверджується факт протиправної діяльності громадянина України ОСОБА_4 ; протоколом огляду від 18.07.2025, яким підтверджується факт протиправної діяльності громадянина України ОСОБА_4 ; висновком експерта № СЕ-19/114-25/10045-ФП від 25.06.2025 за результатами проведення судової портретної експертизи, відповідно до якого на відеозаписах та фотознімках, виявлених під час проведення огляду мережі Інтернет, зображений громадянин України ОСОБА_4 ; відповіддю Офісу Президента України №45-01/561 від 19.05.2025 на запит слідчого, про те, що матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_4 , на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку не надходили; іншими матеріалами кримінального провадження.
Отже, наявні підстави, з числа регламентованих ст.ст.297-?, 297-?, 297-?, 297-? КПК України, для надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №22025011000000105 від 14.04.2025 року.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі, прохав його задовольнити з підстав, викладених у ньому, зокрема, зазначив, що ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.
Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, вислухавши думку учасників кримінального провадження, дійшов наступного.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст.2 КПК України).
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22025011000000105 від 14.04.2025 року вбачається, що ОСОБА_4 перебуваючи на ТОТ АР Крим у березні 2025 року добровільно обійняв посаду т.зв. «Заступник міністра житлово-комунального господарства Республіки Крим» і дотерер виконує відповідні функції представника держави окупанта РФ, тобто здійснює колабораційну діяльність на шкоду державним інтересам України та її територіальній цілісності.
23.07.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру вручено йому у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий кур'єр» № 148 (8073) від 23.07.2025, на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора, а також надіслано через месенджер Telegram на абонентський номер НОМЕР_3 , який перебуває у користуванні громадянина України ОСОБА_4 .
Відповідно до відомостей Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, підозрюваним ОСОБА_4 у період з 08.11.2017 дотепер у Базі даних не виявлено.
01.08.2025 ОСОБА_4 оголошено у розшук, здійснення якого доручено 7 відділу ГВ ЗНД ІНФОРМАЦІЯ_4.
На сьогодні у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України від 19.05.2025 №45-01/561 на запит слідчого, матеріали щодо припинення громадянства України ОСОБА_4 на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку не надходили.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно підозрюваного (крім неповнолітнього) згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням особливостей, визначених цією главою.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 115, 116, 118, ч. 2 ст. 121, ч. 2 ст. 127, ч. 2 і 3 ст. 146, ст. 146-1, 147, ч. 2-5 ст. 191 (у разі зловживання службовою особою своїм службовим становищем), ст. 209, 255-258-6, 348, 364-370, 379, 400, 408, 436-447 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, території держави-агресора з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак воно не вручене їй через невстановлення місцезнаходження особи, за умови вжиття заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Водночас положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки підозрюваний вважається належним чином ознайомленим із її змістом. Аналогічний порядок публікації та наслідки ознайомлення застосовуються до повісток про виклик підозрюваного у зв'язку з прийняттям рішення про його передачу для обміну як військовополоненого.
Крім того, слідчий суддя відповідно до положень ч. 2 ст. 297-4 КПК України враховує практику Європейського суду з прав людини, згідно з якою «обґрунтована підозра» (ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) означає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача в тому, що конкретна особа могла вчинити злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та остаточної кваліфікації дій, а виходячи виключно з фактичних даних, що містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав, визначених ст.297-?, 297-?, 297-? КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025011000000105 від 14.04.2025 року, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.297-?, 297-?, 297-?, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого 2 відділення слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22025011000000105 від 14.04.2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-? КК України.
Зобов?язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1