(вступна та резолютивна частини)
23 квітня 2026 року
м. Харків
справа № 636/7190/24
провадження № 22-ц/818/482/26
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Пилипчук Н.П.,
суддів - Мальованого Ю.М., Тичкової О.Ю.,
за участю секретаря - Каплоух Н.Б.,
учасники справи:
позивачка - ОСОБА_1 ,
відповідачка - ОСОБА_2 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 , в особі представника ОСОБА_3 , на заочне рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 15 січня 2025 року в складі судді Буніна Є.О.
Клопотання ОСОБА_1 про призначення у справі комплексної судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи - задовольнити частково.
Призначити у справі комплексну судову будівельно-технічну та земельно-технічної експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи відповідає збудована власником одноквартирного будинку по АДРЕСА_1 прибудова до своєї квартири з блокуванням до стіни сусіднього будинку по АДРЕСА_2 чинному законодавству України в галузі будівництва, державним будівельним нормам та стандартам, технічним нормам, санітарним нормам, пожежним нормам, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
2. Чи порушено цілісність стіни будинку та інших споруд, що належить власнику домоволодіння по АДРЕСА_2 при побудові цієї прибудови власником одноквартирного будинку по АДРЕСА_1 ?
3. Чи є виявлені (у разі їх наявності) порушення будівельних норм і правил істотними, тобто такими, що впливають на міцність, безпечність будівлі або створюють загрозу життю та здоров'ю людей?
4. Чи є технічно можливою перебудова (реконструкція) спірної прибудови з метою усунення виявлених порушень без її знесення?
5. Чи спричиняє наявна прибудова реальні перешкоди у користуванні будинком та земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_3 , зокрема чи обмежує доступ, освітлення, вентиляцію, обслуговування будинку та інженерних мереж?
6. В межах чиєї земельної ділянки, а саме якою користується ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 або якою користується ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_4 , розташована спірна прибудова?
7. Чи є технічне з'єднання (блокування) прибудови зі стіною будинку за адресою 8А таким, що впливає на несучі конструкції або технічний стан цієї будівлі?
8. Чи створює спірна прибудова порушення санітарних або протипожежних норм, які мають наслідком реальну небезпеку для експлуатації сусіднього будинку?
9. Чи підтверджується технічно факт зміни або пошкодження інженерних мереж (водопостачання, вентиляції тощо) будинку за адресою: АДРЕСА_3 внаслідок зведення прибудови?
10. Чи призводить зведення спірної прибудови до порушення прав власника будинку за адресою: АДРЕСА_3 у розумінні обмеження користування, володіння чи розпорядження належним йому майном, зокрема будинком та земельною ділянкою?
Проведення експертизи доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» (61177, м. Харків, вул. Золочівська, № 8-а).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність по ст.ст.384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Надати для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 636/7190/24.
Роз'яснити сторонам, що у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Н.П. Пилипчук
Судді Ю.М. Мальований
О.Ю. Тичкова