Рішення від 22.04.2026 по справі 320/31903/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року справа №320/31903/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у відмові визначити розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначені у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2024 №13/3576/с, із застосуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих у порядку, передбаченому рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/19070/23 відповідно до чинних станом на 01.01.2023 положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії, у якій посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років зазначити у розмірах, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.05.2024 №13/3576/с, застосувавши їх для розрахунку в установленому порядку додаткових видів та премії, які підлягають включенню до нової довідки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/19070/23 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку її пенсії та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 перерахувати розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

На виконання вказаного рішення відповідач виготовив довідку від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії, в якій складові грошового забезпечення вказав у таких розмірах: посадовий оклад (10 тарифний розряд) - 4970,00 грн, оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1560,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2938,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4033,90 грн; премія (216%) - 7041,60 грн; разом - 20544,00 грн.

На думку позивача, видана відповідачем довідка містить помилкові відомості в частині визначення розміру додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби і премії, оскільки такі не розраховані станом на 01.01.2023 в порядку, передбаченому Постановою №704 (у редакції Постанови №481), тобто шляхом множення розміру 1762,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт (1,85 - для посадового окладу, 0,58 - для окладу за військове звання), що призвело до неправильного визначення їх розмірів, надбавки за особливості проходження служби (4033,90 грн проти 6154,50 грн), премії (7041,60 грн проти 10735,20 грн), а в цілому - 20544,00 грн проти 26358,23 грн.

Позивач вважає зменшення у виданій довідці окремих складових грошового забезпечення безпідставним, з огляду на що звернувся до відповідача із відповідною заявою. Листом від 17.06.2024 №13/5712/с відповідач відмовив позивачу в добровільному врегулюванні спірних правовідносин.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 відкрито провадження у даній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази від відповідача.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення ухвали про відкриття провадження в його електронний кабінет, яку отримав 25.07.2024.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї і/з сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/19070/23:

визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку її пенсії;

зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 перерахувати розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

На виконання вказаного рішення відповідач виготовив довідку від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Відповідно до довідки від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023, з урахуванням положень Постанови від 30.08.2017 №704, розмір грошовог забезпечення за посадою "старшина роти МТЗ батальйону МТЗ" становить:

- посадовий оклад (10 т.р.) - 4970,00 грн;

- оклад за військовим званням (ст. прапорщик) - 1560,00 грн;

- надбавка за вислугу років (45%) - 2938,50 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4033,90 грн;

- премія (216%) - 7041,60 грн,

Всього 20544,00 грн.

Вказана довідка містить примітку про те, що дану довідку складено з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти.

Позивач, не погоджуючись із розмірами щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованих у довідці, звернувся ло відповідача із заявою від 20.05.2024, в якій повідомив, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/19070/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії, в якій розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначено шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, на відповідний тарифний коефіцієнт, а розміри надбавки за особливості проходження служби та премії розраховано із застосуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивач у заяві зазначив, що застосування для розрахунку додаткових видів грошового забезпечення неналежно визначених розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням призвело до значного заниження (20544,00 грн проти 26358,23 грн) загальної суми грошового забезпечення, з якої обчислюється розмір пенсії позивача.

З огляду на викладене, просив переглянути розміри додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.05.2024 №13/3576/с та встановити їх у відповідності до положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704; за результатом перегляду виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії, яку подати до ГУ ПФУ у м.Києві.

Відповідач листом від 17.06.2024 №13/5712/с повідомив, що перевіркою особово-пенсійної справи позивача встановлено, що при обчисленні розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2023 (згідно з рішенням суду) відповідачем визначений розмір посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 1 січня календарного року на відповідні коефіцієнти. Розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначений відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (із змінами), - у розмірах у відсотках, відповідно до рішення Міністра оборони України у 2023 році. Отже, станом на 01.01.2023 розмір премії у відсотках (з окладом за посадою в розмірі 10 тарифного розряду) відповідає 140% посадового окладу, визначеного як військовослужбовцям за відповідною посадою у 2023 році - 216%.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (в подальшому - Закон № 2262-ХІІ), яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від № 704 30.08.2017 (далі - Постанова № 704) затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Відповідно до пункту 1 приміток Додатку 1 до Постанови № 704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

У примітці Додатку 14 Постанови № 704 визначено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

З 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова № 103), якою пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, з 24.02.2018 змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме - замість розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) передбачено використання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103, яким пункт 4 Постанови № 704 викладений у новій редакції.

Отже, починаючи з 29.01.2020 відновлено дію пункту 4 Постанови № 704 у редакції, яка передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Зазначена норма права передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначаються, як правило, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Лише у тому разі, якщо розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб є меншим ніж 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, для проведення відповідних розрахунків використовується величина, яка дорівнює 50 відсоткам розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно із п. 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом (01.01.2017) не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.

Під час розгляду і вирішення цієї справи п. 4 Постанови № 704 та п. 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України підлягають солідарному застосуванню.

Із урахуванням вищевикладених норм, з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями слід визначати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.

Натомість розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 01 січня відповідного року, на розрахунок посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями - не впливає в силу вимог п. 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Фактично з прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 розрахункову величину для обчислення розміру посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями змінено з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом № 294-IX, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначених з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Постановою Кабінету Міністрів України. № 45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в подальшому - Порядок № 45).

Відповідно до п. п. 1-3 Порядку № 45, механізм взаємодії відповідних органів у процесі здійснення перерахунку пенсії розпочинається з прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця є надходження відповідного списку від територіального органу Пенсійного фонду України.

Рішенням, яке створило передумови для здійснення перерахунку пенсії позивача в цьому випадку є саме постанова Кабінету Міністрів України. № 704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18.

Тобто, вказаним судовим рішенням відновлено дію п. 4 постанови Кабінету Міністрів України. № 704 від 30.08.2017, згідно з яким розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу щорічно з 01 січня збільшуються за рахунок підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, адже визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до цієї постанови.

Встановлене в пункті 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих, згідно із Постановою № 704, не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом саме на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 04.01.2023 у справі № 640/17686/21.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (в подальшому Порядок № 260), яким в пункті 1 розділу I визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам, який розроблено, зокрема, відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 2 Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Згідно із пунктами 1, 2 розділу ХVІ Порядку № 260, командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином додаткові види грошового забезпечення та премія повинні обраховуватися виходячи з посадового окладу позивача на 1 січня відповідного календарного року, а саме надбавка за особливості проходження служби обраховується шляхом здійснення множення посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на процент надбавки за особливості проходження служби, а премія розраховується шляхом визначення проценту від посадового окладу.

У спірному випадку відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу розрахунок надбавки за особливості проходження служби та премії провів не з посадового окладу 4970,00 грн (станом на 01.01.2023), окладу за військовим званням 1560,00 грн, надбавки за вислугу років 2938,50 грн., вказаних у довідці від 02.05.2024 №13/3576/с, а з розміру основних видів грошового забезпечення, проте розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).

При цьому, у листі-відповіді на звернення позивача, відповідач не заперечує, що у виданій відповідачем довідці від 02.05.2024 №13/3576/с надбавка за особливості проходження служби та премія розраховані з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, а не станом на 01.01.2023 відповідно, що суперечить передбаченим у пункті 5 Порядку №45 правилам визначення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також нормам постанови КМУ №704 та Порядку №260 щодо обчислення окладів та щомісячних відсоткових надбавок та премії, як складових грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ.

Суд акцентує, що чинним законодавством не передбачене застосування різних розрахункових величин для обчислення основних та додаткових видів грошового забезпечення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, зокрема у тих довідках, які складаються на виконання рішень судів.

Вказане призвело до заниження у довідці сум додаткових видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2023, отже така довідка містить недостовірні відомості.

Враховуючи досліджені судом обставини справи та докази, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розрахунку та внесення в довідку від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, премія), розрахованих з використанням посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 грн., а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача видати оновлену довідку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як встановлено вище, відповідач, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/19070/23, протиправно оформив довідку про розмір грошового забезпечення позивача з невідповідними (неправильними) розмірами додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби (65%) у розмірі 4033,90 грн замість 6154,53 грн (4970+1560+2938,50 х 65%) та премії (216%) у розмірі 7041,60 грн замість 10735,20 грн (4970 х 216%), що порушують право позивача на перерахунок та належний розмір пенсії. За таких обставин загальний розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії має скласти 26358,23 грн (4970+1560+2938,50+6154,53+10735,20)

Такі дії відповідача порушують право позивача на перерахунок та належний розмір пенсії, отже підлягають визнанню протиправними, а позов слід задовольнити, зобов'язавши відповідача оформити (виготовити) нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023.

При складанні довідки, при включенні до неї видів грошового забезпечення та їх обчисленні, відповідач повинен керуватися нормами Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"), Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам та врахувати висновки Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 (№Пз/990/6/23), які для нього є обов'язковими в силу вимог частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

У новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023, (окрім вже наявних основних видів грошового забезпечення - посадового окладу (10 т.р.) - 4970,00 грн; окладу за військовим званням (ст. прапорщик) - 1560,00 грн; надбавки за вислугу років (45%) - 2938,50 грн) слід визначити розмір надбавки за особливості проходження служби (65%) у розмірі 6154,53 грн (шляхом множення посадового окладу (4970,00 грн), окладу за військове звання (1560 грн) та надбавки за вислугу років (2938,50 грн) на процент надбавки за особливості проходження служби (65%)), а розмір премії визначити у розмірі 10735,20 грн шляхом множення посадового окладу (4970,00 грн) на процент премії (216%).

Враховуючи викладене позовні вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії, у якій посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років зазначити у розмірах, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.05.2024 №13/3576/с, застосувавши їх для розрахунку в установленому порядку додаткових видів грошового забезпечення та премії, які підлягають включенню до нової довідки - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись статями 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розрахунку та внесення в довідку від 02.05.2024 №13/3576/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, премія), розрахованих з використанням посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 1762 грн.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) за нормами, чинними на 01.01.2023, для перерахунку пенсії, у якій посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років зазначити у розмірах, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.05.2024 №13/3576/с, застосувавши їх для розрахунку в установленому порядку додаткових видів грошового забезпечення та премії, які підлягають включенню до нової довідки, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.