23 квітня 2026 року м. Київ справа №640/1928/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до товариства з обмеженою відповідальністю «Парфум» про припинення права на виконання будівельних робіт,
Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Парфум», в якому просив суд припинити право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою вул. Святошинська, 1» від 25.08.2021 № КВ 051210817596.
Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
Ухвалою суду від 29.01.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ТОВ «Парфум» наведені недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1» від 25.08.2021 № КВ 05 1210817596, у зв'язку з чти відповідне будівництво є самочинним, що обумовило позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом.
У наданому суду відзиві відповідач наголошує на безпідставності доводів позивача, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Згідно статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Відповідно до підпунктів 4.3, 4.6, 4.7, 4.8 пункту 4 Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2015 № 978 (зі змінами), Департамент, зокрема:
надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт з підстав, визначених законом;
приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає та відмовляє у видачі сертифікатів, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);
у разі виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень Департамент звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням:
вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Питання отримання документів, які надають право виконувати будівельні роботи, визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) та Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466).
Відповідно до статті 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після:
подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CC1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до пункту 13 Порядку № 466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CC1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 подається замовником (його уповноваженою особою) до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження повідомлення:
вносить інформацію, зазначену у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності згідно з цим Порядком;
під час внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності проставляє відмітку про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі (у разі коли така відмітка не проставлена на картографічній основі до внесення інформації, зазначеної у повідомленні).
У випадках, встановлених у Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року № 681, у разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації, зазначеної у повідомленні, та проставлення відмітки про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі здійснюються в режимі реального часу автоматично програмними засобами Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Згідно п. 15-1 Порядку № 466 повідомлення подається замовником (його уповноваженою особою) до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю через центр надання адміністративних послуг чи через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг або заповнюється та надсилається рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг. Подане (надіслане) до зазначеного органу повідомлення є невід'ємною частиною зареєстрованої декларації.
Подання замовником будівництва інших документів, окрім примірника документа, відповідної форми, законодавством у сфері містобудівної діяльності не передбачено.
При цьому, згідно з ч. 8 ст. 36 Закону, п. 11 Порядку № 466 замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні.
Як вбачається з матеріалів справи, Департамент зареєстрував подане замовником будівництва - ТОВ «Парфум», повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1» від 25.08.2021 № КВ 051210817596.
Статтею 41 Закону визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, визначена Порядком здійснення державного архітектурно- будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.
Відповідно до наказу від 30.09.2021 № 1118 та на підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 25.08.2021 № КВ 051210817596, Департаментом здійснено заходи державного архітектурно-будівельного контролю, з метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1».
Замовником будівництва - ТОВ «Парфум», у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 25.08.2021 № КВ 051210817596, наведені такі дані, зокрема:
проектна документація розроблена ТОВ «Група компаній «Промінвесбуд» під керівництвом головного архітектора проекту Старжинського Артема Станіславовича (серія та номер кваліфікаційного сертифіката АР № 007470) та затверджена наказом директора ТОВ «Парфум» - Кобцем Сергієм Валерійовичем від 24.06.2021 № 22;
генеральним підрядником є ТОВ «Група компаній «Промінвесбуд»;
містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не вимагаються згідно п. 25 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.1 1.2017 № 289 (реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації та функціонального призначення, розміщення в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення);
загальна площа об'єкта реконструкції становить - 332,3 кв. м.
Відповідно до п. 9 Порядку № 553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Посадова особа Департаменту в рамках проведення перевірки, здійснено виїзд на вказаний вище об'єкт будівництва.
Під час виїзду на місце, замовник будівництва та/або його уповноважені особи були відсутні, що унеможливило проведення перевірки, відповідно до п. 9 Порядку № 553, у зв'язку з чим Департамент, на адресу замовника будівництва, ТОВ «Парфум» та проектної організації ТОВ «Група компаній «Промінвесбуд», що одночасно виступає також генеральним підрядником, простою поштовою кореспонденцією, направив лист від 06.10.2021 № 073-8762 щодо прибуття до Департаменту та надання документів необхідних для проведення перевірки.
Однак на призначену дату замовник будівництва, ТОВ «Парфум» та/або його уповноваженні особи, а також уповноваженні особи проектної організації/генерального підрядника ТОВ «Група компаній «Промінвесбуд», до Департаменту не прибули, документів необхідних для проведення перевірки не надали.
При цьому, керуючись п. 10 ч. 3 ст. 41 Закону та пп. 11 п. 11 Порядку № 553, посадовою особою Департаменту під час виїзду на місце, проведено фотофіксацію об'єкта будівництва, якою підтверджуються, зокрема факт виїзду посадової особи Департаменту на об'єкт будівництва з метою проведення перевірки.
Разом з тим, посадовою особою Департаменту в межах та з метою здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю здійснено пошук відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майко, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (далі - Державний реєстр) за цією адресою та сформовано інформаційну довідку від 06.10.2021 № 278385056 (далі - Інформаційна довідка).
В інформаційній довідці міститься інформація, відповідно до якої ТОВ «Парфум» на праві приватної власності належить, зокрема, нежитлова будівля літ. «Е» загальною площею - 232,5 кв. м. на вул. Святошинській, 1 у Святошинському районі міста Києва.
Відповідно п. 7 ч. З ст. 41 Закону посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. Вказана норма також регламентована пп. 8 п. 11 Порядку № 553.
Так, Департамент звернувся з листом від 06.10.2021 № 073-8767 до комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» про надання матеріалів інвентаризаційної справи та копії технічного паспорта разом з експлікацією площ приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі по вул. Святошинській, 1 у Святошинському районі міста Києва.
На лист Департаменту від 06.10.2021 № 073-8767 комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» листом від 11.10.2021 № 062/14-13276 (И-2021) надало копії матеріалів технічної інвентаризації виконаної станом на 08.01.2013, відповідно до яких вбачається, що загальна площа нежитлової будівлі літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі місті Києві становить - 216,1 кв. м.
З викладеного вище вбачається, що загальна площа об'єкта реконструкції, а саме: нежитлової будівлі літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі місті Києві, становить:
відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру від 06.10.2021 номер інформаційної довідки 278385056 - 232,5 кв. м.;
відповідно до матеріалів технічної інвентаризації виконаної станом на 08.01.2013 наданої КП КМР «Київське міське бюро технічної інвентаризації» - 216,1 кв. м.
Таким чином, вбачається, що ТОВ «Парфум» не володіє на законних підставах нежитловим приміщення літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі міста Києва загальною площею 332,3 кв. м., що зазначена замовником будівництва - ТОВ «Парфум» у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 25.08.2021 № КВ 051210817596.
При цьому, Департамент не видавав, не реєстрував документів, що дають право на виконання будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта щодо реконструкції нежитлового приміщення літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі місті Києві, загальною площею - 332,3 кв. м.
Разом з тим, у Реєстрі будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, невід'ємною архівною складовою частиною якого є єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, також відсутня інформація щодо видачі/реєстрації документів, які дають право на виконання будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єкта, зокрема, щодо реконструкції нежитлового приміщення літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі місті Києві, загальною площею - 332,3 кв. м.
Відповідно до п. 3.2.21 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (зі змінами) визначено, що реконструкція - це перебудова прийнятого в експлуатацію існуючого об'єкта, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.
Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).
При цьому, аналізуючи саме поняття реконструкція слід прийти до висновку, що у разі неприйняття об'єкта будівництва в експлуатацію у встановленому законодавством порядку, на такому об'єкті не може бути виконано, такий вид будівництва, зокрема як реконструкція, оскільки можливості проведення реконструкції, передує обов'язкова умова у вигляді необхідності прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва у вигляді який у подальшому має бути реконструйований.
Як вбачається з фактичних обставин справи, Департамент не видавав, не реєстрував документів, що дають право на виконання підготовчих/будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта із реконструкції нежитлового приміщення літери «Е» на вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі міста Києва, загальною площею - 332,3 кв. м.
Тобто, таке нежитлове приміщення не може бути об'єктом реконструкції, оскільки відомості про прийняття вказаного приміщення до експлуатації загальною площею 332,3 кв. м« відсутні у Реєстрі (фактично приміщення літери «Е» загальною площею 332,3 кв. м., за вказаною адресою не існує).
Згідно пункту 3.6 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (зі змінами) замовник будівництва - це фізична чи юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку для забудови чи володіє на законних підставах об'єктом будівництва, на якому має намір виконувати будівельні роботи.
Враховуючи викладені вище обставини, суд доходить висновку, що ТОВ «Парфум» не володіло (не володіє) на законних підставах нежитловою будівлею літ. «Е» загальною площею - 332,3 кв. м. за адресою: вул. Святошинська, 1 у Святошинському районі міста Києва, як наслідок, воно не може бузи замовником будівництва з її реконструкції та не може (не мало правових підстав) затверджувати проектну документацію на об'єкт будівництва «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1», чим порушено ч. 3 ст. 23 Закону України «Про архітектурну діяльність», як наслідок замовником будівництва ТОВ «Парфум» наведено недостовірні данні, зокрема в частині загальної площі об'єкта реконструкції, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону.
Разом з тим, відповідно до п. 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 24.05.2001 № 127 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2018 № 186 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 20.12.2018 за № 1442/32894) антресоль - майданчик, що займає верхню частину об'єму приміщення житлового, громадського та виробничого будинку, призначена для збільшення його площі, розміщення допоміжних, складських та інших приміщень.
Відповідно до п. 3.1 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» (зі змінами) антресоль - площадка, на і під яку передбаченого доступ людей в приміщенні, висотою, що забезпечує її безпечну експлуатацію і має площу не більше 40% площі приміщення, в якому вона розташовується.
При цьому, факт значного збільшення загальної площі приміщення, що реконструюється з 216,1 кв. м (матеріали БТІ) - 232,5 кв. їм (право власності) до 332,3 кв. м., є неможливим, з урахуванням влаштування антресолі за рахунок внутрішнього простору, без зміни геометричних розмірів зазначеного приміщення, оскільки зміна таких техніко-економічних показників потребує отримання містобудівних умов та обмежень.
При цьому зміна геометричних розмірів приміщення в наслідок чого поліпшуються техніко-економічні показники такого приміщення, потребує отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва, а відтак застосування в даному випадку замовником будівництва - ТОВ «Парфум», у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 25.08.2021 № КВ 051210817596, положень п. 25 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.11.2017 № 289, є недоцільним та, як наслідок, вказує на факт наведення недостовірних даних у вказаному вище повідомленні, також із частині необхідності отримання містобудівних умов та обмежень, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону.
Відповідно до 11. 5 ст. 26 Закону проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
4-1) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування);
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст. 29 Закону та п. 4.3 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.
Містобудівні умови та обмеження - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (ст. 1 Закону).
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону передбачено, що суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Відтак, можливості вчинення будь-яких дій, спрямованих на розроблення та затвердження проектної документації, передує, отримання відповідних вихідних даних для проектування об'єкта будівництва.
Враховуючи викладені обставини, замовником будівництва - TОB «Парфум» порушено визначений приписами, зокрема ст. 26 Закону, порядок виконання будівельних робіт.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» проект - документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури, та відповідає будівельним нормам і правилам.
Слід зазначити, що ст. 31 Закону встановлено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право, зокрема затверджувати проект, якщо він не суперечить законодавству, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2014 № 63 затверджено ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (далі - ДБН А.2.2-3-2014), норми якого встановлюють склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до пункту 3.17 ДБН А.2.2-3-2014 проектна документація - це затвердженні текстові та графічні матеріали, якими визначається містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Пунктом 4.2. ДБН А.2.2-3-2014 визначено, що оформлення проектної документації здійснюється згідно з нормативними документами комплексу А.2.4 «Система проектної документації для будівництва».
За приписами пункту 4.8 ДБНА.2.2-3:2014, проектна документація має бути розроблена з урахуванням усіх документів будівельних норм та стандартів, чинних на час її передачі у виробництво. Проектна документація, затверджена відповідно до чинного законодавства, не підлягає коригуванню у зв'язку з введенням нових будівельних норм, за винятком випадків, коли це коригування обумовлене підвищенням у нових будівельних нормах вимог безпеки, у тому числі щодо забезпечення механічного опору та стійкості (міцності), електро-, вибухо- та пожежобезпечності об'єкта та доступності для маломобільних груп населення, для забезпечення яких повинні бути виконані необхідні будівельні роботи.
Системний аналіз наведених правових положень дає суду підстави дійти до висновку про те, щодо замовника та проектувальника висуваються вимоги щодо добросовісного виконання ними проектних робіт щодо об'єкта будівництва, які, зокрема, полягають і в обов'язковому врахуванні будівельних норм і правил, вимог вихідних даних на проектування.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.01.2020 у справі № 809/772/16, від 02.04.2020 у справі № 809/998/16 та від 28.04.2020 № 808/3616/16.
Проект може вважатися юридично значимим документом, який має юридичну силу та створює правові наслідки, за умови його відповідності встановленим вимогам і лише у разі дотримання таких вимог проект може бути затверджений замовником.
З викладених вище обставин вбачається, що проектна документація розроблена ТОВ «Група компаній «Промінвесбуд» та затверджена замовником будівництва ТОВ «Парфум» на об'єкт будівництва «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1» з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм і правил, чим порушено абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Отже, ТОВ «Парфум» наведені недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1» від 25.08.2021 № КВ 05 1210817596 в частині належним чином розробленої та затвердженої проектної документації, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону.
Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Самочинним також вважається будівництво, яке здійснюється хоча і на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм та правил як у самому проекті, так і при будівництві, за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень.
Таким чином, будівельні роботи із реконструкції на підставі проекту, затвердженого замовником, однак, розробленого з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, тобто без належно розробленого та відповідно затвердженого проекту, що є однією з ознак вважати об'єкт самочинним, про що прямо зазначено у частині першій статті 376 Цивільного кодексу України.
Частиною 7 статті 36 Закону визначено, що право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Відповідно до частини 2 статті 39і Закону у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Відомості про набрання законної сили судовим рішенням про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, вносяться до Реєстру будівельної діяльності.
Законодавством передбачено, що достатньою та необхідною правовою підставою для подачі органом архітектурно-будівельного контролю позову щодо припинення права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення та скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта, є виявлення факту наведення у цих документах замовником недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а по-друге жодною правовою нормою не регламентовано порядок виявлення органом архітектурно-будівельного контролю такого факту.
При цьому, чинним законодавством не передбачено, що встановлення фактів наведення замовниками недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або повідомленні про початок виконання будівельних робіт відбувається виключно за результатами здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, а не в процесі їх проведення.
Зазначена правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 01.11.2018 у справі № 826/8556/17, від 22.01.2021 № 640/11869/20, від 27.01.2021 № 826/10962/17 та від 19.08.2020 № 826/6660/16.
Таким чином, керуючись ч. 2 ст. 39-1 Закону та з метою захисту прав та інтересів громади або невизначеного кола осіб від можливих порушень їхніх прав та з метою запобігання можливих суспільно значимих несприятливих наслідкам, порушення відповідних норм і правил, а також враховуючи процесуальний закон, Департамент, на думку суду, правомірно заявляє вимоги про припинення права на виконання будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CC1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, 1» від 25.08.2021 № КВ 051210817596. Замовник будівництва - ТОВ «Парфум».
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,
Адміністративний позов Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 32-А; код ЄДРПОУ 40224921) до товариства з обмеженою відповідальністю «Парфум» (03115, місто Київ, вулиця Святошинська, будинок 1; код ЄДРПОУ 01552486) про припинення права на виконання будівельних робіт - задовольнити повністю.
Припинити право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CC1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «Е» з влаштуванням антресолі за адресою: АДРЕСА_1 » від 25.08.2021 № КВ 051210817596.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.