Ухвала від 23.04.2026 по справі 300/3124/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"23" квітня 2026 р. справа № 300/3124/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І.В., розглянувши звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 у справі № 300/3363/23 позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення військовослужбовця за період з 25.06.2021 по 23.11.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатні особи у відповідному році.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 25.06.2021 по 31.12.2021 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021 за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 по 23.11.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 06.04.2022 по 18.04.2022 та з 28.05.2022 по 27.06.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000,00 грн. за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 06.04.2022 по 18.04.2022 та з 28.05.2022 по 27.06.2022 в розрахунку 100000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з врахуванням проведених виплат за цей період.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2025 апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024р. в адміністративній справі № 300/3124/24 залишено без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задоволено (а.с.222-223).

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі № 300/3124/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 відповідно до статті 382 КАС України в двомісячних строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі № 300/3124/24.

На виконання зазначеної ухвали, 13.04.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення від 25.10.2023 у справі № 300/3363/23.

Вказаний звіт мотивований тим, що у межах наданих повноважень вжито всі необхідні заходи для його реалізації, зокрема, здійснено відповідний перерахунок грошового забезпечення позивача, визначено суми до виплати, оформлено розрахунки та сформовано заявки на фінансування, які направлено до розпорядників бюджетних коштів вищого рівня для отримання необхідного фінансового ресурсу. Разом з тим, відповідач наголошує, що як військова частина є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та не володіє самостійними фінансовими ресурсами для виконання судових рішень, оскільки фінансування здійснюється виключно за рахунок Державного бюджету України в межах затверджених асигнувань. У зв'язку з цим фактичне виконання рішення суду є залежним від виділення бюджетних коштів Міністерством оборони України. Відсутність фінансування, обмеженість бюджетних призначень, а також пріоритетність витрат на оборону держави в умовах воєнного стану, на думку відповідача, є об'єктивними та поважними причинами тимчасового невиконання рішення суду, при цьому, відповідач вказує, що виконання рішення буде здійснено після надходження відповідного фінансового ресурсу.

Дослідивши матеріали справи та зміст звіту, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1,2 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно частин 3, 4 статті 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд зазначає, що звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.

При цьому, суд враховує й те, що військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі №300/3124/24 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

На підтвердження викладених в звіті обставин, представник відповідача надав копію розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" за напрямом грошового забезпечення на квітень 2026.

Суд враховує, що у постанові від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18 Верховний Суд зазначив, що фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Водночас, стягнення з суб'єкта владних повноважень коштів, які знаходяться на його рахунках, але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.

Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 у справі № 804/2076/17 встановлена наступна позиція Верховного Суду: "Сам факт відсутності певного результату не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи".

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Враховуючи викладене, суд констатує, що зазначені у звіті заходи, які вживаються відповідачем для виконання судового рішення у справі № 300/3124/23, є вичерпними та достатніми, з огляду на статус військової частини, оскільки відповідачем вживалися дієві заходи для повного виконання рішення суду.

Водночас, суд зазначає, що вжиття відповідачем організаційних заходів, зокрема, погодження не оскарження рішення суду, підготовка заяви-розрахунку потреби в коштах та ініціювання питання фінансування, саме по собі не свідчить про фактичне виконання судового рішення у повному обсязі. Наведені дії є підготовчими та спрямованими на створення передумов для виконання рішення, однак, не призвели до реального відновлення порушеного права позивача, оскільки присуджена сума грошового забезпечення станом на час розгляду питання судом фактично не виплачена.

Отже, попри вжиті відповідачем заходи, судове рішення у справі № 300/3124/23 не виконано повністю, оскільки грошові кошти позивачу не виплачені.

Відповідно до частини 2 статті статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити, зокрема: відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.

Відповідно до приписів статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

За таких обставин, відповідно до вимог частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України та зважаючи на те, що відповідачем було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі № 300/3124/24, а також надано до суду актуальні докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, суд вважає за необхідне прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 від 10.04.2026 про виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №300/3124/24 та встановити військовій частині НОМЕР_2 новий строк для подання звіту про повне виконання рішення суду протягом трьох місяців з дня отримання даної ухвали.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-243, 248, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт військової частини НОМЕР_2 про виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі № 300/3124/24.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 протягом трьох місяців з дня отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі № 300/3124/24.

Попередити військову частину НОМЕР_2 , що звіт повинен відповідати вимогам частин другої та третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Звернути увагу військової частини НОМЕР_2 , що суд згідно положень статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України: відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення; якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу; у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення; у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Копію ухвали направити на адресу учасників справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.