Ухвала від 17.01.2011 по справі 5/99-А

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.11 № 31918/10/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Ліщинського А.М. та Носа С.П.,

при секретарі судового засідання - Романишин О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Закарпатської обл. від 01.09.2010р. про поворот виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТ Аутомотив Україне» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,-

ВСТАНОВИЛА:

Оскаржуваною ухвалою господарського суду Закарпатської обл. від 01.09.2010р. заяву Товариства з обмеженою відповідальністю /ТзОВ/ «ВЕТ Аутомотив Україне» про поворот виконання рішення суду задоволено; визнано таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист від 04.06.2009р. по справі № 5/99-А; стягнуто із Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь заявника 300276 грн. 98 коп. (а.с.207-208).

Не погодившись із вказаною ухвалою, її оскаржило Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, який в поданій апеляційній скарзі просить ухвалу суду скасувати та передати заяву про поворот виконання рішення суду на новий розгляд для вирішення по суті, покликаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про поворот виконання судового рішення (а.с.211-213).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу; заява про поворот виконання рішення суду помилково розглянута господарським судом.

Також кошти адміністративно-господарських санкцій Фонду соціального захисту інвалідів складають дохідну частину Державного бюджету України і сплачуються на відповідні рахунки в органах державного казначейства; повернення коштів за рішенням суду проводиться органами державного казначейства у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, затв. постановою КМ України № 609 від 09.07.2008р.

Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта на підтримання поданої скарги, представника заявника, який частково погодився із вимогами апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч.3 ст.265 КАС України якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішено судом апеляційної чи касаційної інстанції, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, у якому знаходиться справа. Заяву про поворот виконання може бути подано протягом одного року з дня виникнення підстав для повороту виконання.

Як слідує із матеріалів справи, постановою господарського суду Закарпатської обл. від 23.06.2008р. у справі № 5/99-А відмовлено у задоволенні позову Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (а.с.92-95).

Згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009р. апеляційну скаргу Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено повністю; постанову господарського суду Закарпатської обл. від 23.06.2008р. скасовано та прийнято нову постанову, якою заявлений позов задоволено повністю; стягнуто з ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» в користь Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 422389 грн. та пеню в розмірі 276 грн. 98 коп. (а.с.128-131).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2010р. касаційну скаргу ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» задоволено, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009р. скасовано, постанову господарського суду Закарпатської обл. від 23.06.2008р. залишено в силі (а.с.179-182).

15.07.2010р. ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» звернулося до господарського суду із заявою, в якій просило зобов'язати Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів повернути заявнику безпідставно стягнуті за скасованою постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009р. у справі адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 300276 грн. 98 коп. чи визначити інший спосіб і порядок здійснення повороту виконання скасованого судового рішення (а.с.184-186).

Ухвалою господарського суду Закарпатської обл. від 01.09.2010р. заяву ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» про поворот виконання рішення суду задоволено; визнано таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист від 04.06.2009р. по справі № 5/99-А; стягнуто із Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь заявника 300276 грн. 98 коп. (а.с.207-208).

Задовольняючи заяву про поворот виконання судового рішення, суд першої інстанції виходив з того, що на виконання рішення суду апеляційної інстанції заявником було перераховано до Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції та пеню в загальному розмірі 300276 грн. 98 коп., факт перерахування вказаних коштів стверджується матеріалами справи. Оскільки рішення суду апеляційної інстанції скасовано судом касаційної інстанції, заявник підставно звернувся до суду із розглядуваною заявою.

Вказані висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає такими, що частково відповідають фактичним обставинам справи і вимогам закону, з наступних підстав.

Згідно з вимогами п.6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих господарських судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження у справі ще не відкрито.

Оскільки з 05.05.2008р. розпочав свою діяльність Закарпатський окружний адміністративний суд, про що здійснені публікації в загальнодержавних та місцевих офіційних друкованих виданнях, заява ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» про поворот виконання рішення суду підлягала передачі на розгляд окружного адміністративного суду.

Окрім цього, відповідно до ст.29 Бюджетного кодексу України кошти адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складають дохідну частину Державного бюджету України.

У зв'язку з наведеним кошти адміністративно-господарських санкцій та пені сплачуються підприємствами на рахунки Державного бюджету України, відкриті у відповідному органі державного казначейства, а не Фонду соціального захисту інвалідів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, шляхом безспірного списання, у тому числі з реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, що прийняті судовими та іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, затв. постановою КМ України № 609 від 09.07.2008р.

Згідно з п.2 цього Порядку рішення державних органів про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, в тому числі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, виконуються в порядку надходження виключно органами Державного казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну.

Також матеріалами справи достовірно стверджується, що на виконання скасованого рішення ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» перераховано до Державного бюджету України суму адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 300276 грн. 98 коп.; вказані кошти сплачені згідно наступних реквізитів: р/р 31215230700057 в ГУДКУ у Закарпатській обл., МФО 812016, код ЄДРПОУ 22108175, код платежу 50070000, сим.230 (а.с.187-191).

Наведені обставини також підтвердили в суді апеляційної інстанції представники сторін.

Оцінюючи в сукупності вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що заява ТзОВ «ВЕТ Аутомотив Україне» про поворот виконання рішення суду підлягає до часткового задоволення, при цьому належить визнати таким, що не підлягає виконанню виданий господарським судом Закарпатської обл. виконавчий лист № 5/99А від 04.06.2009р., повернути з Державного бюджету України на користь заявника безпідставно сплачені за скасованим судовим рішенням адміністративно-господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в загальному розмірі 300276 грн. (триста тисяч двісті сімдесят шість) 98 коп., які були зараховані на наступні реквізити: р/р 31215230700057 в ГУДКУ у Закарпатській обл., МФО 812016, код ЄДРПОУ 22108175, код платежу 50070000, сим.230; у задоволенні решти вимог заяви про поворот виконання судового рішення слід відмовити.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.

Даючи оцінку вказаним обставинам в сукупності, колегія суддів приходить до переконання про те, що оскаржувана ухвала судом постановлена з порушенням норм процесуального права, що привело до неправильного вирішення питання про поворот виконання судового рішення, а відтак вона підлягає скасуванню з винесенням нової ухвали про часткове задоволення заяви про поворот виконання судового рішення, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.6 ч.1 ст.199, п.4 ч.1 ст.202, п.3 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 211, 254, 259, 265 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволити частково.

Ухвалу господарського суду Закарпатської обл. від 01.09.2010р. про поворот виконання судового рішення у адміністративній справі № 5/99-А/5008 - скасувати та винести нову ухвалу, якою заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТ Аутомотив Україне» про поворот виконання судового рішення задоволити частково.

Визнати таким, що не підлягає виконанню виданий господарським судом Закарпатської обл. виконавчий лист № 5/99А від 04.06.2009р.

Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТ Аутомотив Україне» безпідставно сплачені за скасованим судовим рішенням адміністративно-господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в загальному розмірі 300276 грн. (триста тисяч двісті сімдесят шість) 98 коп., які були зараховані на наступні реквізити: р/р 31215230700057 в ГУДКУ у Закарпатській обл., МФО 812016, код ЄДРПОУ 22108175, код платежу 50070000, сим.230.

У задоволенні решти вимог заяви про поворот виконання судового рішення - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: А.М.Ліщинський

С.П.Нос