73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
31 січня 2011 р.Справа № 2-а-265/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні (далі-позивач, ДПІ) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, зобов"язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 провести дії, спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Позивач у позовній заяві просив суд припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та зобов"язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, обґрунтувавши це тим, що відповідач не подає до Державної податкової інспекції у м.Херсоні бухгалтерську звітність та податкові декларації. Податковий борг відсутній. Це є підставою для припинення підприємницької діяльності.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав, був повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, строк та порядок подання заперечення проти позову, а також наслідки неподання такого заперечення, поштове повідомлення про вручення поштового відправлення було направлено рекомендованим листом за місцем проживання ОСОБА_1 та отримано нею листа особисто, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
За таких обставин суддя вважає за можливе розглянути справу в порядку скороченого провадження за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 зареєстрована 21.10.2008 року Херсонським міським виконавчим комітетом. Місце проживання: АДРЕСА_1. Як платник податку відповідач знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у м.Херсоні. Відповідно довідок, наданих ДПІ, відповідач більше року не подає декларації про доходи та не має податкової заборгованості.
Згідно до вимог ч. 6 ст. 128 ГК України відповідач зобов'язаний надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів, сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом. Строки подання податкових декларацій встановлені ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".
Згідно ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону.
Оскільки відповідач порушив встановлені законодавством вимоги щодо подання декларацій та звітності до податкових органів, суддя погоджується з вимогами позивача про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця-Дудченко Т. М.
Позовні вимоги в частині зобов"язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 вчинити дії, спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності підлягають закриттю з огляду на наступні обставини.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.3 КАС України справа адмінстративної юрисдикції - це переданий на вирішення адмінстративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб"єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адмінстративних судів поширюється на спори за зверненням суб"єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 5 ч. 4 ст. 50 КАС України встановлено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їхні об"єднання, юридичні особи, які не є суб"єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб"єкта владних повноважень, встановлених законом.
Повноваження органів державної податкової служби визначені у ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 24.12.1993 року № 3813- ХІІ, п. 17 ч.1 якого передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатись у передбачених законом випадках до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб"єкта підприємницької діяльності.
Ні Законом України "Про державну податкову службу в Україні", ні Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" не передбачено право податкових органів звертатись до суду із позовами про зобов"язання фізичної особи-підприємця вчинити дії, спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
За таких обставин, державна податкова інспекція у м. Херсоні не має повноважень на звернення до суду із такими позовними вимогами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 157, 158, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, ст. 128 ГК України, ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", суддя, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Адміністративний позов в частині припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 - задовольнити.
В частині позовних вимог щодо зобов"язання фізичної особи-ОСОБА_1 вчинити дії, спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності - закрити провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В. кат. 8.3.2