73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
18 січня 2011 р. Справа № 2-а-3488/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Морської Г.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
малого приватного підприємства "Таврія" до Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Мале приватне підприємство "Таврія" (далі - позивач, МПП "Таврія") звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області (далі - відповідач, Нововоронцовська МДПІ) № 0000931503/0 від 08.06.10 р.
Від представників надійшли клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до матеріалів справи позовні вимоги МПП "Таврія" ґрунтуються на наступному.
Нововоронцовською МДПІ винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання у сумі 21604, 19 грн., з якої: за основним платежем - 14617, 45 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 6986, 74 грн. Із зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач не згоден, оскільки мав спеціальний дозвіл на користування надрами від 28.12.2007 р. № 4675 та дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-3373-ХРС від 13.01.2005 р. строком дії на 3 роки. Для своєчасного отримання дозволу на спеціальне водокористування МПП "Таврія" зверталася із 04.12.2007 р. до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області із заявою про продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування був отриманий позивачем 25.05.2009 р. З 01.01.2008 р. по 25.05.2009 р., на думку МПП "Таврія", воно не було позбавлене права на спеціальне водокористування, працюючи і здійснюючи сплату податків за нього. Під час судового розгляду справи представником позивача заявлена не згода з обсягами ліміту використання вод, визначеного в графі 8 звіту за I та II квартали 2009 р.
Відповідно до матеріалів справи Нововоронцовська МДПІ заперечує проти задоволення позовних вимог МПП "Таврія", виходячи з наступного.
У ході перевірки позивача 31.05.2010 р. виявлене понадлімітне використання води за період з 01.01.2009 р. по 25.05.2009 р., за що МПП "Таврія" на підставі податкового повідомлення-рішення було визначено суму податкового зобов'язання у сумі 21604, 19 грн. Дане податкове повідомлення-рішення винесене у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому скасуванню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
МПП "Таврія" є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрований Нововоронцовською районною державною адміністрацією Херсонської області і як платник податків знаходиться на обліку у Нововоронцовській МДПІ.
Судом встановлено, що 31.05.2010 р. Нововоронцовською МДПІ було проведено перевірку позивача, у ході якої, зокрема встановлено порушення МПП "Таврія" вимог п. 12 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1999 р. № 1494 (далі - Порядок), а саме: понадлімітне використання води за період з 01.01.2009 р. по 25.05.2009 р.
За наслідками перевірки Нововоронцовською МДПІ винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання у сумі 21604, 19 грн., з якої: за основним платежем - 14617, 45 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 6986, 74 грн.
Щодо порушення, зафіксованого в акті перевірки, суд встановив наступне.
01.01.2008 р. у позивача закінчився строк дії дозволу на спеціальне водокористування № Укр-3373-ХРС від 13.01.2005 р., який був виданий строком дії на 3 роки.
04.12.2007 р. МПП "Таврія" звернулася з листом на ім'я начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області про продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування.
15.01.2008 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області надана відповідь на вищезазначений лист, у якому МПП "Таврія" роз'яснено, що питання надання дозволу на спеціальне водокористування буде розглянуте після отримання позивачем спеціального дозволу на користування надрами.
23.01.2008 р. Державною геологічною службою надано позитивну відповідь на отримання МПП "Таврія" спеціального дозволу на користування надрами, зазначені умови для його отримання та перелік необхідних документів.
14.02.2008 р. позивачем направлено лист до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з проханням надати довідку про призупинення Державною геологічною службою видачі спеціальних дозволів з указанням дати поновлення видачі.
26.03.2008 р. листом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України позивача було повідомлено про призупинення видачі спеціальних дозволів на користування надрами до закінчення роботи спеціальної комісії Генеральної Прокуратури України з перевірки законності видачі спеціальних дозволів на користування надрами.
10.06.2008 р. та 16.09.2008 р. МПП "Таврія" зверталася з відповідними листами до начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області з проханням надати дозвіл на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування отриманий позивачем 25.05.2009 р.
Виходячи із аналізу вищезазначених відповідей на звернення позивача для отримання дозволу на спеціальне водокористування, суд прийшов до висновку, що всі відповіді містили відмову в отриманні дозволу із зазначенням причин такої відмови та не містили дозволу на спеціальне водокористування позивачу. Таким чином, спеціальне водокористування за період із 01.01.2008 р. до 25.05.2009 р. здійснювалося МПП "Таврія" на підставі дозволу на спеціальне водокористування № Укр-3373-ХРС від 13.01.2005 р., строк дії якого закінчився.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі, зокрема зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Стаття 49 Водного кодексу України визначає, що Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним
Стаття 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності " від 06.09.2005 р. № 2806-IV вказує на те, що Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України. Такі порядки мають передбачати, зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру. Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Згідно із п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, зокрема винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Щодо позиції позивача про не згоду з обсягами ліміту використання вод, визначеного в графі 8 звіту за I та II квартали 2009 р., то суд не бере до уваги дане твердження, оскільки зазначені дані були внесені до звіту самим позивачем і подані до державної податкової служби, яка на підставі цих даних визначила суму збору, що має бути сплачена.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог МПП "Таврія" слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог малого приватного підприємства "Таврія" до Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000931503/0 від 08.06.10 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.2