22 квітня 2026 року м. Київ № 320/40004/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Міністерства у справах ветеранів України( 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 34, ЄРДПОУ 42657144) про визнання особи учасником бойових дій (з урахуванням уточнених позовних вимог),
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 1), Міністерства у справах ветеранів (далі - відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову від 31 травня 2025 року за вих. № 1719/2306 Військової частини НОМЕР_2 щодо подання документів стосовно ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій відповідно до Порядку № 413 і Порядку № 1041;
- зобов?язати військову частину НОМЕР_2 вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 довідки про його безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
- зобов?язати Міністерство у справах ветеранів України надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 року ухвалено залишити без руху позовну заяву.
25.08.2025 на адресу Київського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла письмова заява про усунення недоліків, до якої долучена уточнена позовна заява із оновленими позовними вимогами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року ухвалено продовжити позивачу строк на усунення недоліків.
У подальшому, 04.09.2025 на адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла уточнена позовна заява, в якій позивач просить суд (орфографія, стилістика та пунктуація автора збережені):
«- Визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів України у задоволенні Заяви Вих. № 325 від 01 квітня 2025 року. ОСОБА_1 статус учасника бойових дій чи надання відмови у задоволенні її.
- Зобов'язати Міністерство у справах ветеранів України задовольнити Заяву Вих. № 325 від 01 квітня 2025 року ОСОБА_1 , та надати йому статус учасника бойових дій.»
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Позовні вимоги обґрунтовані тим , що ОСОБА_1 в період з 28.02.2022 року по 24.03.2022 року перебував у складі добровольчого формування “РПК» Козинської територіальної громади та виконував обов'язки по здійсненню заходів правового режиму воєнного стану під час оборони Козинської територіальної громади Обухівського району Київської області. 15 червня 2022 року був призначений командиром 3-ої роти “Південь-2» добровольчого формування “Тероборона Козинської громади» Козинської селищної територіальної громади Обухівського району Київської області, де перебував до 25 серпня 2025 року. Звільнений з посади командира 4-ої роти добровольчого формування “Тероборона Козинської громади» Козинської селищної територіальної громади Обухівського району Київської області. У позові зазначено, що позивач звернувся із листом та підтверджуючими документами до Міністерства у справах ветеранів, щодо надання йому статусу учасника бойових дій, на що було отримано відповідь, перенаправлення звернення на ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач вказує, що не отримав відповіді на вказаний лист.
Правова позиція відповідача.
14.10.2025 року від уповноваженого представника Міністерства у справах ветеранів України надійшов письмовий відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній просить суд відмовити в задоволенні позову.
Так, сторона відповідача зазначає, що Міжвідомча комісія є самостійним колегіальним органом, незалежним у своїх рішеннях від Мінветеранів. Мінветеранів лише забезпечує її діяльність на організаційному рівні, проте не впливає на прийняття рішень. Міжвідомча комісія (ідентифікаційний код в ЄСІТС 4265714401) та Мінветеранів (код ЄДРПОУ 42657144) є окремими незалежними суб'єктами владних повноважень, що підтверджується їхнім розмежуванням у наявності різних електронних кабінетів у підсистемі Електронний суд ЄСІТС, складом та принципами прийняття рішень. Отже, неправомірно ототожнювати міжвідомчу комісію з Мінветеранів. Виходячи із вищезазначеного, неправомірне трактування нормативних документів призводить до не вірного розуміння позивачем суті повноважень Мінветеранів та міжвідомчої комісії в рамках чинного законодавства. Враховуючи викладене, вимоги позовної заяви в частині зобов'язання Мінветеранів надати Позивачу статус учасника бойових неможливо буде виконати, оскільки Мінветеранів таких статусів ніколи не надавало та відповідно до своїх повноважень надати не зможе.
Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Встановлені судом обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_3 від 07.05.1996 року.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 та контракту від 08.03.2022 року ОСОБА_1 є добровольцем територіальної оборони.
Довідкою від 25 березня 2022 року підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 28.02.2022 року по 24.03.2022 року перебував у складі добровольчого формування “РПК» Козинської територіальної громади та виконував обов'язки по здійснення заходів правового режиму воєнного стану під час оборони Козинської територіальної громади Обухівського району Київської області.
08.03.2022 Наказом № 02/1 ОСОБА_1 прийнято до лав добровольчого формування територіального громади.
Довідкою № 210 від 12.04.2025 року підтверджено перебування позивача у складі добровольчого формування територіального громади.
13.04.2022 року Актом приймання-передачі підтверджено передачу майна, а сам три одиниці магазина зброї.
15 червня 2022 року наказом № 87 ОСОБА_1 призначено командиром 3-ї роти “Південь-2» Добровольчого формування “Тероборона Козинської громади» Козинської селищної територіальної громади Обухівського району Київської області.
01 квітня 2025 року представник ОСОБА_1 направила адвокатський запит № 325 до Міністерства у справах ветеранів України щодо скерування заяви №233 від 22.11.2024 р. до компетентних органів, щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій.
07 квітня 2025 року Міністерство у справах ветеранів України листом № 7240/1.3/3.1-25 зазначає, що вказану заяву скеровує до ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з тим, що вирішення питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій як члену ДФТГ належить до компетенції відповідної комісії, та просять за результатом її розгляду поінформувати заявника і Мінветеранів.
31 травня листом № 1719/2306 Військова частина НОМЕР_2 надала письмову відповідь за результатами розгляду звернення представника ОСОБА_1 від 01.04.2025, поданого до Міністерства у справах ветеранів України(надійшло до військової частини НОМЕР_2 26.05.2025 року, № 1232-вх), у якій повідомлено, що у ОСОБА_1 відсутня довідка за формою згідно з додатком 7 про безпосередню участь добровольця територіальної громади у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, оскільки він не залучався до виконання бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, і по вказаній особі у військовій частині НОМЕР_2 немає відповідних бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки) або медичного документа, що підтверджує отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), спричиненої діями противника, за таких обставин відсутні правові підстави для подання документів стосовно ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій відповідно до Порядку № 413 і Порядку № 1041.
У матеріалах справи міститься копія військової перепустки, яка посвідчує, що ОСОБА_1 може знаходитись на вулиці в період комендантської години.
Також, до матеріалів справи позивачем долучено:- скріншот повідомлення із соціальної мережі ( 1 арк.); - фотографія невстановленої особи у кайданках ( 1 арк.); - фотографія позивача ( 1 арк.); - фотографія двох невстановлених осіб ( 1 арк.).
Релевантні джерела права.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" у період дії воєнного стану громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - цивільні особи), можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України.
Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі Закон України №3551-XII), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно зі статтею 5 Закону України №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону України №3551-XII ( у редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до абзацу 2 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з абзацом 3 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII ,особи, зазначені в абзаці першому цього пункту (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), або їх представники мають право відповідно до Закону України "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг" подати заяву про надання статусу учасника бойових дій, у тому числі засобами Реєстру та/або Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, повноваження якої визначаються законодавством.
За приписами абзацу 4 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII у такій заяві зазначаються відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності).
Відповідно до абзацу 5 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII , якщо особа, яка подає заяву про надання статусу учасника бойових дій, не володіє такими відомостями (документами), комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій витребовує такі відомості (документи) за запитом в уповноваженого органу або особи в рамках міжвідомчої взаємодії суб'єктів владних повноважень, але не пізніше ніж через п'ять календарних днів від дати надходження такої заяви. Уповноважений орган або особа зобов'язані надати запитувані відомості (документи) або обґрунтувати причину відмови у наданні не пізніше ніж через 15 календарних днів від дати надходження такого запиту.
За приписами абзацу 6 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відомостей (документів) комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.
Поряд з цим, відповідно до абзацу 1 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
За приписами абзацу 3 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII рішення про надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, приймається міжвідомчою комісією, утвореною центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
Згідно з абзацом 4 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, а також райони проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
За приписами абзацу 5 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, є довідка, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів, у взаємодії з якими особа сама або у складі добровольчого формування брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, про період участі у таких заходах.
У разі відсутності такої довідки, відповідно до абзацу 6 п. 25 ст. 6 Закону України №3551-XII підставою для надання статусу учасника бойових дій зазначеним особам є документи, дані та інформація, вказана у абзацах сьомому, восьмому пункту 25 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII.
Згідно з абзацом 7 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII підставою для надання статусу учасника бойових дій зазначеним особам є свідчення (заява) не менше ніж трьох свідків (одним із яких є командир підрозділу, в зоні відповідальності якого перебувала особа або добровольче формування, у складі якого особа брала участь у здійсненні відповідних заходів) про період безпосередньої участі в здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів.
Відповідно до абзацу 8 п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які отримали поранення, контузію, каліцтво, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю, самокалічення), - свідчення (заява) не менше ніж двох свідків, які брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, про період безпосередньої участі осіб, зазначених у цьому абзаці, у таких заходах, а також медичні документи, що підтверджують отримання особою поранення, контузії, каліцтва під час безпосередньої участі у здійсненні таких заходів.
Порядок надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2024 р. № 1041,( надалі - Порядок № 1041) визначає процедуру надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій особам, які у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях.
Статтею 3 Порядку № 1041 визначено, що райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються відповідно до довідника районів воєнних (бойових) дій (далі - довідник) або переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що додається( надалі - Порядок № 413).
За приписами абзацу 2 підпункту 4 пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій Для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 7.
Відповідно до абзацу 6 підпункту 4 пункту 4 Порядку № 413 для заявників, які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва), незалежно від кількості днів їх безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції - свідчення (заява) не менше ніж двох свідків про період безпосередньої участі такої особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення, справжність підпису на яких засвідчено нотаріально, а також медичні документи, що підтверджують отримання особою травми (поранення, контузії, каліцтва) під час безпосереднього залучення до виконання завдань антитерористичної операції.
За приписами підпункту 2 пункту 5 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій документи подаються командиром добровольчого формування, у складі якого заявники зазначені у пункті 21 або 25 частини першої статті 6 Закону, брали безпосередню участь в антитерористичній операції або у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або самостійно заявником з числа осіб, зазначених у пунктах 21 або 25 частини першої статті 6 Закону, у разі неподання документів командиром добровольчого формування.
Додатком 7 до Порядку № 413 встановлено зразок довідки.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376.
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 26.02.2021 № 43 (чинним на час виникнення спірних правовідносин, втрата чинності - 10.10.2025 на підставі z1303-25), затверджено Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Положення про міжвідомчу комісію), відповідно до якого, основними завданнями міжвідомчої комісії за обставин цього судового спору є:
1) надання статусу учасника бойових дій у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, особам, зазначеним в пунктах 19, 20 та 22 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
2) надання статусу учасника бойових особам, зазначеним в пунктах 21, 25 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII;
3) надання статусу учасника бойових дій працівникам підприємств, установ, організацій, які у порядку, встановленому законодавством, залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у період з дня набрання чинності Законом України від 01 липня 2014 року № 1547-VII "Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до набрання чинності Законом України від 07 квітня 2015 року № 291-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України".
Пунктом 2 розділу ІІ Положення про міжвідомчу комісію визначено, що Міжвідомча комісія має право, зокрема:
1) розглядати документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, надіслані комісіями при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, щодо надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним у підпункті 1 пункту 1 цього розділу, або позбавлення їх такого статусу;
2) розглядати документи щодо надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в підпункті 2 пункту 1 цього розділу, або позбавлення їх такого статусу, надіслані такими особами або командирами добровольчих формувань, у складі яких вони брали участь в антитерористичній операції, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
6) уточнювати інформацію про осіб, стосовно яких подано документи, заслуховувати пояснення цих осіб, свідків та представників державних органів;
7) приймати рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій особам, зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу;
10) повертати документи щодо надання статусу учасника бойових дій комісіям при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах у разі відсутності в поданих документах спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання (стосовно осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 1 цього розділу).
Рішення про надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, приймається міжвідомчою комісією, утвореною центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, а також райони проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, є довідка, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів, у взаємодії з якими особа сама або у складі добровольчого формування брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, про період участі у таких заходах.
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 837 були внесені зміни до Порядку № 413 (набрали чинності 23.07.2024), які врегулювали питання надання статусу учасника бойових дій, особам які входили до складу добровольчого формування територіальної громади.
Відповідно до абзацу другого підпункту 4 пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання статусу учасника бойових дії, для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 7, яку видає командир добровольчого формування територіальної громади, а достовірність внесення даних підтверджує командир військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил.
Оцінка аргументів сторін та висновки суду.
Як встановлено, в матеріалах справи наявні копія посвідчення добровольця територіальної оборони РПК № 6-003, копія контракту добровольця територіальної оборони від 08.03.2022, копія довідки про перебування у складі добровольчого формування “РПК» Козинської територіальної громади від 25.03.2025, копія довідки про перебування у складі ДФТГ від 12.04.2025 № 210, копія витягу з наказу про прийняття до лав добровольчого формування від 08.03.2022 № 02/1, копія наказу про призначення командира 3-ї роти “Південь 2» Добровольчого формування “Тероборона Козинської громади» Козинської селищної територіальної громади Обухівського району Київської області від 15.06.2022 № 87.
Суд зазначає, відповідно до пункту 19 Порядку № 413 рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається: комісіями (утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, розвідувальних органах, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро) - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІ; міжвідомчою комісією, утвореною Мінветеранів, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 21 і 25 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІ.
Згідно з абзацом другим підпункту 14 пункту 4 Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1175 (далі - Положення № 1175), Мінветеранів лише організовує та координує роботу з питань надання, позбавлення статусу учасника бойових дій та призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону № 3551-ХІІ.
Крім цього, судом встановлено, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 Козинська селищна територіальна громада Обухівського району Київської області не належала до зазначеного переліку.
Окрім цього, позивач не надав суду доказів перебування на території, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Також, ОСОБА_1 не долучено свідчення (заява) не менше ніж трьох свідків (одним із яких є командир підрозділу, в зоні відповідальності якого перебувала особа або добровольче формування, у складі якого особа брала участь у здійсненні відповідних заходів) про період безпосередньої участі в здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, як це передбачено Порядком № 413 у випадку відсутності довідки за встановленою Додатком № 6 формою.
Суд зазначає, що Мінветеранів розглянувши заяву представника позивача від 01.04.2025 надало розгорнуту та змістовну відповідь про порядок надання статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551 ХІІ, зокрема вказало на необхідні дії, які потрібно вчинити для набуття такого статусу, а також скерувало заяву позивача за належністю до уповноваженого органу.
Відповідно до вищевикладеного Мінветеранів діяло в межах повноваження, розглянуло заяву позивача від 01.04.2025 відповідно до Положення № 1175 та надало відповідь позивачу у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та чинним законодавством, не порушуючи прав та законних інтересів позивача.
Враховуючи зазначене, відповідно до Закону № 3551-ХІІ, Порядку № 413 та Положення № 43 рішення про надання або позбавлення статусу учасника бойових дій приймає Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги, що діє при Міністерстві у справах ветеранів України ( код ЄРДПОУ 4265714401), а не Міністерство у справах ветеранів України (код ЄРДПОУ 42657144).
Відповідно, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання Міністерства у справах ветеранів України задовольнити заяву вих. № 325 від 01 квітня 2025 року ОСОБА_1 , та надати йому статус учасника бойових дій не підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь- які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Дослідивши матеріали позову, положення законодавства України та детально оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
На підставі наведеного та керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір», суд-
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Міністерства у справах ветеранів України( 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 34, ЄРДПОУ 42657144) про визнання особи учасником бойових дій - відмовити.
2. Копію рішення вручити (надіслати) учасникам справи в порядку, передбаченому статтею 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.