21 квітня 2026 року м. Київ 320/15752/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з матеріалами позовної заяви та доданими до неї документами
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо неврахування до суми недоотриманої пенсії належної за життя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за період, починаючи з 01.09.2022 року по 28.02.2025 рік.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період, починаючи з 01.09.2022 року по 28.02.2025 рік та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , довідку про суму недоотриманої пенсії за період, починаючи з 01.09.2022 року по 28.02.2025 рік.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2026 позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.
Відповідно до приписів статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Положеннями частини 1 статті 125 Конституції України та частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Суд зазначає, що розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Відповідно до положень статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що норми процесуального права встановлюють декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Матеріалами справи підтверджується, що згідно з довідкою від 25.11.2016 № 1528 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, місце реєстрації ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Поряд з цим, згідно з довідкою від 25.11.2016 № 1528 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
Відповідач, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зареєстрований в місті Слов'янськ, Донецької області.
Враховуючи, що юридичною адресою відповідача є місті Слов'янськ, Донецької області, водночас позивач зареєстрований та фактично проживає у Донецькій області, відповідно, суд, до якого позивач має право звернутися за територіальною підсудністю, зокрема, - Донецький окружний адміністративний суд.
В свою чергу, суд відмічає, що матеріалами справи не містяться відомостей, які б підтверджували посилання позивача, викладені в описовій частині позовної заяви, щодо того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на даний час фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 без реєстрації.
За вказаних обставин, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Аналіз вище наведених положень дає підстави виснувати, що правові норми процесуального закону забороняють адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язують суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 5 статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Згідно з частиною 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на викладене, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для передачі адміністративної справи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Донецького окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Передати адміністративну справу №320/15752/26 за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду (ЄДРПОУ: 35099148; місцезнаходження юридичної особи: 84122, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Слов'янськ, вул. Незалежності, будинок 1).
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому в ст.ст. 292, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Жукова Є.О.