вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
21 квітня 2026 рокуСправа № 912/513/26
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Поступайло К.Ю. матеріали справи № 912/513/26
за позовом заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області (27400, Кіровоградська область, Кропивницький район, м. Знам'янка, вул. Братів Лисенків, 5)
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (28200, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Кам'янець, вул. Криворізька, 11)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12)
про розірвання договору оренди землі, зобов'язати повернути земельну ділянку, стягнення 141 455,13 грн,
за участю представників:
від прокурора - Радкевич С.В.,
від позивача - участі не брали,
від відповідача - участі не брали,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" з такими вимогами:
"1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04367111) заборгованість з орендної плати за землю за період з 07.05.2022 по 06.05.2025 в сумі 141 455,13 гривень, зарахувавши її на рахунок UA398999980334109812000011535, отримувач - ГУК у Кіров.обл/тгс-ще Кам'ян/18010600, код отримувача 37918230, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм.подат.).
2. Розірвати договір оренди землі від 06.05.2021, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 загальною площею 6,9950 га.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кам'янецькій селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04367111) земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 загальною площею 6,9950 га.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 25006, м. Кропивницький, пр. Європейський, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UA848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 9984 гривні.
Про дату та час розгляду справи повідомити Знам'янську окружну прокуратуру та Кіровоградську обласну прокуратуру для участі у розгляді справи.".
На обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі від 06.05.2021, а саме: ухилення відповідача від виконання договірних зобов'язань та несплати в повному обсязі в установлений договором строк орендної плати за надану в користування земельну ділянку; утворення заборгованості ТОВ "Крамонд Агро" за договором оренди землі від 06.05.2021 за 2022-2025 роки перед місцевим бюджетом Кам'янецької селищної ради у розмірі 141 455,13 грн.
Ухвалою від 05.03.2026 суд відкрив провадження у справі та постановив розглядати її за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 31.03.2026; установив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, в тому числі відповідачу - відзиву (15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі).
Ухвала від 05.03.2026 вручена учасникам справи 05.03.2026 доставленням в їхні електронні кабінети у підсистемі "Електронний суд" (а.с. 79 - 81).
09.03.2026 від позивача надійшла заява, якою повідомлено про підтримання позовних вимог прокурора в повному обсязі.
Від відповідача відзив на позовну заяву, а також будь-які заяви/клопотання до суду не надходили.
Ухвалою від 31.03.2026 суд закрив підготовче провадження у справі № 912/513/26 та призначив до розгляду по суті на 21.04.2026 о 09:10.
Ухвала від 31.03.2026 вручена учасникам справи 31.03.2026 доставленням в Електронні кабінети 31.03.2026 (а.с. 87 - 89).
У судовому засіданні 21.04.2026 прокурор позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Інші учасники справи правом на участь у судовому засіданні не скористалися, про дату, час і місце розгляду справи були належно повідомлені.
Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частини 9 статті 165 та частина 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У судовому засіданні 21.04.2026 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні прокурора, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив обставини, які є предметом доказування у справі.
06.02.2021 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (далі - ТОВ "Крамонд Агро", орендар) укладено договір оренди землі з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 загальною площею 6,9950 га, в тому числі ріллі 6,9950 га (далі - Договір, а.с. 28 - 34), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.03.2021 № 35-Т "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" та протоколу земельних торгів від 06 травня 2021 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Новгородківської селищної ради (Верблюзької сільської ради) Кропивницького району (Новгородківського району) Кіровоградської області, за межами населеного пункту (далі - земельна ділянка, об'єкт оренди).
За пунктом 3.1 Договору, Договір укладено на 7 (сім) років.
Відповідно до пункту 4.1. Договору орендна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах, згідно з протоколом земельних торгів від 06.05.2021 у розмірі річної орендної плати, що становить 47 151,71 грн. (сорок сім тисяч сто п'ятдесят одна гривня 71 коп.), підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди на рахунок Новгородківської селищної ради Кропивницького району (Новгородківського району) Кіровоградської області.
Згідно з пунктом 4.2. Договору, з "07" травня 2022 року орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Новгородківської селищної ради Кропивницького району (Новгородківського району) Кіровоградської області у розмірі 35,24% (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів), від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 3 929,31 грн (три тисячі дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 31 коп.) за місяць.
За умовами пунктів 5.1., 5.2. Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Код цільового призначення земельної ділянки, згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до пункту 5.3. Договору орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Пунктом 8.1.1. Договору передбачено, зокрема, право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати.
Відповідно до пункту 8.1.2. Договору орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов Договору з боку орендаря.
Відповідно до пункту 8.4.14. Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до пункту 8.4.3. Договору орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Орендар зобов'язаний дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (пункт 8.4.5 Договору).
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (пункт 11.3. Договору).
Відповідно до пункту 12.1. Договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього Договору.
Договір підписано сторонами та скріплено їхніми печатками.
23.09.2021 право власності на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 зареєстроване за Новгородківською селищною радою, код ЄДРПОУ: 04367111 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 38-ОТГ від 09.12.2020 та акта приймання-передачі нерухомого майна від 10.12.2020, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Новгородківською селищною радою.
21.05.2021 за ТОВ "Крамонд Агро" зареєстровано право оренди земельної ділянки за № 42140747 на підставі договору оренди землі № б/н від 06.05.2021, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ТОВ "Крамонд Агро".
Зазначені обставини підтверджуються інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 02.03.2026 № 466259858 (а.с. 35 - 36).
Листом № 03-27/366/1 від 28.02.2024 позивач звернувся до відповідача з проханням надати інформацію про сплату орендної плати за землю, зокрема, за земельною ділянкою з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 із зазначенням періоду сплати та сум (а.с. 43). Відповіді на вказаний лист матеріали справи не містять.
Відповідно до рішення Новгородківської селищної ради від 18.10.2024 № 3763 у зв'язку з перейменуванням селища Новгородка Кропивницького району Кіровоградської області на селище Кам'янець, Новгородківська селищна рада (код ЄДРПОУ 04367111) є Кам'янецькою селищною радою Кропивницького району Кіровоградської області (а.с. 59).
Листами № 1509-26 від 10.02.2026 та від 02.02.2026 № 1109/6/11-28-13-02-03-02 Головне управління ДПС у Кіровоградській області, відповідаючи на запити прокурора, повідомило, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" за період з 2022 по 2024 роки, а також за 2025 рік звітність з плати за землю (орендна плата) за користування земельними ділянками комунальної власності на території Кам'янецької селищної ради за період не подавались (а.с. 49, 55).
Листом від 03.02.2026 № 03-27/218/1 Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області, надаючи відповідь на запит прокурора, повідомила, що у період з 01.01.2021 до 01.01.2026 ТОВ "Крамонд Агро" сплатило до бюджету Новгородківської селищної територіальної громади загалом 52 760,43 грн, з яких 47 151,71 грн сплачено 11.05.2021 за оренду спірної земельної ділянки за період з 06.05.2021 до 06.05.2022 (а.с. 52).
17.02.2026 Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області звернулась до позивача з листом щодо вжиття заходів представницького характеру (а.с. 56 - 57).
27.02.2026 позивач у відповідь на лист прокурора від 17.02.2026 повідомив, що вважає заходи представницького характеру обґрунтованими та необхідними для захисту інтересів територіальної громади (а.с. 58).
17.02.2026 Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області повідомила Кам'янецьку селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області в порядку частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" про підготовку позовної заяви в інтересах держави в її особі стосовно стягнення боргу з орендної плати, розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку (а.с. 60).
За розрахунком прокурора, виконаним з урахуванням даних обліку позивача, за укладеним Договором оренди за період з 07.05.2022 по 06.05.2025 борг ТОВ "Крамонд Агро" з орендної плати за землю становить 141 455,13 грн, з яких:
- за період з 07.05.2022 по 06.05.2023 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн;
- за період з 07.05.2023 по 06.05.2024 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн;
- за період з 07.05.2024 по 06.05.2025 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн.
Відповідач не заперечив і не спростував обставин, на які послався прокурор у позові, доказів сплати орендної плати не подав, розрахунку заборгованості не заперечив.
За доводами прокурора, відповідачем як орендарем систематично не виконуються умови Договору оренди та вимог Закону України "Про оренду землі" щодо своєчасного та повного внесення плати за користування земельною ділянкою, внаслідок чого до місцевого бюджету не надійшли кошти в сумі 141 455,13 грн, що стало підставою звернення з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір, господарський суд враховує таке.
Щодо підстав представництва інтересів держави в суді прокурором.
Відповідно до вимог статті 131-1 Конституції України у випадках, передбачених законом, на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді.
Згідно з статтею 53 Господарського процесуального кодексу України та статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття "інтерес держави".
У Рішенні Конституційного Суду України у справі № 3-рп/99 від 08.04.1999 за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Отже, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність має бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17).
Відповідно до положень статей 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, та є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Як вже зазначалось судом, земельна ділянка з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 перебуває у комунальній власності Новгородківської селищної ради, що підтверджується інформаційною довідкою від 02.03.2026 (а.с. 35 - 36).
Відповідно до рішення Новгородківської селищної ради від 18.10.2024 № 3763 у зв'язку з перейменуванням селища Новгородка Кропивницького району Кіровоградської області на селище Кам'янець, Новгородківська селищна рада (код ЄДРПОУ 04367111) є Кам'янецькою селищною радою Кропивницького району Кіровоградської області.
Ураховуючи зазначене, прокурор визначив Кам'янецьку селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області як орган, який мав здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах.
Система, засади організації та діяльності, а також правового статусу місцевого самоврядування в Україні визначені положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
За змістом частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад (частина 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
За статтею 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Отже, Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси відповідної територіальної громади та може бути позивачем у суді у випадку, коли це необхідно для реалізації її повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, тому є органом, уповноваженим захищати законні інтереси держави та територіальної громади у спірних правовідносинах.
Водночас, Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області яка, серед іншого, є отримувачем орендної плати за Договором, у передбаченому законом порядку заходів з розірвання Договору оренди землі та повернення її у розпорядження власника, не вжила, що не відповідає інтересам держави та суспільства щодо ефективного і раціонального використання природних ресурсів, зокрема землі.
Неприпинення дії спірного Договору оренди та неповернення земельної ділянки, що перебуває в користуванні відповідача за умови несплати ним орендної плати, порушує правомірне очікування держави в цілому та окремої територіальної громади на надходження до місцевих бюджетів грошових коштів за користування земельними ділянками, їх подальше використання для реалізації потреб місцевого бюджету тощо.
За умови несплати орендної плати відповідачем, подальше збереження орендних відносин є економічно невигідним і збитковим, оскільки несплата орендної плати відповідачем позбавляє власника землі - територіальну громаду того, на що вона розраховувала при укладенні договору та переданні землі в оренду.
17.02.2026 Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області звернулась до позивача з листом щодо вжиття заходів представницького характеру; позивач, у свою чергу, повідомив, що вважає заходи представницького характеру обґрунтованими та необхідними для захисту інтересів територіальної громади.
17.02.2026 Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області повідомила Кам'янецьку селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області в порядку частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" про підготовку позовної заяви в інтересах держави в її особі щодо стягнення боргу з орендної плати, розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку.
Як вказано у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18, сам факт незвернення до суду відповідного органу з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області самостійно з позовною заявою до суду не звернулась, що відповідно до статті 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для реалізації прокурором представницьких повноважень в інтересах держави у спірних правовідносинах шляхом звернення до суду із цим позовом.
По суті спору між сторонами суд зазначає таке.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону).
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (стаття 14 Закону).
За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини 1 - 3 статті 21 Закону).
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
Орендар земельної ділянки зобов'язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку (частина 2 статті 25 Закону України "Про оренду землі").
Підпункт "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України зобов'язує землекористувача своєчасно сплачувати орендну плату, а частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначає, що нею є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Як вже зазначалось, згідно з пунктами 4.1, 4.2. Договору, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 06 травня 2021 року у розмірі річної орендної плати, що становить 47 151,71 грн, підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди на рахунок Новогородківської селищної ради Кропивницького району (Новгородківського району) Кіровоградської області. З "07" травня 2022 року орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Новгородківської селищної ради Кропивницького району (Новгородківського району) Кіровоградської області у розмірі 35,24% (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів), від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 3 929,31 грн (три тисячі дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 31 коп.) за місяць.
Пунктом 8.1.1. Договору передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати.
Згідно з пунктом 8.4.3. Договору орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Ураховуючи викладене, за вказаними правовими положеннями та умовами Договору сплата орендної плати у встановлений строк є обов'язком ТОВ "Крамонд Агро".
За інформацією Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області та Головного управління ДПС у Кіровоградській області, відповідач за період з 2022 р. до 2025 р. звітність з плати за землю (орендної плати) за користування земельними ділянками комунальної власності на території Кам'янецької селищної ради не подавав, останній платіж за оренду спірної земельної ділянки здійснив 11.05.2021 в сумі 47 151,71 грн за період з 06.05.2021 до 06.05.2022 (а.с. 49, 52, 55).
За такого, заборгованість відповідача з орендної плати за укладеним Договором оренди за період з 07.05.2022 по 06.05.2025 становить 141 455,13 грн, з яких:
- за період з 07.05.2022 по 06.05.2023 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн;
- за період з 07.05.2023 по 06.05.2024 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн;
- за період з 07.05.2024 по 06.05.2025 (12 х 3 929,31 грн) - 47 151,71 грн.
За статтею 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 Цивільного кодексу України).
Обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням (висновок у Постанові Верховного Суду від 11.05.2019 у справі № 6- 824цс19).
Докази сплати відповідачем орендної плати на суму 141 455,13 грн за період з 07.05.2022 по 06.05.2025 у справі відсутні.
Відповідач наданий позивачем розрахунок орендної плати за спірний період не заперечив, контррозрахунку не надав.
Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 141 455,13 грн є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.
Також прокурор заявив позовну вимогу про розірвання договору оренди землі від 06.05.2021 та повернення Кам'янецькій селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області земельної ділянки площею 6,9950 га з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення правовідношення.
Суд зазначає, що станом на дату розгляду справи між сторонами продовжують існувати договірні орендні відносини, оскільки згідно з пунктом 3.1. Договору оренди землі, його укладено на 7 (сім) років.
Згідно з статтями 31, 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом, в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору.
Як зазначалось судом, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (пункт 11.3. Договору).
Також статтею 141 Земельного кодексу України встановлено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
При вирішенні питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню підлягають положення частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України щодо підстав для розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін з підстав істотного порушення договору другою стороною (постанова Верховного Суду від 30.04.2024 у справі № 903/775/23).
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 922/2216/19 вказано, що істотним є таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. Водночас, йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору.
З урахуванням того, що відповідач не здійснював сплату орендних платежів упродовж тривалого періоду, таке неналежне виконання умов договору суттєво позбавило орендодавця очікуваного результату від договору оренди.
У зв'язку з цим суд дійшов висновку, що допущене відповідачем порушення є істотним у розумінні статті 651 Цивільного кодексу України, а тому вимога про розірвання договору оренди є правомірною, належно обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку орендодавцю на умовах, визначених договором, і не має права утримувати її з метою задоволення власних вимог до орендодавця.
У зв'язку з розірванням договору оренди землі за рішенням суду, вимога прокурора про зобов'язання відповідача повернути орендовану земельну ділянку є обґрунтованою та також підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (стаття 86 Господарського процесуального кодексу України).
За результатами розгляду справи суд дійшов переконання, що прокурор належними та допустимими доказами довів наявність у відповідача заборгованості за Договором оренди, а також наявність підстав для розірвання Договору оренди та повернення земельної ділянки позивачу.
На підставі вищенаведеного в сукупності суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Судовими витратами у справі є витрати, здійснені Кіровоградською обласною прокуратурою на сплату судового збору відповідно до платіжної інструкції № 406 від 27.02.2026 у сумі 9 984,00 грн, які, у зв'язку із задоволенням позовної заяви, відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з ТОВ "Крамонд Агро".
Керуючись статтями 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12; код ЄДРПОУ: 42636370) на користь Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (28200, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Кам'янець, вул. Криворізька, 11; код ЄДРПОУ: 04367111) заборгованість з орендної плати за землю за період з 07.05.2022 по 06.05.2025 в сумі 141455,13 грн (на рахунок UA398999980334109812000011535, отримувач - ГУК у Кіров.обл/тгс-ще Кам'ян/18010600, код отримувача 37918230, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм.подат.).
Розірвати договір оренди землі від 06.05.2021, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 загальною площею 6,9950 га.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12; код ЄДРПОУ: 42636370) повернути Кам'янецькій селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області (28200, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Кам'янець, вул. Криворізька, 11; код ЄДРПОУ: 04367111) земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:003:9021 загальною площею 6,9950 га.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12; код ЄДРПОУ: 42636370) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, пр. Європейський, 4, код ЄДРПОУ: 02910025, МФО 820172, р/р UA848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати на сплату судового збору в сумі 9 984,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати до електронних кабінетів учасників справи.
Повне рішення складено 21.04.2026.
Суддя Б.М. Кузьміна