Постанова від 20.04.2026 по справі 560/16322/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/16322/25

Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.

Суддя-доповідач: Курко О. П.

20 квітня 2026 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Боровицького О. А. Ватаманюка Р.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2026 року прийнято поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Звіт 13.03.2026 про виконання рішення суду по справі №560/16322/25 визнавши його таким, що підтверджує виконання рішення суду від 03.11.2025 року у повному обсязі.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року по справі №560/16322/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2024 та з 01.03.2025 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 12236,71 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796, 1,115.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі від 03 листопада 2025 року по справі №560/16322/25 набрало законної сили.

Позивач звернувся до суду першої інстанції з заявою, в якій просив: встановити судовий контроль відповідно до статті 382 КАС України за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2026 року клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №560/16322/25 - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №560/16322/25, протягом 30 днів з моменту отримання цієї ухвали.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 у справі №560/16322/25, яке набрало законної сили 09.12.2025, здійснено перерахунок ОСОБА_1 з 01.03.2024 та з 01.03.2025 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 12236,71 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796, 1,115.

Розмір пенсії за віком з 01.03.2024 становить 17110,75 грн і її розрахунок наступний: 13210,75 грн (середня заробітна плата 12236,71 грн, збільшена на 1,0796) х 3,48990 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 46104,20 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,37167 (коефіцієнт страхового стажу) = 17135,55 грн (основний розмір пенсії) + 47,22 грн (доплата за 2 років понаднормативного стажу, 2361,00 грн х 2%) -72,02 грн (обмеження в індексації з 01.03.2023) = 17110,75 грн (розмір пенсії з надбавками).

Розмір пенсії за віком з 01.03.2025 становить 17672,62 грн і її розрахунок наступний: 13643,93 грн (середня заробітна плата 12236,71 грн, збільшена 1,115) х 3,48990 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 47615,95 (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,37167 (коефіцієнт страхового стажу) = 17697,42 грн (основний розмір пенсії) + 47,22 грн (доплата за 2 років понаднормативного стажу, 2361,00 грн х 2%) -72,02 грн (обмеження в індексації з 01.03.2023) = 17672,62 грн (розмір пенсії з надбавками). В результаті проведеного перерахунку ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії за період з 01.03.2024 по 08.12.2025 в сумі 24864,27 грн (минула заборгованість). З дати набрання рішення суду у справі № 560/16322/25 законної сили ОСОБА_1 щомісячно розраховується поточна заборгованість, яка включається до переліку в електронній пенсійній справі на кожне перше число місяця, сума якої за період з 09.12.2025 по 31.03.2026 складає 3718,73 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною 4 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Аналіз наведених приписів процесуального закону дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом функції контролюю за суб'єктом владних повноважень стосовно дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.

Водночас, такі повноваження суду повинні бути реалізовані з урахуванням ст. 129-1 Конституції України, і ці повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтями 382-382-3 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Статтею 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Частиною 11 ст. 382-3 КАС України передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Як вже зазначалось вище, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 у справі №560/16322/25, яке набрало законної сили 09.12.2025, відповідачем здійснено перерахунок ОСОБА_1 з 01.03.2024 та з 01.03.2025 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 12236,71 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796, 1,115.

Розмір пенсії за віком з 01.03.2024 становить 17110,75 грн і її розрахунок наступний: 13210,75 грн (середня заробітна плата 12236,71 грн, збільшена на 1,0796) х 3,48990 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 46104,20 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,37167 (коефіцієнт страхового стажу) = 17135,55 грн (основний розмір пенсії) + 47,22 грн (доплата за 2 років понаднормативного стажу, 2361,00 грн х 2%) -72,02 грн (обмеження в індексації з 01.03.2023) = 17110,75 грн (розмір пенсії з надбавками).

Розмір пенсії за віком з 01.03.2025 становить 17672,62 грн і її розрахунок наступний: 13643,93 грн (середня заробітна плата 12236,71 грн, збільшена 1,115) х 3,48990 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 47615,95 (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,37167 (коефіцієнт страхового стажу) = 17697,42 грн (основний розмір пенсії) + 47,22 грн (доплата за 2 років понаднормативного стажу, 2361,00 грн х 2%) -72,02 грн (обмеження в індексації з 01.03.2023) = 17672,62 грн (розмір пенсії з надбавками). В результаті проведеного перерахунку ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії за період з 01.03.2024 по 08.12.2025 в сумі 24864,27 грн (минула заборгованість). З дати набрання рішення суду у справі № 560/16322/25 законної сили ОСОБА_1 щомісячно розраховується поточна заборгованість, яка включається до переліку в електронній пенсійній справі на кожне перше число місяця, сума якої за період з 09.12.2025 по 31.03.2026 складає 3718,73 грн.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525), військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей, яким пенсію призначено до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Колегія суддів звертає увагу, що для обчислення пенсії позивача показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовувався при призначенні пенсії ОСОБА_1 за 2020-2022 р. в розмірі 12 236,71 грн послідовно збільшується (перемножується) на коефіцієнти індексації, а саме: 12 236,71*1,0796*1,115=14729,98 грн.

Водночас, відповідач неправильно здійснює індексацію пенсії ОСОБА_1 та не послідовно, а окремо збільшує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,079 та у розмірі 1,115.

А тому, колегія суддів погоджується з доводами представника позивача, що відповідачем не в повному обсязі виконано рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року.

Судом першої інстанції не було належним чином досліджено питання перерахунку пенсії позивачу, який здійснив пенсійний орган на виконання рішення суду.

Прийняття судом такого звіту, як належного виконання судового рішення, суперечить статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтям 14, 370 КАС України.

При цьому, суд враховує постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 року у справі № 704/1547/17, ВС вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.

Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Отже, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області має бути встановлений новий строк для подання звіту про виконання зазначеного рішення, з урахуванням висновків апеляційного суду, викладених в цій постанові.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2026 року скасувати.

Постановити у справі нове рішення, яким Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року у справі № 560/16322/25, - відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року у справі № 560/16322/25 до Хмельницького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії даної постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Курко О. П.

Судді Боровицький О. А. Ватаманюк Р.В.