14 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/15766/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Березіній С.Ю.
представника позивача - Висіцької І.В.,
представника відповідача - Шинкаренко М.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" до Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання протиправним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення 46-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області" в повному обсязі із моменту його прийняття.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений у статті 23 Закону № 1378. Частинами першою, четвертою цієї статті Закону № 1378 (в редакції, що діяла на час прийняття Гоголівською селищною радою Рішення від 10.10.2023) зокрема передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у статті 23 Закону № 1378, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України. У пункті 271.2 статті 271 ПК України (в редакції, що діяла на час прийняття Гоголівською селищною радою Рішення від 10.10.2023) передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. З огляду на вище викладене відповідно до норм законодавства, підставою для розробки Техдокументації земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 мало бути відповідне рішення Гоголівської селищної ради, а сама Техдокументація після її розроблення підлягала затвердженню рішенням Гоголівської селищної ради, яке мало бути належним чином оприлюднене. Крім того норми самого рішення застосовувалися не з моменту його оприлюднення, а у строки, визначені пунктом 271.2 статті 271 ПК України. Матеріали, наявні в Техдокументації, свідчать про те, що підставою для її виготовлення стало рішення 43-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради від 12.07.2023 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 9,9481 га", яке було оприлюднене цим органом 20.07.2023 за посиланням https://gogolivskagromada. gov.ua/news/1689836923. Як вже зазначалося вище, Техдокументація була затверджена рішенням Гоголівської селищної ради від 10.10.2023. Інформацією з офіційного сайту Відповідача, розміщеною за посиланнями, https://gogolivska-gromada.gov.ua/rishennya-sesij-10-11-20-20-07 2022/?p=3,https://gogolivskagromada. gov.ua/news/1697630576/,https://rada.info/upload/usersfiles/21045018/94a3a2fc8853f9444460f9420d77c57e.підтверджується, що це рішення було оприлюднене відповідачем на його офіційному сайті 18.10.2023. Оскільки рішення Гоголівської селищної ради від 10.10.2023, яким затверджено Техдокументацію, було оприлюднено радою 18.10.2025, тобто після 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період), то відповідно до частини четвертої статті 23 Закону № 1378, пункту 271.2 статті 271 ПК України (в редакціях, що діяли на час прийняття Гоголівською селищною радою Рішення від 10.10.2023) норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 01.01.2025. Таким чином, Техдокументація з НГО земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 була затверджено рішенням Гоголівської селищної ради від 10.10.2023, яке було оприлюднене нею на її офіційному сайті 18.10.2025, а норми цього рішення мали застосовуватися з 01.01.2025. Оскаржуване рішення позачергової 46-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області" є нормативно-правовим регуляторним актом, оскільки: прийняте сесією Гоголівської селищної ради як уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, про що вже обґрунтовувалось вище щодо порядку затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель; змінює норми права - цим рішенням затверджується нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є обов'язковою для визначення розмірів орендної плати (для земель державної та комунальної власності) та земельного податку; скасовує інший правовий акт - відповідно до цього рішення вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка землі, а попередня втрачає свою дію; поширюється на невизначене коло осіб - рішенням затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка буде застосовуватися не лише до Позивача як платника орендної плати за землю відповідно до Договору оренди, а й до всіх інших наступних можливих користувачів (або власників) цієї ділянки, коло яких не є конкретно визначеним. Окрім того, дія вказаного рішення поширюється і на відносини з усіма державними (у т.ч. податковими органами), органами місцевого самоврядування, нотаріату тощо, які застосовують у своїй діяльності нормативну грошову оцінку земельної ділянки. При цьому саме рішення не припиняє свою дію у зв'язку з припиненням дії Договору оренди (у зв'язку з припиненням існування конкретних правовідносин) чи, наприклад, передачі цієї земельної ділянки у приватну власність; спрямоване на правове регулювання адміністративних відносин між Гоголівською селищною радою, яка є регуляторним органом, та іншими суб'єктами господарювання, якими в силу закону можуть бути не лише ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК", а і наступні користувачі або власники цієї земельної ділянки. Таким чином, з огляду на все викладене вище, рішення Гоголівської селищної ради від 10.10.2023, яким затверджено Техдокументацію з НГО земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074, є нормативно-правовим регуляторним актом. Оскільки, як обґрунтовано вище, рішення від 10.10.2023, яким затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074, є регуляторним актом, то його прийняття, затвердження та оприлюднення мало відбуватися в порядку, передбаченому Законом №1160 (в редакції на момент прийняття рішення Гоголівською селищною радою від 10.10.2023), а саме. Згідно зі статтею 7 Закону №1160, пункту 7 частини першої статті 26 Закону № 280/97 Гоголівська селищна рада повинна була затвердити на своєму пленарному засіданні план діяльності з підготовки нею проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, тобто до 15.12.2022, до якого включити проект рішення щодо затвердження Техдокументації. Такий план діяльності, зокрема, повинен був містити визначення виду і назви проекту рішення щодо затвердження такої Техдокументації, цілі його прийняття, строки підготовки проекту, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення такого проекту регуляторного акту. Вказаний вище план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також змін до них, мав бути оприлюднений Гоголівською селищною радою шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці Гоголівської селищної ради в мережі Інтернет, не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження. Якщо ж Гоголівська селищна рада підготувала би або розглядала проект регуляторного акта - проект рішення щодо затвердження Техдокументації, який не був внесений до затвердженого нею плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, то вона повинна була внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд сесії, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту. Відповідно до частин першої та другої статті 8, статей 33, 34 Закону № 1160 розробник проекту рішення щодо затвердження Техдокументації повинен був підготувати аналіз регуляторного впливу стосовно цього проекту регуляторного акта до його оприлюднення. Оприлюднення повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта - рішення про затвердження Техдокументації - мало відбуватися шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет. Згідно з частинами першою - четвертою статті 9, статтею 13 Закону №1160 з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань оприлюднення проекту рішення про затвердження Техдокументації з НГО земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 разом із відповідним аналізом регуляторного впливу мало відбутися шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта. Згідно з приписами частин шостої - восьмої статті 9 Закону №1160 у строк, встановлений розробником проекту рішення про затвердження Техдокументації, який не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення цього проекту та відповідного аналізу регуляторного впливу, мало відбуватися прийняття зауважень і пропозицій щодо проекту цього рішення та відповідного аналізу регуляторного впливу. Вказані вище зауваження і пропозиції щодо проекту рішення про затвердження Техдокументації та відповідного аналізу регуляторного впливу (у разі їх наявності) підлягали обов'язковому розгляду, за результатами якого розробник проекту цього рішення мав їх повністю чи частково врахувати або мотивовано відхилити. Оприлюднення проекту вказаного вище рішення з метою одержання зауважень і пропозицій не могло бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта. Проект рішення про затвердження Техдокументації мав бути поданий до відповідальної постійної комісії Гоголівської селищної ради для вивчення та надання висновків про відповідність проекту цього рішення вимогам статей 4 та 8 Закону №1160. Відповідальна постійна комісія Гоголівської селищної ради мала підготувати експертний висновок щодо регуляторного впливу внесеного проекту рішення про затвердження Техдокументації та подати його разом з цим проектом та підписаним аналізом регуляторного впливу до Державної регуляторної служби України (далі ДРС) для підготовки у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку пропозицій щодо удосконалення проекту відповідно до принципів державної регуляторної політики. Після отримання від ДРС пропозицій до проекту рішення про затвердження Техдокументації відповідальна постійна комісія селищної ради мала провести аналіз таких пропозицій та підготувати на їх підставі, а також на підставі аналізу регуляторного впливу і експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту, висновок про відповідність проекту такого рішення вимогам статей 4 та 8 цього Закону №1160, форма якого може бути встановлена регламентом відповідної ради. Вказані вище висновки відповідальної постійної комісії та пропозицій ДРС мали бути передані для вивчення до постійної комісії, до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту рішення про затвердження Техдокументації у Гоголівській селищній раді, за винятком випадків, коли відповідальна постійна комісія є головною постійною комісією. На пленарному засіданні сесії Гоголівської селищної ради мало бути затверджено проект рішення про затвердження Техдокументації, після прийняття якого відповідно частини п'ятої статті 12 Закону № 1160 Гоголівська селищна рада мала офіційно оприлюднити це рішення в друкованих засобах масової інформації відповідної ради, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цим органом та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання. Слід звернути увагу, що Закон № 1160 не встановлює вимог щодо обов'язкового врахування пропозицій ДРС щодо удосконалення проекту відповідно до принципів державної регуляторної політики та повідомлення про це ДРС. Рішення щодо їх врахування приймається постійною комісією, до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акта у відповідній раді, та депутатами відповідної ради під час представлення проекту регуляторного акта на пленарному засіданні сесії. На офіційному сайті Гоголівської селищної ради проект та саме рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області» від 10.10.2023 розміщені, відповідно, за посиланнями https://gogolivskagromada. gov.ua/news/1696916490/ (опубліковано 09.10.2023), https://gogolivskagromada. gov.ua/news/1697630576/ (опубліковано 18.10.2023) в розділах відповідно проєкти рішень 23-ї сесії і наступних сесій сорок шоста сесія восьмого скликання та рішення 23-ї і наступних сесій восьмого скликання сорок шоста сесія восьмого скликання (відповідні скріни з офіційного сайту Гоголівської селищної ради додаються). На офіційному сайті Гоголівської селищної ради окремо виділено розділ «Регуляторна діяльність» (https://gogolivska-gromada.gov.ua/regulyatorni-akti-11-30- 46-03-06-2021/), в якому розподіл документів здійснюється за типами: рішення про встановлення та прийняття ставок місцевих податків, проекти регуляторних актів, план прийняття регуляторних актів та регуляторні акти. Це вказує на те, що відповідач розміщує регуляторні акти, їх проекти та інші документи, які пов'язані з їх прийняттям, окремо від інших своїх актів. Однак у розділі "Регуляторна діяльність" ні саме рішення від 10.10.2023, яким було затверджено Техдокументацію, ні його проект не розміщені.
Разом із позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення 46-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області" до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК" до Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" в задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" до Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання протиправним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
15.12.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про закриття провадження у справі (т.1 а.с. 135-136).
20.01.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли заперечення ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК" проти задоволення заяви про закриття провадження у справі. (т.1 а.с. 218-221).
Протокольною ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 відмовлено у задоволенні заяви Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про закриття провадження у справі.
Протокольною ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
17.03.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про зупинення розгляду справи (т.2 а.с. 1-2).
17.03.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення по справі (т.2 а.с. 44-47).
Протокольною ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2026 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення розгляду справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
02.04.2026 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли заперечення позивача щодо поданих відповідачем додаткових пояснень (т.2 а.с. 58-73).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши доводи учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
25.01.2022 між ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК" та Гоголівською селищною радою Миргородського району Полтавської області було укладено договір оренди землі (т.1 а.с. 100-101).
Відповідно до договору оренди ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК" набув в оренду строком на 15 років земельну ділянку комунальної форми власності площею 9,9481 га з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 з цільовим призначенням "11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами», розташовану за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області.
Згідно із пунктом 4 договору оренди від 25.01.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення договору становить 20783,89 грн.
Оренда вказаної земельної ділянки зумовлена тим, що позивач на підставі спеціального дозволу на користування надрами №4625 від 18.12.2007 (т.1 а.с. 89) та невід'ємного додатку до нього має право на видобування корисних копалин в межах цієї ділянки (пісків, придатних для виробництва силікатної цегли та для виробництва комірчастих силікатних бетонів та цегли), що, зокрема, підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6300238502023 від 20.04.2023, НВ-9974453412025 від 16.08.2025 (т.1 а.с. 91-99).
Право оренди ТОВ "ЛЕЙКІВПІСОК" на земельну ділянку площею 9,9481 га з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.04.2023, номер запису про інше речове право 50009590, що підтверджується витягом № 329859598 з цього реєстру від 21.04.2023 (т.1 а.с. 38 зворотній бік).
10.10.2023, керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 12, 20, 123, 124, 201 Земельного кодексу України, статтею 288 Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, розроблену ФОП " ОСОБА_1 ", враховуючи рекомендації постійної депутатської комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, Будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища, Благоустрою, комунального господарства, природокористування та охорони довкілля, на позачерговій сорок шостій сесії восьмого скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області з визначеною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки - 9525091,87 грн, у розрахунку на 1 м2 земельної ділянки - 95,75 грн/м2 .
Позивач не погоджуючись із рішенням позачергової сорок шостої сесії восьмого скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області", звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до приписів статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11.12.2003.
Відповідно до визначення наданого у частині першій статті 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно із нормами статті 3 Закону України "Про оцінку земель" об'єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.
Частинами першою та другою статті 15 Закон України "Про оцінку земель" передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 18 Закон України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Згідно з частиною першою статті 20 Закон України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-ІV визначено правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про землеустрій" замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Розробниками документації із землеустрою є:
- юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
- фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Приписами статті 28 Закон України "Про землеустрій" встановлено, що розробники документації із землеустрою мають право: а) виконувати роботи із складання документації із землеустрою; б) погоджувати із замовником наукові, технічні, економічні та інші вимоги до документації із землеустрою, строк виконання робіт, їх вартість та порядок оплати; в) вимагати індексації вартості виконаних робіт із землеустрою в порядку, встановленому законом; г) авторства на створену ними документацію із землеустрою; ґ) здійснювати авторський нагляд за реалізацією заходів, передбачених документацією із землеустрою; д) вимагати зупинення робіт, що виконуються з порушенням документації із землеустрою і призводять до нецільового використання земель та їх псування; е) вносити пропозиції щодо оновлення застарілої або розробки нової документації із землеустрою.
Розробники документації із землеустрою зобов'язані, зокрема, а) дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою; б) інформувати зацікавлених осіб про здійснення землеустрою; в) виконувати всі умови договору; г) виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором.
Приписами статті 23 Закон України "Про землеустрій" визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Підставою для відмови у затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої сільської ради. Рішення про відмову в затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок має містити посилання на конкретні норми законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів, яким суперечить відповідна технічна документація.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Приписами пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України обумовлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Як встановлено судом, рішенням позачергової сорок шостої сесії восьмого скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, з визначеною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки - 9525091,87 грн, у розрахунку на 1 м2 земельної ділянки - 95,75 грн/м2 .
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6300238502023 від 20.04.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 станом на 20.04.2023 становила 20783,89 грн (т.1 а.с. 97-99).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9974453412025 від 16.08.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 станом на 24.02.2025 становить 11212176,14 грн (т.1 а.с. 91-96).
Таким чином, з прийняттям Гоголівською селищною радою Миргородського району Полтавської області 10.10.2023 відповідного рішення, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 збільшилася у 539 разів.
Суд зазначає, що ключовим у цій справі є питання віднесення рішення сорок шостої сесії восьмого скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області до нормативно-правових регуляторних актів та, відповідно, необхідності дотримання відповідачем вимог щодо порядку розробки, оприлюднення та прийняття цього акта, визначених Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 № 1160-IV.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктами 34-35 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад, до яких, серед іншого, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Частинами першою, другою та десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до частини дванадцятої цієї ж статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно із статтею 1 Закону № 1160-IV регуляторний акт - це:
прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом;
регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти;
регуляторна діяльність - діяльність, спрямована на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів, яка здійснюється регуляторними органами, фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, територіальними громадами в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Правові висновки щодо застосування статті 4 КАС України та статті 1 Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" в аспекті визначення ознак нормативно-правового регуляторного акта викладені у постановах Верховного Суду від 21.12.2019 у справі № 826/14366/15, від 09.04.2020 у справі № 807/150/16, від 09.12.2020 у справі № 813/746/18, від 24.06.2021 у справі № 560/3160/20, від 01.02.2022 у справі № 160/1936/21, від 20.05.2022 у справі № 160/9717/21, від 11.09.2023 у справі № 320/258/19, від 04.04.2024 у справі № 320/2796/23 та від 14.11.2024 у справі № 420/11571/21.
Згідно із правовим висновком, сформованим та застосованим у зазначених справах, нормативно-правові акти - це акти, які встановлюють, змінюють (скасовують), припиняють загальні правила регулювання однотипних відносин; розраховані на широке коло осіб та на довгострокове неодноразове застосування; зазвичай невизначеність дії у часі; встановлюють загальні правила поведінки; регулювання однотипних відносин; ті, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення; не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Господарський кодекс України (далі - ГК України, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у статті 1 визначено господарські відносини як відносини виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між суб'єктами господарювання та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Водночас, під господарською діяльністю відповідно до частини першої статті 3 ГК України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до статей 42 та 52 ГК України визначено наступні види господарської діяльності: підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку; некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Зі змісту наведених норм права вбачається, що державна регуляторна політика охоплює всі сфери та галузі, у яких можливе здійснення господарської та підприємницької діяльності, не забороненої законами України, та засоби державного регулювання такої діяльності, у яких держава будь-яким чином встановлює правила поведінки для суб'єктів господарювання.
Основними засобами регулюючого впливу держави є, зокрема:
правила та процедури щодо входження на ринок і виходу з нього суб'єктів господарювання, їх створення та ліквідації;
ліцензування певних видів господарської діяльності;
дозвільна система на провадження певного виду господарської діяльності; правила та процедури, що регламентують певні види господарської діяльності, які не підпадають під дозвільну систему на провадження певного виду господарської діяльності;
правила щодо обсягу та процедур подачі обов'язкової звітності; тарифне і нетарифне регулювання;
організація державного контролю за господарською діяльністю; отримання погоджень від органів державної влади або третіх осіб.
Таким чином, регулюючий вплив держави на діяльність суб'єктів господарювання поширюється на всі правовідносини між суб'єктами господарювання, які мають місце в законодавчо регульованій сфері, а також охоплює собою адміністративні відносини між ними та органами влади під час реалізації прав та обов'язків, передбачених актами законодавства, нормативними та нормативно-правовими актами.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 27.03.2019 у справі № 826/15456/17, від 13.12.2019 у справі № 461/1824/15-а, від 31.05.2021 у справі № 826/16053/16 та від 05.07.2023 у справі № 160/3064/22.
Також Верховний Суд у постанові від 05.07.2023 у справі № 160/3064/22 дійшов висновку, що лише за умови відповідності акта відповідного регуляторного органу системі визначених вимог, він вважається регуляторним та до нього мають бути застосовані положення наведеного Закону.
3окрема, регуляторним актом може визнаватись як нормативно-правовий акт, так й інший офіційний письмовий документ суб'єкта владних повноважень, який відповідає сукупності певних ознак, зокрема таких як: 1) прийняття уповноваженим на це регуляторним органом; 2) встановлення, зміна чи скасування норм права (застосування неодноразово та щодо невизначеного кола осіб). Особливу увагу при визначенні акта регуляторним слід звертати на відносини, що є предметом регулювання цього акта, та його вплив на ці відносини.
Отже, лише за сукупної наявності всіх зазначених характеристик, відповідний акт є регуляторним та при його прийнятті уповноважений регуляторний орган повинен дотримуватись процедури, що встановлена Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Питання стосовно правової природи рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки землі, неодноразово вирішувалися Верховним Судом.
У постанові від 16.10.2018 у справі № 522/7868/13 Верховний Суд дійшов висновку, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки мають ознаки нормативно-правового акта, оскільки прийняті уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, змінюють норми права, скасовують інший правовий акт, поширюються на невизначене коло осіб (платників орендної плати за землю, коло яких не є конкретно визначеним) та спрямовані на правове регулювання адміністративних відносин між регуляторним органом та іншими суб'єктами господарювання.
Аналогічні висновки неодноразово були наведені у постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі № 428/7176/14-а, від 27.11.2018 у справі № 826/2507/18, від 06.03.2019 у справі № 803/417/18, від 17.12.2019 у справі № 1940/1662/18, від 10.04.2020 у справі № 615/1182/15-a, від 29.04.2020 у справі № 161/6580/16-а, від 10.06.2021 у справі № 823/902/17, від 15.06.2021 у справі № 200/12944/19-а, від 16.12.2021 у справі № 826/8114/17, від 01.02.2022 у справі № 160/1936/21, від 01.06.2022 у справі № 280/5928/19, від 02.02.2023 у справі № 807/125/18, від 04.02.2023 у справі № 695/2607/17, від 10.11.2023 у справі № 140/304/23, від 04.07.2024 у справі № 520/16250/23 та від 14.11.2024 у справі № 420/11571/21.
Також слід звернути увагу на правий висновок Верховного Суду у постанові від 10.06.2021 року у справі №823/902/17, за змістом якого відсутність безпосередньо в оскаржуваному рішенні органу місцевого самоврядування норми щодо встановлення зокрема базової вартості м2, не може бути підставою для невизнання такого акта регуляторним, оскільки відповідне положення міститься у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та в розумінні наведеного вище припису статті 3 Закону № 1160-IV є достатнім для визнання такого акта регуляторним.
Суд зазначає, що у даній справі 10.10.2023 Гоголівська селищна рада Миргородського району Полтавської області прийняла рішення "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області".
Цим рішенням вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області з визначеною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки - 9525091,87 грн, у розрахунку на 1 м2 земельної ділянки - 95,75 грн/м2
Враховуючи викладені вище приписи законодавства встановлені у цій справі обставини, суд приходить до висновку, що спірне рішення є нормативно-правовим регуляторним актом та, відповідно, на процедуру його розробки, оприлюднення та прийняття поширюються вимоги Закону №1160-IV.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону № 1160-IV дія цього Закону поширюється на відносини у сфері здійснення державної регуляторної політики та регуляторної діяльності.
Статтею 6 Закону №1160-IV визначено, що громадяни, суб'єкти господарювання, їх об'єднання та наукові установи, а також консультативно-дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб'єктів господарювання, мають право: подавати до регуляторних органів пропозиції про необхідність підготовки проектів регуляторних актів, а також про необхідність їх перегляду; у випадках, передбачених законодавством, брати участь у розробці проектів регуляторних актів; подавати зауваження та пропозиції щодо оприлюднених проектів регуляторних актів, брати участь у відкритих обговореннях питань, пов'язаних з регуляторною діяльністю; бути залученими регуляторними органами до підготовки аналізів регуляторного впливу, експертних висновків щодо регуляторного впливу та виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів; самостійно готувати аналіз регуляторного впливу проектів регуляторних актів, розроблених регуляторними органами, відстежувати результативність регуляторних актів, подавати за наслідками цієї діяльності зауваження та пропозиції регуляторним органам або органам, які відповідно до цього Закону на підставі аналізу звітів про відстеження результативності регуляторних актів приймають рішення про необхідність їх перегляду; одержувати від регуляторних органів у відповідь на звернення, подані у встановленому законом порядку, інформацію щодо їх регуляторної діяльності.
Частинами першою - третьою статті 9 Закону № 1160-IV передбачено, що кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 1160-IV повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Статтею 36 Закону № 1160-IV передбачено, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений. У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.
Зі встановлених у цій справі обставин вбачається, що міською радою не надано доказів щодо дотримання процедури прийняття регуляторного акту, зокрема: щодо оприлюднення плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів або змін до нього; щодо оприлюднення проекту рішення про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель; щодо оприлюднення відповідного аналізу регуляторного впливу такого проекту рішення та звіту про відстеження результативності регуляторного акту.
Гоголівською селищною радою Миргородського району Полтавської області не спростовані наведені обставини щодо порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення як регуляторного акту.
Більш того у додаткових поясненнях представник Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області заперечує віднесення оскаржуваного рішення до регуляторних нормативно-правових актів та необхідності застосування при його розробленні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (т.2 а.с. 44-47).
З огляду на викладене та враховуючи правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.05.2018 у справі № 461/8220/13-а, відповідно до якої порушення процедури прийняття регуляторного акта є підставою для визнання нечинним такого акта, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та визнання протиправним та нечинним рішення 46-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області".
Також суд звертає увагу Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, що резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили (частина перша статті 265 КАС України).
Згідно частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Водночас, суд вважає за необхідне наголосити, що Верховний Суд неодноразово наголошував щодо неможливості застосовування положень нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того чи оскаржувались такі акти в судовому порядку. Тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19, від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19).
Зважаючи на приписи частини другої статті 265 КАС України та враховуючи наведену практику Верховного Суду, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023, як нормативно-правовий акт, хоч і втрачає чинність з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, однак його положення стосовно затвердження технічної документації не підлягають застосуванню з моменту прийняття, оскільки у зворотному випадку позивач у своїй діяльності може понести тягар негативних наслідків у зв'язку із застосуванням нормативно-правового акту, який не відповідає положенням чинного законодавства з моменту його прийняття, а відтак не може поширювати свою дію на ті чи інші правовідносини.
Отже, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 264, 265, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" (код ЄДРПОУ 38159340, с. Матяшівка, Миргородський район, Полтавська область) до Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21045018, вул. Горєва, 27, селище Гоголеве, Миргородський район, Полтавська область) про визнання протиправним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним рішення 46-ї сесії 8-го скликання Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області від 10.10.2023 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код 11.01) за межами населеного пункту на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області" в повному обсязі із моменту його прийняття.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕЙКІВПІСОК" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.04.2026.
Суддя С.О. Удовіченко