Ухвала від 13.04.2026 по справі 487/2393/26

Справа №487/2393/26

Провадження №2-а/487/34/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.04.2026 Суддя Заводського районного суду міста Миколаєва Кузьменко В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління національної поліції в Миколаївській області, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

30.03.2026 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління національної поліції в Миколаївській області, Міністерства оборони України.

Перевіривши відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.

Поняття "підсудність" розкривається законодавцем у параграфі 3 глави 2 розділу І КАС України та визначається останнім як територіальна юрисдикція, питання якої врегульовані приписами статтей 25-30 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Відтак, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Тобто, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову адресою місця перебування позивача вказано: АДРЕСА_1 .

Згідно відповіді №2567468 від 06.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Доказів, які підтверджують зареєстроване місце проживання позивача в Заводському районі м. Миколаєва, до суду не надано.

Крім того, адресою відповідача Головного управління національної поліції в Миколаївській області є: м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва, буд. 5, що відноситься до Центрального району м. Миколаєва.

Адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 є: АДРЕСА_3 , що відноситься до Центрального району м. Миколаєва.

Адресою: Міністерства оборони України є: м. Київ, просп. Повітряних Сил, буд. 6, що відноситься до Солом'янського району м. Києва.

За таких обставин суд вважає необхідним застосувати вимоги ч. 1 ст. 169 КАС України, а саме: суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 2 ст. 169 КАС України).

Таким чином, позивачем до позовної заяви не надано жодних доказів щодо його зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання або перебування на території Заводського районну м. Миколаєва, відповідачі також не зареєстровані на території Заводського районну м. Миколаєва, що перешкоджає відкриттю провадження у справі із дотриманням судом вимог щодо територіальної підсудності розгляду справи.

За таких обставин, на момент вирішення питання про можливість відкриття провадження у справі у суду відсутні необхідні відомості для вирішення такого питання, зокрема, відомості щодо визначення територіальної підсудності.

Відповідно до ч. 3 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 КАС України.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Керуючись ст.ст. 25, 169, 171 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління національної поліції в Миколаївській області, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.

Роз'яснити, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.В.Кузьменко