15 квітня 2026 р. № 400/12907/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
прозобов'язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить:
- зобов'язати відповідача надати довідку про заробітну плату у відповідності до абзаців 1, 2, 6 пункту 4, 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою КМУ від 14.09.2016 р. №622, із змінами та доповненнями для обчислення пенсії державного службовця. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років врахувати в розмірах установлених на 31.12.2023 року працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі. А саме: довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток4);
- зобов'язати відповідача надати довідку про інші складові заробітної плати у відповідності до абзаців 1, 2, 6 пункту 4, 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою КМУ від 14.09.2016 р. №622, із змінами та доповненнями для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (Додаток 6) в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, відповідною посадою за останнім місцем роботи на державній службі. Де середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною посадою за останнім місцем роботи на державній службі, з яких було сплачено ЄСВ за грудень 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі № 400/1844/25 відповідачем були видані довідки для призначення пенсії державного службовця. Однак, позивач вважає, що при видачі цих довідок відповідач безпідставно керувався порядком № 750, адже на її думку цим Порядком врегульовані питання щодо видачі довідок для призначення пенсії у разі відсутності у державному органі рівнозначної посади державної служби та у разі ліквідації державного органу без правонаступництва. То ді як, у органу, з якого звільнилась позивач є правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а доказів відсутності посади, яку займала позивач відповідачем не надано.
Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 09.12.2025 року.
Ухвалою від 24.12.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребував від відповідача докази та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом з витребуваними судом доказами. У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що ним на виконання рішення суду були видані довідки відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889 VIII «Про державну службу», пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок622), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі Порядок 750), затвердженому наказом Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 50 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад». Дії щодо видачі довідок враховуючи Порядок № 750 вважає правомірними, оскільки останнє місце роботи позивача на посаді державної служби було в органі, який на час звернення відсутній, а Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області є його правонаступником, а також посада позивача відсутня на час видачі цих довідок.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази, суд, -
Позивачу було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 .
Відомостями трудової книжки позивачки серія НОМЕР_2 підтверджується, і цей факт не є спірним між сторонами, що позивачка має стаж державної служби, який становить 20 років 08 місяців 20 днів. Цей стаж здобуто до 01.05.2016. Трудова діяльність позивачки у період з 27.11.2001 по 22.06.2015 пов'язана з Вознесенським районним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області.
Позивач зверталась до відповідача про видачу їй довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для призначення пенсії державного службовця.
Листом від 04.11.2024 № 1400-0503-8/8786 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивачку, що в зв'язку з недосягненням пенсійного віку відсутні підстави для видачі довідок для призначення пенсії державного службовця.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року у справі № 400/1844/25 зобов'язано Головне управління надати Позивачу довідки про заробітну плату згідно Постанови №622 , а саме: довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для державного службовця, який до 1 січня 2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (Додаток 4); довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах , віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної (Додаток 6).
На виконання рішення суду відповідачем видані довідки відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889 VIII «Про державну службу», пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок622), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок 750), затвердженому наказом Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 50 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад».
Позивачка вважає, що має право на отримання нових довідок, оскільки на її думку, відповідач протиправно керувався Порядком № 750.
З огляду на зазначене, питання щодо права на отримання довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для призначення пенсії державного службовця не є спірним. Позивач оскаржує правомірність застосування Порядку № 750 при видачі довідок.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VIII (надалі по тексту також Закон №889-VІІІ).
За змістом пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ (надалі по тексту також Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, пунктами 10, 11, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 за №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (надалі по тексту також Порядок №622).
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України (пункт 2 Порядку №622).
Згідно пункту 4-2 Порядку 622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, які звільнилися до 1 січня 2024 року з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам подаються довідки про:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
- розміри інших складових заробітної плати, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
- розміри інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, за формою згідно з додатком 6.
Пунктом 6 Порядку №622 із внесеними змінами передбачено наступне: у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в цій справі, а саме правомірності дій ГУ ПФУ в Миколаївській області у видачі спірних довідок про складові заробітної плати для врахування при обчисленні пенсії державного службовця, а отже й компетенції щодо видачі таких, на переконання суду, визначальним є встановлення факту публічного правонаступництва від первісного суб'єкта Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України.
Згідно зі змістом додатку доПостанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "ПЕРЕЛІК територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання", Вознесенське об'єднане управління Пенсійного фонду Миколаївській області реорганізовані шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
На виконання п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Вознесенське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (код ЄДРПОУ 37945221) реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159).
19.07.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис щодо припинення Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області. Відтак, правонаступником всіх прав та обов'язків Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області є головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Оскільки останнє місце роботи позивача на посаді державної служби було в органі, який на час звернення відсутній, тому довідки видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, який є правонаступником.
Як зазначалось судом вище по тексту рішення,у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС. У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи. За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р.
При наданні довідок для призначення пенсії позивача, відповідно пункту 4 Порядку 750, відповідачем враховувались такі складові заробітної плати:
1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліками посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені в додатках до Порядку 750;
2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;
3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;
4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1-3;
5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
На дату звільнення, 22 червня 2015 року, позивач займали посаду головного спеціаліста з організаційно-інформаційної роботи сектору персоналу та організаційно-інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України в м. Вознесенськ та Вознесенському районі Миколаївської області.
Згідно з Переліком посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органі (додаток 1 Порядку 750) станом на 31 грудня 2023 року посада позивача прирівняна до посади головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорії - В підкатегорії - В1), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 (зі змінами) «Питання оплати праці працівників державних органів» (далі - Постанова 15).
Відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, під категорій та рівнів державних органів у 2023 році, затверджених Постановою 15, розмір посадового окладу головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорії - В підкатегорії - В1) дорівнює 5600 грн.
Позивач мала 13 ранг державного службовці, який був присвоєний відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», що прирівнюється до 9 рангу у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби, згідно Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VII «Про державну службу». Розмір надбавки за ранг становить 200,00 грн.
Розмір надбавки за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за кожен календарний рік стажу державної служби але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу. За стаж державної служби 20 років 8 місяців, який є у Позивача, надбавка становить: 5600* 50% = 2800,00 грн. Премія розрахована в розмірі 10 відсотків посадового окладу - 560,00 грн.
Грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям розрахована як 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії: (5600,00 грн+200,00 грн+2800,00 грн +560,00 грн)/12 = 763,33 грн.
Судом досліджено довідки наявні в матеріалах справи і встановлено., що всі ці показники відображені у довідках про складові заробітної плати, які видані для призначення пенсії (додатки 4, 6).
Суд відхиляє посилання позивача, що відповідач протиправно видав довідку з урахуванням Порядку № 750, оскільки таке посилання є помилковим.
Так, наказом Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 50 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» було затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
Цей Порядок розроблено відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889) та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622).
Відповідно до п. 6 Порядку № 750 якщо особа працювала на посаді державної служби після 01 травня 2016 року в державному органі, який ліквідовано без правонаступника, або в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи в якому на час призначення пенсії відсутні посади державної служби, довідка для призначення пенсії видається органами, передбаченими абзацами другим - четвертим пункту 3 цього Порядку, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
А також, відповідно до пункту 7 Порядку №750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Таким чином, зазначений Порядок № 750 регулює питання видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, тобто у разі відсутності органу не лише за відсутності правонаступництва та у зв'язку з відсутністю (перейменуванням) посад.
Як вже встановлено судом позивач на дату звільнення 22.06.2015 року займала посаду головного спеціаліста з організаційно-інформаційної роботи сектору персоналу та організаційно-інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України в м. Вознесенськ та Вознесенському районі Миколаївської області. 19.07.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис щодо припинення Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області. Також, відповідач на виконання ухвали суду надав копію Типового штатного розкладу за 2023 рік ГУ ПФУ в Миколаївській області, відповідно до якого посада, яку обіймала позивач на час звільнення відсутня.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що довідки видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області є такими, що видані в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати у справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) про зобов'язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар