Рішення від 15.04.2026 по справі 400/13349/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 р. № 400/13349/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135,

треті особиДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, за участю у справі третьої особи Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС", з вимогами:

-визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо формування (відображення) інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а саме запису "Ні, порушує" про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту", з початку навчання у Відокремленому структурному підрозділі »Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету" з 01.09.2025 року.

-зобов'язати Міністерство освіти і науки України вчинити дії щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, а саме виключити інформацію про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту», з початку навчання у Відокремленому структурному підрозділі "Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету" з 01.09.2025 року шляхом заміни запису “Ні, порушує» на запис "Так, не порушує" при формуванні довідки здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та сформувати нову довідку про здобувача освіти з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 із зазначенням відомостей про послідовність отримання освіти: "Так, не порушує".

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з метою збору документів для отримання відстрочки від призову на військову службу, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України від 21.10.1993 року №3543-XII “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», 13.10.2025 року позивач отримав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) № 790352, сформованою 13.10.2025 року заступником директора з навчальної та виховної роботи Відокремленого структурного підрозділу «Технолого економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету». У вказаній довідці зазначено про порушення послідовності здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 року № 2145-VIII, а саме: графі - “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО), поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» відобажається запис »Ні, порушує", що є помилковою інформацією. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки вони базуються на недостовірній інформації та порушують його право на отримання відстрочки від мобілізації.

Відповідач надав відзив, в якому позов не визнав. Свою позицію аргументував тим, що алгоритм визначення послідовності здобуття освіти реалізований в ЄДЕБО відповідно до доручення Міністра освіти і науки України та вимог Порядку № 560. Відповідач вказує, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у період 2016 - 2018 рр. ОСОБА_1 навчався у Миколаївському фаховому коледжі економіки та харчових технологій за спеціальністю «Харчові технології» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» (5.1 рівень НРК) і був відрахований за невиконання вимог навчального плану. У серпні 2025 р. ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Технологоекономічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету» за спеціальністю «Тваринництво» для здобуття освітньо-професійного рівня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК). Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».

Ухвалою від 16 рудня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 01.09.2016 по 29.12.2018 року навчався в Миколаївському державному коледжі економіки та харчових технологій на денній формі здобуття освіти за спеціальністю “Харчові технології» та був відрахований з числа здобувачів освіти за невиконання навчального плату І семестру 2018-2019 року (наказ № 163-с від 29.12.2018 року), що підтверджується архівною довідкою Миколаївського фахового коледжу економіки та харчових технологій від 13.10.2025 року за вих. № 03-11/39 (у довідці зазначено, що навчальний заклад перейменовано на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 266 від 17.02.2020 року).

Після відрахування з даного навчального закладу Позивач з 01.09.2025 року зарахований до Відокремленого структурного підрозділу "Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету" (наказ № 749-К від 25.08.2025 року) та на сьогодні є студентом 2 курсу денного відділення Відокремленого структурного підрозділу «Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету», що підтверджується довідками від 08.09.2025 року за вих. № 826 та від 14.10.2025 року за вих. № 977.

З метою збору документів для отримання відстрочки від призову на військову службу, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України від 21.10.1993 року №3543-XII “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», 13.10.2025 року Позивач отримав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) № 790352, сформованою 13.10.2025 року заступником директора з навчальної та виховної роботи Відокремленого структурного підрозділу «Технолого економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету».

У вказаній довідці зазначено про порушення послідовності здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 року № 2145-VIII, а саме: графі - “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО), поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» відобажається запис »Ні, порушує".

27.10.2025 року позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України (далі Відповідач) із письмовою заявою, у якій просив:

1. Перевірити правильність внесеної до ЄДЕБО інформації щодо здобуття позивачем освіти у Миколаївському державному коледжі економіки та харчових технологій на денній формі здобуття освіти за спеціальністю “Харчові технології» у період з 01.09.2016 по 29.12.2018 року та підстав завершення позивачем освіти внаслідок відрахування з числа здобувачів освіти за невиконання навчального плату І семестру 2018-2019 року, згідно наказу №163-с від 29.12.2018 року.

2. Внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення позивачем, а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

26.11.2025 року позивач отримав письмову відповідь відповідача за назвою “Про розгляд звернення» за вих. № 5/2873-25 від 13.11.2025 року, згідно якої позивачу повідомлено про відсутність підстав для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відображення в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про порушення послідовності здобуття вищої освіти, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Спірним у межах розгляду цієї справи є питання послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту», у контексті застосування пункту 1 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII, а відтак коректність відображення інформації при формуванні довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні приписи законодавства України.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регламентовані приписами Закону України «Про освіту» (далі Закон № 2145-VIII).

Пунктом 23 ч. 1 статті 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Частиною 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Частиною 2 ст. 17 Закону №2145-VIII встановлено, що рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Згідно з частинами 1-3 ст. 40 Закону №2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.

Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти і присуджується закладом освіти у результаті успішного виконання здобувачем фахової передвищої освіти освітньо-професійної програми.

Особа може здобувати фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, профільної середньої освіти (незалежно від здобутого профілю), професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти або вищої освіти. Особи, які здобувають фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, зобов'язані одночасно виконати освітню програму профільної середньої освіти професійного спрямування.

Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами відповідно до галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою.

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі профільної середньої освіти становить 120-180 кредитів ЄКТС, з яких до 60 кредитів ЄКТС може бути зараховано на підставі визнання результатів навчання осіб, які здобули профільну середню освіту за відповідним або спорідненим спеціальності профілем.

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі базової середньої освіти становить до 240 кредитів ЄКТС, у тому числі 120 кредитів ЄКТС за інтегрованою з нею освітньою програмою профільної середньої освіти професійного спрямування, що відповідає галузі знань та/або спеціальності.

Частинами 1-2 ст. 10 Закону №2745-VIII регламентовано, що документ про фахову передвищу освіту - диплом фахового молодшого бакалавра видається особі, яка успішно виконала відповідну освітньо-професійну програму.

Невід'ємною частиною диплома фахового молодшого бакалавра є додаток до диплома, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома міститься інформація про результати навчання особи, що складається з інформації про назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про систему фахової передвищої освіти України.

Суд установив, що позивач не завершував навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» та освітній ступень «бакалавр», оскільки не пройшов атестацію, не виконав успішно освітню програму та не отримав дипломи молодшого спеціаліста та бакалавра, оскільки був відрахований до його завершення. Отже, вказані факти не можуть свідчити про здобуття освітньо-професійного ступеня у зв'язку із незавершеністю процесу навчання.

Статтею 7 Закону №1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Водночас, пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про освіту" визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Тобто, зазначена норма передбачає умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.

Суд також враховує правові позиції Верховного Суду по аналогічним адміністративним справам, викладеним у постановах від 29.10.2025 у справі № 200/5372/24, від 25.11.2025 у справі №160/34591/24, від 03.03.2026 у справі №340/7912/24, відповідно до яких фізична особа вважається такою, яка здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, що відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання необхідного обсягу відповідної освітньої програми та проходження атестації. Основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що має підтверджуватись відповідним документом про освіту.

Враховуючи наведене, суд вважає помилковою позицію відповідача щодо порушення позивачем послідовності освіти, позаяк наразі позивач отримує освіту на рівні, який не був завершений.

Також, суд враховує, що статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Згідно з частиною 5 ст. 74 Закону № 2145-VIII держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: - здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; - відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; - забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; - проводить навчання для роботи з Електронною базою; - здійснює інші заходи, передбачені законом.

Згідно п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Згідно з п. 2 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

За приписами ч.1 п.8 розділу ІV Положення № 620, суб'єкти освітньої діяльності, що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності, зокрема, щодо здобувачів освіти - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); про зарахування, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення за спеціальністю, спеціалізацією, професією; рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, що здобувається, освітня програма; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу; форма навчання; курс навчання; навчальна група; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток державного зразка особи з інформацією про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму навчання, дату видачі та строк дії квитка, цифрова фотографія (за наявності).

З аналізу наведених приписів Положення вбачається, що навчальний заклад позивача, при формуванні довідки здобувача освіти, виконує лише технічну функцію, оскільки довідка формується автоматично на підставі даних ЄДЕБО.

Пунктом 9 розділу ІV Положення № 620 встановлено, що інші уповноважені суб'єкти вносять до ЄДЕБО інформацію та здійснюють в ЄДЕБО інші дії у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

З урахуванням приписів розділу ІV Положення № 620, суд дійшов висновку, що саме МОН України, як розпорядник ЄДЕБО через технічного адміністратора ЄДЕБО - ДП «Інфоресурс» має повноваження на внесення інших змін до електронної бази, зокрема щодо внесення змін про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відносно позивача .

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 968,96 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, код ЄДРПОУ 38621185), за участю у справі третьої особи Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (вул. Довженка Олександра, 3, м. Київ,03057, код ЄДРПОУ 37533381) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо формування (відображення) інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а саме запису "Ні, порушує" про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту", з початку навчання у Відокремленому структурному підрозділі »Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету" з 01.09.2025 року.

3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (пр-т Берестейський, 10, Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, а саме виключити інформацію про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту», з початку навчання у Відокремленому структурному підрозділі "Технолого-економічний фаховий коледж Миколаївського національного аграрного університету" з 01.09.2025 року шляхом заміни запису “Ні, порушує» на запис "Так, не порушує" при формуванні довідки здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та сформувати нову довідку про здобувача освіти з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , із зазначенням відомостей про послідовність отримання освіти: "Так, не порушує".

4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, код ЄДРПОУ 38621185) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безспосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В. С. Брагар