Рішення від 14.04.2026 по справі 905/1323/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

14.04.2026р. Справа №905/1323/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Комунального підприємства "Покровська міська стоматологічна поліклініка" Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ,

до відповідача: Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне

про стягнення 7 410,00 грн, -

Представники сторін участь у засіданні не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач, Комунальне підприємство «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області про стягнення 7 410,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 02.01.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1323/25; визначив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 30.01.2026 суд перейшов до розгляду справи №905/1323/25 за правилами загального позовного провадження. Розгляд справи розпочато зі стадії відкриття провадження у справі №905/1323/25. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області (85334, Донецька обл., Покровський р-н, селище Удачне, вул.Залізнична, буд. 53, код ЄДРПОУ 45084185).

Ухвалою від 03.03.2026 клопотання Комунального підприємства "Покровська міська стоматологічна поліклініка" Покровської міської ради Донецької області про заміну неналежного відповідача було задоволено. Замінено первісного відповідача Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області (85334, Донецька обл., Покровський р-н, селище Удачне, вул.Залізнична, буд. 53, код ЄДРПОУ 04341956) на належного відповідача Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області (85334, Донецька обл., Покровський р-н, селище Удачне, вул.Залізнична, буд. 53, код ЄДРПОУ 45084185). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області (85334, Донецька обл., Покровський р-н, селище Удачне, вул.Залізнична, буд. 53, код ЄДРПОУ 04341956).

Ухвалою від 03.03.2026 було вирішено відкласти підготовче засідання на 24.03.2026 року об 11:25 год. зал судового засідання № 104. Явка учасників справи не є обов'язковою. Провести судове засідання 24.03.2026 року об 11:25 год. вирішено в режимі відеоконференції за участю представника позивача.

Ухвалою від 24.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 14.04.2026 року об 11:30 год, вирішено провести судове засідання 14.04.2026 року об 11:30 год. в режимі відеоконференції за участю представника позивача.

Провести судове засідання 14.04.2026 об 11:30 у режимі відеоконференції не виявилося можливим у зв'язку з оголошенням сигналу «Повітряна тривога», що унеможливило перебування складу суду в залі засідань. Після завершення повітряної тривоги розгляд справи було розпочато. Проте, у зв'язку із затримкою графіка засідань через тривогу, встановлений час бронювання спеціалізованого залу, обладнаного системою відеоконференцзв'язку, вичерпався. Через відсутність технічної можливості засідання було продовжено в загальному порядку.

На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами. Представники сторін участь в засіданні суду 14.04.2026 не приймали.

Відповідно до ч.11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала суду від 02.01.2026 була доставлені до електронних кабінетів учасників справи в підсистемі “Електронний суд» 02.01.2026, залученому новому відповідачу Удачненській селищній військовій адміністрації Покровського району Донецької області доставлена 10.02.2026, відповідні довідки про доставку наявні в матеріалах справи.

Ухвала суду від 30.01.2026 була доставлені до електронних кабінетів учасників справи в підсистемі “Електронний суд» 30.01.2026, залученому новому відповідачу Удачненській селищній військовій адміністрації Покровського району Донецької області доставлена 10.02.2026, відповідні довідки про доставку наявні в матеріалах справи.

Ухвала суду від 03.03.2026 була доставлені до електронних кабінетів учасників справи в підсистемі “Електронний суд» 04.03.2026, відповідні довідки про доставку наявні в матеріалах справи.

Ухвала суду 24.03.2026 також були доставлені до електронних скриньок позивача, відповідача та третьої особи 25.03.2026 про, що свідчать довідки про доставку електронного листа.

Про хід розгляду справи учасники справи також могли дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України “Єдиний державний реєстр судових рішень» ://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України “Про доступ до судових рішень» є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Отже, учасники справи були належним чином повідомлені про рух справи.

Суд зазначає, що як первіснии відповідачем Удачненською селищною радою Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне так і відповідачем який був замінений Удачненською селищною військовою адміністрацією Покровського району Донецької області не були надані відзиви на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не був повідомлений.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд

ВСТАНОВИВ

22.03.2023 року Комунальне підприємство «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області уклало з Удачненською селищною радою Покровського району Донецької області Договір № 9 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування.

Уклавши цей Договір, Сторони угодили його істотні умови, зокрема:

п 2.1. договору, виконавець надає хірургічні, терапевтичні, ортодонтичні стоматологічні послуги пацієнтам які мають право на пільги згідно діючого законодавства та у відповідності до умов програми, а замовник зобов'язується здійснити оплату вартості наданих стоматологічних послуг виконавцю. Стоматологічні послуги надаються за адресою виконавця (ДК 021:2015:85130000-9 Стоматологічні та супутні послуги).

Виконавець надає послуги у відповідності до прейскуранту цін на хірургічні, терапевтичні, ортодонтичні стоматологічні послуги (п.2.2. договору).

п.п. 4.1.1 п. 4.1 розділу 4 Договору Виконавець зобов'язаний забезпечити надання пацієнтові всіх необхідних стоматологічних послуг, передбачених ліцензією на медичну практику Виконавця, цим Договором та Програмою.

п.п. 4.4.1 п. 4.2 розділу 4 Договору Замовник зобов'язаний оплачувати послуги Виконавця у розмірі та в термін, передбачений цим Договором.

5.1. Загальна вартість надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг за цим Договором становить 49900,00 грн (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот гривень нуль копійок) без ПДВ.

5.2. Оплата здійснюється в безготівковому порядку в національній валюті України - гривні - на розрахунковий рахунок Виконавця.

5.3. Послуги вважаються наданими і прийнятими в день підписання Сторонами Акта приймання-передачі (додаток до Договору № 2) наданих послуг, який є підставою для взаєморозрахунків. Акт приймання-передачі наданих послуг підписується Сторонами Договору протягом перших семи днів місяця, наступного за звітним.

5.4. З моменту підписання Акта приймання-передачі наданих послуг без зауважень Виконавець вважається таким, що надав відповідну послугу.

5.5. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 5 робочих днів після підписання Акта приймання-передачі наданих послуг.

5.6. Тарифи на медичні (стоматологічні) послуги, зазначені в прейскуранті цін на стоматологічні послуги, що надаються Виконавцем (додаток № 1), можуть змінюватися протягом дії цього Договору.

5.7. Здача, приймання та облік медичних (стоматологічних) послуг укладається додатковою угодою шляхом її підписання Сторонами цього Договору.

п. 7.1 розділу 7 Договору відповідальність сторін та порядок вирішення спорів у разі порушення своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність відповідно до умов Договору та чинного законодавства України.

п. 8.1 розділу 8 Договору спори та суперечки, що виникають при виконанні даного Договору, вирішуються шляхом переговорів. Якщо протягом 30 (тридцяти) днів Сторони не дійшли згоди шляхом переговорів, спір розглядається відповідно до чинного законодавства України.

п. 9.1 розділу 9 Договору даний Договір набуває чинності з моменту підписання його Сторонами і діє по 31.12.2023. Відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони домовились, що всі умови цього Договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2023, а в частині розрахунків - до повного виконання фінансових зобов'язань.

п. 9.3 розділу 9 Договору Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке сталося під час дії Договору.

Додатком 1 до договору є прейскурант цін на стоматологічні послуги, що надаються, Комунальним підприємством “Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області мешканцям Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

Сторонами також погоджено додатки №2-5 до вищезазначеного договору.

Договір та додатки до нього підписані головою Удачненської селищної ради та директором КП «ПМСП» та скріплені печатками сторін.

08.09.2023 Сторони уклали додаткову угоду № 1 до договору № 9 від 22.03.2023 року. Від замовника - Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, додаткову угоду підписав начальник селищної військової адміністрації Дугельний Валерій Володимирович, що діє на підставі Закону України 389-VIII від 12.05.2015р. «Про правовий режим воєнного стану», Постанови Верховної Ради України 3134-IX від 30.05.2023 «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Розпорядження Президента України 75/2023-рк «Про призначення В. Дугельного начальником Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області»

Цією угодою внесені зміни до Додатку № 1 «Прейскурант цін на стоматологічні послуги, що надаються Комунальним підприємством «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області». Інші умови договору залишаються без змін і сторони підтверджують щодо них свою угоду.

На виконання узятих зобов'язань КП «ПМСП» ПМРДО надало терапевтичні та хірургічні послуги населенню Удачненської селищної ради за період з 01.12.2023 по 31.12.2023 на загальну суму 7410,00 грн , що підтверджується актом № 2 від 22.12. 2023 виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню на 7410,00 грн.

Акт № 2 від 22.12.2023 підписаний директором КП «ПМСП» та начальником Удачненської селищної військової адміністрації Дугельним В.

Підписаний Замовником акт виконаних робіт зі стоматологічного обслуговування надійшов до Виконавця 22.12.2023 року. Отже, відповідно до п. 5.5 Договору, граничний строк проведення розрахунків сплив 29.12.2023 року.

У зв'язку з неоплатою наданих послуг у встановлений Договором строк, Виконавець направив на адресу Удачненської селищної ради претензії вих. № 493 від 03.12.2024 та вих. № 625 від 12.05.2025, в яких повідомив про порушення умов Договору, зазначив розмір заборгованості та просив її погасити 7410,00 грн у десятиденний термін з дня отримання претензії.

24.07.2025 Позивач отримав відповідь на претензію № 1605/02-18 від 24.07.2025 підписану начальником Удачненської селищної військової адміністрації Дугельним В.

У цьому листі начальник Удачненської селищної військової адміністрації визнав наявність боргу Удачненської селищної ради по Договору № 9 від 23.03.2023 у сумі 7410,00 грн та повідомив КП «ПМСП» про наступне:

«Фінансова заборгованість по Акту виконаних робіт № 2 від 22.12.2023 склалась у 2023 році. Відділом бухгалтерського обліку та фінансової звітності Удачненської селищної ради вказану заборгованість не було включено до бюджетних зобов'язань, а в майбутньому і до кредиторської заборгованості у зв'язку із несвоєчасним наданням актів виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню, у зв'язку з чим не було своєчасно сформовано бюджетні призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Удачненська селищна рада Покровського району, як розпорядник бюджетних коштів, бере бюджетні зобов'язання та здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи, зокрема необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років. Відповідно до ч. 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України

Послуги місцевому населенню Удачненської територіальної громади були надані в 2023 році та в 2024 році, але первинні документи (Акти виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню) були надані несвоєчасно, що не дало можливості здійснити реєстрацію в органах Казначейської служби бюджетного зобов'язання, вчасно сплати та відобразити кредиторську заборгованість.

Враховуючи вище викладене Удачненська селищна рада Покровського району Донецької області немає правових підстав вирішити спір (оплати заборгованість в органах Казначейства України) в досудовому порядку.

Беручи за увагу вимоги викладені в претензії, вимоги бюджетного законодавства щодо розрахунків в органах Казначейства України Удачненська селищна рада Покровського району Донецької області підтримає усі позовні вимоги від Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області».

Вважаючи порушеним своє право, керуючись ст. ст. 526, 530, 610 Цивільного кодексу України Комунальне підприємство «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області звернулося до Господарського суду Донецької області у якому просить стягнути з Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області заборгованість у сумі 7 410,00 грн.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Цивільного кодексу України та умовами Договору №9 від 22.03.2023 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають з договорів та інші правочинів.

За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість виконання договору сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

Сторони не заперечують факт надання послуг за договором № 9 щодо стоматологічного обслуговування населення Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове лікування, на суму 7 410,00 грн.

Водночас у матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують виконання Удачненською селищною радою грошового зобов'язання за цим договором або його припинення будь-яким іншим способом, передбаченим чинним законодавством.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (стаття 8 Конституції України).

Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.41 Господарського процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, було введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та триває на даний час.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Відповідно до частин 2-3 статті 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

У відповідності до положень статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; здійснюють управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік). Також військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.

Фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, виконання інших функцій - за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.6 ст.4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 №397 затверджено “Порядок фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій», яким передбачено, що фінансування діяльності здійснюється, зокрема військових адміністрацій населених пунктів, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету територіальної громади, де утворено військову адміністрацію.

Пунктами 4, 7 частини 7 статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» визначено, що начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів; укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством.

Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування (ч. 8 ст. 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).

Положеннями ч. 2 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

У разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня набрання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами. У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану (ч. 4 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).

Згідно з пунктом 1 Указу Президента України “Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецької області» №226/2023 від 14.04.2023 утворено Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області.

Закон України “Про військово-цивільні адміністрації» визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

За змістом статті 1 вказаного Закону для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.

Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 зазначеної норми).

У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (абзац 3 частина 1 статті 3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації»).

Фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій населених пунктів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, а районних і обласних військово-цивільних адміністрацій - за рахунок коштів Державного бюджету України та відповідних районних і обласних бюджетів (ч.7 ст.3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації»).

Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради (абзац 2 частини 11 статті 3 Закону).

Відповідно до інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 21.04.2023 внесено запис про державну реєстрацію Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області.

30.05.2023 Верховною Радою України прийнято Постанову №3134-IX “Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»» відповідно до частини другої статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1)начальники Андріївської, Іллінівської сільських, Новодонецької, Олександрівської селищних військових адміністрацій Краматорського району, Криворізької сільської, Гродівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських військових адміністрацій Покровського району Донецької області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України “Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Андріївської, Іллінівської, Криворізької сільських, Гродівської, Новодонецької, Олександрівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області. Ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування.

Також пунктом 3 частини 1 статті 78 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, зокрема, передбачених Законами України “Про військово-цивільні адміністрації», “Про правовий режим воєнного стану».

Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч. 5 ст.78 вказаного Закону).

Неприпинення існування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області як юридичної особи не змінює та не скасовує факту припинення її повноважень унаслідок створення військової адміністрації згідно з п. 3 ч. 1 та ч. 5 ст. 78 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Отже, на час подання позовної заяви та наразі, повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області тимчасово здійснює (до моменту відновлення повноважень селищної ради) Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області.

Водночас, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про те, що Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області є правонаступником Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

Військові адміністрації не є правонаступниками рад, оскільки це різні за своїм правовим статусом та функціями органи. Військові адміністрації є тимчасовими державними органами, створеними для управління територіями під час воєнного стану. Натомість, селищні ради це представницькі органи місцевого самоврядування, що обираються територіальною громадою і діють на постійній основі.

Отже, Удачненська селищна військова адміністрації Покровського району Донецької області хоча тимчасово на час дії воєнного стану і виконує повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, проте не є її правонаступником.

З урахуванням наведених нормативних положень, установлених фактичних обставин утворення та функціонування Удачненської селищної військової адміністрації, а також відсутності правонаступництва між військовою адміністрацією та Удачненською селищною радою, ключовим для правильного вирішення даного спору є з'ясування питання належного суб'єкта відповідальності за спірним зобов'язанням.

Господарський суд здійснив комплексну правову оцінку характеру спірних правовідносин, змісту укладеного договору, правового статусу сторін та обсягу їхніх повноважень з урахуванням дії правового режиму воєнного стану з метою встановлення, хто саме є належним відповідачем у даному спорі - Удачненська селищна рада як сторона договірних зобов'язань чи Удачненська селищна військова адміністрація як тимчасовий державний орган, що здійснює повноваження органу місцевого самоврядування, та на підставі системного аналізу норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Цивільного кодексу України дійшов наступного висновку.

Забезпечення доступності медичних послуг населенню є однією з ключових соціальних функцій публічної влади в Україні. В умовах воєнного стану, утворення військових адміністрацій та тимчасового припинення здійснення повноважень органами місцевого самоврядування, на практиці виникають складні правові колізії щодо розмежування компетенції, збереження правосуб'єктності органів місцевого самоврядування та визначення належного боржника за цивільно-правовими зобов'язаннями, укладеними в інтересах територіальних громад.

Повноваження сільських та селищних рад у сфері надання медичних послуг

Відповідно до статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Одним із таких питань є організація надання медичної допомоги населенню, оскільки вона безпосередньо пов'язана із забезпеченням реалізації конституційного права громадян на охорону здоров'я.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління закладами охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності, а також організація їх матеріально-фінансового забезпечення. Окрім цього, органи місцевого самоврядування мають право затверджувати місцеві програми у сфері охорони здоров'я та забезпечувати їх фінансування за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Стаття 34 вказаного Закону відносить до делегованих повноважень органів місцевого самоврядування забезпечення доступності та безоплатності медичного обслуговування населення у межах, визначених законодавством. Таким чином, селищна рада як представницький орган територіальної громади має належну правову компетенцію виступати замовником медичних послуг, укладати відповідні договори з комунальними медичними підприємствами та здійснювати оплату таких послуг за рахунок місцевого бюджету.

Отже, укладення договорів про надання пільгових стоматологічних послуг населенню територіальної громади повністю відповідає як власним, так і делегованим повноваженням селищної ради, визначеним Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Правовий статус та повноваження військових адміністрацій

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації та введенням воєнного стану, законодавець передбачив можливість утворення військових адміністрацій як тимчасових державних органів. Відповідно до статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації утворюються з метою забезпечення дії Конституції та законів України, оборони, громадської безпеки та нормалізації життєдіяльності населення на відповідних територіях.

Згідно зі статтею 15 цього Закону, військові адміністрації населених пунктів у період дії воєнного стану здійснюють повноваження з управління об'єктами комунальної власності, виконання місцевого бюджету, управління майном територіальної громади та укладення договорів від її імені. Водночас фінансування виконання таких повноважень здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

За змістом частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:

1) начальник військової адміністрації:

крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови;

може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);

2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.

Отже начальник військової адміністрації може здійснювати повноваження сільської, селищної або міської ради лише на період дії воєнного стану та виключно у функціональному значенні, не замінюючи відповідний орган місцевого самоврядування як суб'єкта публічного права.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» не містить приписів, які б визначали військові адміністрації правонаступниками сільських, селищних чи міських рад, а передбачає лише тимчасове здійснення повноважень органів місцевого самоврядування начальниками військових адміністрацій у межах та на строк, визначених законом, зокрема відповідно до частини другої статті 10 цього Закону. Водночас ані Закон України «Про правовий режим воєнного стану», ані Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» не встановлюють переходу майнових, договірних чи бюджетних зобов'язань від відповідної ради до військової адміністрації в порядку правонаступництва та не передбачають припинення юридичної особи ради у зв'язку з утворенням військової адміністрації.

Військова (військово-цивільна) адміністрація не є правонаступником ради, а є тимчасовим суб'єктом публічної влади, який здійснює її повноваження на період дії воєнного стану.

Правосуб'єктність Удачненської селищної ради

Відповідно до статей 78 та 80 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», утворення військової адміністрації є підставою для дострокового припинення повноважень відповідної ради, однак не є підставою для припинення її існування як юридичної особи.

Статтею 104 ЦК України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Отже, юридична особа органу місцевого самоврядування вважається припиненою виключно з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

У матеріалах справи відсутні будь-які відомості про ліквідацію Удачненської селищної ради або про правонаступництво з боку Удачненської селищної військової адміністрації. Удачненська селищна рада Покровського району Донецької області продовжує існувати як юридична особа публічного права, незважаючи на тимчасове припинення здійснення її повноважень.

Визначення належного боржника за договором про надання медичних послуг

Згідно зі статтями 626, 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до статей 901 та 903 Цивільного кодексу України, замовник за договором про надання послуг зобов'язаний оплатити надані послуги у встановлені строки та в повному обсязі.

Як встановлено матеріалами справи, договір № 9 від 23.03.2023 був укладений головою Удачненської селищної ради. Водночас додаткову угоду № 1 до договору № 9 від 22.03.2023 від імені замовника - Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області - підписав начальник Удачненської селищної військової адміністрації Дугельний В. Акт виконаних робіт № 2 від 22.12.2023 також підписаний начальником Удачненської селищної військової адміністрації Дугельним В., як і відповідь на претензію № 1605/02-18 від 24.07.2025, якою було визнано заборгованість замовника.

Військова адміністрація, хоча й підписувала вищевказані документи через начальника як уповноважену особу, діяла не від власного імені, а від імені територіальної громади та відповідної ради.

Факт надання послуг за договором № 9 з надання стоматологічних послуг населенню Удачненської селищної ради на суму 7 410,00 грн учасниками справи не заперечується. Водночас матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували виконання Відповідачем грошового зобов'язання за договором № 9 або його припинення у будь-який інший спосіб, передбачений чинним законодавством.

Проте, господарський суд приймає до уваги викладений у постанові Верховного Суду від 22.09.2025 у справі №911/2779/23 висновок про те, що у зв'язку з тимчасовою заміною органу місцевого самоврядування як у публічно-владних повноваженнях, так і в бюджетних правовідносинах відбулась фактична заміна зобов'язальної сторони. З огляду на принцип інституційної безперервності влади, в тому числі під час введення військового стану, який не звільняє орган місцевого самоврядування від обов'язку належного виконання договірного зобов'язання, обґрунтованим і правомірним є задоволення позову у цій справі про стягнення заборгованості та інших компенсаційних витрат саме з військової адміністрації, як єдиного розпорядника коштів місцевого бюджету відповідної територіальної громади.

Тобто, господарський суд приходить до висновку, що військові цивільні адміністрації є відповідальними за договори селищних рад, оскільки з моменту їх призначення, вони перебирають на себе повноваження відповідних місцевих рад, включаючи виконавчі функції.

Неприпинення існування Удачненської селищної ради як юридичної особи не змінює та не скасовує факту припинення її повноважень унаслідок створення військової адміністрації згідно з п. 3 ч. 1 та ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у тому числі щодо здійснення функцій власника комунального майна. Тимчасовий характер військових адміністрацій не передбачає ліквідації органів місцевого самоврядування як юридичних осіб.

З огляду на наведені вище нормативні акти, що визначають функціональну компетенцію військової адміністрації, відсутність правонаступництва військової адміністрації у спірних правовідносинах відповідно до ст.ст. 104, 106 ЦК не впливає на наявність у неї відповідних повноважень.

Одночасне/паралельне існування юридичних осіб селищної ради та військової адміністрації не може тлумачитися як одночасне здійснення ними однакових функцій у спірних правовідносинах щодо реалізації прав суб'єкта комунальної власності. Протилежне означало б фактичне невиконання військовою адміністрацією своїх повноважень, що суперечить прямим нормам Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (зазначений висновок кореспондується з правовим підходом, викладеним у п.п. 8.14, 8.15 постанови КГС ВС від 20.05.2025 у справі № 927/822/24).

Отже, саме військова адміністрація є належним відповідачем у спірних правовідносинах. Твердження позивача щодо обов'язку Удачненської селищної військової адміністрації сплатити грошові зобов'язання селищної ради за цих обставин ґрунтуються на правильному розумінні правової природи такого обов'язку, що виникає у зв'язку зі здійсненням військовою адміністрацією відповідних повноважень.

Крім того, згідно з ч. 6 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» фінансування діяльності військової адміністрації щодо виконання функцій органу місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Тому задоволення позову і виникнення грошових зобов'язань за рахунок бюджету Удачненської селищної ради однаково зачіпало б сферу відповідальності військової адміністрації.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються позивач та відповідач як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області (85334, Донецька обл., Покровський р-н, селище Удачне, вул.Залізнична, буд. 53, код ЄДРПОУ 45084185) на користь Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 33518527, 85300, Донецька область, м.Покровськ, вул.Маршала Москаленка, буд.142, р/р НОМЕР_1 в ТВБВ №10004/0218 філії Донецького обласного управління АТ “Ощадбанк»), заборгованість у сумі 7 410,00 грн. та судовий збір 3028,00 грн

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 14.04.2026 оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 16.04.2026.

Суддя Е.В. Зекунов