Рішення від 15.04.2026 по справі 904/7566/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2026м. ДніпроСправа № 904/7566/25

за позовом Керівника Криворізької південної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Широківської селищної ради, с. Широке Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича, с. Щасливе Дніпропетровської області

про стягнення коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності у розмірі 734312,15грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Большакова А.О.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Галач Т.А., адвокат, ордер серії АЕ №1467887 від 27.01.2026

Від прокуратури: Бурлаченко О.Л., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №077723 від 01.05.2023

СУТЬСПОРУ:

Керівник Криворізької південної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Широківської селищної ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності у розмірі 734 312,15грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що відповідач, відповідно до договору купівлі-продажу від 26.12.2014, є власником комплексу будівель, що складається з А-2 загальною площею 400,1 кв.м., пивбар Б, житлові будинки В1-21, більярдна Г, вбиральня Д, більярдна Ж, літній навіс З, літня кухня І, господ. будинок К, господ. будинок Л, зупинка М, трансформаторна підстанція Н, ворота №1,6, хвіртка №2,3, забор №4,5, замощення І, ІІ, ІІІ, роднік IV, сходи V, площадка для умивання VI, підпора VII, спортмайданчик VIII, танцмайданчик IX, що знаходяться за адресою: Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20. Право власності на нерухоме майно зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 540701412110 від 26.12.2014. Водночас відомості щодо належного правового оформлення використання земельної ділянки відсутні.

Отже, відповідач користується земельною ділянкою площею 2,8786 га з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051 без будь-яких правовстановлюючих документів, не сплачуючи відповідну плату та фактично збільшуючи свої доходи. При цьому, використання означеної земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення позбавило Широківську селищну раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати, який за період з 01.11.2021 по 31.08.2025 становить 734312 грн. 15 коп.

Наведене і стало причиною звернення з позовом до суду.

Обґрунтовуючи наявність підстав для звернення з позовом до суду та підстав представництва інтересів держави у спірних відносинах прокурор зазначає таке.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює, у тому числі, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Прокурор посилається на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зауважує, що вже самого факту бездіяльності позивача, що виконує повноваження власника земельних ділянок та майна комунальної власності на території міста Дніпра, для втручання прокурора є достатньо.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

За змістом частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.

З метою забезпечення додержання вимог ст.ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" в частині виявлення підстав та вжиття заходів представницького характеру, керівник Криворізької південної окружної прокуратури неодноразово звертався до Широківської селищної ради з метою отримання інформації щодо вжитих уповноваженим органом заходів на поновлення прав та інтересів територіальної громади (листи від 11.09.2025 №57/1-357ВИХ-25).

У відповідь на запит Широківська селищна рада листом від 22.09.2025 №1388/12-25 не повідомила окружну прокуратуру про вжитті селищною радої заходи на стягнення з відповідача коштів.

Тобто, уповноважений орган в особі селищної ради, будучи обізнаним про недоотримання орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності без відповідного договору оренди, за наявних повідомлень, не вжив заходів на поновлення інтересів територіальної громади, а й надалі свідомо допускає подальше порушення інтересів територіальної громади, зволікаючи зі зверненням до суду з відповідним позовом, тим самим заохочуючи безоплатне користування земельними ділянками на територіях міста для одних осіб та грубо нівелюючи рівність усіх перед законом і порядок платного користування комунальною землею населеного пункту для інших.

За таких обставин, такі дії уповноваженого органу у спірних правовідносинах свідчать про неналежне здійснення вказаним органом своїх повноважень.

Таким чином, Криворізька південна окружна прокуратура звертається із цим позовом в інтересах держави в особі Широківської селищної ради як власника землі та отримувача плати за користування земельними ділянками комунальної форми власності на території с. Широке.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Отже, прокурором належним чином обґрунтовано та доведено наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Широківської селищної ради у порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає позовні вимоги необґрунтованими з огляду на таке.

Відповідач зазначає, що набув право користування земельною ділянкою на законних підставах відповідно до норм земельного та цивільного законодавства. Після набуття права власності 26 грудня 2014 року на підставі договору купівлі-продажу № 7715-60 на нерухоме майно, яке знаходиться на території туристичної бази "Новокурськ", розташованої на земельній ділянці площею 2.8786га, кадастровий номер 1225887700:001:0051, за адресою: с. Новокурське, вул. Набережна б. 20, на вимогу ГУ ДПС у Дніпропетровській області та Широківської селищної ради своєчасно сплачував податок на спірну земельну ділянку. Широківська селищна рада рішення про передачу земельної ділянки в оренду не приймала. Орендна плата нараховується та стягується виключно на підставі договору оренди землі, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Доказів проведення оцінки земельної ділянки для встановлення розміру орендної плати, який залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки Широківська селищна рада не надала.

Крім того, з початку повномасштабного вторгнення спірна земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується відповідачем, а перебуває в користуванні та оренді підрозділів ЗС України, ніяких доходів відповідач не отримує, а лише несе витрати на утримання. Відповідно до положень п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - ПКУ), за земельні ділянки (включно із земельними частками (паями)), що знаходяться: на територіях, де ведуться або велися активні бойові дії; на тимчасово окупованих територіях України, не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок та/або орендна плата за державні й комунальні земельні ділянки). Це правило застосовується за період: від першого числа місяця, коли було зафіксовано початок бойових дій або окупації; до останнього числа місяця, коли такі дії або окупація завершились.

У відповіді на відзив прокурор не погоджується із запереченнями відповідача та зазначає, що:

- оскільки, відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, то єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України);

- при здійсненні розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за користування ФОП Угрюмовим Є.В. спірною земельною ділянкою, з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, в період з 01.01.2021 до 31.08.2025 обґрунтовано взято до уваги витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №НВ-1201516172025 від 01.07.2025;

- Прокурор вважає поведінку відповідача недобросовісною. Відповідач, більше 11 років, як власник нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці площею 2.8786 га за адресою: Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20, не вносить плату за землю, ухиляється від оформлення права користування вказаною земельною ділянкою. Тривале використання землі без оформлення договору (з 2014 року) свідчить про ухилення від виконання обов'язків землекористувача, незалежно від наявності чи відсутності надісланих проектів договору з боку ради;

- ураховуючи, що відповідач користувався земельною ділянкою без укладення договору оренди землі та спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем є кондикційними, ФОП Угрюмов Є.В. не є суб'єктом, який має право на застосування пільг щодо звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю у період з 24.02.2022 по 10.03.2023, передбачених пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ Перехідних положень ПК України;

- договір оренди нерухомого майна від 16.12.2025 № 7-В-793, укладений між ним, військовою частиною НОМЕР_1 та квартирно-експлуатаційним відділом міста Дніпро, відповідно до якого відповідач надав у користування військовим 1 з 10 належних йому будівель та приміщень, що розміщені на спірній земельній ділянці, не поширює свою дію на період з 01.01.2021 по 31.08.2025, за який нараховано кошти.

Відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2025 справу №904/7566/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Разом з позовною заявою прокурором подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом заборони Фізичній особі-підприємцю Угрюмову Євгенію Вікторовичу відчужувати нерухоме майно - комплекс будівель, що складається з А-2 загальною площею 400,1 кв.м., пивбар Б, житлові будинки В1-21, більярдна Г, вбиральня Д, більярдна Ж, літній навіс З, літня кухня І, господ. Будинок К, господ. Будинок Л, зупинка М, трансформаторна підстанція Н, ворота №1,6, хвіртка №2,3, забор №4,5, замощення І, ІІ, ІІІ, роднік IV, сходи V, площадка для умивання VI, підпора VII, спортмайданчик VIII, танцмайданчик IX, що знаходяться за адресою: Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20, до набрання рішенням по справі законної сили.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.01.2026 заяву про забезпечення позову судом задоволено.

Ухвалою суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 29.01.2026.

У підготовчому засіданні 29.01.2026 судом оголошено перерву до 23.02.2026.

Ухвалою суду від 23.02.2026 продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/7566/25 на тридцять днів до 06 квітня 2026 року включно, відкладено підготовче засідання у справі на 10.03.2026.

26 лютого 2026 року від селищної ради до господарського суду надійшла заява про проведення підготовчого судового засідання та розгляд справи №904/7566/225 за відсутності її представника за наявними матеріалами, в порядку частини третьої статті 196 ГПК України. Позовні вимоги підтримує, вважає їх доведеними та просить задовольнити в повному обсязі.

06 березня 2026 року від відповідача до господарського суду надійшла заява про долучення до матеріалів справи копію рішення Широківської селищної ради від 17 грудня 2025 року №1574-46/VIII. З цього рішення вбачається, що станом на грудень 2025 року розмір земельної ділянки, яка є предметом позову зменшився та складає 1.6178га.

У судовому засіданні представником відповідача заявлено усне клопотання про поновлення строку на подання доказів.

Прокурор заперечує проти задоволення клопотання.

Ухвалою суду від 10.03.2026 задоволено клопотання Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича; поновлено строк на подання доказів, а саме: копії рішення Широківської селищної ради від 17 грудня 2025 року №1574-46/VIII та долучено його до матеріалів справи; закрито підготовче провадження у справі №904/7566/2; призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 30.03.2026.

З 30.03.2026 оголошено перерву до 15.04.2026.

14.04.2026 від відповідача надійшло клопотання про поновлення строку для подання доказів та долучення до матеріалів справи угоду про розірвання договору оренди від 03.03.2015 та акт приймання-передачі земельної ділянки.

Прокурор не заперечує проти задоволення клопотання.

Клопотання судом задоволено.

15.04.2026 від прокуратури надійшли письмові пояснення щодо відсутності договірних відносин, невідповідності даних стосовно сум сплачених відповідачем, щодо розміру безпідставно збережених коштів, щодо індексації нормативної грошової оцінки та ставки орендної плати.

У судовому засіданні 15.04.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частину) рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора відділу прокуратури та представника відповідача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з інформаційною довідкою № 458688115 від 29.12.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за Фізичною особою-підприємцем Угрюмовим Євгенієм Вікторовичем з 26 грудня 2014 року зареєстровано право власності на нерухоме майно - комплекс будівель, що складається з А-2 загальною площею 400,1 кв.м., пивбар Б, житлові будинки В1-21, більярдна Г, вбиральня Д, більярдна Ж, літній навіс З, літня кухня І, господ. будинок К, господ. будинок Л, зупинка М, трансформаторна підстанція Н, ворота №1,6, хвіртка №2,3, забор №4,5, замощення І, ІІ, ІІІ, роднік IV, сходи V, площадка для умивання VI, підпора VII, спортмайданчик VIII, танцмайданчик IX, що знаходяться за адресою: Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20 (а.с.40-41 том 1).

Комплекс будівель і споруд розташований за адресою Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20 на земельній ділянці з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, загальною площею 2,8786га.

Згідно з Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку - земельна ділянка з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, загальною площею 2,8786 га, розташована за адресою: Криворізький район, с. Новокурське, вул. Набережна, 20, перебуває у комунальній власності з 09.03.2005.

За даними Поземельної книги земельна ділянка площею 2,8786га станом на 19.12.2014 перебувала в оренді ПАТ "ІнГЗК" з 09.03.2005, строк дії речового права - 49 років.

Відомості щодо належного правового оформлення використання земельної ділянки відсутні.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлових приміщень, які належать ФОП Угрюмова Є.В., неможливе без відповідної земельної ділянки.

Прокурор зазначає, що у зв'язку з користуванням Відповідачем нерухомим майном, яке розташоване за адресою: Криворізький район, с. Новокурське, вул. Набережна, 20, презюмується користування усією спірною земельною ділянкою.

У період з 26.12.2014 між Широківською селищною радою та ФОП Угрюмовим Є.К. не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051.

Використання означеної земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення позбавило Широківську селищну раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.

За інформацією ГУ ДПС у Дніпропетровській області №47071/5/04-36-24-16-13 від 03.10.2025, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, даних Державного земельного кадастру, право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га за ФОП Угрюмовим Є.К. не зареєстровано.

Згідно з інформацією наданою Широківською селищною радою щодо укладених/діючих договорів оренди, ФОП Угрюмовим Є.К. в переліку орендарів відсутня.

Разом з тим, згідно даних ІКС ДПС ФОП Угрюмовим Є.К. з 01.01.2021 по 29.09.2025 за кодом бюджетної класифікації доходів бюджету 18010700 "Земельний податок з фізичних осіб" обліковується сплата за землю на суму 44656,65грн, з яких: 03.08.2021 - 11441,95грн, 13.02.2023 - 1416,97грн, 31.10.2024 - 1692,34грн, 02.07.2025 - 30105,39грн. У зазначений період орендна плата не сплачувалась (а.с.42-43 том 1).

Рішенням Широківської селищної ради від 07.07.2021 №316-6/VII "Про встановлення ставок плати та пільг зі сплати місцевих податків на території Широківської селищної ради" встановлено ставку орендної плати за землю у розмірі 10%.

Пунктом 3 цього рішення визначено, що до 31.12.2021 на території Широківської селищної ради діє рішення від 03.06.2020 №908-34/VІI "Про встановлення ставок плати та пільг зі сплати місцевих податків на території Широківської селищної ради", встановлені ставки орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021.

Рішенням Широківської селищної ради від 17.05.2023 №828-19/VIIІ "Про встановлення ставок плати та пільг зі сплати місцевих податків на території Широківської селищної ради" встановлені ставки орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 (10%).

Рішенням Широківської селищної ради від 30.05.2024 №1182-31/VII "Про встановлення ставок плати та пільг зі сплати місцевих податків на території Широківської селищної ради", встановлені ставки плати за землю на території Широківської селищної ради", в тому числі ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, за період з 01.01.2025 по 31.12.2025.

Річний розмір орендної плати по Шестірянському старостинському округу Широківської селищної ради за землі рекреації у 2021-2025 роках складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Загальна сума орендної плати за розрахунком позивача, яку повинен був сплатити відповідач за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, за період з 01.01.2021 по 31.08.2025, складає 774 452,89 грн.

За інформацією Широківської селищної ради за період з 01.01.2021 по 31.08.2025 відповідачем сплачено кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051 в сумі 40 140,52 грн.

Заборгованість за користування земельною ділянкою комунальної власності у розмірі 734 312,37грн станом на час звернення з позовом до суду відповідачем не сплачена, що і стало причиною звернення прокурора з позовом до суду.

Предметом доказування у справі є обставини щодо наявності/відсутності правових підстав для стягнення з відповідача заявлених до стягнення грошових коштів, несплачених останнім за користування спірною земельною ділянкою у період з 01.01.2021 по 31.08.2025.

Відносини, пов'язані з використанням землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

За приписом частини першої статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України, яка відноситься до глави 83 цього Кодексу, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц; п. 41 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала (п. 29 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

Для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (п. 44 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

Частиною першою статті 181 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлової будівля, яка належить відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Тому, у зв'язку з користуванням відповідачем нежитловою нерухомістю, розташованою за адресою: Комплекс будівель і споруд розташований за адресою Криворізький район, с. Новокурське (Щасливе), вул. Набережна, 20, презюмується користування усією спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, загальною площею 2,8786га.

Наведене узгоджується з правовим висновком, який викладено у постанові Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Пунктами 34, 35 частини першої статті 26 цього Закону передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного Кодексу України саме до повноважень сільських, селищних, міських рад відноситься передача земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу (ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).

Таким чином, органом місцевого самоврядування, який повноважний представляти відповідну територіальну громаду в питаннях передачі в оренду земель комунальної власності для всіх потреб, а право власності чи користування земельною ділянкою виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права, є Широківська селищна рада.

При цьому, виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Наведене узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у п. 79 постанови від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77 цс 18).

Докази оформлення права користування відповідачем спірною ділянкою та належної державної реєстрації речових прав на неї у період з 01.01.2021 по 31.08.2025, відсутні.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За частинами першою, другою статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути меншою за розмір земельного податку - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (підпункт 289.1 статті 289 Податкового кодексу України).

За змістом частини п'ятої статті 5 та частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з частинами першою третьою статті 18 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частиною другою статті 26 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно з частинами першою другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За нормативними приписами частин першої - третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки видає відповідно до покладених на нього завдань Держгеокадастр (Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру).

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 01.07.2025 № НВ-1201516172025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, у 2025 році становить 1 993 142,64грн (з урахуванням коефіцієнту індексації за 2024 рік - 1,12).

За інформацією з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь), 2024 рік - 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).

Так, відповідно до розрахунку Широківської селищної ради:

- за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 розмір орендної плати, що підлягав сплаті за земельну ділянку з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, складається з нормативної грошової оцінки - 1 472 379,63 грн., ставки річної орендної плати - 10% та становить 147 237,96 грн. (1 472 379,63 грн. *10% =147 237,96 грн.);

- за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 розмір орендної плати, що підлягав сплаті за земельну ділянку з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, складається з нормативної грошової оцінки - 1 472 379,63 грн., ставки річної орендної плати - 10% та становить 147 237,96 грн. (1 472 379,63 грн. *10% =147 237,96 грн.);

- за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 розмір орендної плати, що підлягав сплаті за земельну ділянку з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, складається з нормативної грошової оцінки - 1 693 236,58 грн., ставки річної орендної плати - 10%, та становить 169 323,66 грн. (1 693 236,58 грн.* 10%= 169 323,66 грн);

- за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 розмір орендної плати, що підлягав сплаті за земельну ділянку з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, складається з нормативної грошової оцінки - 1 779 591,64 грн, ставки річної орендної плати - 10%, та становить 177 959,16 грн (1 779 591,64 грн* 10%=177 959,16 грн);

- за період з 01.01.2025 по 31.08.2025 розмір орендної плати, що підлягав сплаті за земельну ділянку з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, складається з нормативної грошової оцінки - 1 993 142,64 грн., ставки річної орендної плати - 10%, та становить 132 694,15 грн. (1 993 142,64 грн* 10% =199314,26 грн/12=16 609,52 грн. *8= 1 339 569,48 грн).

Загальна сума орендної плати яку повинен був сплатити відповідач за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051, площею 2,8786 га, за період з 01.11.2022 по 31.08.2025 складає 774 452,89 грн.

За інформацією Широківської селищної ради відповідачем за період з 01.01.2021 по 31.08.2025 Відповідачем сплачено кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051 в сумі 40 140,52 грн, які було вирахувано із загального підрахунку.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку безпідставно одержаних коштів за користування земельною ділянкою, судом помилок не виявлено.

Отже, заборгованість за користування земельною ділянкою складає 734312,37грн (774 452,89 грн - 40 140,52 грн).

Згідно зі ст.ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги набуття відповідачем права власності на нерухоме майно, а також користування ФОП Угрюмовим Є.В. у період з 01.01.2021 по 31.08.2025 без достатніх на те правових підстав сформованою земельною ділянкою, на якій розташована нерухомість, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 734312,15грн (в межах заявленої суми).

Щодо віднесення земельної ділянки до територій на якій велися бойові дії та використання її підрозділами ЗСУ.

Верховний Суд у постанові від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20, з урахуванням системного аналізу змісту п. 10.1.1 ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, ст.ст. 40, 41, п. 265.1.3 ст. 265 ПК України, виснував, що: "власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за такі земельні ділянки, однак особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання наведених норм ПК України".

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд при розгляді справи № 908/1196/24 за позовом заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах Запорізької міської ради до ПрАТ "Запоріжабразив" з аналогічним предметом спору (постанова від 08.07.2025).

Також при розгляді справи № 908/1301/24 за позовом заступника керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області до ТОВ "Вектор-Інвест" про стягнення безпідставно збережених коштів (справа з подібних правовідносин) Верховний Суд у пункті 4.13 постанови від 01.07.2025 конкретизував правовий висновок, викладений у зазначеній вище постанові Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20, та виснував, що "положення Закону України від 11.04.2023 № 3050-IX підлягають застосуванню у разі наявності правових підстав для володіння чи користування земельними ділянками, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України".

Отже, зазначені положення Закону підлягають застосуванню у разі наявності правових підстав для володіння чи користування земельними ділянками, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, що підтверджується також правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 25.02.2025 у справі № 908/929/24.

Натомість у справі, яка розглядається, судом встановлено, що відповідач користувався земельною ділянкою за відсутності укладеного договору оренди.

Щодо отримання в оренду земельної ділянки в меншому розмірі.

Договір оренди земельної ділянки між Шестірнянською сільською радою та ПАТ "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" №535-05 від 19.01.2005 розірвано у зв'язку із продажем нерухомого майна згідно Угоди від 03.03.2015 (реєстрація припинення речового права оренди проведена 25.03.2015).

Відповідно до рішення Широківської селищної ради від 17 грудня 2025 року № 1574- 46/VIII затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок комунальної власності, площею 1.6178га з кадастровим номером 1225887700:06:003:0091, площею 1.2608га з кадастровим номером 1225887700:06:003:0092 (утворились в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1225887700:05:001:0051), для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код 07.01), розташованої за адресою: вул. Набережна б. 20 с. Щасливе Криворізького району Дніпропетровської області, та передано в оренду Угрюмову Є.В. земельну ділянку площею 1.6178га з кадастровим номером 1225887700:06:003:0091, розташовану за адресою: вул. Набережна, б. 20 с. Щасливе Криворізького району Дніпропетровської області, для будівництва та обслуговування рекреаційного призначення (код 07.01), строком на 15 років (а.с.38 том 2).

Однак зазначене рішення Широківської селищної ради не має зворотньої сили та не спростовує факт використання відповідачем спірної земельної ділянки у розмірі 2,878га після укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна.

У постанові Верховного Суду від 02.04.2025 у справі №922/3614/21 зазначено, що якщо раніше у законному користуванні продавця (попереднього власника) нерухомого майна (будівель, споруд) вже перебувала земельна ділянка певною площею, то до набувача вказаного нерухомого майна переходить право користування земельною ділянкою такої ж площі, як у попереднього землекористувача (частина 2 статті 120 ЗК України) та на тому ж самому юридичному титулі.

За таких обставин є правомірним нарахування суми безпідставно одержаних коштів у вигляді несплаченої орендної плати у розмірі 734312,15грн за користування земельною ділянкою площею 2,878га за спірний період.

Відповідно до частини 7 статті 145 Господарського процесуального кодексу України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Застосовані ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.01.2026 заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 10022,95грн (8811,75грн+1211,20грн, з урахуванням судового збору за забезпечення позову, а також подання позову і заяви про забезпечення позову в електронній формі).

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Керівника Криворізької південної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Широківської селищної ради до Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича про стягнення коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності у розмірі 734312,15грн задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) на користь Широківської селищної ради (ідентифікаційний код 41753769; вул. Соборна, б.107, селище Широке, Дніпропетровська область, 53700) кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності у розмірі 734312,15грн.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Угрюмова Євгенія Вікторовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 49044, м. Дніпро, пр-т. Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м. Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету 2800) сплачений судовий збір у розмірі 10022,95грн.

Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення складено 16.04.2026

Суддя Н.М. Євстигнеєва