Постанова від 01.04.2026 по справі 910/9954/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2026 р. Справа№ 910/9954/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Колесника Р.М.

суддів: Тищенко А.І.

Сковородіної О.М.

при секретарі судового засідання: Михайлішині В.В.

за участю представників учасників справи:

від позивача: Андрієвська О.В.

від відповідача: Бондаренко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

на рішення Господарського суду міста Києва від 24.11.2025 (повний текст рішення складено 14.01.2026)

у справі № 910/9954/25 (суддя - Літвінова М.Є.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія»

до Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

прo стягнення 2441612,26 гривень

ВСТАНОВИВ

Короткий зміст позовних вимог

ТОВ «Київська обласна ЕК» (надалі також позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до НЕК «Укренерго» (надалі також відповідач) про стягнення 2441612,26 гривень, з яких: 3 % річних 627908,85 гривень, інфляційні втрати 1813703,41 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані позивачем неналежним виконанням відповідачем свого обов'язку щодо оплати за надані послуги згідно з договором № 0204-09021 від 01.07.2019 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Короткий зміст судового рішення

Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.11.2025 позов задоволено повністю, присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача інфляційні втрати у розмірі 1813703,41 гривень, 3 % річних у розмірі 627908,85 гривень; відстрочено виконання рішення на шість місяців до 24.05.2026.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у період з вересня 2024 по листопад 2024 позивачем надано, а відповідачем прийнято послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел на підставі договору, проте, оплата послуг за спірний період по вищевказаних актах здійснювалась відповідачем з простроченням строку, встановленого умовами договору та порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел.

Короткий зміст апеляційної скарги

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, скаржник зазначає про те, що встановлення витрат НЕК «Укренерго» на виконання спеціальних обов'язків в іншому розмірі, аніж це передбачено структурою тарифу, а також покриття витрат оператора системи передачі на виконання спеціальних обов'язків з інших джерел, аніж з тарифу на послуги з передачі електричної енергії та поза розміром, ніж це встановлено у затвердженому НКРЕКП тарифі, законом не передбачено, а тому використання коштів на цілі або у розмірах, не передбачених встановленою структурою тарифу є нецільовим використанням коштів, що у свою чергу виключає вину НЕК «Укренерго» у несвоєчасних розрахунках за договором.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

01.07.2019 між ТОВ «Київська обласна ЕК» (далі - Постачальник послуг) та ДП «НЕК «Укренерго», правонаступником якого є НЕК «Укренерго» (далі - Замовник) було укладено договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел № 0204-09021 (далі - Договір).

До вказаного Договору сторонами неодноразово укладались Додаткові угоди.

Відповідно до п. 1.1. Договору для забезпечення покриття економічного обґрунтованих витрат Постачальник послуг на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за «зеленим тарифом», надає Замовнику послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (далі - послуга) в обсязі та на умовах, визначених цим Договором.

Замовник сплачує Постачальнику послуг вартість наданих послуг відповідно до умов цього Договору (п. 1.2. Договору).

Вартість та порядок оплати послуги визначаються відповідно до вимог Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 за № 641 (далі - Порядок), у розрахунковому періоді та відповідно до фактичних обсягів купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом постачальником послуг (п. 2.1. Договору).

Протягом періоду з вересня 2024 по листопад 2024 (включно) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, були прийняті відповідні постанови, якими затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданих постачальниками універсальних послуг:

Постанова НКРЕКП від 29.10.2024 № 1855 - позивачу затверджено вартість послуги в вересні 2024 в розмірі 38904618,17 гривень (без ПДВ), 46685541,80 гривень (з ПДВ), строк оплати до 01.11.2024;

Постанова НКРЕКП від 26.11.2024 № 2017 - позивачу затверджено вартість послуги в жовтні 2024 в розмірі 21553561,25 гривень (без ПДВ), 25864273,50 гривень (з ПДВ), строк оплати до 29.11.2024;

Постанова НКРЕКП від 24.12.2024 року № 2364 - позивачу затверджено вартість послуги в листопаді 2024 року в розмірі 6614904,38 гривень (без ПДВ), 7937885,26 грн (з ПДВ), строк оплати до 27.12.2024;

Сторони підписали за допомогою електронного підпису акти приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до договору, а саме: № 9 від 30.09.2024 на суму 46685541,80 гривень, № 10 від 31.10.2024 на суму 25864273,50 гривень, № 11 від 30.11.2024 на суму 7937885,26 гривень.

Відповідач частково оплатив отримані послуги, що підтверджується платіжними інструкціями: № ПУП006648 від 01.11.2024 на суму 9337108,36 гривень, № ПУП007307 від 29.11.2024 на суму 5172854,70 гривень, № ПУП117943 від 27.12.2024 на суму 1587577,05 гривень, № ПУП009113 від 28.03.2025 на суму 192196,58 гривень.

Позиція суду апеляційної інстанції

Положеннями п. 55 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії» визначено, що оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 33 цього ж закону оператор системи передачі виконує покладені на нього спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 62 ЗУ «Про ринок електричної енергії» передбачено, що з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (1). До спеціальних обов'язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать зокрема забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, включаючи забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії за механізмом ринкової премії; Спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії покладаються на: гарантованого покупця; постачальників універсальних послуг; оператора системи передачі; виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким встановлено «зелений» тариф, на строк застосування «зеленого» тарифу; виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, які за результатами аукціону набули право на підтримку, - на строк дії підтримки таких виробників (2).

Згідно з абз. 3 ч. 6 ст. 63 ЗУ «Про ринок електричної енергії» визначено, що вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії визначається у відповідні розрахункові періоди як різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за «зеленим» тарифом, та її вартістю, розрахованою за цінами ринку «на добу наперед». Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії здійснюється постачальником універсальних послуг відповідно до порядку купівлі електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, з урахуванням доходу постачальника універсальних послуг від продажу гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.

Отже, відповідно до положень ст.ст. 33, 62, 63 ЗУ «Про ринок електричної енергії» на відповідача, який є оператором системи передачі об'єднаної енергетичної системи України, та позивача, який виконує функції постачальника універсальних послуг, законом покладено спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, зокрема: спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Постановою НКРЕКП від 26.04.2019 за № 641 (із змінами) затверджено Порядок купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії (надалі - Порядок), який поширюється на виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом, продавців електричної енергії за «зеленим» тарифом, кандидатів у продавці за «зеленим» тарифом, переможців аукціону, продавців за механізмом ринкової премії, активних споживачів, гарантованого покупця, постачальників електричної енергії, що виконують функцію ПУП, оператора системи передачі (далі - ОСП), операторів систем розподілу, адміністратора комерційного обліку (далі - АКО), оператора ринку (далі - ОР) та організатора електронних аукціонів (п. 1.2 глави 1 Порядку).

Відповідно до п. 4.1 глави 4 Порядку, на гарантованого покупця, ПУП та ОСП на строк, визначений законодавством, покладаються спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії..

Відповідно до п. 4.2 глави 4 Порядку, для надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел гарантований покупець або ПУП укладають з ОСП договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел відповідно до типової форми, затвердженої постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641.

Відповідно до п. 15.4. глави 15 Порядку ОСП здійснює 100% оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП у розрахунковому місяці.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, колегія суддів дійшла висновку, що вказаний правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Регулювання відносин, що виникають у зв'язку із наданням послуг, здійснюється ГК України (за умови якщо правовідносини виникли на час чинності даного нормативно-правового акту), ЦК України, іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ст. 901 цього ж кодексу за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 903 цього ж кодексу якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 цього ж кодексу якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно з ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, враховуючи все вищезазначене, з урахуванням положень ст. 530 ЦК України, п. 15.4. глави 15 Порядку, а також положень п. 2.1, 3.3 самого договору, відповідач зобов'язаний був оплатити послуги протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором вартості спожитих послуг.

Як вбачається із матеріалів справи, було встановлено судом першої інстанції в процесі розгляду справи, а також перевірено судом апеляційної інстанції, позивач свій обов'язок щодо надання відповідачу послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел виконав у повному обсязі, при цьому, відповідач свій обов'язок по оплаті за надані йому послуги виконав із порушенням встановленого строку, тобто не протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором вартості послуги.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, положеннями ч. 2 ст. 625 ЦК України встановлений обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних від простроченої суми.

Таким чином, колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції дійшов правильних та обґрунтованих висновків про те, що дії відповідача, які полягають в порушенні зобов'язання щодо своєчасної оплати за надані послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, є порушенням умов договору № 0204-09021 від 01.07.2019 та беззаперечною підставою для захисту майнових прав та інтересів позивача відповідно до ст. 625 ЦК України.

При цьому, доводи скаржника, викладені у апеляційній скарзі про те, що встановлення витрат НЕК «Укренерго» на виконання спеціальних обов'язків в іншому розмірі, аніж це передбачено структурою тарифу, а також покриття витрат оператора системи передачі на виконання спеціальних обов'язків з інших джерел, аніж з тарифу на послуги з передачі електричної енергії та поза розміром, ніж це встановлено у затвердженому НКРЕКП тарифі, законом не передбачено, не мають жодного правового значення для вирішення даного спору та не можуть братись судом до уваги, враховуючи зокрема положення ст. 625 ЦК України, оскільки умовами самого договору та положеннями Порядку не передбачено право відповідача для відстрочення здійснення свого обов'язку з оплати за надані йому послуги внаслідок не включення відповідних витрат до структури тарифу зі сторони Регулятора.

Суд першої інстанції дійшов правильних та обґрунтованих висновків про те, що відповідач є суб'єктом господарювання, а відтак у процесі здійснення підприємницької діяльності повинен усвідомлювати, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, внаслідок чого він зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахунки з позивачем щодо оплати вартості послуг, незважаючи на відсутність належного обсягу витрат на оплату послуг із забезпечення збільшення частки виробництва з альтернативних джерел в структурі тарифу на послуги з передачі електричної енергії.

Підсумовуючи все вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення суду прийнято у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, підстав його скасування не вбачає.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на скаржника.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 273, 275, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 24.11.2025 у справі № 910/9954/25 залишити без змін.

3. Судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на скаржника.

4. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Повний текст постанови складено і підписано 14.04.2026

Головуючий суддя Р.М. Колесник

Судді А.І. Тищенко

О.М. Сковородіна