Постанова від 13.04.2026 по справі 420/21495/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/21495/25

Перша інстанція: суддя Лебедєва Г.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

02 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 від 02.05.2023 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних щодо дати проходження ВЛК, дати постановлення на обік до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 від 02.05.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у травні 2023 року його взято на облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 43/2638 від 02.05.2023 року він пройшов медичний огляд ВЛК, за результатами якого встановлено захворювання: хронічний панкреатит, тяжкий перебіг, часто рецидивуючий зі значним порушення екзоферментативної функції больовий синдром. На підставі статті 54а графи ІІ позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (протокол № 44 від 02.05.2023 року). 02.05.2023 року позивачу видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 , в якому зазначено про взяття та зняття з військового обліку та у розділі 9 та 10 посвідчення зазначено, що повторному медичному пересвідченню не підлягає та тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку. Довідка військово-лікарської комісії від 02.05.2023 року № 43/2638 та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 від 02.05.2023 року підписані уповноваженими представниками ІНФОРМАЦІЯ_4 , які скріплені печатками юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_3 . З метою перевірки та уточнення даних позивач зареєструвався на електронному ресурсі Резерв +, де з'ясувалось, що інформація з реєстру Оберіг неповна, зокрема відсутні відомості про виключення позивача з військового обліку, дати проходження ВЛК, а також в якому з ТЦК та СП перебував на останньому обліку. Позивач зазначив, що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою про внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: відомості про виключення його з військового обліку, дати проходження ВЛК, дату постановлення на обік в ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак відповідач відмовив у внесенні змін. Так, у листі від 18.02.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив про сумнівне походження довідки ВЛК від 02.05.2023 року № 43/2638 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , а також зазначив, що позивач не перебував та не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що позивач з 11.02.2009 року перебуває на обліку військовозобовязаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ), має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на підтвердження чого відповідач надав витяг з Реєстру АІТС «Оберіг». У зв'язку із викладеним, на переконання відповідача, позивач на облік військовозобовязаних, призовників та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_7 не ставав.

Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 22.2 Глави 22 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі-Положення №402), передбачено, що дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Підпунктом “в» пункту 22.1 Глави 22 Розділу ІІ Положення №402 передбачено, що діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. Перевіркою поданих позивачем та адвокатом, який діяв в інтересах позивача, документів встановлено факт відсутності картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення №402), яка б свідчила про фактичне проходження позивачем медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 . У в'язку із цим, напереконання відповідача, походження довідки ВЛК від 02.05.2023 №43/2638, копію якої надав позивач, сумнівне, оскільки у ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач медичне обстеження ВЛК не проходив, та працівниками РТЦК та СП не оповіщався, та не доставлявся.

Відповідач також вказав, що при перевірці копії військового облікового документу позивача встановлено, що у ньому наявна відмітка наступного змісту: «На підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації», але дата такого висновку не зазначена. Так, згідно з абзацом 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, в редакції, чинній до 18 травня 2024 року передбачалось, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Тому, ураховуючи вищевикладене, законних підстав для внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача, на підставі довідки військово-лікарської комісії від 02.05.2023 №43/2638 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у ІНФОРМАЦІЯ_7 , немає, та не було на момент виникнення спірних правовідносин. Після ознайомлення з копіями довідки військово-лікарської комісії від 02.05.2023 №43/2638 та копією військово-облікового документу позивача, серії МА №004505 від 02.05.2023, які додані до позову, та перевіркою облікових даних встановлено, що походження зазначених документів у ІНФОРМАЦІЯ_5 невідомо, оскільки позивач до ІНФОРМАЦІЯ_10 не прибував щодо постановки його на військовий облік та не проходив медичне обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.02.2025 року про внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.02.2025 року про внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 11.02.2025 року про внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є зайвою та не призведе до ефективного способу захисту позивача, оскільки листом відповідача № 3486 від 18.02.2025 року, на заяву позивача від 11.02.2025 року вже надана відповідна відмова, оцінка якої надана судом першої інстанції з приводу порушення вимог закону відповідачем по справі.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.05.2023 року № 5137-5002736759.

Відповідно до змісту вказаної довідки, зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

Згідно з наданою позивачем довідкою Військово-лікарської комісії від 02.05.2023 року № 43/2638, ОСОБА_1 , 1985 року народження, 02.05.2023 року проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 . Діагноз та постанова ВЛК згідно вказаної довідки: «Хронічний панкреатит, тяжкий перебіг, часто рецидивуючий зі значним порушенням екзоферментативної функції больовий синдром. На підставі статті 54 А графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Протокол № 44 від 02.05.23р.».

Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 02.05.2023 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_13 :

- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;

- у графі « 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_11 ;

- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» -02.05.23р ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 визн. неприд. до в/сл. за ст. 54А гр.ІІ Нак. МОУ 402-08 р з виключ. з в/обл. за ст. 53а, гр. ІІ;

- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - не підлягає;

- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - з виключенням з військового обліку;

- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 02.05.2023р»; в розділі «знято з військового обліку» - міститься штамп «На підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації», печатка ІНФОРМАЦІЯ_15 та підпис відповідальної особи;

- у графі « 14.» вказано, що 02.05.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

14 листопада 2024 позивачем у застосунку на порталі ДІЯ подано заяву № 20241114-444339 про отримання військово-облікового документу, де отримано відповідь, що військово-обліковий документ за заявою № 20241114-444339 не сформовано та у Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про перебування на військовому обліку не знайдено. Також зазначено про необхідність звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік.

15 листопада 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_15 з заявою про внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: відомості про виключення його з військового обліку, дати проходження ВЛК, дату постановлення на обік.

ІНФОРМАЦІЯ_2 на заяву позивача від 15.11.2024 року листом № 12868 від 02.12.2024 року повідомив позивача про перейменування з 30.04.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_15 на ІНФОРМАЦІЯ_2 та запропонував повторно звернутися з аналогічною заявою на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 .

11 лютого 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: відомості про виключення його з військового обліку, дати проходження ВЛК, дату постановлення на обік. До вказаної заяви було долучено копії документів, а саме копія паспорта та РНОКПП, копія довідки військово-лікарської комісії № 43/2638 від 02.05.2023 року, копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , копія скріншота інформації з застосунку Резерв +, копія заяви № 20241114-444339 про отримання військово-облікового документу з застосунку та порталу ДІЯ, копія відповіді на заяву № 20241114-444339 про отримання військово-облікового документу з застосунку та порталу ДІЯ, відповідь № 6978649 про наявність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС від 11.02.2025 року.

Листом № 3486 від 18.02.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року №94, на який позивач посилається у заяві, втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони №478 від 16.07.2024 року.

Відповідно до наданої позивачем завіреної власноруч копії паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , вбачається, що місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості, які б підтверджували зміну вищевказаного місця проживання (реєстрації) на місце проживання (реєстрації) на території Хаджибейського (Малиновського на т.ч.) району міста Одеси, відсутні.

Перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС “ОБЕРІГ») ІНФОРМАЦІЯ_16 , встановлено, що позивач на обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_7 , не перебував та не перебуває.

Перевіркою поданих документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду (додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження позивачем медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_17 .

Таким чином, на переконання відповідача, походження довідки ВЛК від 02.05.2023 №43/2638, копію якої надав позивач, має сумнівне походження.

Перевіркою наданої копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 у розділі 13 «Відмітки про військовий облік» наявна відмітка наступного змісту: «На підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації, але дата такого висновку не зазначена. З цього приводу відповідач роз'яснив, що згідно з абзацом 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, в редакції, чинній до 18 травня 2024 року передбачалось, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Таким чином, на переконання відповідача, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 ОСОБА_1 має сумнівне походження.

Враховуючи вищевикладене, законних підстав для внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, дати проходження ВЛК та постановки на облік, на підставі поданих Вами документів, у ІНФОРМАЦІЯ_7 , немає.

Також позивачу запропоновано, з метою приведення облікових даних відповідно до вимог чинного законодавства, особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його виключення з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 від 02.05.2023 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав належної оцінки документам, наданим позивачем разом із заявою, не перевірив відомості зазначені у тимчасовому посвідченні та довідці ВЛК, не прийняв остаточного рішення про внесення або відмову у внесенні даних на підставі оцінки документів, які повинні бути у розпорядженні відповідача, а листом відмовив з формальних підстав, запропонувавши особисто прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення даних, що в даному випадку не передбачено приписами чинного законодавства.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що саме відповідач наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та прийняття відповідного рішення щодо перевірки відомостей та внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Діючим законодавством не визначено чіткі умови для прийняття відповідного рішення відповідачем за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, а тому суд не може підміняти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, уповноважений на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру та військово-облікового документу або відмовити у внесенні таких змін.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону № 2232, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Як вбачається матеріалів справи, 02.05.2023 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_12 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 53А, згідно з наказом МОУ №402 від 14.08.2008 року, про що міститься відповідний запис у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного та довідці ВЛК № 43/2638 від 02.05.2023 року.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначено Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Статтею 2 Закону №1951-VIII визначено, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

В свою чергу за нормами частини 1 статті 5 Закону №1951-VIII держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина 3 статті 5 Закону №1951-VIII).

Відповідно до положень частини 7 статті 5 Закону №1951-VIII порядок обробки та захисту відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів органами адміністрування Реєстру визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим згідно з частиною 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема: 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення. Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 20 Порядку № 1487 визначає, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Згідно пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 затверджений Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, повинні відповідати відомостям, що містяться в Реєстрі. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Реєстрі, він вважається недійсним. Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Реєстрі, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Реєстрі, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, з аналізу положень вищевказаного законодавства вбачається, що у Реєстрі має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Повертаючись до матеріалів справи, колегія суддів враховує, що в даному випадку спірним питанням є бездіяльність відповідача щодо невнесення актуальних даних до Реєстру стосовно ВЛК позивача 02.05.2023 року та виключення його з військового обліку, тобто невідповідність електронного та паперових документів.

З матеріалів справи вбачається, що звертаючись до ІНФОРМАЦІЯ_5 позивач не долучив до заяви довідку від 01.05.2023 № 5137-5002736759 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, з якої вбачалось, що станом на час постановки на облік, проходження ВЛК та виключення з військового обліку, позивач мав фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

Як вбачається з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18 лютого 2025 року, яка надана на звернення позивача, ОСОБА_1 надав копію паспорта громадянина України з якої вбачалось, що його місце проживання зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Кремінна. Відомості, які б підтверджували зміну вищевказаного місця проживання (реєстрації) на місце проживання (реєстрації) на території Хаджибейського (Малиновського на той час) району міста Одеси, відсутні.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає обґрунтованими доводи відповідача, що у зв'язку із ненаданням позивачем доказів проживання у м.Одеса станом на 02.05.2023 року, надані позивачем відомості щодо проходження ВЛК та виключення з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , могли викликати сумніви у відповідача.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовну заяву та зобов'язуючи повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.02.2025 року про внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні, вірно виходив з того, що відповідач належним чином не перевірив факт винесення рішення ВЛК від 02.05.2023 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Щодо доводів апелянта, що повноваження відповідача стосовно внесення змін до реєстру на підставі поданих документів не є дискреційними, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з п.4 ч.2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Варто зазначити, що колегія суддів погоджується із зауваженнями апелянта про те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Водночас, при оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний контекст та обставини справи. Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення його прав.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо належного розгляду поданої позивачем заяви та обранням належного способу захисту порушеного права у вигляді зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача по суті.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 07 липня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: К.В. Кравченко