Рішення від 06.04.2026 по справі 620/2628/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/2628/26

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представник позивача Поди В.В.,

представники відповідача Коваленко А.В., Авраменко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства торговий дім "Сіверщина" до Головного управління ДПС у Чернігівській області, третя особи, які не заявляють самостійних вимог: приватне підприємство «Буд-Арвест» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

Державне підприємство торговий дім "Сіверщина" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить наступне.

1. Скасувати податкове повідомлення - рішення № 22413/ж10/25-01-07-00 від 22 грудня 2025 року видане Головним управлінням ДПС України у Чернігівській області, яким визначено Державному підприємству «Торговий дім «Сіверщина» податок на прибуток підприємств і організації, що перебувають у держаній власності у розмірі 568 671,25 грн.

2. Скасувати податкове повідомлення - рішення № 22415/ж10/25-01-07-00 від 22 грудня 2025 року видане Головним управлінням ДПС України у Чернігівській області, яким визначено Державному підприємству «Торговий дім «Сіверщина» частину чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) у розмірі 3 630 997,50 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що податкові повідомлення - рішення № 22413/ж10/25-01-07-00 від 22 грудня 2025 року та№ 22415/ж10/25-01-07-00 від 22 грудня 2025 року видані Головним управлінням ДПС України у Чернігівській області, є не обгруньованими та безпідставними, від так підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

На підставі направлень від 12.11.2025 року №4350/ж3/25-01-07-04-01, №4351/ ж3/25-01-07-04-01, виданих ГУ ДПС у Чернігівській області, головним державним інспектором відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області Коновал Тамарою Олексіївною, головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Савчук Тамарою Гекннадіївною, відповідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 78.1.7 ст.78 та ст. 82 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Податкового кодексу), на підставі наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 12.11.2025 року №2052-п проведена документальна позапланова виїзна перевірка державного підприємства «Торговий дім «СІВЕРЩИНА» (скорочене найменування та далі по тексту - ДП ТД «СІВЕРЩИНА») щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2024 року по 12.11.2025 року та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 24.09.2024 року по 12.11.2025 року відповідно до затвердженого плану перевірки.

Копію наказу Головного управління ДПС у Чернігівській області вручено під розписку 13.11.2025р. керуючому припиненням ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» Андроніку Віталію Анатолійовичу.

З направленнями на право проведення перевірки ознайомлено під підпис 13.11.2025р. керуючого припиненням ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» Андроніка Віталія Анатолійовича. Перевірку проведено з відома та в присутності керуючого припиненням ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» Андроніка Віталія Анатолійовича.

Перевірка проводилась з 13.11.2025 року по 19.11.2025 року.

За результатами перевірки складено акт від 26.11.2025р. №21290/ж5/25-01-07- 04-01.

При проведені перевірки встановлено наступні порушення.

1. ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» відповідно до даних поданої декларації за 2024 рік декларує суму від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років ( р. 3.2.4 додатку РІ - 3 429 938 грн.), що на 2 527 429 грн. більше ніж у декларації за 2023 рік.

Платником за 2023 рік задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування у сумі 913 424 грн.

Актом документальної позапланової виїзної перевірки від №13814/ж5/25-01- 07-04-01 від 07.10.2024 року зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування за 2023 рік на 10 915 грн., в результаті чого сума збитків за 2023 рік становить 902 509 грн.

З метою перевірки правомірності віднесення до р.3.2.4 додатку РІ суми 3 429 938 грн. платнику вручено запит від 18.11.2025 р. №б/н щодо надання пояснення.

В своїй відповіді від 19.11.2025 року №14 платник повідомив, що в вересні 2024 року по підприємству ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» була проведена документальна позапланова виїзна перевірка, на підставі якої складений акт №13814/ж5/25-01-07-04- 01 від 07.10.2024 року. За результатами проведеної перевірки враховуючі зменшення збитків від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за період, що перевірявся, становив всього в сумі 3429938 грн., в тому числі: 2018 рік - (-437079) грн., 2019 рік - 2686 грн., 2020 рік - (-517148) грн.., 2021 рік - (-693270) грн.., 2022 рік - (-882618) грн.., 2023 рік - (-902509) грн.. та зазначена сума відображена в рядку 3.2.4. «Сума відємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років» в додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток за 2024 рік.

Зазначений показник був зменшений на суму списаної безнадійної дебіторської заборгованості в розмірі 24007 грн. і різниця в сумі 3405931 грн. відображена в рядку 03 декларації з податку на прибуток за 2024 рік.

При перевірці встановлено, що до р.3.2.4. додатку РІ задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування попередніх років 2018 - 2023 р.. в сумі 3 429 938 грн. Проте перенесення від'ємного значення відбувається із року в рік. Якщо підприємство не скористалось від'ємним значенням, то надалі платник може скористатись ним лише шляхом виправлення помилки, тобто поданням уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно з п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.

Враховуючи викладене, порушено п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), в результаті чого завищено показник у рядку 3.2.4 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток за 2024 рік на загальну суму 2 527 429 грн.

2. ДП ТД «СІВЕРЩИНА» відповідно до реєстраційних даних є державним підприємством із 100 % часткою держави в статутному фонді. Засновником виступає Фонд державного майна України. Підприємство протягом 9 місяців 2024 року подавало фінансову звітність та Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.

Підприємство за І квартал 2024р., І півріччя 2024р., 9 місяців 2024 року відповідно до фінансової звітності ДП ТД «СІВЕРЩИНА» декларувало нульовий чистий прибуток. Відповідно до Звіту про фінансовий результат (Звіт про сукупний дохід), за 2024 рік підприємство декларує чистий прибуток розмірі 4086 тис.грн. (рядок 2350) При цьому Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2024 рік не подано, податкове зобов'язання не декларує та не сплачує.

За результатами перевірки, в результаті порушень описаних в п.3.1.1 даного Акту перевірки, чистий фінансовий результат (рядок 2350) Звіту про фінансовий результат за 2024 рік складає 3631 тис. грн.

Відповідно до пункту 2 “Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями», затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 №138, частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Відповідно до пункту 3 “Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями», затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 №138, розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу) на державну частку становить 80% , таким чином підприємство не нараховано та не сплачено частину чистого прибутку, що нараховується та сплачується до державного бюджету за 2024 рік в сумі 2 904 798 грн. (3 630 997 *80/100).

Перевіркою повноти визначення підприємством частини чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету у періоді з 01.01.2024 по 12.11.2025 встановлено порушення пункту 2, пункту 3 «Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями», затвердженого ПКМУ від 23.02.11р. №138, в результаті чого встановлено його заниження за 2024 рік у розмірі 2 904 798 грн.

Згідно П(С)БО 15 «Дохід» визначено, що дивіденди - це частина чистого прибутку, розподіленого між учасниками (власниками) згідно з часткою їх участі у власному капіталі підприємства.

Відповідно абзаці 2 п.п.57.11.2. п.57.11 ст.57 Податкового кодексу України авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 Податковим кодексом України. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

Проте ДП ТД «СІВЕРЩИНА» не сплачені та не нараховані авансові внески при виплаті дивідендів у розмірі 522 864 грн. ( 2 904 798*18/100).

Закон України "Про управління об'єктами державної власності" відповідно до Конституції України визначає правові основи управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" об'єктами управління державної власності є, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).

Нормами статті 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" визначено, що суб'єктами управління об'єктами державної власності можуть бути: Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності; міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління); державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури), державне підприємство, установа, організація або господарське товариство, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі або іншому господарському товариству, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі.

Відповідно до абзаців 6, 7 частини п'ятої статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

27.02.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних не узгодженостей у податковому законодавстві" від 16.01.2020 №465-IX (далі - Закон №465-IX), яким статтю 16 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" доповнено частиною 8 наступного змісту: "Контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати до бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями та дивідендів на державну частку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також стягнення зазначених платежів до бюджету у разі їх несплати здійснюються податковими органами у порядку, встановленому Податковим кодексом України".

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних не узгодженостей у податковому законодавстві" від 16.01.2020 №466-IX, який набрав чинності 23.05.2020, внесено зміни до ПК.

Зокрема, пункт 191.1 статті 191 доповнено підпунктом 191.1.52 наступного змісту: "Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати до бюджету дивідендів на державну частку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків".

Отже, з дня набрання законної сили Законом №466-IX (23.05.2020), органами, уповноваженими на здійснення контролю, зокрема, за своєчасністю нарахування та сплати до бюджету грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) на державну частку, та, відповідно, проведення стягнення до Державного бюджету України дивідендів та пені, є контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 ПК. Аналогічна правова позиція вкладена зокрема у постановах Верховного Суду від 20.09.2023 у справі №910/1978/22 та від 14.10.2024 у справ № 911/1768/22.

Також слід зазначити, що ДП ТД «СІВЕРЩИНА» заперечує факт існування кредиторської заборгованості перед ПП «Буд-Арвест». Проте в листі ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» №8 від 27.09.2024 р. (вх.35568/6 від 30.09.2024 р.) зазначено, що « ... В балансі заборгованість ДП «ТД «СІВЕРЩИНА» перед ПП «Буд-Арвест» станом на 31.12.2023 р. становила 4259,0 тис. грн. В балансі за 2023 рік відображена по статті «Інші поточні зобов'язання».

З огляду на вказане вище, суд дійшов переконання, що податкові повідомлення-рішення від 22.12.2025 року № 22413/ж10/25-01-07-00 та № 22415/ж10/25-01-07-00, були винесені відповідачем, обгрунтовано, правомірно і підстави для їх скасування є відсутніми.

Враховуючи викладене, в задоволенні адміністративного позову Державного підприємства торгового дому "Сіверщина" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства торгового дому "Сіверщина" (вул.Громадська, буд.62А,м.Чернігів,14037) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000), третя особи, які не заявляють самостійних вимог: приватне підприємство «Буд-Арвест» (14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, буд. 37-Б) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 13 квітня 2026 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ