Рішення від 10.04.2026 по справі 904/984/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.04.2026 Справа № 904/984/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Мороз В.В.

за позовом Криворізької південної окружної прокуратури, м.Кривий Ріг Дніпропетровська область в інтересах держави в особі

Позивач-1 - Криворізька міська рада, м.Кривий Ріг Дніпропетровська область

Позивач-2 - Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м.Дніпро

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів

Представники:

Прокурор: Деркач І.П., посвідчення №069936, прокурор

Представник позивача -1: представник не з'явився

Представник позивача -2: Тер-Товмасян Ю. Г., адвокат, ордер АЕ№1456919

Відповідач: Відякіна Х.В., паспорт НОМЕР_1 , самопредставник

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Криворізька південна окружна прокуратура, м.Кривий Ріг Дніпропетровська область в інтересах держави в особі Позивача-1 - Криворізької міської ради та Позивача-2 - Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради 06.03.2025 року через систему "Електронний суд" звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (далі-Відповідач), в якому просить суд:

1. Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 30.03.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

2. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 28.04.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

3. Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 26.07.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

4. Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 28.07.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

5. Визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 29.08.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

6. Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 30.08.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

7. Визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 28.09.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради;

8. Визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 29.09.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради;

9. Стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379, адреса: 49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 4 д) на користь Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ -03364234) грошові кошти у розмірі 1 468 059,06 грн.

10. Стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379, адреса: 49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 4 д) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури сплачений судовий збір (реквізити отримувача: 49044, м.Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м.Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800).

В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що при укладенні Додаткових угод №№ 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11 не було підтверджено належними та допустимими доказами факту коливання, динаміки цін на електричну енергію, не доведено, що коливання цін на РДН зробило для Постачальника виконання Договору зі споживачем невигідним (збитковим), та спростовано, що Постачальником взагалі закуповувалася електроенергія для споживача на РДН, було перевищено максимально допустимо обмеження у підвищення ціни па електроенергію як товар на 10% незалежно від кількості укладення додаткових угод у зв'язку з чим Додаткові угоди на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» підлягають визнанню недійсними в судовому порядку. Крім того, за умовами Договору за кількість електричної енергії в обсязі 2 826 455 кВт*год по ціні 3,23476788618 грн з ПДВ за 1 кВт*год мало бути сплачено 9 142 925,87 грн, з ПДВ, тобто різниця з фактично сплаченими коштами становить 1 468 059,06 грн. Різниця коштів у сумі 1 468 059,06 грн, отримана Постачальником за цінами за електроенергію, що перевищували договірні, у разі визнаний недійсними додаткових угод, є коштами, що отримані без належної правової підстави.

За подання позову прокуратура сплатила судовий збір на суму 36995,91 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №382 від 28.02.2025 року.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

11.03.2025 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

24.03.2025 через "Електронний суд" від представника Відповідача надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (арк.с. 39-41 Т.2), в якому представник просить суд зупинити розгляд справи №904/984/25 на стадії підготовчого провадження до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

25.03.2025 через "Електронний суд" від представника прокуратури надійшла заява (арк.с.70-71 Т.2), в якій керівник Криворізької південної окружної прокуратури не погоджується із доводами клопотання Відповідача про зупинення розгляду справи, оскільки відповідно до ухвали Верховного Суду від 29.01.2025 справу №920/19/24 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду та, в свою чергу, Великою Палатою Верховного Суду справу №920/19/24 станом на 25.03.2025 не прийнято до провадження. На підставі викладеного, відсутні підстави для задоволення клопотання ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" про зупинення розгляду справи №904/984/25.

29.04.2024 ухвалою суд зупинив провадження у справі №904/984/25 до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі №920/19/24.

22.12.2025 ухвалою суд поновив провадження у справі №904/984/25 та призначив розгляд справи у підготовчому судовому засіданні.

19.01.2026 року через систему "Електронний суд" представник Відповідача подав заяву (арк.с. 145-148 Т.2), в якій просить суд повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду у зв'язку з відсутністю підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави.

19.01.2026 року канцелярія суду зареєструвала пояснення Позивача-2 щодо позовних вимог прокуратури (арк.с. 165-169 Т.2).

20.01.2026 року через систему "Електронний суд" прокуратура подала заперечення щодо повернення позову прокурору, у зв'язку з відсутністю правових підстав, передбачених ст. 174 ГПК України (арк.с. 196-199 Т.2).

24.02.2026 ухвалою суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.

В судовому засіданні 12.03.2026 оголошено перерву до 31.03.2026 о 14:45 год.

В судовому засіданні 31.03.2026 оголошено перерву до 10.04.2026 о 12:15 год.

Позивач-1 в судове засідання 10.04.2026 року не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, 31.03.2025 через "Електронний суд" від представника Позивача-1 надійшли пояснення (арк.с.76-78 Т.2), в яких представник просить суд розгляд справи здійснювати без участі представника Позивача-1. 20.01.2026 року через систему "Електронний суд" представник Позивача-1 подав клопотання (арк.с. 187-189 Т.2), в якому просить суд розглядати справу без участі представника Криворізької міської ради та ухвалити рішення з урахуванням та на підставі висновків Верховного Суду.

Відповідно до ч.1, п.3 ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи неявку Позивача-1 на стадії прийняття судового рішення, який був належним чином сповіщений про завершальне судове засідання, суд вважає за можливе проголосити рішення суду за його відсутністю.

В судовому засіданні 10.04.2026 проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиція Відповідача у відзиві на позов

20.03.2025 через "Електронний суд" від представника Відповідача надійшов відзив на позовну заяву (арк.с. 1-20 Т.2), в якому представник Відповідача посилається на таке:

щодо складових вартості електричної енергії за Договором:

за результатами відкритих торгів, Замовником (Споживачем) з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (Постачальником) 11.03.2022 укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу № 55058/2022 (далі-Договір) на суму 39 787 645,00 грн з ПДВ. За умовами Договору Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача (Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради), а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору;

найменування товару: Електрична енергія (ДК 021:2015:09310000-5-Електрична енергія);

очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період протягом 2022 (до 31.12.2022 включно) становить 12 300 000 кВт/год;

ціна за 1 кВт/год. Електричної енергії за Договором становить 2,69563990515 грн без ПДВ/ПДВ 0,53912798103 грн, разом з ПДВ 3,23476788618 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електроенергії, регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку, тарифу (маржі) постачальника електричної енергії. Ціна за 1 кВт/год не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу;

розрахунок Споживача з Постачальником електричної енергії здійснюється за тарифами згідно з Договором про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу;

національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» містить назви продукції та послуг, що можуть бути предметом закупівель. Зокрема, 09310000-5: Електрична енергія. Окремо послуг із постачання електричної енергії, на відміну від послуг із розподілу електричної енергії, у класифікаторі не наведено;

товари в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» - це продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів;

водночас непоодинокими є випадки, коли разом з товаром слід придбати й певну послугу (транспортування, установку, наладку, тощо). У такому випадку предметом закупівлі в розумінні закону буде саме товар, але лише за умови, що вартість такої послуги не перевищує вартості самого товару;

враховуючи зазначене, не можна розділяти загальну ціну за електричну енергію на ціну за товар та послугу оператора системи передачі. А отже відсоток зростання повинен бути на загальну ціну визначену в Договорі, а не тільки на ціну на РДН, як зазначає прокурор;

електрична енергія відповідно до пункту 26 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» - це енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу. Отже, саме цей товар - електрична енергія - постачався (продавався та купувався) сторонами Договору;

предмет Договору та формування ціни відповідало класифікації ДК 021:2015 та загальному поняттю «Електрична енергія». Ціна на послуги Постачальника окремо умовами Договору не визначалася, оскільки це не передбачалося предметом закупівлі. В Договорі не визначено формули, а тому у сторін були відсутні правові підстави для застосування такого способу підвищення;

тож, Відповідач вважає вищенаведені умови договору справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, без процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача, і ознак порушень прав споживача не вбачає;

щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку:

відповідно до п.4.7 Договору, в разі необхідної зміни істотних умов Договору, в тому числі зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання такого товару на ринку та/або зміни регульованої ціни (тарифу), Сторона ініціатор такої зміни зобов'язана підготувати та направити на погодження іншій стороні проект змін до Договору у формі додаткової угоди (додаткового договору). Сторона Договору, яка одержала пропозицію про зміну умов договору, у 5-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду;

до Додаткової угоди надається документальне підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, а саме: інформація із офіційного сайту ДП «Оператор ринку» за посиланням: https://www.oree.com.ua/ або інший документ, та/або інформація, розміщена у

вільному доступі, що підтверджує коливання ціни товару на ринку;

відповідно до п. 4.8. Договору, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни умов договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, кожна із сторін має право ініціювати процедуру дострокового розірвання договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації за дострокове розірвання договору;

отже, в проекті договору, який був додатком до Тендерної документації Споживач (Замовник) сам визначив яким чином Постачальник зобов'язаний підтверджувати факт коливання ціни електричної енергії на ринку;

Додаткова угода від 30.03.2022 № 2:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 11.03.2022 - 13.03.2022 по відношенню до ціни, з якою було підписано Договір, зросла, тому зі споживачем була підписана додаткова угода від 30.03.2022 №2 до Договору (на підставі супровідного листа від 25.03.2022 №14169/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 14.03.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 2,73376 грн без ПДВ, або 3,28051 грн з ПДВ та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,28812 грн без ПДВ або 2,74574 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 2 відбулося на 1,41 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №2 від 30.03.2022 відсутні;

Додаткова угода від 28.04.2022 № 3:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 01.04.2022 - 27.04.2022 зросла та стала дорівнювати 2,33123 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 28.04.2022 № 3 до Договору (на підставі супровідного листа від 27.04.2022 №16555/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 01.04.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 2,77687 грн без ПДВ, або 3,33224 грн. з ПДВ. та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,33123 грн без ПДВ або 2,79747 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 3 відбулося на 1,58 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №3 від 28.04.2022 відсутні;

Додаткова угода від 26.07.2022 № 5:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 01.07.2022 - 09.07.2022 зросла та стала дорівнювати 2,51934 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 26.07.2022 № 5 до Договору (на підставі супровідного листа від 26.07.2022 №25945/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 01.07.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 2,95227 грн без ПДВ, або 3,54273 грн. з ПДВ. та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,50663 грн без ПДВ або 3,00796 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 5 відбулося на 8,36 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №5 від 26.07.2022 відсутні;

Додаткова угода від 28.07.2022 № 6:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 10.07.2022 - 26.07.2022 зросла та стала дорівнювати 2,66770 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 28.07.2022 № 6 до Договору (на підставі супровідного листа від 26.07.2022 №25950/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 10.07.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 3,11334 грн без ПДВ, або 3,73601 грн. з ПДВ. та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,66770 грн без ПДВ або 3,20124 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 6 відбулося на 5,46 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №6 від 28.07.2022 відсутні;

Додаткова угода від 29.08.2022 № 7:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 01.08.2022 - 09.08.2022 зросла та стала дорівнювати 2,94254 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 29.08.2022 № 7 до Договору (на підставі супровідного листа від 26.08.2022 №30713/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 01.08.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 3,37984 грн без ПДВ, або 4,05581 грн з ПДВ та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,93420 грн без ПДВ або 3,52104 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 7 відбулося на 8,56 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №7 від 29.08.2022 відсутні;

Додаткова угода від 30.08.2022 № 8:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 10.08.2022 - 27.08.2022 зросла та стала дорівнювати 2,96896 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 30.08.2022 № 8 до Договору (на підставі супровідного листа від 26.08.2022 №30714/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 10.08.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 3,41460 грн без ПДВ, або 4,09752 грн з ПДВ та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 2,96896 грн без ПДВ або 3,56275 грн разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 8 відбулося на 1,03 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №8 від 30.08.2022 відсутні;

Додаткова угода від 28.09.2022 № 10:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 01.09.2022 - 09.09.2022 зросла та стала дорівнювати 3,26926 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 28.09.2022 № 10 до Договору (на підставі супровідного листа від 27.09.2022 №35041/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 01.09.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 3,71120 грн без ПДВ, або 4,45344 грн з ПДВ та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 3,26556 грн без ПДВ або 3,91867 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 10 відбулося на 8,69 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №10 від 28.09.2022 відсутні;

Додаткова угода від 29.09.2022 № 11:

враховуючи, що ціна на РДН у період з 10.09.2022 - 27.09.2022 зросла та стала дорівнювати 3,57562 грн без ПДВ, тому, зі споживачем була підписана додаткова угода від 29.09.2022 № 11 до Договору (на підставі супровідного листа від 27.09.2022 №35045/KRMP та інформації ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua), що набрала чинності з дати підписання Сторонами та розповсюджується на розрахункові періоди з 10.09.2022, якою визначена ціна на електроенергію на рівні 4,02126 грн без ПДВ, або 4,82551 грн з ПДВ та складається з:

закупівельної ціни на ринку електроенергії 3,57562 грн без ПДВ або 4,29074 грн. разом з ПДВ;

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ або 0,41477 разом з ПДВ;

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ або 0,12 грн разом з ПДВ;

підвищення ціни за додатковою угодою № 11 відбулося на 8,35 %;

так, Відповідач вважає, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №11 від 29.09.2022 відсутні;

окремо Відповідач звертає увагу на те, що вартість послуг Постачальника під час дії Договору не збільшувалася, а змінювалася лише інша складова - ціна на РДН (закупівельна ціна на ринку);

незважаючи на відсутність формули ціни у Договорі, на момент підписання Договору ціна за одиницю товару 2,69563990515 грн. (без ПДВ), та 3,23476788618 грн (з ПДВ) включала:

- закупівельну ціну на ринку електричної енергії - 2,69999988618 грн грн (з ПДВ);

- регульований тариф на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку - 0,41476800000 грн (з ПДВ);

- тариф (маржа) Постачальника електричної енергії - 0,12000000000 грн. 3,23476788618 = 2,69999988618 +0,41476800000 + 0,12000000000;

відсоток підвищення ціни за одиницю товару у кожній додатковій угоді не перевищував 10 %;

порушень вимог закону з боку Товариства не було. І сприйняття сторонами норм законодавства в момент вчинення правочинів було таким самим, як і сприйняття одного з державних органів, що наділений повноваженнями щодо надання роз'яснень у сфері публічних закупівель. Тому визнання недійсності угод на підставі лише судової практики, яка склалася пізніше виникнення правовідносин, не може вважатися достатньою підставою для визнання факту порушення, оскільки відповідний факт порушення конкретної норми має бути встановлений і підтверджений належними доказами, чого матеріали справи не містять. Натомість таке порушення обґрунтовується суб'єктивною думкою представника державного органу, який не наділений повноваженнями щодо дослідження питань публічних закупівель, не є експертом у галузі електроенергетики, а тому не може прийматися судом як доказ;

зауваження прокурора щодо безпідставності підвищення ціни, у свою чергу, не ґрунтуються на законі, не враховують усіх обставин справи і правил функціонування ринку електричної енергії в цілому;

Відповідач просить суд при розгляді порушених прокурором питань взяти до уваги, що функціонування ринку електричної енергії є специфічним, має досить багато суттєвих особливостей, що не характерні для інших ринків. Ринок електричної енергії поєднує в собі як монопольні сегменти (діяльність із розподілу, передачі електричної енергії), так і вільні сегменти (постачання за вільними цінами), елементи біржової торгівлі (ринки РДН та ВДР, торгівля на Українській Енергетичній Біржі - УЕБ), поєднання в одній особі декількох ролей (споживання та виробництво, виробництво та надання допоміжних послуг і т.п.).

4. Позиція прокуратури у відповіді на відзив

08.04.2025 через "Електронний суд" прокуратура подала відповідь на відзив (арк.с. 95-109 Т.2), в якій зазначено щодо складових вартості електричної енергії за Договором; щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку; щодо доводів у відзиві про те, що п'ятеро суддів Великої Палати Верховного Суду висловили Окрему думку від 06.02.2024 щодо постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22, у якій не погодились із висновками викладеними у вказаній постанові; щодо обґрунтування належності та ефективності способу захисту; щодо сегментів оптового ринку електричної енергії.

5. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради прийнято рішення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі електричної енергії - ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія у кількості 12300000 кВт*год, джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет в сумі 53252000 грн.

За результатами проведення закупівлі UA-2021-12-17-019433-c між Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради (далі-Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (далі-Постачальник) укладено Договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 55058/2022 від 11.03.2022 року (далі - Договір) (арк.с. 190-193 Т.1).

Відповідно до умов Договору:

1.1. За цим Договором Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов цього Договору.

1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період протягом 2022 року (до 31.12.2022 р. включно) становить 12 300 000 кВт*год.

2.1. Строк (термін) поставки товару: протягом 2022 року (до 31.12.2022р. включно).

4.1. Загальна вартість цього Договору становить 33 156 370,83 (тридцять три мільйони сто п'ятдесят шість тисяч триста сімдесят гривень 83 копійки) грн, крім того ПДВ - 6 631 274,17 (шість мільйонів шістсот тридцять одна тисяча двісті сімдесят чотири гривні 17 копійок) грн, разом з ПДВ - 39 787 645,00 грн (тридцять дев'ять мільйонів сімсот вісімдесят сім тисяч шістсот сорок п'ять гривень 00 копійок).

4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,69563990515 грн без ПДВ/ ПДВ 0,53912798103 грн, разом з ПДВ 3,23476788618 грн (три гривні 23476788618 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,24999990515 грн без ПДВ/ ПДВ 0,44999998103 грн, разом з ПДВ 2,69999988618 грн. (дві гривні 69999988618 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564000000 грн без ПДВ/ ПДВ 0,06912800000 грн, разом з ПДВ 0,41476800000 грн (нуль гривень 41476800000 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10000000000 грн без ПДВ/ ПДВ 0,02000000000 грн, разом з ПДВ 0,12000000000 грн (нуль гривень 12000000000 копійок).

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

11.03.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №1 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 69 Т.1), зокрема, в п.1 якої сторони домовились про зменшення зобов'язання за Договором №55058/2022 від 11.03.2022 про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу (09310000-5 - електрична енергія) на суму 6110536,89 грн (шiсть мiльйонiв сто десять тисяч п'ятсот тридцять шiсть гривень 89 копiйок), у тому числi ПДВ 1018422,82 грн (один мiльйон вiсiмнадцять тисяч чотириста двадцять двi гривнi 82 копiйки).

25.03.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №14169/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 96 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-C).

Ціна електричної енергії за 1 кВт*год за результатами аукціону, який відбувся 21.02.2021 склала: 3,23476788618 грн (з ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

На момент укладання додаткової угоди середньозважений показник вартості електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) для формування прогнозної ціни постачання дорівнював середньозваженому значенню на період 11.03.2022-13.03.2022р. на ринку «на добу наперед» (РДН) за даними опублікованими на сайті Оператора ринку (ДП «Оператор ринку») та дорівнював 2,28812 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженим показником вартості електричної енергії на ринку на РДН коливанню до 10%.

Так, Відповідач відповідно до Договору про закупівлю електричної енергії укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у її коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення ціни, визначеної в договорі про закупівлю. Оскільки відповідно до умов Договору, збільшення ціни електричної енергії не може бути більшим 10%, запропонував збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10% та запропонував підписати додаткову угоду щодо зміни ціни за одиницю товару згідно із п. п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 95 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 11.03.2022 по 13.03.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,28812 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

11.03.2022 2333,95 28203,30 65825092,04

12.03.2022 2225,64 29224,90 65044106,44

13.03.2022 2309,52 24931,20 57579105,02

30.03.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №2 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 70 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4.Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,73376 грн. без ПДВ/ ПДВ 0,54675грн, разом з ПДВ 3,28051 грн (три гривні 28051 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,28812 грн без ПДВ/ ПДВ 0,45762 грн, разом з ПДВ 2,74574 грн. (дві гривні 74574 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ/ ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ/ ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 14.03.2022р.

27.04.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №16555/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 94 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 2,73376 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 01.04.2022-27.04.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 2,33123 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

Так, Відповідач відповідно до Договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Оскільки відповідно до умов Договору, збільшення ціни електричної енергії не може бути більшим 10%, запропонував збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10 % та запропонував підписати додаткову угоду щодо зміни ціни за одиницю товару згідно із п.п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 93 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 01.04.2022 по 27.04.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,73376 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

01.04.2022 2314,32 40624,70 94018555,70

02.04.2022 2308,21 33364,60 77012503,37

03.04.2022 2318,16 29970,00 69475255,20

04.04.2022 2353,59 40624,70 94018555,70

05.04.2022 2376,94 40997,50 97448597,65

06.04.2022 2370,12 45746,70 108425168,60

07.04.2022 2340,58 36421,80 85248136,64

08.04.2022 2355,28 40612,20 95653102,42

09.04.2022 2369,13 29819,80 70646982,77

10.04.2022 2322,18 21106,80 49013788,82

11.04.2022 2313,31 25937,10 60000552,80

12.04.2022 2295,80 27902,20 64057870,76

13.04.2022 2348,66 30955,80 72704649,23

14.04.2022 2290,14 21216,30 48588297,28

15.04.2022 2343,31 21843,20 51185388,99

16.04.2022 2338,04 18905,80 44202516,63

17.04.2022 2277,77 14577,10 33203281,07

18.04.2022 2375,77 21731,80 51629758,49

19.04.2022 2350,90 21577,80 50727250,02

20.04.2022 2315,93 24048,70 55695105,79

21.04.2022 2343,36 23723,10 55591763,62

22.04.2022 2293,50 19658,00 45085623,00

23.04.2022 2297,09 17561,20 40339656,91

24.04.2022 2269,11 13133,40 29801129,27

25.04.2022 2324,71 17194,40 39971993,62

26.04.2022 2272,64 16331,90 37116529,22

27.04.2022 2271,94 14652,50 33289600,85

28.04.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №3 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 71 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,77687 грн. без ПДВ, ПДВ 0,55537 грн, разом з ПДВ 3,33224 грн (три гривні 33224 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,33123 грн без ПДВ, ПДВ 0,46624 грн, разом з ПДВ 2,79747 грн. (дві гривні 79747 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.04.2022р.

30.05.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №4 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 72 Т.1), в якій зазначили про таке:

у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди:

1. Зменшити загальну вартість Договору та у розділі 4 «Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» викласти у новій редакції:

Пункт 4.1 «Загальна вартість Договору становить 33 132 897,53 грн (тридцять три мільйони сто тридцять дві тисячі вісімсот дев'яносто сім гривень п'ятдесят три копійки), у тому числі ПДВ 5 522 149,59 грн (п'ять мільйонів п'ятсот двадцять дві тисячі сто сорок дев'ять гривень п'ятдесят дев'ять копійок).».

Пункт 4.2. «Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,72460 грн без ПДВ, ПДВ 0,54492 грн, разом з ПДВ 3,26952 грн (три гривні 26952 коп.) та складається з:

- закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,27896 грн без ПДВ, ПДВ 0,45579 грн, разом з ПДВ 2,73475 грн (дві гривні 73475 копійок.);

- регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн (нуль гривень 41477 копійок);

- тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу».

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.05.2022р.

26.07.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №25945/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 90 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 2,72460 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку «на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 01.07.2022-09.07.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 2,51934 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%. Оскільки відповідно до умов Договору, збільшення ціни електричної енергії не може бути більшим 10%, Позивач пропонує збільшити ціну за одиницю електричної енергії на 9,99 %.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 89 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 01.07.2022 по 09.07.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,51934 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

01.07.2022 2374,45 19370,90 45995233,51

02.07.2022 2259,67 14136,80 31944502,86

03.07.2022 2254,64 11841,90 26699221,42

04.07.2022 2366,35 20545,60 48618080,56

05.07.2022 2399,30 20173,70 48402758,41

06.07.2022 2649,67 18638,80 49386669,20

07.07.2022 2804,69 19919,00 55866620,11

08.07.2022 2885,50 23957,20 26699221,42

09.07.2022 2449,01 24292,90 59493555,03

26.07.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №5 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 73 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,95227 грн. без ПДВ, ПДВ 0,59046 грн, разом з ПДВ 3,54273 грн (три гривні 54273 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,50663 грн без ПДВ, ПДВ 0,50133 грн, разом з ПДВ 3,00796 грн. (три гривні 00796 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.07.2022р.

26.07.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №25950/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 88 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 2,95227 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку «на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 10.07.2022-26.07.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 2,66770 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 87 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 10.07.2022 по 26.07.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,66770 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

10.07.2022 2548,94 17832,30 45453462,76

11.07.2022 2669,51 23224,60 61998301,95

12.07.2022 2687,53 25524,20 68597053,23

13.07.2022 2694,89 26693,80 71936854,68

14.07.2022 2689,60 23081,50 62080002,40

15.07.2022 2668,61 23179,10 61855978,05

16.07.2022 2623,14 18071,40 47406812,20

17.07.2022 2644,89 17161,90 45391337,69

18.07.2022 2585,60 19235,50 49735308,80

19.07.2022 2630,02 19138,40 50334374,77

20.07.2022 2616,30 19122,90 50031243,27

21.07.2022 2743,33 17782,30 48782717,06

22.07.2022 2711,38 17479,00 47392211,02

23.07.2022 2776,22 22335,80 62009094,68

24.07.2022 2653,21 21237,00 56346220,77

25.07.2022 2690,02 26098,00 70204141,96

26.07.2022 2667,25 22143,90 59063317,28

28.07.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №6 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 74 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,11334 грн. без ПДВ, ПДВ 0,62267 грн, разом з ПДВ 3,73601 грн (три гривні 73601 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,66770 грн без ПДВ, ПДВ 0,53354 грн, разом з ПДВ 3,20124 грн. (три гривні 20124 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.07.2022р.

26.08.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №30713/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 86 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 3,11334 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку «на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 01.08.2022-09.08.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 2,94254 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 85 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 01.08.2022-09.08.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,94254 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

01.08.2022 2724,35 36342,00 99008327,70

02.08.2022 2782,87 37601,30 104639529,73

03.08.2022 3010,35 36397,60 109569515,16

04.08.2022 2951,86 37666,20 111185349,13

05.08.2022 2958,30 36727,80 108651850,74

06.08.2022 2959,22 33842,90 100148586,54

07.08.2022 3140,97 26542,70 83369824,42

08.08.2022 2997,56 34221,70 102581599,05

09.08.2022 3027,35 33272,70 100728108,35

29.08.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №7 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 75 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,37984 грн. без ПДВ, ПДВ 0,67597 грн, разом з ПДВ 4,05581 грн. (чотири гривні 05581 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,93420 грн без ПДВ, ПДВ 0,58684 грн, разом з ПДВ 3,52104 грн (три гривні 52104 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.08.2022р.

26.08.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №30714/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 84 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 3,11334 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку «на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 10.08.2022-27.08.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 2,96896 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 83 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 10.08.2022-27.08.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 2,96896 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

10.08.2022 3012,58 32283,70 97257228,95

11.08.2022 3067,14 29166,30 89457125,38

12.08.2022 2954,79 28374,30 83840097,90

13.08.2022 2952,73 19835,90 58570057,01

14.08.2022 2689,56 14240,80 38301486,05

15.08.2022 2802,36 24367,80 68287348,01

16.08.2022 2880,13 26951,60 77624111,71

17.08.2022 2888,74 15150,00 43764411,00

18.08.2022 2905,25 15701,20 45615911,30

19.08.2022 2945,78 15656,70 46121193,73

20.08.2022 2724,83 18604,10 50693009,80

21.08.2022 2740,21 14339,90 39294337,38

22.08.2022 2875,83 17015,30 48933110,20

23.08.2022 2848,31 17966,80 51175016,11

24.08.2022 2998,39 19249,40 57717208,47

25.08.2022 3190,53 19190,30 61227227,86

26.08.2022 3272,62 34452,70 112750595,07

27.08.2022 3269,00 19188,10 62725898,90

30.08.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №8 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 76 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії “На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП “Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 “ 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

“ 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,41460 грн. без ПДВ, ПДВ 0,68292 грн, разом з ПДВ 4,09752 грн. (чотири гривні 09752 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,96896 грн без ПДВ, ПДВ 0,59379 грн, разом з ПДВ 3*56275 грн. (три гривні 56275 копійок);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн. (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок)».

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.08.2022р.

27.09.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №35041/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 82 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 3,41460 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП “Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України “Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку “на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 01.09.2022-09.09.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 3,26926 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 81 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 01.09.2022-09.09.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 3,26926 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

01.09.2022 3225,50 26147,90 84340051,45

02.09.2022 3203,47 22913,60 73403030,19

03.09.2022 3136,58 23185,10 72721920,96

04.09.2022 3032,39 21078,40 63917929,38

05.09.2022 3237,84 23072,10 74703768,26

06.09.2022 3319,59 21455,10 71222135,41

07.09.2022 3329,50 21018,00 69979431,00

08.09.2022 3404,14 22990,70 78263561,50

09.09.2022 3512,04 24705,20 86765650,61

28.09.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №10 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 77 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії “На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП “Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 “ 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

“ 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,71120 грн. без ПДВ, ПДВ 0,74224 грн, разом з ПДВ 4,45344 грн (чотири гривні 45344 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 3,26556 грн без ПДВ, ПДВ 0,65311 грн, разом з ПДВ 3,91867 грн (три гривні 91867 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.09.2022р.

27.09.2022 року Відповідач на адресу Позивача-2 направив лист №35045/КRМР "Про ціну (тариф) електричної енергії" (арк.с. 80 Т.1), в якому зазначив про те, що за результатами тендерних процедур ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" було визнано переможцем із закупівлі електричної енергії (закупка UA-2021-12-17-019433-с). Укладено Договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу за ціною з урахуванням Додаткової угоди склала 3,71120 грн (без ПДВ).

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП “Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України “Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку “на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 10.09.2022-27.09.2022р., середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 3,57562 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженого показника вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню до 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 79 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 10.09.2022-27.09.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 3,57562 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

10.09.2022 3568,23 26626,90 95010903,39

11.09.2022 3389,74 21327,20 72293662,93

12.09.2022 3602,64 28686,80 103348213,15

13.09.2022 3676,17 27298,20 101088057,89

14.09.2022 3670,14 29139,30 106945310,50

15.09.2022 3689,20 41725,90 153935190,28

16.09.2022 3659,08 39331,80 143918202,74

17.09.2022 3544,46 29080,00 103072896,80

18.09.2022 3379,99 24799,30 83821386,01

19.09.2022 3544,60 36165,30 128191522,38

20.09.2022 3607,63 38493,10 138868862,35

21.09.2022 3553,46 36655,70 130254563,72

22.09.2022 3595,70 41004,90 147441318,93

23.09.2022 3603,76 37219,30 134129424,57

24.09.2022 3540,61 32021,00 113373872,81

25.09.2022 3345,58 26104,60 87335027,67

26.09.2022 3589,39 36767,10 131971461,07

27.09.2022 3602,03 39901,30 143725679,64

29.09.2022 року Позивач-2 та Відповідач підписали Додаткову угоду №11 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (арк.с. 78 Т.1), в якій зазначили про таке:

1. У зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу на перед» (РДН) за 1 кВт*год, за даними ДП «Оператор ринку», Сторони дійшли згоди: Пункт 4.2. Розділу 4 « 4. Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії, порядок зміни ціни» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 4.2. Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 4,02126 грн. без ПДВ, ПДВ 0,80425 грн, разом з ПДВ 4,82551 грн (чотири гривні 82551 коп.) та складається з:

закупівельної ціни на ринку електричної енергії 3,57562 грн без ПДВ, ПДВ 0,71512 грн, разом з ПДВ 4,29074 грн. (чотири гривні 29074 копійок.);

регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564 грн без ПДВ, ПДВ 0,06913 грн, разом з ПДВ 0,41477 грн (нуль гривень 41477 копійок);

тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10 грн без ПДВ, ПДВ 0,02 грн, разом з ПДВ 0,12 грн. (нуль гривень 12 копійок.)»

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

2. Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання Сторонами, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.09.2022р.

В обґрунтування позовних вимог прокуратура подала до позову звіт щодо спостереження за роботою ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку за 2022 рік (арк.с. 98-99 Т.1);

аналіз РДН та ВДР (арк.с. 117-118 Т.1);

висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №44-24 по матеріалам досудового розслідування кримінального правопорушення за №42023040000000599 від 29.09.2024 року (арк.с. 119-138 Т.1);

висновок Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України від 05.07.2024 року з питань фінансово-господарської діяльності Департаменту розвитку інфраструктури виконкому Криворізької міської ради (арк.с. 140-149 Т.1).

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №44-24 (зв.арк.с. 137 Т.1) по питанню - Чи підтверджується документально зайве перерахування Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 03364234) на рахунок ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (код ЄДРПОУ 42082379) грошових коштів за електричну енергію по договору № 55058/2022 від 11.03.2022, без урахування зміни закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії в складі ціни за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором, згідно з додатковими угодами № 2 від 30.03.2022, № 3 від 28.04.2022, № 4 від 30.05.2022, № 5 від 26.07.2022, № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022, № 11 від 29.09.2022, № 12 від 30.11.2022, № 13 від 28.12.2022, № 17 від 20.01.2023, № 18 від 30.01.2023, № 19 від 27.02.2023? Якщо так, то в якій сумі, у тому числі за узгоджені обсяги та суми нарахувань за спожиту електричну енергію за період березень 2022 року - вересень 2022 року?

- в обсязі наданих на дослідження документів зайве перерахування Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 03364234) на рахунок ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (код ЄДРПОУ 42082379) грошових коштів за електричну енергію по договору № 55058/2022 від 11.03.2022, без урахування зміни закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії в складі ціни за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором, згідно з додатковими угодами № 2 від 30.03.2022, № 3 від 28.04.2022, № 4 від 30.05.2022, № 5 від 26.07.2022, № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022, № 11 від 29.09.2022, № 12 від 30.11.2022, № 13 від 28.12.2022, № 17 від 20.01.2023, № 18 від 30.01.2023, № 19 від 27.02.2023, документально підтверджується;

різниця між сумою перерахованих Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 03364234) грошових коштів за електричну енергію на адресу ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379) по договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022 (з урахуванням додаткових угод до нього), та вартістю фактично отриманої Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 03364234) від ТОВ «ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (код ЄДРПОУ 42082379) за договором про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу № 55058/2022 від 11.03.2022 електричної енергії, обсяги якої узгоджено у період березень 2022 року - вересень 2022 року (з урахуванням коригування, здійсненого у жовтні 2022 року) згідно з актами прийому-передачі електричної енергії: за березень 2022 року 251000845767-1 від 12.04.2022, за квітень 2022 року 253501016473-1 від 30.04.2022, за травень 2022 року 256300706794-1 від 31.05.2022, за червень 2022 року 256300748536-1 від 30.06.2022, за липень 2022 року 257900872896-1 від 31.07.2022, за серпень 2022 року 258501053023-1 від 31.08.2022, за вересень 2022 року 251200947851-1 від 30.09.2022, за жовтень 2022 року 253300938117-1 від 31.10.2022, в обсязі 2 826 455 кВт*год. по ціні 3,23476788618 грн з ПДВ за 1 кВт*год. (без урахування зміни закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії в складі ціни за 1 кВт/год електричної енергії за договором, згідно з додатковими угодами № 2 від 30.03.2022, № 3 від 28.04.2022, № 4 від 30.05.2022, № 5 від 26.07.2022. № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022, № 11 від 29.09.2022, № 12 від 30.11.2022, № 13 від 28.12.2022, № 17 від 20.01.2023, № 18 від 30.01.2023, № 19 від 27.02.2023 до договору про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11.03.2022, загалом складає 1 468 059,06 грн з ПДВ.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

6.1. Щодо представництва прокурора в інтересах держави у справі

Згідно зі статтею 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Статтею 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.

Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави».

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 за №3-рп/99 прокурори мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Оскільки «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У даному випадку порушенням інтересів держави є те, що сторонами договору під час проведення закупівлі електроенергії порушено вимоги чинного законодавства, принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі, принципи максимальної ефективності та економії, що призвело до надмірного витрачання коштів бюджету, нераціонального та неефективного їх використання.

Зазначені у позові порушення вимог чинного законодавства завдають шкоди територіальній громаді у вигляді порушенні плановості формування та використання фінансових ресурсів, незаконних витрат бюджетних коштів, що унеможливлює раціональне та ефективне використання місцевих коштів і спричинило істотної шкоди інтересам територіальної громади.

Звернення прокурора до суду спрямовано на задоволення суспільної потреби у встановленні законності при вирішенні такого значимого питання як раціональне та максимально ефективне витрачення бюджетних коштів, що здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства.

Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність додаткових угод до договору, на підставі яких ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної фізичної чи юридичної особи, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес».

Поняття «суспільний», «публічний» інтерес ЄСПЛ тлумачить широко - від інтересу держави загалом до інтересу окремої територіальної громади.

У зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес, а заходи щодо стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів є невідкладними, оскільки з часу укладення додаткової угоди № 2 від 30.03.2022 до Договору № 55058/2022 сплинуло майже 3 роки, а сплив позовної давності унеможливить будь-який захист інтересів держави та територіальної громади.

Обґрунтування неналежного здійснення захисту інтересів держави Криворізькою міською радою, Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради до компетенції яких віднесено такі повноваження.

Аналіз положень ст. 53 ГПК України у взаємозв'язку зі змістом ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.

Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.

Чинним законодавством чітко не визначено, що необхідно розуміти під «нездійсненням або неналежним здійсненням суб'єктом владних повноважень своїх функцій», у зв'язку із чим прокурор у кожному випадку обґрунтовує та доводить наявність відповідних фактів самостійно з огляду на конкретні обставини справи.

На думку Верховного Суду (постанова від 26.02.2019 у справі №905/803/18) нездійснення захисту полягає у тому, що уповноважений суб'єкт владних повноважень за наявності факту порушення інтересів держави, маючи відповідні повноваження для їх захисту, всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження процесуальної дії (відповідні функції).

Відповідно до ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є у комунальній власності.

Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Сільські, селищні, міські ради відповідно до ст.10 Закону, є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності, зокрема, коштів місцевого бюджету.

Згідно зі ст. 11 Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам

Згідно зі статтею 54 Закону, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно зі ст. 17 Закону, відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до п.1.1 Положення Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, Департамент є самостійним структурним підрозділом виконкому Криворізької міської ради, що утворюється та ліквідується відповідно до статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міською радою та реєструється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» й іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність неприбуткової організації, підзвітне й підконтрольне Криворізькій міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету та міському голові.

У відносинах щодо розрахунків з постачальником електричної енергії за спірним договором Департамент розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради є одержувачем бюджетних коштів.

Завданням Департаменту є здійснення управління бюджетними коштами в межах наданих департаменту бюджетних повноважень та оцінки ефективності виконання бюджетних програм, забезпечення результативного й цільового використання бюджетних коштів, організація та координація роботи одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі (п. 2.9 Положення).

Департамент утримується коштом міського бюджету. Його штатний розпис визначається міським головою в межах загальної чисельності та фонду оплати праці працівників виконкому міської ради (п. 5.2 Положення).

Міським бюджетом на 2022 рік передбачено видатки та кредитування місцевих бюджетів та відповідно до Довідки про зміни до кошторису на 2022 рік міського бюджету №125 від 01.12.2022 встановлено видатки на оплату комунальних послуг (оплата електроенергії) у розмірі - 10000000,00 грн для Департаменту розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Відповідно до п. 6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України (БК України), бюджетна система України ґрунтується на таких принципах: ефективності та результативності -при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Згідно з ч. 5 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

Згідно з положеннями ст. 22 БК України, розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету, зобов'язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.

Згідно зі ст. 26 БК України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує, зокрема, досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень (пункт З частини 1 статті 26).

Відповідно до ч.3 ст. 26 БК України, розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх установах і на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління таких розпорядників бюджетних коштів.

Згідно із частиною четвертою статті 48 БК України зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Укладення неправомірних додаткових угод призвело до зайвих витрат коштів, які належать територіальній громаді, якій завдана шкода у зв'язку з їх укладенням.

Криворізька міська рада є представником власника - територіальної громади Кривого Рогу і виконує його функції, а відтак наділена усім колом повноважень щодо захисту права власності територіальної громади.

У Постанові Верховного Суду від 04.11.2022 справа №420/18905/21 зазначено, що хоча у Конституції України не йдеться про захист прокурором інтересів суспільства, але інтерес держави є насамперед інтересом більшості членів суспільства, якому вона служить. Отже, інтерес держави охоплює суспільні (публічні) інтереси. Тому позов прокурора в інтересах громади прирівнюється до позову прокурора в інтересах держави.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.06.2023 у справі №905/1907/21 дійшла висновку про те, що Рада є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів місцевого бюджету, а тому є належним позивачем у аналогічній справі.

Залишаючи в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог прокурора щодо стягнення коштів, надмірно витрачених їх одержувачем, на користь органу місцевого самоврядування (селищної ради), Верховний Суд вказав, що з урахуванням того, що використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб - мешканців селища; завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності; неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування одержувачем коштів незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади, та виснував, що суд першої інстанції дійшов правильних висновків про наявність підстав для стягнення безпідставно отриманих коштів за незаконними правочинами (на користь органу місцевого самоврядування) (п. 54 Постанови №924/1283/21 від 09.08.2023).

Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції держави у даних спірних правовідносинах є Криворізька міська рада та Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради.

Криворізькою південною окружною прокуратурою, до звернення до суду з вказаним позовом, неодноразово спрямовувалися листи:

- на адресу Криворізької міської ради від 14.01.2025 (арк.с. 100-102 Т.1) з детальним повідомленням про виявлені порушення; та з метою встановлення повноти вжитих органом місцевого самоврядування заходів усунення виявлених прокурором порушень, в тому числі шляхом звернення до суду з позовом, щодо визнання недійсними Додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.

З листа-відповіді виконкому Криворізької міської ради від 24.01.2025 №12/20/501 (арк.с. 103 Т.1) на лист прокуратури від 14.01.2025 вбачається, що попри описані прокурором порушення, обґрунтування порушення інтересів держави та територіальної громади міста, на зазначені порушення жодним чином не відреаговано. Криворізька міська рада не повідомляє про будь-які наміри вживати заходів, зокрема, призначити перевірку або звертатися до суду з позовом щодо усунення виявлених порушень.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Як вбачається з відповіді, заходів, які є належною реакцією на повідомлення прокурора про виявлені порушення, Криворізькою міською радою не вжито, не повідомлено про наміри їх вжиття.

Окрім того, на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» листом від 28.02.2025 № 57-1652вих-25 Криворізьку міську раду повідомлено про наявність підстав для представництва інтересів держави шляхом звернення до господарського суду із вказаним позовом.

На адресу Департаменту розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради від 15.01.2025 №57-378вих-25 (арк.с. 104-106 Т.1) з детальним повідомленням про виявлені порушення; та з метою встановлення повноти вжитих Департаментом заходів усунення виявлених прокурором порушень, в тому числі шляхом звернення до суду з позовом, щодо визнання недійсними Додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.

Листом від 24.01.2025 №12/15/341 (арк.с. 186-187 Т.1) Департаментом повідомлено окружну прокуратуру про звернення з претензією до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» про надання обґрунтування та доказів наявності підстав внесення змін до Договору й у випадку неможливості такого надання, висловив вимогу про повернення безпідставно отриманих коштів. У зв'язку з викладеним, Департамент вважає, що відсутні підстави для вжиття окружною прокуратурою заходів представницького характеру.

На адресу Департаменту розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради від 17.02.2025 №57-1378вих-25 (арк.с. 107-109 Т.1) з детальним повідомленням про виявлені порушення; та з метою встановлення повноти вжитих Департаментом заходів усунення виявлених прокурором порушень, в тому числі шляхом звернення до суду з позовом, щодо визнання недійсними Додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.

Листом від 19.02.2025 №12/15/667 (арк.с. 184-185 Т.1) Департаментом повідомлено окружну прокуратуру про незгоду ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» перерахувати Департаменту грошові кошти, що безпідставно отримані в рахунок оплати вартості електричної енергії за Договором.

Також, зазначеним листом повідомлено окружну прокуратуру, що Департамент не звертався та не планує звертатися з позовною заявою про визнання недійсними додаткових угод за Договором від 11.03.2022 №55058/2022, якими збільшувалась ціна електроенергії та стягнення з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» грошових коштів.

Як вбачається з даної відповіді, заходів, які є належною реакцією на повідомлення прокурора про виявлені порушення, Департаментом не вжито - додаткові угоди до Договору № 55058/2022 укладені майже три роки тому, а Департаментом за цей час не вжито заходів для їх усунення, тому, зволікання зі стягненням відповідних коштів з Відповідача створює реальну загрозу відсутності будь-якого захисту інтересів держави та територіальної громади.

Наведені обставини, а також той факт, що уповноваженим органом, в даному випадку Криворізькою міською радою та Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, не здійснюється захист порушених інтересів держави в передбаченому законом порядку, є підставою для звернення керівника Криворізької південної окружної прокуратури з даним позовом до суду.

Таким чином, прокурором дотримано процедуру, передбачену ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», а саме: попередньо, до звернення до позовом, повідомлено уповноважений орган (Криворізьку міську раду та Департамент розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради) про порушення інтересів держави та територіальної громади, чим фактично надано цьому органу можливість самостійно відреагувати на виявлені порушення інтересів держави.

Водночас слід зазначити, що Конституційний Суд України у рішенні від 03.12.2025 №6-р(ІІ)/2025 ухвалив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв'язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність із 1 січня 2027 року. Рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними, та продовжують існувати після втрати ними чинності.

Враховуючи викладене, Відповідач вважає, що не можна відстрочити настання законності. Такий підхід взагалі підриває фундаментальні підвалини щодо невідворотності та прямої дії норм Конституції України. Крім того, відповідно до абзацу першого частини шостої статті 11 Господарського процесуального кодексу України, якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії. Отже, Відповідач просить повернути без розгляду позов прокурора, оскільки вважає, що Гайсинська окружна прокуратура не надала достатніх правових підстав для звернення прокурора до суду в інтересах Позивачів.

Прокурор заперечує проти залишення позову без розгляду, зауважує, що звернення прокурора до суду є винятковим та виключним способом захисту інтересів держави, оскільки порушення допущено у сфері використання бюджетних коштів, орган місцевого самоврядування не забезпечив належного захисту відповідного інтересу, а укладення додаткових угод з перевищенням граничного розміру зміни ціни без об'єктивного ринкового обґрунтування призвело до безпідставного збереження коштів товариством та реальних втрат місцевого бюджету. Виключність захисту інтересів держави у даній справі зумовлена не лише порушенням імперативних норм публічного права, а й особливим статусом електричної енергії як критично важливого ресурсу для територіальної громади в умовах воєнного стану. Отже, у період воєнного стану електрична енергія є не лише товаром, а об'єктом підвищеного публічного інтересу, що зумовлює виключність судового захисту інтересів держави та об'єктивну необхідність втручання прокурора для відновлення бюджетної справедливості. Також виключність участі прокурора у даній справі полягає в тому, що:

- інтерес держави є безпосереднім та матеріалізованим - він полягає у збереженні та поверненні коштів місцевого бюджету, які були безпідставно сплачені (збережені відповідачем) внаслідок порушення імперативних норм публічного права;

- порушення виходить за межі приватного спору, оскільки: пов'язане з нецільовим та неефективним використанням бюджетних коштів; підриває принципи законності, прозорості та економії у сфері публічних закупівель; створює небезпечний прецедент легітимації штучного завищення ціни договорів.

Таким чином прокурор вважає, що підстави для залишення позовної заяви без руху, визначені ГПК України, відсутні.

Вивчивши наведені аргументи, суд дійшов висновку, що попри визначення неконституційними окремих приписів Закону України "Про прокуратуру", необхідно керуватися положеннями статті 131-1 Конституції України, відповідно до якої в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді саме у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Отже, розглянувши зазначені обставини, суд дійшов висновку про наявність виключного випадку щодо спірних правововідносин та обставин, оскільки неправильне тлумачення обома сторонами договору положень чинного законодавства призвело до неодноразових змін вартості тендерних закупок всупереч вимог Закону України "Про публічні закупівлі". Таке неправильне розуміння вимог чинного законодавства мало доволі поширену практику в Україні, яка повільно врегульовується під час вирішення судових спорів. У зв'язку з викладеним суд відмовляє в задоволенні клопотання Відповідача про повернення позову без розгляду.

6.2. Щодо суті спору

Предметом позову є позовні вимоги прокуратури про визнання недійсними додаткових угоду про збільшення ціни електроенергії до договору про постачання електроенергії, укладеного між Позивачем-2 і Відповідачем, і стягнення з Відповідача в дохід Позивача-2 коштів як безпідставно отриманих.

Обґрунтуванням позову є твердження про безпідставність збільшення ціни, порушення умов тендерної документації та вимог ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Таким чином, для вирішення спору по суті необхідно встановити наявність або відсутність підстав для внесення змін до договору та дотримання обмежень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі».

Пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, яка діяла в спірний період) встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) встановлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно ст. 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія; ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримшація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Критеріями (умовами), виключно за дотримання яких зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною є:

відбувається за згодою сторін;

загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (постанови ВС у справах № 924/674/21 від 15.06.2022, від 09.06.2022 № 927/636/, від 07.12.2022 № 927/189/22, від 11.10. 2023 № 903/742/22 );

підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником) (Постанови ВС від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, від 18.07.2023 у справі № 916/944/22).

Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі та запропонованої на тендері. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (Постанови ВС від 10.02.2022 у справі № 927/284/21, від 07.02.2023 у справі № 927/188/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, від 16.03.2023 у справі №903/383/22, від 11.10.2023 у справі № 903/742/22).

Виключно коливання цін на ринку на ринку не може бути беззаперечною підставою для перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанови від 23.11.2023 у справі № 917/1009/22, від 18.07.2023 у справі №916/944/22).

Ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж: на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини 5 статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (постанови від 16.03.2023 у справі № 903/383/22, від 11.10.2023 у справі № 903/742/22, висновки щодо застосування норм права ВП ВС від 24.01.2024 у справі №922/2321/22).

Відсоток підвищення за Додатковими угодами №№2,3,5,6,7,8,10,11 обрахований порівняно з основним договором.

За додатковою угодою № 2 від 30.03.2022: 2,73376-0,34564=2,38812 грн/кВттод без ПДВ (+1,62% порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 3 від 28.04.2022 : 2,77687 - 0,34564 = 2,43123 грн/кВттод без ПДВ (+3,46% порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 5 від 26.07.2022 : 2,95227 - 0,34564 = 2,60663 грн/кВттод без ПДВ (+10,92 % порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 6 від 28.07.2022: 3,11334 - 0,34564 = 2,7677 грн/кВттод без ПДВ(+17,77% порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 7 від 29.08.2022: 3,37984 - 0,34564 = 3,0342 грн/кВттод без ПДВ(+29.11% порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 8 від 30.08.2022: 3,41460 - 0,34564 = 3,06896 грн/кВттод без ПДВ(+30,59% порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 10 від 28.09.2022: 3,71120 - 0,34564 = 3,36556 грн/кВттод без ПДВ(+43,22 % порівняно з основним договором);

За додатковою угодою № 11 від 29.09.2022: 4,02126 - 0,34564 = 3,67562 грн/кВттод без ПДВ(+56,41 % порівняно з основним договором).

Додатковою угодою № 2 від 30.03.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 2, 73376 грн. без ПДВ/ ПДВ 0,54675 грн., разом з ПДВ 3,28051 грн. Отже, договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 2,73376 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 1,41%.

При цьому, на обґрунтування коливання ціни на ринку електричної енергії Постачальником не надано належного обґрунтування та документального підтвердження коливання ціни на ринку товару в сторону збільшення, що суперечить вимогам ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», пп. 4.5, 4.7 Договору та порушує принципи процедури закупівлі, визначені у преамбулі та у ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

При цьому нова ціна за електричну енергію застосовується з 14.03.2022 року, тобто через 19 днів після укладення Договору, що невілює результати проведеної публічної закупівлі.

Постачальник, беручи участь у закупівлі у грудні 2021 року, та під час укладення Договору № 55058/2022 від 11.03.2022 будучи учасником ринку електроенергії, був обізнаний про середньозважену ціну на РДН (ОЕС), яка за весь 2022 рік становила 2,67115 грн/кВт*год.

Публічна закупівля з ідентифікатором доступу UA-2021-12-17-019433-c оголошена 17 грудня 2021.

ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» 17 січня 2022 надало свою пропозицію, погодившись на умови тендерної документації, зокрема запропонувавши відповідну ціну на електричну енергію за договором. При цьому ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» у своїй ціновій пропозиції мало можливість врахувати комерційний ризик зміни ціни, виходячи з поточних цін, в тому числі на ринку на добу наперед.

Зокрема, у січні 2022 року середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед (ОЕС) становила 2 855.07 грн/кВт*год. 17 січня 2022 року середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед становила 3103.51 грн/кВт*год, у грудні 2021 року - 3,160 грн/кВт*год (знизилась на 1,8%). Отже, за весь 2022 рік середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед була меншою на 19,3% від такої ціни у листопаді 2021 року та на 15,47% менше такої ціни у грудні 2021 року - тобто у періоді, що передував оголошенню публічної закупівлі та у періоді його проведення, що свідчить про відсутність об'єктивних обставин, які б вказували на необхідність підняття ціни на електричну енергію за Договором.

Додатковою угодою № 3 від 28.04.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 2,77687 грн. без ПДВ, ПДВ 0,55537 грн., разом з ПДВ 3,33224 грн. Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 01.04.2022 по 27.04.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 2,33123 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 2,77687 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 3,01%.

При цьому у січні 2022 року середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед (ОЕС) становила 2 855.07 грн/кВт*год,

17 січня 2022 року середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед становила 3103.51 грн/кВт*год, у грудні 2021 року - 3,160 грн/кВт*год (знизилась на 1,8%). Отже, за весь 2022 рік середньозважена ціна на електричну енергію на ринку на добу наперед була меншою на 19,3% від такої ціни у листопаді 2021 року та на 15,47% менше такої ціни у грудні 2021 року - тобто у періоді, що передував оголошенню публічної закупівлі та у періоді його проведення, що свідчить про відсутність об'єктивних обставин, які б вказували на необхідність підняття ціни на електричну енергію за Договором (Цдог)..

Згідно з публічною інформацією щодо середньозважених цін РДН ОЕС України (коливання), наведених на сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua/) середньозважена ціна на дату підписання договору і укладення додаткових угод № 2-4:

11.03.2022 - 2 333,95 грн.; 30.03.2022 - 2 274,10 грн.; 28.04.2022 - 2 308,76 грн.; 30.05.2022 - 2 302,09 грн.

Таким чином, зміна ціни (коливання ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за даними ДП «Оператор ринку» має тенденцію до зменшення ціни на електричну енергію.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню такого ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, -не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю.

Тому, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків можливо у разі коливання ціни такого товару у бік збільшення.

Отже, додаткові угоди № 2, 3 укладені безпідставно в частині збільшення ціни за одиницю товару.

Додатковою угодою № 5 від 26.07.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 2, 95227 грн. без ПДВ, ПДВ 0,59046 грн., разом з ПДВ 3,54273 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.07.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 26.07.2022 № 25945/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 01.07.2022 по 09.07.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 2,51934 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Вартість регульованої складової (послуги з передачі електроенергії), яка встановлена відповідною постановою НКРЕКП від 09.12.21 № 2454, не змінилась (0,34564 грн. за кВт*год без ПДВ).

Зокрема, закупівельну ціну електричної енергії як товару з 2,24999990515 грн. збільшено до 2,50663 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 11,41 %.

Додатковою угодою № 6 від 28.07.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 3,11334 грн. без ПДВ, ПДВ 0,62267 грн., разом з ПДВ 3,73601 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.07.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 26.07.2022 №25950/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 10.07.2022 по 26.07.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 2,66770 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

За додатковою угодою договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 3,11334 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 15,50 %.

Додатковою угодою № 7 від 29.08.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 3,37984 грн. без ПДВ, ПДВ 0,67597 грн., разом з ПДВ 4,05581 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.08.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 26.08.2022 №30713/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 01.08.2022 по 09.08.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 2,94254 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 3,37984 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 25,38 %.

При цьому максимальне збільшення цієї складової могло скласти 10%, а не 30,41 % .

Додатковою угодою № 8 від 30.08.2022 з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 3,41460 грн. без ПДВ, ПДВ 0,68292 грн., разом з ПДВ 4,09752 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.08.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 26.08.2022 №30714/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 10.08.2022 по 27.08.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 2,96896 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 3,41460 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 26,67 %.

При цьому максимальне збільшення цієї складової могло скласти 10%, а не 31,95 % .

Додатковою угодою № 10 від 28.09.2022 року з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41

Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 3,71120 грн. без ПДВ, ПДВ 0,74224 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.09.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 27.09.2022 №35041/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 01.09.2022 по 09.09.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 3,26926 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 3,71120 грн. грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 37,67 %.

При цьому максимальне збільшення цієї складової могло скласти 10%, а не 45,14 % .

Додатковою угодою № 11 від 29.09.2022 року з обґрунтуванням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціну Договору збільшено, ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 4,02126 грн. без ПДВ, ПДВ 0,80425 грн., разом з ПДВ 4,82551 грн.

Додатковою угодою передбачено, що її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 10.09.2022 року.

Пропозиція щодо внесення змін вказаною додатковою угодою міститься у листі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 27.09.2022 №35045/KRMP, в якому, крім іншого, зазначено, що за результатами роботи на ринку «на добу наперед» у періоді з 10.09.2022 по 27.09.2022 середньозважена ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) становила 3,57562 грн. без ПДВ, а також наведено розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».

Договірну ціну з 2,69563990515 грн. збільшено до 4,02126 грн. за КВт*год без ПДВ, тобто на 49,18%.

При цьому максимальне збільшення цієї складової могло скласти 10%, а не 58,92 % .

Розглядаючи питання можливості підвищення ціни електроенергії, що вже була спожита, ВП ВС у Постанові від 24.01.2024 у справі 922/2321/22 виснував, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Також, КГС ВС у Постановах від 12.10.2018 у справі №910/21671/17, №910/22172/17 від 26.11.2018 дійшла однозначного висновку про неможливість та протиправність застосування ч. 3 ст. 631 щодо зворотної дії додаткових угод: «Згідно з частиною третьою статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Водночас вказаною нормою закону не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або договору, які змінюють врегульовані договірні відносини (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 910/14082/17, і Суд не вбачає підстав для відступу від вказаної позиції у розгляді цієї справи).

За умовами Договору (з урахуванням Додаткової угоди №2) Постачальник протягом періоду з березня 2022 року щоденно постачав, а Споживач приймав та споживав електричну енергію. 30.03.2022 сторони підписали додаткову угоду №2 від 30.03.2022, якою змінили ціну електричної енергії, яка вже була поставлена та спожита з 14.03.2022 року.

Аналогічно, додатковою угодою №3 від 28.04.2022 було підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 01.04.2022 року, додатковою угодою № 5 від 26.07.2022 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 01.07.2022, додатковою угодою № 6 від 28.07.2022 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 10.07.2022, додатковою угодою № 7 від 29.08.2022 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 01.08.2022 року, додатковою угодою № 8 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 10.08.2022, додатковою угодою № 10 від 28.09.2022 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 01.09.2022 року, а додатковою угодою № 11 від 29.09.2022 підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 10.09.2022 року.

Таким чином, застосування у Додаткових угодах №№ 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11 частини 3 ст. 631 ЦК України щодо перерахунку (підвищення ціни) на електричну енергію, яка вже була спожита споживачем, не відповідає вимогам закону.

Щодо відсутності належного підтвердження Постачальником факту коливання цін на ринку, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами

Надані постачальником документи не відображають змін на ринку електроенергії, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами.

Частиною 5 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту (сегменти ринку).

Наведена в листах Відповідача інформація з сайту АТ "Оператор ринку" не відображає змін на ринку, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами, оскільки Постачальником не надавалася інформація, на яких сегментах ринку він закуповує електроенергію та за якою ціною.

Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» двосторонній договір - договір купівлі-продажу електричної енергії, укладений між двома учасниками ринку поза організованими сегментами ринку, крім договору постачання електричної енергії споживачу;

Сторони включили у Договір положення, що рівень цін на РДН може впливати на ціну за Договором, але такий вплив є правомірним виключно за умови, що Постачальник би в цей період закуповував електроенергію для Споживача на РДН.

Саме по собі коливання на певному сегменті ринку не може впливати на договірні відносини між Споживачем та Постачальником, оскільки купівля електроенергії здійснювалася Постачальником на іншому сегменті ринку.

Згідно зі сталою та послідовною позицією Верховного Суду, постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі та запропонованої на тендері. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (Постанови ВС від 10.02.2022 у справі 927/284/21, від 07.02.2023 у справі 927/188/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, від 16.03.2023 у справі №903/383/22, від 11.10.2023 у справі 903/742/22).

Виключно коливання цін на ринку не може бути беззаперечною підставою для перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанови від 23.11.2023 у справі № 917/1009/22, від 18.07.2023 у справі №916/944/22).

Також, КГС ВС у Постановах від 12.10.2018 у справі №910/21671/17, №910/22172/17 від 26.11.2018 дійшла однозначного висновку про неможливість та протиправність застосування ч. З ст.631 щодо зворотної дії додаткових угод: «Згідно з частиною третьою статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Водночас вказаною нормою закону не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або договору, які змінюють врегульовані договірні відносини (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 910/14082/17, і Суд не вбачає підстав для відступу від вказаної позиції у розгляді цієї справи).

Таким чином, застосування у Додаткових угодах ч.3 ст. 631 ЦК України щодо перерахунку (підвищення ціни) на електричну енергію, яка вже була спожита споживачем, не відповідає вимогам закону.

Суд погоджується з прокурором, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Згідно зі сталою та послідовною позицією Верховного Суду, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір.

Проте, Постачальник у кожному зі своїх листів від 25.03.2022, 27.04.2022, 26.05.2022, 26.07.2022, 26.08.2022,27.09.2022 щоразу зазначав лише про припинення дії договору у разі незгоди з новими умовами, хоча у Покупця було право не приймати підвищення цін, адже ціна продажу товару вже була визначена в договорі.

Подібні правові позиції викладені в постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 23.01.2020 у справі № 907/788/18, від 12.02.2020 у справі № 913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 16.03.2023 у справі №903/383/22, від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.

Таким чином, при укладенні Додаткових угод №№2,3,5,6,7,8,10,11 не було підтверджено належними та допустимими доказами факту коливання, динаміки цін на електричну енергію, не доведено, що коливання цін на РДН зробило для Постачальника виконання Договору зі споживачем невигідним (збитковим), та спростовано, що Постачальником взагалі закуповувалася електроенергія для споживача на РДН, було перевищено максимально допустимо обмеження у підвищення ціни на електроенергію як товар на 10% незалежно від кількості укладення додаткових угод у зв'язку з чим Додаткові угоди на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» підлягають визнанню недійсними в судовому порядку.

Недійсність додаткових угод означатиме, що зобов'язання сторін щодо ціни за одиницю товару регулюватимуться умовами Договору.

За умовами Договору за кількість електричної енергії в обсязі 2 826 455 кВт*год по ціні 3,23476788618 грн. з ПДВ за 1 кВт*год мало бути сплачено 9 142 925,87 грн., з ПДВ, тобто різниця з фактично сплаченими коштами становить 1 468 059,06 грн.

Різниця коштів у сумі 1468059,06 грн, отримана Постачальником за цінами за електроенергію, що перевищували договірні, у разі визнання недійсними додаткових угод, є коштами, що отримані без належної правової підстави.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Зокрема, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Отже, грошові кошти в сумі 1 468 059,06 грн. є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги", оскільки у зв'язку з недійсністю додаткових угод №№2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11 підстава їх набуття відпала, а тому Відповідачу має повернути їх Позивачеві-2 як розпоряднику коштів місцевого бюджету.

7. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи викладені обставини, позовні вимоги Криворізької південної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Криворізької міської ради та Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки факт недійсності додаткових угод № 2 від 30.03.2022, № 3 від 28.04.2022, № 5 від 26.07.2022, № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022 та № 11 від 29.09.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради доводиться матеріалами справи.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст.129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Позов Криворізької південної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Криворізької міської ради та Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" задовольнити у повному обсязі.

Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 30.03.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 28.04.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 26.07.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 28.07.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 29.08.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 30.08.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 28.09.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста Виконкому Криворізької міської ради.

Визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 29.09.2022 до Договору №55058/2022 від 11.03.2022 укладену між ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради.

Стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379, адреса: 49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 4 д) на користь Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ -03364234) грошові кошти у розмірі 1 468 059,06 грн.

Стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379, адреса: 49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 4 д) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури сплачений судовий збір (реквізити отримувача: 49044, м.Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м.Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800).

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).

Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 10.04.2026

Суддя Н.Б. Кеся