Рішення від 10.04.2026 по справі 420/27106/25

Справа № 420/27106/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій представник позивач просить суд:

прийняти позовну заяву до розгляду;

поновити ОСОБА_1 процесуальний строк для звернення до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії;

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення протиправними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , ( виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії у цьому розмірі з 01.01.2018 року з урахуванням раніше проведених виплат;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01.01.2020 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №201/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2020 року, з 01.01.2021 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №202/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2021 року, з 01.01.2022 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №203/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №204/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2023 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №201/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2020 року, з 01.01.2021 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №202/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2021 року, з 01.01.2022 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №203/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №204/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2023 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

сплачений судовий збір при пред'явленні цього позову стягнути з відповідача.

Разом з позовною заявою подана заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України); витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи, що стосуються предмету та підстав позову.

При цьому суд дійшов висновку, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з позовом.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначає, що він отримує пенсію за вислугу років з 02.11.2007 року у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р., при цьому основний розмір пенсії визначено як 70% грошового забезпечення, тобто зменшено основний розмір пенсії з 89 % від відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, про що свідчить копія перерахунку пенсії ПФУ в Одеській області станом на 01.01.2018. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 р. по справі № 420/39424/24 зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених виходячи із розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно. На виконання зазначеного рішення суду ГУ ДФС в Одеській області 03.07.2025р. за №205/ДФС були підготовлені довідки станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р. про розмір грошового забезпечення. 11.07.2025 року представник позивача звернувся із запитом щодо проведення перерахунку на основі довідок. У відповідь отримав лист відповідача, в якому відмовлено в проведенні перерахунку на підставі довідок. 21.07.2025 повторно представник позивача звернувся із запитом в якому просив провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі постанови №103, виходячи з 89% від грошового забезпечення та надати довідки про перерахунок пенсії станом на день призначення пенсії. 28.07.2025 року відповідач повідомив, що ГУ ПФУ у Одеській області листом №1500-0220-8/129417 від 28.07.2025 р. повідомлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 02.11.2007р. відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2292 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. Головним управлінням 16.06.2025 ОСОБА_1 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2292-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, який лишається незмінний. 30.07.2025р. на адресу відповідача, представником позивача, адвокатом, було направлено повторно адвокатський запит, оскільки фактично перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 16.06.2025р. у розмірі 89% не був проведений, який вказано відповідачем у листі від 28.07.2025р. №1500-0220-8/129417 та не відповідає відповіді зазначеній у листі №1500-0220-8/123385 від 16.07.2025р. про проведення перерахунку 70%, з проханням підтвердити перерахунок пенсії ОСОБА_1 станом на 16.06.2025р., надавши сам перерахунок, а також надати протокол про призначення пенсії станом на день призначення, тобто на 02.11.2007. ГУ ПФУ у Одеській області листом №1500-0217-8/132689 від 04.08.2025р. відмовлено в проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманих довідок за вих. № 205/ДФС від 03.07.2025р. Головного управління ДФС в Одеській області, виходячи з розміру 89% з сум грошового забезпечення та відмовлено в проведені перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі Постанови №103 виходячи з 89% сум грошового забезпечення.

29.08.2025 року відповідач на виконання ухвали суду від 15.08.2025 року надав копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Відзив відповідачем у встановлений строк до суду не подано, незважаючи на отримання ГУПФ України в Одеській області копії ухвали суду про відкриття провадження у справі 16.08.2025 року (а.с.84).

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 02.11.2007 року Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 89 % грошового забезпечення(а.с.44,60). Перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України в Одеській області.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 року у справі №420/39424/24 зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених виходячи із розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно.

ГУ ДФС в Одеській області на виконання вищезазначеного рішення підготувало довідки від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021,.01.01.2022 та 01.01.2023 року.

Довідки надіслані до ГУ ПФ України в Одеській області листом ГУ ДФС в Одеській області від 03.07.2025 року (а.с.42).

Згідно вищезазначених довідок:

- №201/ДФС - станом на 01.01.2020 р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає всього 12382,50 грн., з яких 6050,00 грн. - посадовий оклад, оклад за військовим званням 1600,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3825,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень ( 15%) - 907,50 грн (а.с.56);

- №202/ДФС - станом на 01.01.2021 р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає всього 13386,00 грн., з яких 6540,00 грн. - посадовий оклад, оклад за військовим званням 1730,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4135,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень ( 15%) - 981,00 грн (а.с.57);

- №203/ДФС - станом на 01.01.2022 р розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає всього 14632,50 грн., з яких 7150,00 грн. - посадовий оклад, оклад за військовим званням 1890,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4520,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень ( 15%) - 1072,50 грн. (а.с.58);

- №204/ДФС - станом на 01.01.2023р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає всього 15814,50 грн., з яких 7730,00 грн. - посадовий оклад, оклад за військовим званням 2040,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4885,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень ( 15%) - 1159,50 грн.(а.с.59).

11.07.2025 року представник позивача звернувся із адвокатським запитом до відповідача, в якому просив здійснити перерахунок пенсії позивача згідно довідок від 03.07.2025 року та повідомити чи проведено позивачу з 01.01.2018 року розрахунок розміру підвищення до пенсії на підстави Постанови №103, виходячи з визначення його максимального розміру 89% від грошового забезпечення, визначеного на день призначення пенсії, якщо ні, то перерахувати з 01.01.2018р. розрахунок розміру підвищення до пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру 89 % від грошового забезпечення, визначеного на день призначення пенсії (а.с.28-29).

У відповідь отримав лист від 16.07.2025 року, в якому відповідач повідомив, що Головним управлінням ОСОБА_1 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено Законом України від 27.03.2014 №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2025 №201/ДФС станом на 01.01.2020, від 03.07.2025 №202/ДФС станом на 01.01.2021, від 03.07.2025 №203/ДФС станом на 01.01.2022, від 03.07.2025 №204/ДФС станом на 01.01.2023, видані комісією з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 по справі №420/39424/24, надійшли до Головного управління 08.07.2025 вх.№9391/5. Зазначеним рішенням суду на Головне управління не покладене жодних зобов'язань(а.с.30).

Повторно 21.07.2025 року представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив розрахунок розміру підвищення до пенсії перерахувати з 01.01.2018 року, виходячи з визначення його максимального розміру 89 % від грошового забезпечення, визначеного на день призначення пенсії (а.с.43).

У відповідь отримав лист від 28.07.2025 року, в якому відповідач повідомив, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 02.11.2007 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 89 % від відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно постанови КМУ від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. Головним управлінням 16.06.2025 ОСОБА_1 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з розміру 89 % відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено Законом України від 27.03.2014 №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, який лишається незмінний (а.с.44).

30.07.2025 року представник позивача звертається до відповідача із адвокатським запитом, в якому просить повідомити чи проведено 16.06.2025 ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення, як зазначено у відповіді від 28.07.2025р. №1500-0220-8/129417. Якщо проведено, то просив перерахунок пенсії станом на 16.06.2025р. та оновлену довідку, на підставі чого проведено даний перерахунок (а.с.45-46).

04.08.2025 року відповідач листом повідомив позивача про те, що Головним управлінням ОСОБА_1 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення, що передбачено Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 16.06.2025 на підставі оновленої довідки не проводився. Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.07.2025 за № 201/ДФС станом на 01.01.2020, за № 202/ДФС станом на 01.01.2021, за № 203/ДФС станом на 01.01.2022, за № 204/ДФС станом на 01.01.2023, видані Головним управлінням ДФС України в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 по справі №420/39424/24, отримані Головним управлінням 08.07.2025 вх. № 9391/5. Зазначеним рішенням суду на Головне управління не покладене жодних зобов'язань(а.с.45-46).

Згідно:

- перерахунку пенсії позивача з 01.01.2021 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 6730,5грн., з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення 4611,15 грн. (а.с. 49);

- перерахунку пенсії позивача з 01.01.2021 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 8730,50грн, з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення 8730,50 грн. (а.с. 50);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 9672,77грн., з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення 9672,77 грн. (а.с. 51);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 11172,77грн., з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення 11172,77 грн. (а.с. 52);

-перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 11902,92грн., з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення 11902,92грн.(а.с.53);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 13041,76грн. (а.с.54).

Позивач вважає, що його пенсія має розраховуватись виходячи з основного розміру 89% грошового забезпечення та має бути здійснено перерахунок його пенсії на основі довідок від 03.07.2025 року.

Вважаючи викладені вище дії відповідача протиправними, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтями 22, 64 Конституції України, передбачено, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону України № 2262-XII, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії позивача був встановлений 89% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України, якщо вони погіршують становище особи.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 року залишене без змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 та ч. 1 ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначений принцип отримав подальше закріплення у нормах судоустрійного і процесуального законодавства.

Отже позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 89% до 70% є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивача на основі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до абз.12 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка передбачала з 01.03.2018 збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.

Згідно п.2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704, встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103).

Пунктом 6 Постанови № 103 внесено зміни до Постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: “ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.

Отже, станом на 01.01.2018 року та 01.01.2019 року пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №103, яким були внесені зміни до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Вказаною постановою скасовані зміни, у тому числі до п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018), згідно якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно із ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, з 29.01.2020 року - дати набрання законної сили рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 - діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, оскільки зміни внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 4 Постанови № 704, визнані у судовому порядку протиправним, з 29.01.2020 року діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, але з гарантією того, що такий показник прожиткового мінімуму повинен становити не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

При вирішенні питання щодо можливості застосування мінімальної заробітної плати, в даному випадку не менше її 50 відсотків, як розрахункової величини при обрахунку посадового окладу, суд враховує, що пунктом 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Норми пункту 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII були чинними як на дату прийняття постанови №704, так і станом після 29.01.2020 року неконституційними не визнавалися.

Враховуючи юридичну силу законів та підзаконних нормативно-правих актів, яким є Постанова № 704, місце таких в системі нормативно-правових актів, оскільки всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм, перевагу слід надати положенням Закону, як акту вищої юридичної сили з урахуванням принципу верховенства права, закріпленого у статті 8 Конституції України.

Застосовуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 року по справі № 240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», за якою після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають, суд дійшов висновку, що п. 4 постанови № 704 з 29.01.2020 року має застосовуватись у наступній редакції: “Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (надалі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Такий правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13 та в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року по справі № 553/3619/16-а.

Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабміну України від 13.02.2018 року №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно ч. 2, 3 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 залишене без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1088 “Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені.

Проте після цього інші рішення Уряду не приймалися, що слугувало підставою органу пенсійного фонду для відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок.

Верховний Суд в постанові по справі № 440/6017/21 від 02 серпня 2022 року дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Вказаний висновок був підтриманий Верховним Судом у постанові від 31 серпня 2022 року по справі № 120/8603/21-а, у постанові від 12 вересня 2022 року по справі №500/1813/21, у постанові від 14 вересня 2022 року по справі № 500/1886/21, у постанові від 22 вересня 2022 року по справі № 500/3840/21, у постанові від 16 листопада 2022 року по справі № 120/648/22-а, від 27 лютого 2023 року по справі № 640/11131/21, від 22 березня 2023 року по справі №340/10333/21.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із видачею оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після одержання довідок ГУ ДФС в Одеській області від 03.07.2025 року зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, а його дії у вигляді відмови у проведенні такого перерахунку є протиправними, та порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Судом встановлено, що оновлені довідки про розмір грошового забезпечення були надіслані ГУ ДФС в Одеській області Головному управлінню ПФУ в Одеській області - Довідки від 03.07.2025 року. Факт отримання довідок не спростований відповідачем в суді.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині позову.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена та не обгрунтована.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 2422,40грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Підстави для встановлення судового контролю, передбачені ч.ч.5,6 ст.382 КАС України, згідно п.6-1 ч.1 ст.244 КАС України наразі відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених йому сум пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області у вигляді відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №201/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2020 року, з 01.01.2021 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №202/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2021 року, з 01.01.2022 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №203/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №204/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2023 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №201/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2020 року, з 01.01.2021 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №202/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2021 року, з 01.01.2022 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №203/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року на підставі довідки Головного управління ДФС в Одеській області №204/ДФС від 03.07.2025 року про розмір грошового забезпечення чиним на 01.01.2023 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії виходячи з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених йому сум пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 2422(дві тисячі чотириста двадцять дві)грн. 40коп.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; місцезнаходження: вул.Канатна,буд.83, м.Одеса, 65012).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян