Рішення від 10.04.2026 по справі 420/27076/25

Справа № 420/27076/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 10.08.2025 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП : НОМЕР_1 ) з 74 % до 70 % грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії з 01.08.2021 р. з 01.12.2021,з 01.03.2022, з 01.07.2022,з 01.12.2022 з 01.03.2023, з 01.03.2024 р., з 01.03.2025 р. максимальним розміром при здійсненні перерахунку за умовами кабінету Міністрів України (Постанова від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ: 20987385) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) новий перерахунок пенсії за вислугою років за умовами кабінету Міністрів України відповідно до постанови від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 року, виданої станом на 17.07.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 1 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» з 01.08.2021 року, з 01.12.2021, з 01.03.2022 року з урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.07.2022 року, з 01.12.2022 року, з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 року з урахуванням індексації, передбаченої ;

стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20грн.;

розглянути адміністративну справу за правилами спрощеного позивного провадження без виклику до суду сторін.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 14.08.2025 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України); витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, що стосуються предмету та підстав позову.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначає, що відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу з 01.04.2009 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 74% (вислуга 28 років) та він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як пенсіонер Служби зовнішньої розвідки України. Протягом 2022, 2023 та 2024 років Пенсійним органом не виконувались Постанови № 704, № 729 та № 144 щодо перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, а тому позивач звертався до суду для захисту свого права на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком № 1 до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», в частині, що стосується ОСОБА_1 та подання такого списку Службі зовнішньої розвідки України та зобов'язано Пенсійному фонду України направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком № 1 до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» (Далі Постанова 144), в частині, що стосується ОСОБА_1 та подання такого списку Службі зовнішньої розвідки України. Лист з повідомленням з ПФУ до ГУПФУ. Головним управлінням листом від 20.12.2024 № 1500- 0310-5/195136 направлено до Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України список осіб на ОСОБА_1 із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку, для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на липень 2021 року. Службою зовнішньої розвідки України листом від 16.01.2025 № 17/2/3/198 до ГУ ПФУ в Одеській області надіслана довідка № 16 від 16.01.2025 року (зареєстрована у ГУ ПФУ 30.01.2025 за № 1366/5) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.08.2021 року для перерахунку з 01.08.2021 року пенсії. з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, Постанови №729 від 14.07.2021 року та Постанови № 144 від 23.02.2022 року. Таким чином, довідка від 16.01.2025 року № 16 надана Головному управлінню з дотриманням вимог Порядку № 45 та Постанови-144, а тому відповідач почав виконувати вимоги Постанови № 144 щодо перерахунку пенсії за вислугою років позивача. Як вбачається з листа відповідача від 05.02.2025 року № 1500-0203-8/32485 «..Головним управлінням на підставі наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України довідки про розмір грошового забезпечення від 16.01.2025 № 16, Вам з 01.08.2021 проведено перерахунок пенсії (копії розрахунку на доплату пенсії та перерахунків пенсії додаються). Розмір Вашої пенсії з 01.03.2025 становитиме 23610,00 грн. Доплата пенсії за період з 01.08.2021 по 28.02.2025 в сумі 24851,80 грн буде зарахована на Ваш поточний рахунок у березні 2024 року.». При цьому, як вбачається з наданих відповідачем протоколів перерахунку пенсії позивача з 01.08.2021 року та скріншоту особистого кабінету позивача на порталі ПФУ було зменшено основний розмір пенсії ОСОБА_1 , виходячи зі збільшеного грошового забезпечення 51627,80 грн з 74% до 70% та визначено основний розмір пенсії:- 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 36139,46 грн;- обмежено максимальним розміром : з 01.08.2021 р. -18540 грн при нарахуванні 36139, 46 грн; з 01.12.2021 р. -19340 грн при нарахуванні 36139, 46 грн; з 01.03.2022 р. -20930 грн при нарахуванні 41198,98 грн; з 01.07.2022 р.- 20270 грн при нарахуванні 41198,98 грн, з 01.12.2022 р.-20930 грн при нарахуванні 41198,98 грн; з 01.03.2023 р.-20930 грн при нарахуванні 42698,98 грн; з 01.03.2024 р. -23610 грн при нарахуванні 44198,98 грн; та з 01.03.2025 року - 23610 грн при нарахуванні 45 698.98 грн. 03.06.2025 року позивач через особистий кабінет веб-Порталу Пенсійного фонду України звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою № ВЕБ-15001-Ф-С-25 103346 щодо причин зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% грошового забезпечення та обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність при перерахунку пенсії за вислугу років за умовами Кабінету Міністрів України з 01.08.2021. Листом від 06.06.2025 р. № 1500-0203-8/104746 відповідач повідомив позивача, що пенсія за вислугу 28 років призначена відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2009 у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення…. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. На підставі наданої довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, Головним управлінням з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення…. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для проведення її перерахунку, виходячи з іншого розміру підстав немає. Також, відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 становить 2361,00 грн, максимальний розмір пенсії становить 23610,00 грн. Розмір пенсії позивача на 01.06.2025 становить 23610,00грн. У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку. При цьому, відповідачем будь-яких пояснень та причин зменшення розміру пенсії позивача з 74% до 70% та обмеження пенсії максимальним розміром, не надано. Таким чином, у лютому 2025 року під час перерахунку пенсії з 01.08.2021 року за умовами Кабінету Міністрів України з дотриманням вимог Порядку № 45 на підставі довідки ФЕУ Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення позивача, виданої станом на 17.07.2021, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 31.01.2025, відповідачем на власний розсуд зменшено основний розмір пенсії позивача з 74% до 70 % грошового забезпечення та обмежено розмір пенсії максимальним розміром. До розміру пенсії з 01.03.2022 р. відповідачем нарахована індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" в сумі 5 059.52 грн.. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024 р. позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500 грн. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 01.03.2025 року позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500 грн. Але, нарахована індексація пенсії позивача з 01.03.2022 р., з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року відповідачем не сплачується. Загальний розмір пенсії позивача станом на 01.06.2025 р. , виходячи з 70% грошового забезпечення, встановлено 45 698.98 грн, але до виплати 23610 грн., чим до позивача неправомірно застосовані обмеження, передбачені ст.2 Закону № 3668 як до особи, якій пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у даній статті та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом.

Такі дії відповідача на думку позивача є протиправними.

18.08.2025 року позивач подав до суду уточнену позовну заяву, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 % до 70 % грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії з 01.08.2021 р. з 01.12.2021,з 01.03.2022, з 01.07.2022,з 01.12.2022 з 01.03.2023, з 01.03.2024 р., з 01.03.2025 р. максимальним розміром при здійсненні перерахунку за умовами кабінету Міністрів України (Постанова від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 новий перерахунок пенсії за вислугою років за умовами кабінету Міністрів України відповідно до постанови від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 року, виданої станом на 17.07.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 1 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» з 01.08.2021 року, з 01.12.2021, з 01.03.2022 року з урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.07.2022 року, з 01.12.2022 року, з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з 01.03.2025 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» у розмірі 74% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20грн;

- розглянути адміністративну справу за правилами спрощеного позивного провадження без виклику до суду сторін.

28.08.2025 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що з позовом позивач звернувся в 2025 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 01.08.2021 року, а тому позивачем було пропущено строки позовної давності без поважних на те підстав та позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України. Пенсія за вислугу 28 років призначена позивачу відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2009 у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту “а» статті 13 Закону в редакції, що діяла до 01.10.2011 не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до зазначеної статті внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. На підставі наданої довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, Головним управлінням з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення. У зв'язку з тим, що 07.10.2021 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 по справі № 420/10717/21, яким установлено нові види грошового забезпечення, то перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням оновленої довідки Фінансово економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 05.04.2021 № 426. На підставі наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, Головним управлінням з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення. На підставі вищевказаного Порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та відповідні відомства про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ІНФОРМАЦІЯ_2 передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Зазначаємо, що у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018. В даному випадку, зменшенням максимального розміру пенсії до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст. 13 Закону і в первісній редакції. Безпідставною є вимога позивача стосовно виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Головним управлінням на підставі наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України довідки про розмір грошового забезпечення від 16.01.2025 № 16, позивачу з 01.08.2021 проведено перерахунок пенсії. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.

09.09.2025 року відповідач на виконання ухвали суду від 14.08.2025 року подав копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 01.04.2009 року відповідно до відповідно Закону України від 09.04.1992 №2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2009 у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення(а.с.21). Перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішеннями Одеського окружного адміністративного суду:

- від 06.09.2021 року у справі №420/10717/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки №426 від 05.04.2021 про грошове забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці, та з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019;

- від 25.11.2024 року у справі №420/27889/24 зобов'язано Пенсійний фонд України відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №144 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83 код ЄДРПОУ 20987385) про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання його у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.

В матеріалах справи міститься:

- лист Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг від 13.12.2024 року, в якому зазначено, що Пенсійний фонд України на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 у справі № 420/27889/24 повідомляє Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку за формою згідно з додатком 1 до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» і подання його у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України(а.с.22);

- лист ГУ ПФ України в Одеській області від 20.12.2024 року, в якому зазначено, що з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по справі № 420/27889/24, відповідно до частини 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №144 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів", надаємо вам список на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку з 01.08.2021 згідно з Додатком 1, для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на липень 2021(а.с.23-24);

- лист-відповідь ГУ ПФ України в Одеській області від 05.02.2025 року на звернення позивача, в якій зазначено, що: «Головним управлінням на підставі наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України довідки про розмір грошового забезпечення від 16.01.2025 № 16, Вам з 01.08.2021 проведено перерахунок пенсії. Розмір Вашої пенсії з 01.03.2025 становитиме 23610,00 грн. Доплата пенсії за період з 01.08.2021 по 28.02.2025 в сумі 24851,80 грн буде зарахована на Ваш поточний рахунок у березні 2024 року. Надаємо копії листа Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 17/2/3/198 та довідки про розмір грошового забезпечення від 16.01.2025 № 16, яка надійшла до Головного управління 30.01.2025 та зареєстрована за № 1366/5» (а.с.25).

Згідно:

- перерахунку пенсії позивача з 01.08.2021 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 36139,46грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 18540,00 грн. (а.с. 27);

- перерахунку пенсії позивача з 01.12.2021 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 36139,46грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 19340,00 грн. (а.с. 28);

- перерахунку пенсії позивача з 01.07.2022 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 41198,98грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20270,00 грн. (а.с. 29);

- перерахунку пенсії позивача з 01.12.2022 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 41198,98грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн. (а.с. 30);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 42698,98грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн.(а.с.31);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 44198,98грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн. (а.с.32);

- перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 року основний розмір пенсії 70% сум грошового забезпечення; підсумок пенсії - 44198,98грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.; перерахунок містить ОСНП за 2022,2023,2024 роки (а.с. 33).

03.06.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив: «Перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , наданої ФЕУ СЗР України за нормами чинними на 17.07.2021року з врахуванням індексації пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 року у розмірі 74% без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; Надати протокол перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.08.2021 року відповідно до довідки від 16.01.2025 року № 16 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , наданої ФЕУ СЗР України за нормами чинними на 17.07.2021року з врахуванням індексації пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 року у розмірі 74% без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; Надати копію листа ФЕУ СЗР України та копію довідки від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 17.07.2021року» (а.с.35-37).

У відповідь отримав лист від 06.06.2025 року, в якому відповідач повідомив, що пенсія за вислугу 28 років призначена позивачу відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2009 у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту “а» статті 13 Закону в редакції, що діяла до 01.10.2011 не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до зазначеної статті внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. На підставі наданої довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, Головним управлінням з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення. У зв'язку з тим, що 07.10.2021 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 по справі № 420/10717/21, яким установлено нові види грошового забезпечення, то перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням оновленої довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 05.04.2021 № 426. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для проведення її перерахунку, виходячи з іншого розміру підстав немає. Також, відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 становить 2361,00 грн, максимальний розмір пенсії становить 23610,00 грн. Розмір пенсії на 01.06.2025 становить 23610,00грн.(а.с.38-39).

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтями 22, 64 Конституції України, передбачено, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону України № 2262-XII, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 82% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії позивача був встановлений 74% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України, якщо вони погіршують становище особи.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 року залишене без змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 та ч. 1 ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначений принцип отримав подальше закріплення у нормах судоустрійного і процесуального законодавства.

Отже позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 74% до 70% є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог щодо обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.

01.01.1992 року введений в дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.5 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У такій редакції вказану частину ст. 43 Закону №2262-XII викладено відповідно до Закону № 3668-VI від 08.07.2011.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", “Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати 10740 гривень.

У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Так, згідно ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в п.2.3. Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

При цьому, у відповідності до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа №1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Таким чином, з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб втратила чинність.

Що ж до приписів Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб слова і цифри у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року замінено словами і цифрами по 31.12.2017 року слід зазначити наступне.

Буквальне розуміння змін внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб відсутня норма ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

При цьому, слід зазначити, що у 2019-2021 роках будь-яких змін до ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносилось.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.

Однак, під час перерахунку, здійсненого з 01.08.2021 р. з 01.12.2021,з 01.03.2022, з 01.07.2022,з 01.12.2022 з 01.03.2023, з 01.03.2024 р., з 01.03.2025 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача із встановленням обмеження її максимальним розміром.

Конституційний Суд України неодноразово висновував стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Таким чином, дії відповідача щодо застосування з 01.08.2021 р. з 01.12.2021,з 01.03.2022, з 01.07.2022,з 01.12.2022 з 01.03.2023, з 01.03.2024 р., з 01.03.2025 р. та в подальшому обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії максимальним розміром та зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії є протиправними, ними порушені права позивача та знівельовано збільшення розміру пенсії після перерахунку пенсії за рішенням суду.

Такими діями відповідач порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення військовослужбовця.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Підстави для встановлення судового контролю, передбачені ч.ч.5,6 ст.382 КАС України, згідно п.6-1 ч.1 ст.244 КАС України наразі відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 % до 70 % грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії з 01.08.2021 р. з 01.12.2021,з 01.03.2022, з 01.07.2022,з 01.12.2022 з 01.03.2023, з 01.03.2024 р., з 01.03.2025 р. максимальним розміром при здійсненні перерахунку за умовами кабінету Міністрів України (Постанова від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 новий перерахунок пенсії за вислугою років за умовами кабінету Міністрів України відповідно до постанови від 23.02.2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі 420/27889/24 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 16.01.2025 № 16 року, виданої станом на 17.07.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 1 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» з 01.08.2021 року, з 01.12.2021, з 01.03.2022 року з урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.07.2022 року, з 01.12.2022 року, з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з 01.03.2025 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» у розмірі 74% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; місцезнаходження: вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, 65012).

Суддя М.М. Аракелян