Постанова від 10.04.2026 по справі 554/15011/25

Справа № 554/15011/25

Провадження № 3-в/545/3/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" квітня 2026 р. суддя Полтавського районного суд Полтавської області Стрюк Л.І. розглянувши подання провідного інспектора Полтавського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Оксани Гаврось про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Полтавського районного суд Полтавської області від 09.12.2025 щодо ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИЛА:

Провідний інспектор Полтавського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Оксана Гаврось звернулась до суду із поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Полтавського районного суд Полтавської області від 09.12.2025 щодо ОСОБА_1 , обґрунтовуючи тим, що з 08.01.2026 на виконанні перебуває зазначене рішення суду, згідно з яким останньому призначено адміністративне стягнення за частиною 1 статтею 183-1 КУпАП у вигляді виконання суспільно корисних робіт строком 120 годин. Разом з тим, ОСОБА_1 до відбування суспільно-корисних робіт не приступив, оскільки перебває на військовій службі.

У судовому засіданні провідний інспектор Полтавського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Оксана Гаврось подання підтримала та просила задовольнити.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, заяви про розгляд справи без його участі не надав.

Дослідивши матеріали подання, суд дійшов таких висновків.

Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 09.12.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 183-1 КУпАП, та призначено стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт строком 120 годин.

Постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 09.12.2025 направлено до Полтавського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області, та прийнято останнім до виконання 08.01.2025.

Відповідно до п.13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 КУпАП вирішуються судом, який виніс постанову.

Як передбачено ст.31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Статтею 325-3 КУпАП встановлено, що на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт".

Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.

Так, відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; внесення до суду подань стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.

У відповідності з пунктом 13.15 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2013 року за № 457/22989, відповідно до визначеного переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду (судді) видає порушнику направлення (додаток 21) на один з цих об'єктів.

Статтею 3254 КУпАП передбачено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

Разом з тим, санкцією ч. 1 ст.183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на будь-яке інше покарання, що визначене Кодексом України про адміністративні правопорушення, законом не передбачена.

Суд не може відмінити прийняте ним рішення по суті адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 183-1 КУпАП, не може ініціювати притягнення особи до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Так, статтею 183-2 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.

Таким чином, у випадку невиконання особою суспільно корисних робіт, судом може бути вирішене питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 183-2 КУпАП, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, складеного уповноваженою на те посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань. Проте таке питання на розгляд суду винесено не було.

Оскільки зі змісту подання неможливо з'ясувати, яке саме питання, що пов'язане з виконанням постанови про накладення адміністративного, просить вирішити орган пробації та у який саме спосіб, суд приходить до висновку про відмову у його задоволенні.

Керуючись ст.ст. 283, 284, 304,325-4 КУпАП,-

П О С Т А Н О В И ЛА :

У задоволенні подання провідного інспектора Полтавського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Оксани Гаврось про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Полтавського районного суд Полтавської області від 09.12.2025 щодо ОСОБА_1 , - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Л. І. Стрюк