Рішення від 19.03.2026 по справі 910/7643/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19.03.2026Справа № 910/7643/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом керівника Деснянської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі 1) Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, 2) Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ.УА"

про визнання додаткових угод до договору недійсними, стягнення 98877,40 грн.

за участі представників:

від прокуратури: Синяк І.А.

від позивача-1: не з'явився,

від позивача-2: Казарян Н.П.

від відповідача: не з'явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Керівник Деснянської окружної прокуратури міста Києва звернувся в інтересах держави в особі Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ.УА", в якій просив суд: визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 10.02.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА»; визнати недійсною Додаткову угоду № 3 від 26.05.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА»; визнати недійсною Додаткову угоду № 4 від 15.08.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА»; визнати недійсною Додаткову угоду № 5 від 07.09.2022 Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА»; стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА» на користь Управління освіти Деснянської районної вмісті Києві державної адміністрації безпідставно сплачені бюджетні кошти в сумі 98 877,40 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 14.08.2025 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залишення відповіді на відзив без розгляду, долучено останню до матеріалів справи. Суд зауважив, що відповідно до квитанції № 3972734 відзив на позовну заяву надісланий Деснянській окружній прокуратурі міста Києва 11.07.2025 о 23:48 год., у зв'язку з чим з урахуванням неробочих та вихідних днів відзив доставлено 14.07.2025 року. Отже, процесуальний строк на подання відповіді на відзив прокуратурою не пропущений.

Також, протокольною ухвалою суду від 14.08.2025 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача щодо зобов'язання прокуратури (повторно) надати відповіді на питання у порядку ст. 90 ГПК України. Судом наголошено, що прокуратура скористалася передбаченим частиною 5 статті 90 ГПК України правом відмовитися від надання відповіді на поставлені запитання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.08.2025 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ.УА" про зупинення провадження у справі задоволено. Провадження у справі № 910/7643/25 зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду у касаційному порядку судового рішення у подібних правовідносинах у справі № 920/19/24.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 клопотання керівника Деснянської окружної прокуратури міста Києва про поновлення провадження у справі № 910/7643/25 задоволено. Провадження у справі № 910/7643/25 поновлено, продовжено розгляд справи зі стадії підготовчого провадження та призначено підготовче засідання.

У відзиві на позовну заяву відповідач наголосив, що при формування тендерної документації позивач виставив вимогу про формування тендерної пропозиції з врахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, що затверджений регулятором для оператора системи передачі у встановленому порядку відповідно до постанови НКРЕКП від 09.12.2020 №2353. При цьому, в лютому, березні, квітні, травні, 2022 року перегляд вартості електричної енергії не здійснювався, хоча вартість електричної енергії розпочала зростати, а навпаки знижена відповідачем у травні 2022 року. Також, разом з додатковими угодами відповідач надавав позивачу підтвердження коливання цін, які на момент укладення Додаткових угод сторонами визнавались належними.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача-2, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

За результатами проведення відкритих торгів, згідно з протоколом № 12 (рішенням) Уповноваженої особи Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 18.01.2022 переможцем процедури закупівлі визначено ТОВ «ГАЗ.УА» з ціновою пропозиції - 18 786 515, 99 грн., а також визначено строк протягом якого має бути укладений договір: з 28.01.2022 по 07.02.2022.

01.02.2022 між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Споживач), та ТОВ «ГАЗ.УА» (далі - Постачальник), (надалі разом - Сторони) укладено Договір № 2 про постачання електричної енергії споживачу (далі-Договір). Джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет.

Предметом вказаного договору є електрична енергія споживачу (ДК 021:2015 09310000-5 «Електрична електроенергія» (п. 2.1. договору).

Згідно з п. п. 2.3, 5.1 Договору Постачальник зобов'язується поставити Споживачу електричну енергію в строк з 01.01.2022 по 31.12.2022 (включно), обсяг постачання становить 4 943 820,00 кВт*год. Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 3,799999998 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі: - ціна електричної енергії - 3,166666665 грн; - податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,633333333грн.

Відповідно до п. 5.1 договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що визначається відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає - 18 786 515,99 грн, з урахуванням ПДВ - 3 131 085,99 грн. (пункт 5.2 договору).

Відповідно до пункту 5.3 договору спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника (додаток 2 до Договору).

Згідно з пунктом 5.5 договору умови Договору не відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (в тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Порядок зміни ціни визначається у додатку 2 (Комерційна пропозиція) договору. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених п. 5.5 Договору: 1. зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача. 2. збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. 3. покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної у Договорі; 4. продовження строку дії договору та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної у договорі; 5. погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6. зміни ціни, а також його складових, в договорі у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг оподаткування; 7. зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, уразі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; - зміна ціни за одиницю електричної енергії відбувається у разі зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії на підставі відповідних постанов НКРЕКП, які встановлюють тарифи на послуги з передачі електричної енергії, та нові тарифи, з дня введення їх в дію. У разі зміни регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, або введення в дію нових тарифів, на підставі постанови НКРЕКП або рішень інших уповноважених органів, зміна ціни електричної енергії є обов'язковою для сторін з дня введення в дію такого тарифу. - зміна істотних умов Договору у зв'язку зі зміною біржових котирувань здійснюється на вимогу однієї із Сторін. Підставою для зміни умов цього Договору є біржові котирування. При цьому, Сторони Договору визначили, що під зміною біржових котирувань вони розуміють факт зміни цінових індексів BASE на РДН в ОЕС України за даними ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) або місячних індексів РДД Базове навантаження у торговій зоні ОЕС України згідно з даними, що містяться на офіційному сайті ТОВ «Українська енергетична біржа», а належним обґрунтуванням і документальним підтвердженням та/або доказом зміни біржових котирувань є цінова довідка/експертний висновок та ін., Торгово-промислової палати та здійснюється шляхом зміни ціни за одиницю товару, яка передбачена Договором 8. зміни умов договору у зв'язку із застосуванням положень частини шостої ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі».

У пункті 5.6 договору сторони домовились, що ціна електричної енергії, розрахована відповідно до пункту 5.1 договору, є обов'язковою для Сторін. Визначена на її основі вартість електричної енергії буде застосовуватись Сторонами при складанні актів приймання-передачі електричної енергії, розрахунків та розрахунках за товар згідно з умовами Договору.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, в якому здійснюється постачання електричної енергії (п.5.18 Договору).

Згідно п. 14.1. договору останній набуває чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з 01.01.2022 до 31.12.2022 (включно), а в частині розрахунків до повного виконання Сторонами своїх обов'язків за цим договором.

У п. 14.2. Договору зазначено, що Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов'язаний повідомити Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Споживач не приймає нові умови. Належне повідомлення постачальника про намір змінити умови Договору про постачання електричної енергії Споживачу - це інформація, що викладена в офіційному документальному зверненні (листи) до Споживача та/або інформація розміщена на офіційному веб-сайті Постачальника та/ або інформація, яка отримана Споживачем від Постачальника засобами електронного зв'язку на контакти Споживача (повідомлення через e-mail; SMS - повідомлення через операторів стільникового зв'язку, телефонні повідомлення уповноважених представників Споживача) та оригінал звернення (листа) надіслати на електронну поштову адресу Споживача.

Згідно Додатку №1 до Договору, початок постачання - з 01.01.2022.

Відповідно до Додатку № 2 до договору - Комерційної пропозиції, ціна та умови постачання електричної енергії для підприємств та установ, які фінансуються з державного чи місцевого бюджету, визначається на умовах тендерної документації та за результатами проведення процедури закупівлі UA-2021-11-15-002766-b, оплата за спожиту електричну енергію у розрахунковому періоді здійснюється за ціною (тарифом), визначеною договором за результатами публічної закупівлі за 1 кВт* год.

Також, 01.02.2022 сторони уклали Додаткову угоду №1 до договору, відповідно до якої сторони дійшли взаємної згоди змінити дату початку постачання електричної енергії з 01.01.2022 на 01.02.2022; внести зміни в п. 2.3. Договору яким змінити очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.02.2022 по 31.12.2022 (включно) до 4 448 102 кВт*год. Пункт 5.2. Договору викладено в новій редакції: «Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 16 902 787, 59 грн, з урахуванням ПДВ - 2 817 131, 27 грн.».

Надалі, 10.02.2022, сторонами укладено Додаткову угоду № 2 до договору, відповідно до п. 1 якої на виконання Постанови НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2022 рік» змінено ціну за одиницю товару, яка складатиме 3,86205198 грн/ кВт*год (3, 86 грн) з ПДВ. Пункт 2.3. Договору викладено в новій редакції, за яким очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.02.2022 по 31.12.2022 становить - 4 376 633,63 кВт*год. Також, внесено зміни до п.5.1. Договору, згідно з яким ціна електричної енергії становить - 3,21837665 грн; податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,64367533 грн.». У п. 5 зазначено, що умови даної додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли до її підписання, а саме з 01.02.2022 року.

Листом від 05.05.2022 №35-1071 Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації зверталося до відповідача щодо необхідності приведення договірної ціни на постачання електричної енергії до рівня середньоринкової економічно обґрунтованої ціни, у відповідність до підпункту 5 та абзацу другого підпункту 2 пункту 5.5. Договору та пропонує розглянути питання щодо можливості зниження ціни на постачання електричної енергії з 3,86205198 грн/кВт.год до 3,48 грн/кВт.год. Як зазначено в листі, Управліннням проаналізовано інформацію з веб-сайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua), а саме середньозважені ціни та індекси цін на ринку «на добу наперед», та встановлено коливання ціни купівлі-продажу електроенергії на ринку в бік зменшення з 2,79689 грн/кВт.год станом на дату укладання Договору 01.02.2022 до 2,18968 грн/кВт.год станом на 01.05.2022 та 2,3352 грн/кВт.год станом на 04.05.2022, що становить 21,71% та 16,51 % зниження відповідно.

Додатковою угодою № 3 від 26.05.2022 до договору змінено ціну за одиницю товару, яка складатиме 3,84 грн/кВт*год з ПДВ.; викладено п. 5.2 Договору в новій редакції, відповідно якої загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 16822736,22 грн. з урахуванням ПДВ 2803789,37 грн.».

Надалі, листом від 04.07.2022 №35-1608 Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації звернулося до відповідача з пропозицією щодо можливості зниження ціни та постачання електричної енергії з 3,84 грн/кВт*год, встановленої Договором (зі змінами), до 3,48 грн/кВт.год., зокрема, внесення змін до п.5.1 Договору щодо ціни 1кВт*год, а саме: - ціна електричної енергії - 2,9 грн; - податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,58 грн.

Так, згідно з повідомленням від 11.08.2022 № 184 відповідач зазначив про коливання цін на ринку електричної енергії, яке підтверджується інформацією з офіційного сайту «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua). Коливання середньозваженої ціни купівлі-продажу електроенергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України у період між третьою декадою липня 2022 року (21.07.2022-31.07.2022) та першою декадою серпня (01.08.2022-10.08.2022) становить +8,61%; у порівнянні з поточною ціною за одиницю товару за договором № 2 від 01.02.2022, середньозважена ціна на ринку станом на момент звернення є вищою на 3,51%.

Відтак, Додатковою угодою №4 від 15.08.2022 до договору внесено зміни в п.2.3, п. 5.1. Договору, згідно яких очікуваний обсяг постачання електричної енергії становить - 4 271 240 кВт*год. Ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 3,960168 грн (3,96 грн). У п. 4 Додаткової угоди вказано, що умови даної угоди застосовуються до відносин, які виникли до її підписання, а саме з 15.08.2022 року.

У повідомленні від 31.08.2022 № 184 відповідач зазначив про коливання цін на ринку електричної енергії, яке підтверджується інформацією з офіційного сайту «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua). Коливання середньозваженої ціни купівлі-продажу електроенергії на майданчику РДН у торговій зоні ОЕС України у період між 15.08.2022 та 31.08.2022 становить +18,86%; у серпні середньозважена ціна РДН зросла на 13,35%.

Додатковою угодою №5 від 07.09.2022 до договору на підставі п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» змінено ціну за одиницю товару, яка з 01.09.2022 складатиме 4,194408 грн/кВт*год з ПДВ; викладено п. 2.3 Договору в новій редакції, відповідно якої очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.02.2022 по 31.12.2022 становить - 4 089 290 кВт*год. Також, внесено зміни до п. 5.1 договору, за якими ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить - 4,194408 грн (4,19 грн) із ПДВ. У п. 4 Додаткової угоди вказано, що умови даної угоди застосовуються до відносин, які виникли до її підписання, а саме з 01.09.2022 року.

Додатковою угодою №6 від 23.09.2022 до договору сторони погодили припинити постачання електричної енергії з 01.10.2022 та розірвати Договір, але в будь-якому випадку до повного виконання фінансових зобов'язань за Договором.

Надалі, Додатковою угодою №7 від 13.10.2022 до договору відповідно до п.1 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони дійшли взаємної згоди зменшити обсяги закупівлі на 12597366, 62 грн. з ПДВ. Пункт 2.3. Договору викладено в наступній редакції: «Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.02.2022 по 30.09.2022 (включно) становить 1085919 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії оператора системи.». Також, внесено зміни в пункт 5.2. Договору, згідно якого, загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає - 4 225 369,59 грн., з урахуванням ПДВ - 704 228, 26 грн.

Відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії за Договором за лютий - вересень 2022 року поставлено 1 085 919 кВт/год електричної енергії на загальну суму 4 225 369,59 грн. (у т.ч. ПДВ 704 228,26 грн.), а саме: -згідно акту № В0018422021 від 10.03.2022 приймання-передачі електричної енергії - 240417 кВт/год на суму 928 502,95 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422031 від 06.04.2022 приймання-передачі електричної енергії- 450 503 кВт/год на суму 1 739 866,01 грн. з ПДВ; -згідно акту № В001842204 від 28.04.2022 приймання-передачі електричної енергії - - 252 396 кВт/год на суму - 974 766, 48 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422041 від 09.05.2022 приймання-передачі електричної енергії - 164 077 кВт/год на суму 633 673,91 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422051 від 27.05.2022 приймання-передачі електричної енергії - 143 957 кВт/год на суму 555 969,42 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422061 від 23.06.2022 приймання-передачі електричної енергії - 83 606 кВт/год на суму 321 047,04 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422071 від 27.07.2022 приймання-передачі електричної енергії - 73 207 кВт/год на суму 281 114,88 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422081 від 29.08.2022 приймання-передачі електричної енергії - 89 144 кВт/год на суму 348 187,37 грн. з ПДВ; -згідно акту № В0018422091 від 21.09.2022 приймання-передачі електричної енергії - 93 404 кВт/год на суму 391 774,49 грн. з ПДВ.

У свою чергу, Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації сплачено на рахунок відповідача на виконання Договору №2 від 01.02.2022 грошові кошти в сумі 4 225 369, 59грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Відповідно до частин першої, третьої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно із абзацом 1 частини першої статті 216 цього ж Кодексу недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх і непрацездатних дітей.

Статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.

У частині 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції від 10.09.2022) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Відповідно до частини 1 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частиною 1 статті 652 ЦК України разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у разі зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі № 903/383/22 зроблено висновок про те, що навіть за умов погодження сторонами договору можливості зміни ціни електричної енергії шляхом укладання додаткових угод факт укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі встановлює обмеження, визначені Законом. Зокрема, ціна на електричну енергію може збільшуватись у разі, коли коливання ціни на ринку обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це не робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10 %.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, до перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень в якій зупинялося провадження у цій справі, вказано, що положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIIIу редакції Закону № 1530-ХІ не містять змін щодо максимально можливого збільшення розміру ціни за одиницю товару, погодженої сторонами договору закупівлі, визначеної попередньою редакцією цієї норми на рівні не більше 10 %. У будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10 % ціни, встановленої в договорі закупівлі. Філологічне тлумачення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII свідчить, що зміна істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі допускається лише у випадках, прямо передбачених цією нормою. Одним із цих випадків є збільшення ціни товару, але за умови, що таке збільшення не може перевищувати нормативно визначеного відсоткового значення суми, встановленої в договорі про закупівлю, яке у пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII унормовано на рівні не більше 10 %. До того ж визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № України "Про публічні закупівлі" визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону України "Про публічні закупівлі".

Інший підхід до розуміння положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який передбачає щоразу з кожним внесення змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої. Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

Так, Додатковою угодою № 2 від 10.02.2022 на виконання Постанови НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2022 рік» збільшено ціну за спожиту електричну енергію до 3,86205198 грн/ кВт*год в т.ч. ПДВ 20%, ціна договору - 16 902 786,60 грн., у т.ч. ПДВ 2 817 131,08 грн. У п. 5 Договору зазначено, що умови даної додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли до її підписання, а саме з 01.02.2022 року.

У той же час, постанова НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 оприлюднена на офіційному веб-сайті Регулятора 01.12.2021, у зв'язку з чим могла бути одразу врахована відповідачем при формуванні 14.12.2021 тендерної пропозиції.

Надалі, Додатковою угодою №3 від 26.05.2022 сторони внесли зміни до ціни Договору, за якими ціна 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить 3,84 грн з урахуванням ПДВ. Хоча, як звертало увагу Управління освіти в листі від 05.05.2022 №35-1071, за інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) коливання ціни купівлі-продажу електроенергії на ринку відбулося в бік зменшення з 2,79689 грн/кВт.год станом на дату укладання Договору 01.02.2022 до 2,18968 грн/кВт.год станом на 01.05.2022 та 2,3352 грн/кВт.год станом на 04.05.2022, що становить 21,71% та 16,51 % зниження відповідно. У зв'язку з цим, просило встановити ціну 1кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі 3,48 грн. з урахуванням ПДВ.

Також, Додатковою угодою №4 від 15.08.2022, зменшено обсяг закупівлі до 4 271 240 кВт*год та встановлено, що ціна 1кВт*год електричної енергії, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії, становить - 3,960168 грн. Натомість, у відповідному повідомленні №184 від 11.08.2022 відповідача відсутнє належне обґрунтування та документальне підтвердження факту підвищення (коливання) ціни до рівня 3,960168 грн. за 1кВт*год.

Одночасно, додатковою угодою №5 від 07.09.2022 до договору на підставі п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» змінено ціну за одиницю товару, яка з 01.09.2022 складатиме 4,194408 грн/кВт*год з ПДВ. Укладенню даної угоди передувало повідомлення відповідача від 31.08.2022 № 184, в якому відповідачем в якості підстави для зміни ціни зазначено інформацію з офіційного сайту «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) щодо коливання ціни.

Разом із цим, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).

Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

Натомість, у відповідних повідомленнях відповідача про збільшення ціни електричної енергії не відображено динаміку ціни за відповідні періоди, зокрема, діючу ринкову ціну на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку; не обґрунтовано чому підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику ціні.

У той же час, при зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Наведений висновок зазначений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24.

Таким чином, із матеріалів справи слідує, що за період дії Договору сторонами збільшено ціну за електричну енергію з 3,79 грн. з ПДВ до 4,19 грн. з ПДВ, тобто на 10,55 % від ціни договору, що суперечить пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

За наведених обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для визнання недійсними Додаткових угод № 2 від 10.02.2022, № 3 від 26.05.2022, № 4 від 15.08.2022, № 5 від 07.09.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022 року.

Таким чином, у зв'язку з визнанням недійсними додаткових угод, що не породжують правових наслідків, підстава для оплати електричної енергії за встановленою у них ціною відпала, а тому грошові кошти, на підставі норм статей 216, 1212 ЦК України підлягають поверненню відповідачем.

Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Беручи до уваги, що відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії за Договором за лютий - вересень 2022 року відповідачем поставлено 1 085 919 кВт/год електричної енергії, то її вартість за визначеною в Договорі ціною за одиницю товару 3,799999998 грн./кВт/год (з ПДВ) мала становити 4 126 492,19 грн.

Отже, з відповідача підлягають стягненню надмірно сплачені кошти у розмірі 98877,40 грн.

Одночасно, судом перевірено наявність правових підстав щодо звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 викладено правовий висновок про те, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Наведений порядок при поданні керівником Деснянської окружної прокуратури міста Києва даного позову був дотриманий, що підтверджується наявними в матеріалах справи листами-запитами №57-7749 вих-24 від 09.09.2024, №57- 10029вих-24 від 11.11.2024, № 57-10030вих-24 від 11.11.2024, №57-2066вих-25 від 03.03.2025.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Понесені прокурором витрати по оплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги керівника Деснянської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі 1) Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, 2) Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації задовольнити повністю.

Визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 10.02.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА».

Визнати недійсною Додаткову угоду № 3 від 26.05.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА».

Визнати недійсною Додаткову угоду № 4 від 15.08.2022 до Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА».

Визнати недійсною Додаткову угоду № 5 від 07.09.2022 Договору №2 про постачання електричної енергії споживачу від 01.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ.УА».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ.УА" (04080, м. Київ, вул. О. Терьохіна, 8 А; ідентифікаційний код 42468262) на користь Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (02217, м. Київ, вул. Закревського, 15А; ідентифікаційний код 37501684) 98877 (дев'яносто вісім тисяч вісімсот сімдесят сім) грн. 40 коп. безпідставно набутих коштів.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ.УА" (04080, м. Київ, вул. О. Терьохіна, 8 А; ідентифікаційний код 42468262) на користь Київської міської прокуратури (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 45/9; ідентифікаційний код 02910019) 12112 (дванадцять тисяч сто дванадцять) грн. витрат зі сплати судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне судове рішення складено: 09.04.2026 року.

Суддя К.В. Полякова