Ухвала від 08.04.2026 по справі 379/636/26

Єдиний унікальний номер: 379/636/26

Провадження № 2-а/379/9/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 рокум.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., розглянувши питання можливості відкриття провадження у адміністративній справі

за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (через ІНФОРМАЦІЯ_2 )

про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача 03.04.2026 (вх. № 2772/26-Вх. від 06.04.2026) звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просить суд:

поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови про накладення на ОСОБА_1 штрафу за неявку за повісткою;

витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 та АТ «Укрпошта» документи, які витребовувалися відповідними адвокатськими запитами;

визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за неприбуття за повісткою, зобов'язати видалити з додатку «Резерв ПЛЮС» інформацію про штраф за неприбуття за повісткою.

Також, представником позивача подано заяву про витребування доказів.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2026 головуючим у даній справі визначено суддю Зінкіна В.І.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, встановлених статтями 160, 161 КАС України, виходячи з наступного.

Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Позивач звертаючись до суду з даною позовною заявою, визначив відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_1 (через ІНФОРМАЦІЯ_2 ), зазначивши код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за яким згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань значиться юридична особа - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В зв'язку з чим, позивачу слід визначитися з відповідачем, зазначивши відомості відповідно до вимог ст. 160 КАС України, включаючи відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

З позовної заяви слідує, що через мобільний застосунок «Резерв Плюс» позивачу «нещодавно» стало відомо про наявність штрафу за порушення правил військового обліку - «не прибули за повісткою до ТЦК та СП». Позивач не отримував повісток. З метою з'ясування наявності постанов про накладення на нього штрафів, адвокатським запитом витребуваного у ІНФОРМАЦІЯ_3 копію постанови, повісток та доказів їх направлення позивачу. Також адвокатським запитом витребувано в АТ «Укрпошта» інформацію щодо надходження на ім'я позивача будь-яких повісток, листів. Проте, відповіді на запити не надійшли.

Відповідно до п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно з ч. 4, 6 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Проте, в порушення вказаних вимог позивачем не додано до позовної заяви оскаржувану постанову. Крім того, у змісті позовних вимог не зазначено дату винесення оскаржуваної постанови, її номер/серію, орган, що видав вказану постанову.

Відсутність відомостей, які ідентифікують оскаржувану постанову, позбавляють суд можливості повно та всебічно розглянути справу.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) (ч.2 ст. 286 КАС України).

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позовну заяву подано до суду через підсистему «Електронний суд» 03.04.2026, зазнаючи, що про її існування дізнався «нещодавно». Крім того, у змісті позовних вимог зазначено клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 123 КАС у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Таким чином, позивачу слід зазначити дату винесення оскаржуваної постанови, та у разі пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом, подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з долученням доказів того, коли позивач дізнався про наявність оскаржуваної постанови.

Європейський Суд з прав людини у рішенні від 30.08.2006 у справі «Каменівська проти України» зазначає, що «право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані».

Інститут строків у судовому процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників процесу добросовісно ставитись до виконання своїх обов'язків. Строки обмежують час протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Разом з тим, позивач подавши позовну заяву через електронний кабінет підсистеми «Електронний суд», в порушення вимог ч. 1 ст. 161 КАС України, не додав до позовної заяви докази надсилання її копії та копій доданих документів відповідачу, з урахуванням положень статті 44 КАС України.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Враховуючи наведені вище недоліки позовної заяви, суд вважає за необхідне надати позивачу десятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали для усунення вказаних недоліків у спосіб:

подання позовної заяви у новій редакції із зазначенням повного найменування відповідача та відомостей, визначених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України;

уточнення змісту позовних вимог зазначивши дату винесення оскаржуваної постанови, її номер/серію, орган, що видав вказану постанову;

подання копії оскаржуваної постанови, доказів надсилання копії позовної заяви та копій доданих документів відповідачу, з урахуванням положень статті 44 КАС України;

у разі пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом, подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з долученням доказів того, коли позивач дізнався про наявність оскаржуваної постанови.

В силу п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 КАС України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (через ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Запропонувати позивачу в десятиденний строк з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути вказані недоліки.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява повертається без розгляду.

Копію ухвали направити позивачу та його представнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя:В. І. Зінкін