Єдиний унікальний номер: 379/91/26
Провадження № 2/379/304/26
08 квітня 2026 рокум.Тараща
Таращанський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Невгада О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бакал О.А.,
представника позивача - Палько Т.Д.,
відповідача - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду № 3 в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою виконавчого комітету Таращанської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,
У провадженні суду перебуває справа за позовом виконавчого комітету Таращанської міської ради Київської області до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
03.03.2026 від представника позивача на адресу суду надійшли письмові клопотання:
1) про залучення до участі у справі, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_3 , яке обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 є опікуном малолітніх дітей відповідачки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для представництва інтересів малолітніх дітей, щодо яких позивач просить позбавити відповідачку батьківських прав;
2) про витребування від органу опіки та піклування виконавчого комітету Білоцерківської міської ради письмового висновку про доцільність позбавлення батьківських прав відповідачки, яке обґрунтовано тим, що після відібрання дітей від відповідачки без позбавлення її батьківських прав рішенням Таращанського районного суду Київської області від 14.11.2024, тобто протягом останнього року діти проживають в м. Біла Церква разом з їх опікуном ОСОБА_3 , тобто на території, на яку не поширюються повноваження органу опіки та піклування виконавчого комітету Таращанської міської ради, а поширюються повноваження органу опіки та піклування виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, і який володіє актуальною інформацією про вищевказаних дітей та може скласти зазначений вище висновок;
3) про виклик свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які можуть надати суду інформацію про спосіб життя відповідачки та її ставлення до дітей.
Крім того, 08.04.2026 року представник позивача заявила клопотання про залучення до участі у справі, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Служби у справах дітей Білоцерківської міської ради, оскільки діти відповідачки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке обґрунтувала тим, що після відібрання дітей від відповідачки без позбавлення батьківських прав рішенням Таращанського районного суду Київської області від 14.11.2024, тобто протягом останнього року діти проживають в м. Біла Церква разом з їх опікуном ОСОБА_3 , тобто на території, яка не відноситься до компетенції Служби у справах дітей Таращанської міської ради, а відноситься до компетенції Служби у справах дітей Білоцерківської міської ради, яка володіє актуальною інформацією про вищевказаних дітей.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 підтримала клопотання та просила їх задовольнити, відповідачка ОСОБА_1 також підтримала ці клопотання, не заперечувала проти їх задоволення.
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, вирішуючи питання щодо наявність підстав для задоволення заявлених клопотань, виходить із наступного.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Конституції України та ст. 5 СК України сім'я, дитинство, материнство та батьківство охороняються державою. Держава створює умови для зміцнення сім'ї. Для цього в Україні сформована система державних органів, на які покладено обов'язок здійснювати правовий захист прав і законних інтересів дитини. Одним із таких органів, на який покладено функції захисту прав і законних інтересів дитини, є орган опіки та піклування.
Відповідно до ч.ч. 4-6 статті 19 СК України при розгляді судом спорів, зокрема, про позбавлення батьківських прав, обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Звернення до органу опіки і піклування про надання висновку про доцільність або недоцільність позбавлення батьківських прав здійснюється за зареєстрованим місцем проживання того з батьків, з ким проживає дитина.
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Таращанської міської ради Білоцерківського району Київської області діє в територіальних межах Таращанської територіальної громади.
Фактичне місце проживання дітей відповідачки на даний час в м. Біла Церква, що не відноситься до територіальної юрисдикції органу опіки та піклування виконавчого комітету Таращанської міської ради Білоцерківського району Київської області, що вимагає залучення до справи органу опіки та піклування виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, який, відповідно до наведених норм повинен надати висновок піклування про надання висновку про доцільність або недоцільність позбавлення батьківських прав.
Необхідність в залученні ОСОБА_3 , яка є опікуном дітей відповідачки, викликана тим, що відповідачка ОСОБА_1 , хоча і не позбавлена батьківських прав, але в даний час судом розглядається справа про позбавлення її батьківських прав через нехтування нею виконанням своїх батьківських обов'язків. В такій ситуації її особисті інтереси можуть бути відмінними від інтересів її дітей, та навіть суперечити їм, що ставить під сумнів її здатність виконувати функції законного представника своїх малолітніх дітей. За таких обставин доцільним є залучення до справи опікуна малолітніх дітей відповідачки з метою дотримання їх прав та інтересів.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ЦПК України суд залучає відповідний орган чи особу, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Стосовно клопотання про виклик свідків, суд зазначає, що таке право передбачене ст. 43 ЦПК України, тому клопотання підлягає задоволенню
Крім того, при вирішенні клопотань представника позивача суд керується п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України відповідно до якої, суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Згідно з ч. 4 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
За нормою ч. 5 ст. 53 ЦПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Так, ч. 6 ст. 56 ЦПК України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов'язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.
Суд виходить з того, що процесуальною підставою для залучення до участі у справі третіх осіб може бути клопотання сторін, в тому числі й ініціатива суду задля виконання завдань цивільного судочинства та дотримання прав й інтересів дитини.
Статтею 17 Сімейного кодексу України передбачено надання органом опіки та піклування допомоги особам у здійсненні ними своїх сімейних прав та виконанні сімейних обов'язків.
За положеннями ч. 1 ст. 56 Цивільного кодексу України та п.3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Положеннями ч. 5 ст. 19 СК України передбачено, що орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Оскільки предметом розгляду справи є позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , висновок про доцільність/недоцільність позбавлення батьківський прав має бути підготовлений за місцем проживання дітей На підставі наведеного, враховуючи предмет спору, суд дійшов висновку про необхідність залучення, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, як орган опіки та піклування.
На виконання положень ч. 5 ст. 19 Сімейного кодексу України суд вважає за необхідне доручити органу опіки та піклування подати до суду письмовий висновок щодо розв'язання цього спору.
З підстав, передбачених п. 2 ч. 2 ст. 198 ЦПК України, у зв'язку із залученням до участі у справу третьої особи та для повторного виклику учасників справи, а також висновку органу опіки та піклування, необхідно оголосити перерву в підготовчому засіданні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 17, 19 СК України, ст. 56 ЦК України, ст.ст. 12,13, 43, 53, 181, 196-198, 258-260 ЦПК України, суд
1. Клопотання представника позивача задовольнити.
2. Залучити до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, як орган опіки та піклування (код ЄДРПОУ: 04055009, адреса місцезнаходження: 09117, вул. Ярослава Мудрого, буд 15, м. Біла Церква, E-mail: bc_mvk@bc-rada.gov.ua).
3. Залучити до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1 ).
4. Доручити виконавчому комітету Білоцерківської міської ради, як органу опіки та піклування, подати до суду письмовий висновок щодо розв'язання цього спору, а саме: доцільності/недоцільності позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які фактично проживають з опікуном ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1 ) у строк до 22.05.2026.
5. Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня отримання копії цієї ухвали направити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 та виконавчому комітету Білоцерківської міської ради, як органу опіки та піклування, копії позовної заяви з додатками та надати суду у строк до 22.05.2026 докази такого направлення та /у разі наявності/ отримання зазначених документів третьою особою.
6. Встановити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, строк для подання пояснень щодо позову і відзиву - 15 днів з дня вручення даної ухвали, роз'яснивши, що ці пояснення повинні відповідати вимогам, встановленим частинами третьою - шостою статті 178 ЦПК України, і копія таких пояснень одночасно із поданням до суду має бути надіслана позивачу та відповідачу.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, має процесуальні права і обов'язки, встановлені ст. 43 ЦПК України.
7. Викликати в судове засідання свідків:
1) ОСОБА_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
2) ОСОБА_7 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;
3) ОСОБА_8 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Забезпечення явки указаних свідків в судове засідання покласти на позивача.
8. Оголосити перерву в підготовчому засіданні до 13 години 00 хвилин 25 травня 2026 року та викликати на вказаний цей час учасників справи до Таращанського районного суду Київської області (м. Тараща, вул. Сікевича Володимира, 61), зала суду № 3.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі судової влади України за посиланням http://tr.ko.court.gov.ua із зазначенням індивідуального номера провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Ухвала складена та підписана 08.04.2026.
Суддя О.В. Невгад