09 квітня 2026 рокусправа № 380/10481/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп'як О.О. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_5 ) звернувся в суд з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (Військової частини НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) (далі - Відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_3 ( військова частина НОМЕР_3 ) ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) (далі - Відповідач 2), ІНФОРМАЦІЯ_4 ( військова частина НОМЕР_8 ) ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) (далі - Відповідач 3) в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_8 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_8 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24;
- визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частини НОМЕР_3 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частини НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що його було виключено із списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення з 28 березня 2024 року на підставі наказу начальника НОМЕР_10 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 26.03.2024 № 339-ОС. У спірний період проходив службу та перебував грошовому забезпеченні у НОМЕР_1 прикордонному загоні ДПС України (з грудня 2015 по липень 2019 року), ІНФОРМАЦІЯ_7 (з серпня 2019 по червень 2021 року) та в ІНФОРМАЦІЯ_8 (з серпня 2021 по 06.09.2021). ІНФОРМАЦІЯ_9 , на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24 здійснило нарахування індексації грошового забезпечення на загальну суму 88436,38 грн, що підтверджується довідкою нарахування №09/45-2025 від 10.03.2025. Позивач зазначив, що 11.03.2025 виплату індексації грошового забезпечення відповідач здійснив на загальну суму 84014,56 грн, що підтверджується випискою по надходженнях по картці/рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК». У відповіді на адвокатський запит від 21.03.2025, відповідач підтвердив, що здійснив виплату грошового забезпечення з утриманням військового збору за ставкою 5%. ІНФОРМАЦІЯ_10 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 у справі №380/13650/24 здійснило нарахування індексації грошового забезпечення на загальну суму 4614,07 грн, що підтверджується довідкою - перерахунком № 09/41 від 20.03.2025. Втім, виплату 21.03.2025 здійснило на загальну суму 4383,37 грн. У відповіді на адвокатський запит від 11.04.2025, відповідач підтвердив, що здійснив виплату з утриманням військового збору за ставкою 5%. НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 у справі № 380/13650/24 здійснило нарахування індексації грошового забезпечення на загальну суму 141294,61 грн, що підтверджується розрахунковим листом. Проте, виплату 18.04.2025 здійснило на загальну суму 134229,88 грн, що підтверджується випискою по надходженнях по картці/рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК». У відповіді на адвокатський запит від 18.04.2025 року, відповідач підтвердив, що здійснив виплату з утриманням військового збору за ставкою 5%.
Позивач вважає протиправними дії відповідачів по утриманню військового збору з нарахованої індексації грошового забезпечення військовослужбовця за ставкою 5 % від об'єкта нарахування. Позивач вказав, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5% до 5% від оподатковуваного доходу фізичних осіб. Між тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка. Відповідно до підпункту 4 підпункту 1.3 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Вважає, що дохід позивача у вигляді грошового забезпечення військовослужбовця в силу положень Податкового кодексу України повинен бути оподаткованим за ставкою військового збору 1,5 %. Тому звернувся до суду із цим позовом.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, головуючим суддею визначено Каоп'як О.О.
Ухвалою від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; відповідачам встановлено 15-денний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На адресу суду від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву у яких проти позову заперечили. В обґрунтування такого вказали, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (абз. 1 п. 1.1 ст. 1 ПКУ). Для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, ставка військового збору становить 5 відс. від об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Згідно з п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань ставка військового збору становить - 1,5 відс. з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Грошове забезпечення військовослужбовця, нараховане до або в день виключення зі списків особового складу, але виплачене після звільнення. Підпунктом 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Вказав, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (п. 168.1.5 ст. 168 ПКУ). Оскільки дохід нараховано в період проходження військової служби, застосовується ставка 1,5%. Грошове забезпечення, нараховане колишньому військовослужбовцю за рішенням суду за періоди проходження військової служби. Враховуючи викладене відповідачі вважають, що оскільки дохід у вигляді доплат, розрахований на підставі рішення суду, виплачується фізичній особі звільненому військовослужбовцю, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб, без урахування положень п. 168.5 ст. 168 ПКУ, і військовим збором на загальних підставах. Отже, ставка військового збору становить 5 відсотків об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Просили у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача 3 надіслав суду клопотання, яким просив долучити до матеріалів справи індивідуальну податкову консультацію від 19 червня 2025 року щодо стягнення ставки військового збору в розмірі 5% на спростування обставин позовних вимог. Державна податкова служба вказала, наступне «у разі якщо дохід у вигляді виплат, наведених у вашому зверненні, нараховується та виплачується на підставі рішення суду звільненому військовослужбовцю, у тому числі колишньому військовослужбовцю, який працює цивільним працівником, то сума такого доходу включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків, незалежно за який період зазначений дохід нараховується.
У разі якщо виплати за рішенням суду, наведені у вашому зверненні, включаються до грошового забезпечення військовослужбовця та нараховані і виплачені у під час проходження ним служби (незалежно від повторного призиву на військову службу), то дохід у вигляді таких виплат включаються до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як грошове забезпечення та оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.»
Ухвалою суду від 09.04.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_8 ) про залучення Головного управління ДПС у Львівській області до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_10 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 22.03.2024 № 319-ОС майора ОСОБА_1 , начальника розвідувальної прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування, звільнено з військової служби у відставку за пп."г" пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частини НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_11 (військова частина НОМЕР_11 ), НОМЕР_10 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_12 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, задоволено частково.
Визнано протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період із 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із урахуванням іншого ніж січень 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
Зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період із 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із урахуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та виплатити з відрахуванням виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати індексації - різниці грошового забезпечення ОСОБА_1 за період із 01.03.2018 по липень 2019 року включно.
Зобов'язано прикордонний НОМЕР_1 загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення за період із 01.03.2018 по липень 2019 року включно у розмірі 3 845,06 грн на місяць із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо не нарахування та невиплати індексації - різниці грошового забезпечення ОСОБА_2 за період із серпня 2019 року по червень 2021 року включно.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 (військова частина НОМЕР_3 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення за період із серпня 2019 року по червень 2021 року включно у розмірі 3 845,06 грн на місяць із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_8 ) щодо не нарахування та невиплати індексації - різниці грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з серпня 2021 року по 06.09.2021 включно.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_10 (військова частина НОМЕР_8 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , місцезнаходження: АДРЕСА_5 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення за період з серпня 2021 року по 06.09.2021 включно у розмірі 3 845,06 грн на місяць із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_11 (військова частина НОМЕР_11 ) щодо не нарахування та невиплати індексації - різниці грошового забезпечення ОСОБА_2 за період із 07.09.2021 по грудень 2022 року включно.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_12 (військова частина НОМЕР_11 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_13 , місцезнаходження: АДРЕСА_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення за періоди за період із 07.09.2021 по грудень 2022 року включно у розмірі 3 845,06 грн на місяць із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_10 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_12 ) щодо не нарахування та невиплати індексації - різниці грошового забезпечення ОСОБА_2 за період із 01.01.2024 по 28.03.2024 включно.
Зобов'язано НОМЕР_10 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_12 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , місцезнаходження: АДРЕСА_7 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення за період із 01.01.2024 по 28.03.2024 включно у розмірі 3 845,06 грн на місяць із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_10 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_12 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 поточної індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 28.03.2024 включно.
Зобов'язано НОМЕР_10 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_12 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , місцезнаходження: АДРЕСА_7 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) поточну індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 28.03.2024 включно, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24 ІНФОРМАЦІЯ_9 здійснило нарахування індексації грошового забезпечення на суму 88436,38 грн, що підтверджується довідкою нарахування №09/45-2025 від 09.03.2025. При виплаті нарахованого утримано військовий збір за ставкою 5%, що останнім не заперечується.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24 ІНФОРМАЦІЯ_10 здійснило нарахування індексації грошового забезпечення на суму 4614,07 грн, що підтверджується довідкою - перерахунком №09/41 від 20.03.2025. При виплаті нарахованого утримано військовий збір за ставкою 5%, що останнім не заперечується.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24 НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України здійснив нарахування індексації грошового забезпечення на суму 141294,61 грн, що підтверджується розрахунковим листом. При виплаті нарахованого утримано військовий збір за ставкою 5%, що останнім не заперечується.
Позивач, вважаючи протиправною поведінку відповідачів щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми, виплаченої йому на виконання рішення суду, звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору, суд керується таким.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 “Інші перехідні положення» розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 162.1.1. пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Як слідує з підпункту 163.1.2 пункту 163.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту (підпункт 1 підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).
Зокрема, відповідно до Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5 % до 5 % від оподатковуваного доходу фізичних осіб.
Між тим, Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців, до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Відповідно до підпункту 4 підпункту 1.3 підрозділу 10 “Інші перехідні положення» розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Як встановлено судом, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 у справі № 380/13650/24 відповідачі виплатили індексацію грошового забезпечення з утриманням з військового збору за ставкою 5%.
Однак, до такого доходу позивача в силу положень Податкового кодексу повинна застосовуватись ставка військового збору у розмірі 1,5%.
Суд звертає увагу, що втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати йому індексації грошового забезпечення не звільняє відповідача від обов'язку компенсувати позивачу суму військового збору, оскільки саме бездіяльність останнього призвела до виплати позивачу такої вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.
За таких обставин, дії відповідачів щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24, є протиправними.
Даючи оцінку поведінці відповідачів, яка зумовила звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що утримання військового збору з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24, не відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідачів у спірних правовідносинах та чинному законодавству, тому такі дії потрібно визнати протиправними, задовольнивши першу, третю та п'яту позовні вимоги.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, враховуючи те, що відповідачами протиправно утримано військовий збір, друга, четверта та шоста позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити позивачу недоотримане грошове забезпечення у вигляді надмірно утриманого військового збору (у розмірі 3,5%) з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачами не дотримано, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.
Ураховуючи, що позивач у цій справі не поніс витрат у вигляді судового збору, такий стягненню із відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд -
вирішив:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_8 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_8 ) ( АДРЕСА_8 ; ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) надлишково утриманий військовий збір, у розмірі 3,5% від суми, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_10 ; ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) надлишково утриманий військовий збір, у розмірі 3,5% від суми, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частини НОМЕР_3 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частини НОМЕР_3 ) ( АДРЕСА_11 ; ЄДРПОУ НОМЕР_7 )повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) надлишково утриманий військовий збір, у розмірі 3,5% від суми, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі № 380/13650/24.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Карп'як О.О.