про залишення позовної заяви без руху
08 квітня 2026 року м. Київ № 320/58788/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, стягнення компенсації моральної шкоди,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача-1 з перевірки документів позивача без наявних повноважень (наказ коменданта), підстав (ч. 1 ст. 32 Закону № 580-VII, п. 7 Порядку № 1456), не доведення до його відома нормативно-правового акту, на підставі якого перевірялись документи (Порядок № 1456) і його затримання без складання протоколу про адміністративне затримання;
- визнати протиправними дії відповідача-2 з незаконного позбавлення волі (ув?язнення) Позивача протягом 6 діб, позбавлення медичної (недопущення до нього бригади ЕМД) і правової (недопущення правозахисника) допомоги;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача компенсацію моральної шкоди у розмірі 100 000 грн.
Ухвалою суду від 08.12.2025р. відмовлено у відкритті провадження по справі №320/58788/25 згідно приписів п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України.
Постановою ШААС від 17.03.2026р. наведену ухвалу суду скасовано, справу направлено для продовження розгляду.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд доходить висновку про те, що дана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статей 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, Законом України “Про Державний бюджет України на 2026 рік», установлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01 січня 2026 року становить 3328,00 грн.Позивач звернувся до суду за допомогою системи «Електронний суд».
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, при зверненні до суду із цим адміністративним позовом позивачеві необхідно було сплатити 2 662,40 грн судового збору (3328*0,4*2)
В порушення зазначеної вимоги позивачем взагалі не надано документ про сплату судового збору.
Натомість у позові позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору.
Правовою підставою для звільнення від сплати судового збору позивач вважає п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Згідно з ч.3 ст.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає:
підготовку громадян до військової служби;
взяття громадян на військовий облік;
прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
проходження військової служби;
виконання військового обов'язку в запасі;
проходження служби у військовому резерві;
дотримання правил військового обліку.
В той же час дана справа не є справою щодо виконання позивача військового обов'язку чи справою, пов'язаною з виконанням ним службових обов'язків.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору в розмірі 2 662,40 грн.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України» за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви через підсистему "Електронний суд".
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві через підсистему "Електронний суд".
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Марич Є.В.