Справа №461/2013/26
Провадження №3/461/986/26
07 квітня 2026 року
суддя Галицького районного суду м.Львова Мироненко Л.Д., при секретарі судового засідання Божик М.І., за участі представника Львівської митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), громадянина Сполучених Штатів Америки, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України, -
13 лютого 2026 року на території ММПО СП «Росан» митного поста «Львів-поштовий» Львівської митниці під час здійснення митного контролю з використанням рентген системи «Рапіскан» у міжнародному поштовому відправленні С№ 32 № CV949681489US, відправником якого є гр. Сполучених Штатів Америки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), місце проживання та/або перебування АДРЕСА_1, тел. НОМЕР_1 , а отримувач: ОСОБА_4 , що проживає або перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_2 , було виявлено:
- новий ніж в чохлі з маркуванням на упаковці «Horsey Green Beret 7 GB7-1000» та з маркуванням на лезі Idaho Made CPM Magnecut - 1 шт.
Листом Львівської митниці № 7.4-5/20-05/7/4169 від 13.02.2026 року, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Львівського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби (далі СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби N?1420003302-0075 від 27.02.2026 встановлено, що наданий на експертизу предмет, а саме: новий ніж в чохлі з маркуванням на упаковці «Horsey Green Beret 7 GB7-1000» та маркуванням на лезі «Idaho Made CPM Magnecut» в кількості 1шт відноситься до коротко клинкової холодної зброї колюче-ріжучої дії.
Згідно з вимогами «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними зарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 N? 622, перевезення через митний кордон України вищевказаного товару здійснюється лише за наявності відповідного дозволу, виданого МВС України.
Відповідно до ч.1 ст. 235 Митного кодексу У країни, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних експрес-відправленнях: - товарів, відправлених з порушенням митних правил;-товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, відповідно до протоколу про порушення митних правил, у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 473 Митного кодексу України, а саме: пересилання через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України.
Представник митного органу під час розгляду адміністративної справи зазначив, що у діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, наявний склад порушення, передбаченого ч.2 ст. 473 МК України.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Зважаючи на обов'язок суду щодо розгляду справи в розумні строки, приходжу до переконання про можливість розгляду справи за відсутності особи щодо якої складено протокол.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку справи, у якій вона є стороною. Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту. В поняття «розумний строк» розгляду справи Європейський суд з прав людини включає: складність справи, поведінку заявника, поведінку органів державної влади, важливість справи для заявника. В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. Крім того, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За наведених обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що особа, яка притягається до відповідальності не з'явилася в судове засідання, обізнана про наявність даного адміністративного провадження та скерування справи на розгляд до суду, приймаючи до уваги вжиття судом вичерпних заходів для повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи і забезпечення її участі у розгляді справи, визнано можливим розгляд справи у його відсутності.
Заслухавши думку представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 473 МК України, оскільки він вчинив дії спрямовані на пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України.
Відповідно до ст.18 Всесвітньої поштової конвенції до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Відповідно до п.2 "Переліку вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях" Постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2023 р. № 958 «Про затвердження переліку вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях, і Порядку вилучення вкладень, заборонених до пересилання, із поштових відправлень та розпорядження ними» у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати психотропні речовини, якщо інше не передбачено законодавством.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 473 МК України, підтверджується даними, які містяться в:
-протоколі про порушення митних правил № 0379/UA209000/2026 від 10.03.2026 року, з зазначенням вилученого товару;
-акті на розкриття та перепакування поштового відправлення від 13.02.2026 року;
-акті про взяття проб (зразків) товарів від 13.02.2026 року;
- висновку експерта СЛЕД Держмитслужби № 1420003302-0075 від 27.02.2026 року.
Відтак, винність ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підтверджена належними, допустимими та достовірними доказами. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять його винуватість у вчинені адміністративного правопорушення.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого діяння, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставин справи, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) необхідно накласти стягнення у виді конфіскації заборонених до пересилання товарів.
На підставі ст. 519 МК України з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) необхідно стягнути на користь Львівської митниці витрати за зберігання вилученого товару на складі митниці у сумі 13,08 грн.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності слід стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 519, 524, 526, 527, 528 МК України, суд -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 473 МК України та накласти на нього стягнення у виді конфіскації, вилученого згідно з протоколом про порушення митних правил № 0379/UA209000/2026 від 10.03.2026 року, товару.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 )на користь Львівської митниці витрати за зберігання вилученого товару на складі митниці у розмірі 13 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Л.Д. Мироненко