Постанова від 07.04.2026 по справі 160/34905/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/34905/25

Суддя І інстанції - Царікова О.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2025 року № 046350017936 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії “перехід на інший вид пенсії» із застосуванням ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви від 01.08.2025 року;

-зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією “гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 період з 10.08.2022 по 22.06.2024 року проходження військової служби в особливий період та участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з розрахунку один місяць служби за три;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії “перехід на інший вид пенсії» із застосуванням ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви від 01.08.2025 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2025 року № 046350017936 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії «перехід на інший вид пенсії» із застосуванням ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви від 01.08.2025 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 періоди участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.12.2022 по 10.12.2022, з 21.12.2022 по 18.01.2023, з 26.01.2023 по 26.01.2023, з 07.02.2023 по 12.02.2023, з 28.02.2023 по 05.06.2023, з 09.06.2023 по 14.06.2023, з 23.07.2023 по 08.08.2023, з 20.08.2023 по 28.08.2023, з 21.09.2023 по 25.10.2023, з 29.10.2023 по 31.10.2023, з 20.11.2023 по 04.12.2023, з 01.02.2024 по 13.02.2024 в розрахунку один місяць служби за три.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.08.2025 про перехід на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, скаржник посилається на помилковість висновків суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог. Вказує на правомірність рішення від 07.08.2025 року № 046350017936 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Зазначає також про відсутність підстав для пільгового обчислення періоду проходження військової служби в особливий період та участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

ОСОБА_1 також не погодився із прийнятим судом першої інстанції рішенням та оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив змінити рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року у справі №160/34905/25 частково та викласти у новій редакції пункти 3 та 4 рішення:

- «Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 період з 10.08.2022 по 22.06.2024 року проходження військової служби в особливий період та участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з розрахунку один місяць служби за три.»

- «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 01.08.2025 про перехід на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

В обґрунтування вимог своєї апеляційної скарги ОСОБА_1 вказує на те, що період проходження військової служби в особливий період з 10.08.2022 по 22.06.2024 року протягом якої він брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах з розрахунку один місяць служби за три мають бути зараховані спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірник очисного забою» що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч. 3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202. Також скаржник зазначає на наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії перехід на інший вид пенсії.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційних скарг та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 01.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

07.08.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву ОСОБА_1 від 01.08.2025 та прийнято рішення №046350017936, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В даному рішенні зазначено наступне:

Згідно ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За результатами розгляду матеріалів електронної пенсійної справи та наданих до заяви документів встановлено, що пільговий стаж на роботах підземних професій за Постановою №202 (25) становить 20 років 08 місяців, а пільговий стаж на роботах підземних професій як працівнику провідних професій (не менше 20 років) складає 15 років 09 місяців 04 дні.

Виходячи з вищевикладеного, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись з означеним рішенням, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон №1058-ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічні положення містить ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, суд звертає увагу, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, за умови їх безпосередньо зайнятості повний робочий день на підземних роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - якщо вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Як вбачається з оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2025 року № 046350017936», підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачу «перехід на інший вид пенсії» із застосуванням ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стала відсутність необхідного пільгового стажу.

При цьому, з довідки Форма РС-право вбачається, що пенсійним органом період проходження позивачем військової служби в особливий період з 10.08.2022 по 22.06.2024 зараховано до пільгового стажу в одинарному розмірі.

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Також, цією статтею закону передбачено види військової служби, до яких зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Таким чином, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Разом з тим, загальний період військової служби під час мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період безпосередньої участі у бойових діях у воєнний час - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

В свою чергу з матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД від 28.08.2023 № НОМЕР_1 .

Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_2 від 01.11.2004, ОСОБА_1 10.08.2022 був призваний на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 під час загальної мобілізації на військову службу. Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 22.06.2024 старшого солдата ОСОБА_1 вважати таким, що справи та посаду здав і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 22.06.2024 виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, з 23.06.2024 знято з продовольчого забезпечення.

Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 24.06.2024 №591, яка видана Військовою частиною НОМЕР_3 , старший солдат ОСОБА_1 дійсно у період з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.12.2022 по 10.12.2022, з 21.12.2022 по 18.01.2023, з 26.01.2023 по 26.01.2023, з 07.02.2023 по 12.02.2023, з 28.02.2023 по 05.06.2023, з 09.06.2023 по 14.06.2023, з 23.07.2023 по 08.08.2023, з 20.08.2023 по 28.08.2023, з 21.09.2023 по 25.10.2023, з 29.10.2023 по 31.10.2023, з 20.11.2023 по 04.12.2023, з 01.02.2024 по 13.02.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Волноваського району, Великоновосілківської територіальної громади.

Згідно трудової книжки серії НОМЕР_4 від 03.07.2006, на час призову на військову службу позивач працював підземним гірником очисного забою в шахті Благодатна ПАТ ДТЕК Павлоградвугілля, робота на якій дає право дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав зарахування періодів безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.12.2022 по 10.12.2022, з 21.12.2022 по 18.01.2023, з 26.01.2023 по 26.01.2023, з 07.02.2023 по 12.02.2023, з 28.02.2023 по 05.06.2023, з 09.06.2023 по 14.06.2023, з 23.07.2023 по 08.08.2023, з 20.08.2023 по 28.08.2023, з 21.09.2023 по 25.10.2023, з 29.10.2023 по 31.10.2023, з 20.11.2023 по 04.12.2023, з 01.02.2024 по 13.02.2024 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірник очисного забою», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 в розрахунку один місяць служби за три.

Підсумовуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2025 року № 046350017936 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії «перехід на інший вид пенсії» із застосуванням ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та необхідності його скасування.

Разом з тим, щодо посилання позивача в апеляційній скарги не необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 01.08.2025 про перехід на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), колегія суддів звертає увагу, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам. Оскільки рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів, прийняття такого рішення є дискреційними повноваженнями пенсійного органу, втручання до яких з боку суду не відповідатиме завданням адміністративного судочинства і є неприпустимим.

Статтею 5 КАС України визначені способи захисту порушених прав, свобод та інтересів, та зазначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.4 та п.10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, враховуючи дискреційні повноваження пенсійного органу, керуючись приписами ст. 5 та 245 КАС України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними та скасування рішення пенсійного органу, а також зобов'язання пенсійний орган зарахувати спірні періоди до пільгового стажу позивача та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду. Доводи апеляційних скарг цей висновок суду не спростовують.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

В повному обсязі постанова складена 07 квітня 2026 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова