Рішення від 07.04.2026 по справі 420/29817/25

Справа № 420/29817/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Загрійчук О.В.

сторін:

представника позивача Деркач А.І.

представника відповідача Кралі І.С.

представника третьої особи Карапиш К.В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження (у судовому засіданні по суті) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» до Одеської міської ради, третя особа - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» до Одеської міської ради, третя особа - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо неприйняття рішення, у передбачений законодавством спосіб та строк, з затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр», надання в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02), з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання;

зобов'язати Одеську міську раду винести на розгляд чергової сесії поточного скликання, включити до порядку денного пленарного засідання питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр» та надання в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02), з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

В обґрунтування правової позиції позивачем зазначено, що з метою оформлення права користування земельною ділянкою Позивач з 19 вересня 2019 року неодноразово звертався з відповідними клопотаннями до Відповідача.

Надходження до органу місцевого самоврядування клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки та передачу її в оренду є підставою для прийняття цим суб'єктом рішення про надання такого дозволу або відмови у його наданні у випадку невідповідності технічної документації із землеустрою вимогам законодавства України.

Клопотання Позивача щодо оформлення права на оренду земельної ділянки не розглядалися у передбаченому чинним законодавством порядку з 2019 року, серед них були: клопотання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, клопотання про поділ земельної ділянки, клопотання про надання земельної ділянки в користування шляхом укладення договору оренди землі.

Відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо не винесення на розгляд сесії міської ради клопотань та щодо незабезпечення контролю за виконанням діючого законодавства, дотриманням порядку і строку розгляду клопотань Позивача протягом визначеного законодавством строку.

При цьому, Одеська міська рада стягує з ТОВ «НЕЙТПРОМ» кошти за користування земельною ділянкою, права на яку сама ж протиправно відмовляється оформляти.

Позивач сумлінно платить Відповідачу оплату за користування земельною ділянкою, що підтверджено платіжними інструкціями.

Згідно з ч.15 ст.123, ч.8 ст.186 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні документації із землеустрою може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Оскільки Позивачем усунуто всі зауваження, що викладені в пункті 1 і 2 листа №01-18/674 від 06 травня 2025 року Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, підстави для відмови у затвердженні документації із землеустрою - відсутні.

Щодо пункту 3 листа №01-18/674 від 06 травня 2025 року Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, позивач зазначає, що виконання Рішення Одеської міської ради №2634-VІІІ від 04.12.2024 (щодо припинення договору оренди, укладеного між ОМР та ВАТ «Одеський коровай») не покладається на Позивача. Виконати дане рішення є виключним обов'язком самого Відповідача. Таку дію Відповідач протиправно не вчиняє з 19 вересня 2019 року.

Позивач не є стороною зазначених в рішенні Одеської міської ради №2634-VІІІ від 04.12.2024 р. правовідносин. А тому Позивач не має жодних законодавчих підстав для виконання рішення міської ради замість Відповідача або відчувати на собі будь-які негативні наслідки за його не виконання з боку Відповідача з 2019 року.

Оскільки Відповідач у двотижневий строк з дня отримання документації із землеустрою Позивача не прийняв рішення про затвердження документації та надання земельної ділянки у користування, представник Позивача направив йому адвокатський запит від 07 липня 2025 року, в якому просила надати інформацію щодо стадії розгляду технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки ТОВ «НЕЙТПРОМ», яку було подано до Одеської міської ради 26 травня 2025 року (вхідний номер 02.2-10/228 ввід 26.05.2025р.). Відповіді на даний запит Відповідач не надав.

Представник Позивача повторно направив Відповідачу адвокатський запит від 30 липня 2025 року, в якому просила надати інформацію щодо стадії розгляду технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки ТОВ «НЕЙТПРОМ», яку було подано до Одеської міської ради 26 травня 2025 року (вхідний номер 02.2-10/228 ввід 26.05.2025р.). Вхідний реєстраційний номер Відповідача №02.2-13/1847 від 30.07.2025р.

Листом №01-19/384 від 05.08.2025р., який Позивач отримав 19 серпня 2025 року, Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин повідомив Позивача, що згідно листа від 17.06.2025р. №01-18/999 Департаментом повернуто технічну документацію із землеустрою Позивачу. Сам лист від 17.06.2025р. №01-18/999 отримано Позивачем 19 серпня 2025 року. Департамент архітектури, містобудування та земельних зазначив, що «Інформація щодо припинення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай» щодо земельної ділянки, площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, шляхом його розірвання в Департаменті відсутня, що унеможливлює затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки (кадастровий номер 5110137300:29:003:0007) та передачу в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 5110137300:29:003:0003), за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47.

Враховуючи вищенаведене, Департамент повертає технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки (кадастровим номером 5110137300:29:003:0007) ТОВ «НЕЙТПРОМ», за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47.

Для отримання технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, необхідно звернутись до відділу організаційного та документального забезпечення Департаменту (вул. Успенська, 83/85)».

Крім того, за наявною інформацією, яку Позивач отримав в результаті звернення до ліквідатора ПАТ «Одеський коровай» листом №18-08-25 від 18 серпня 2025 року, ПАТ «Одеський коровай» листом №02-11/153 від 24.04.2025 р. звертався до Одеської міської ради з проханням підготувати договір про розірвання договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ» щодо земельної ділянки площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47.

Листом №01-18/803.824 від 23.05.2025 Відповідач повідомив ліквідатора ПАТ «Одеський коровай» про наступне: «Між Одеською міською радою та ВАТ «ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ» укладено договір оренди землі, посвідчений 31.03.2010 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Одеської області Чужовською Н.Ю. та зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДЗК» 30.11.2010, терміном на 49 років щодо земельної ділянки, площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47 (далі Договір).

Пунктом 12.2 вищезазначеного договору зазначено, що договір може бути достроково розірвано за взаємною згодою сторін.

Листом від 19.10.2023 №01-18/1836 ПАТ «ОДЕЬКИЙ КОРОВАЙ» звернулось до Одеської міської ради щодо припинення договору оренди землі, у зв'язку із переходом права власності на об'єкти нерухомості.

Рішенням від 04.12.2024 №2634-УІІІ Одеська міська рада вирішила припинити договір оренди землі, укладений між Одеською міською радою та ВІДКРИТИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ», шляхом його розірвання.

Положенням про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 № 137-УІІІ (зі змінами) передбачено підготовку документів для укладання договорів оренди землі у письмовій формі, з метою їх нотаріального посвідчення та державної реєстрації на виконання рішень Одеської міської ради.

Договір оренди землі між Одеською міською радою та ВІДКРИТИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ» було укладено у 2010 році, до впровадження в Україні єдиної державної інформаційної системи з відомостями про права на нерухоме майно, їх обтяження та державна реєстрація права оренди була здійснена органами Держгеокадастру.

Право оренди на земельну ділянку кадастровий номер 5110137300:29:003:0007 не внесено до реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

Зазначаємо, що на виконання постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2024 у справі № 916/4088/23 було прийнято рішення Одеської міської ради від 04.12.2024 № 2635-УІІІ «Про проведення поділу земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради та надання дозволу ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЕИТПРОМ» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса вул. Прохоровська, 47».

Листом від 08.04.2025 №01-18/674/1 ТОВ «НЕЙТПРОМ» звернулось із заявою до Одеської міської ради щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська,47, відповідно до норм статті 186 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі поділу чи об'єднання земельних ділянок

На даний час державну реєстрацію на земельну ділянку кадастровий номер 5110137300:29:003:0007, яка зазначена у договорі оренди землі скасовано, у зв'язку із поділом земельної ділянки.

У зв'язку з вищевикладеним, здійснити заходи щодо підготовки документів для укладання договору про розірвання договору оренди землі, з метою його нотаріального посвідчення та державної реєстрації не є можливим».

На переконання позивача, Відповідач порушив не тільки права Позивача, але й норми Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Позивач є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод та інтересів, оскільки його права на землю порушується Відповідачем з 2019 року, а тому Позивач має право на судовий захист.

Адже ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на відповідну земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна, належного останньому на праві власності.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 10.09.2025 відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 02.10.2025.

29.09.2025 року за вхід.№ЕС/101526/25 надійшов відзив на позов, в якому наголошено на необґрунтованості вимог позивача. Рішенням Одеської міської ради від 04.12.2024 №2635-VІІІ «Про проведення поділу земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради та надання дозволу ТОВ «НЕЙТПРОМ» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки площею 0,9566 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47 вирішено:

- провести поділ земельної ділянки (кадастровий номер 5110137300:29:003:0007), площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47;

- надати дозвіл ТОВ «НЕЙТПРОМ» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007, площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47;

- ТОВ «НЕЙТПРОМ» надати до Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради розроблену технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання вказаної у пункті 2 цього рішення земельної ділянки;

- контроль за виконання цього рішення покласти на постійну комісію Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин.

Також Одеською міською радою рішенням від 04.12.2024 №2634-VІІІ «Про припинення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай», щодо земельної ділянки площею 0,9566 га, за адресою м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, шляхом його розірвання» вирішено:

- припинити договір оренди землі укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай», який посвідчений 31.03.2010 приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. в реєстрі за №794, договір зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДІ «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.11.2010 за №041050500103, шляхом його розірвання;

- контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та земельних правовідносин.

На виконання рішення Одеської міської ради від 04.12.2024 №2635-VIII «Про проведення поділу земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради та надання дозволу ТОВ «НЕЙТПРОМ» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса вул. Прохоровська, 47». ТОВ «НЕЙТПРОМ» звернулось із клопотанням від 07.04.2025 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 та передачу земельної ділянки, площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 розташованої за адресою: Одеська область, місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, в оренду.

За результатами розгляду вищевказаної заяви листом від 06.05.2025 №01-18/674 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив позивача про ряд зауважень та питань, які потребують уточнення та виправлення. У вищевказаному листі, крім іншого, Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради звертає увагу, що рішенням Одеської міської ради від 04.12.2024 №2634-VIII вирішено припинити договір оренди на землі, укладений між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай» щодо земельної ділянки площею 0,9566 га за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, шляхом його розірвання, але станом на дату підготовки даного листа, такі дії не вчинено, що унеможливлює подальшу передачу в оренду земельної ділянки ТОВ «НЕЙТПРОМ».

Враховуючи вищенаведене, Департамент повернув технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВ «НЕЙТПРОМ» адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, на доопрацювання.

ТОВ «НЕЙТПРОМ» вказує, що 26.05.2025 вдруге звернулось із клопотанням до Одеської міської ради про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 та передачу земельної ділянки, площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 розташованої за адресою: м.Одеса, вул. Прохоровська, 47, в оренду.

За результатами розгляду вищевказаної заяви Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (далі - Департамент) листом від 17.06.2025 №01-18/999 повідомлено, що інформація про припинення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай» щодо земельної ділянки площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, шляхом його розірвання відсутня, що унеможливлює затвердження технічної документації щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 та передачу земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, в оренду.

Враховуючи вищевказане, технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВ «НЕЙТРОП», розташованої за адресою: м.Одеса, вул. Прохоровська, 47, було повернуто заявнику.

Отже, незгода із листом Департаменту від 17.06.2025 стала підставою для звернення ТОВ «НЕЙТПРОМ» до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради є самостійною юридичною особою, відокремленою від Одеської міської ради, з власними визначеними функціями, повноваженнями та компетенцією.

Таким чином, Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради є уповноваженим виконавчим органом, який здійснює попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування.

Відповідно Департамент, надавши відповідь листом та повернувши технічну документацію, зазначив про неможливість затвердження такої документації та передачі земельної ділянки в оренду, оскільки зазначена земельна ділянка на законних підставах перебуває в користуванні ПАТ «Одеський коровай», що підтверджується чинним договором оренди.

З огляду на те, що право користування земельною ділянкою, надане ПАТ «Одеський коровай», не припинено в установленому законом порядку, не має правових підстав для передачі цієї ділянки в оренду іншим особам.

Відтак, Департаментом не готувався проект рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47.

З огляду на наведене вище, посилання позивача на те, що Одеською міською радою порушено право ТОВ «НЕЙТПРОМ» спростовується зазначеними вище приписами чинного законодавства і безпосередньо вказують на відсутність у поведінці Одеської міської ради протиправної бездіяльності, що є обґрунтованою та достатньою підставою для відмови у задоволені позовної заяви ТОВ «НЕЙТПРОМ».

В контексті висновків Верховного Суду (справа №461/10922/15-а, №809/1493/17, №9901/191/19, №480/3697/19 та інші) варто зазначити, що обов'язковими для розгляду питання щодо характеру бездіяльності суб'єкта владних повноважень є як встановлення законодавчо закріпленого обов'язку вказаного суб'єкта з вчинення дій, які нібито протиправно виконані не були, так і об'єктивних обставин та умов, через які такі дії не були виконані.

Одеська міська рада звертає увагу на відсутність з її боку протиправної бездіяльності щодо нерозгляду Клопотання ТОВ «НЕЙТПРОМ» від 26.05.2025 та звертає увагу на об'єктивні обставини, які унеможливлювали та унеможливлюють розгляд такого проєкту рішення на пленарному засіданні сесії ради без дотримання встановленої законодавцем процедури.

01.10.2025 за вхід №ЕС/102623/25 надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем заперечується твердження відповідача щодо відсутності в його діях протиправної бездіяльності. Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому перекладати повноваження та обов'язки Одеської міської ради на інших осіб - є протиправним.

Наслідком бездіяльності Одеської міської ради щодо оформлення права користування земельною ділянкою під об'єктами нерухомого майна ТОВ «НЕЙТПРОМ» за адресою: місто Одеса, вулиця Прохоровська, будинок №47 стали багаторічні судові спори.

Лист про відмову у затвердженні документації із землеустрою і технічну документацію із землеустрою Позивач отримав особисто у Відповідача 19 серпня 2025 року.

Згідно з ч.15 ст.123, ч.8 ст.186 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні документації із землеустрою може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Невідповідності вимог законів у наданій Позивачем технічній документації із землеустрою не має. Отже, технічна документація із землеустрою повністю відповідає вимогам чинного законодавства України.

Відповідач у справі порушив строк розгляду технічної документації із землеустрою Позивача, визначений частиною шостою статті 123 Земельного кодексу України. Міська рада, отримавши заяву та технічну документацію Позивача, ухилилась від виконання своїх обов'язків щодо прийняття відповідного рішення у строки, передбачені законодавством.

Відповідач порушив положення статті 123 Земельного кодексу України щодо розгляду та вирішення зазначених клопотань Позивача шляхом прийняття відповідного рішення.

Таким чином, рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВ «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр» та передачі її в оренду повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення міської ради.

Одеська міська рада як орган місцевого самоврядування зобов'язана реалізовувати надані їй повноваження у спосіб та строк, встановлений законом.

Надходження до органу місцевого самоврядування клопотання є підставою для прийняття цим суб'єктом рішення про надання такого дозволу або законодавчо обґрунтованої відмови у його наданні.

Ухвалою суду від 02.10.2025, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості третьої особи на боці відповідача - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради. У підготовчому засіданні оголошено перерву до 28.10.2025.

07.10.2025 за вхід.№ЕС/105041/25 надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідачем наголошено, що саме незгода позивача із листом Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради від 17.06.2025 і стала підставою для звернення ТОВ «НЕЙТПРОМ» до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Той факт, що на даний час державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 5110137300:29:003:0007, яка зазначена у договорі оренди землі, скасовано (у зв?язку із поділом земельної ділянки), здійснити заходи щодо підготовки документів для укладання договору про розірвання оренди землі, з метою його нотаріального посвідчення та державної реєстрації, не є можливим.

Наразі земельна ділянка перебуває у користуванні ПАТ «Одеський коровай», що підтверджується чинним договором оренди, оскільки право користування земельною ділянкою, надане ПАТ «Одеський коровай», не припинено в установленому законом порядку.

27.10.2025 за вхід.№112638/25 надійшли пояснення Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, в яких, серед іншого, викладено фактичні обставини справи та зазначено, що у зв?язку із перебуванням на обліку діючого Договору, проект рішення Одеської міської ради щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, та надання її в оренду Департаментом не готувався.

Проєкт технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок повернуто заявникові на доопрацювання, у зв?язку з чим заходи щодо підготовки відповідного проєкту рішення Одеської міської ради Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради не здійснювались.

У підготовчому засіданні 28.10.2025 оголошено перерву до 10.11.2025.

03.11.2025 за вхід.№ЕС/115955/25 надійшли заперечення позивача на пояснення третьої особи, де представником позивача вказується, що Закон України «Про адміністративну процедуру» розповсюджується на спірні взаємовідносини сторін по справі № 420/29817/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» до Одеської міської ради, а отже - справа повинна розглядатись саме адміністративним судом. Відповідач грубо порушив Земельний кодекс України, Закон України «Про адміністративну процедуру» в частині процедури та строків розгляду заяв Позивача та затвердження технічної документації із землеустрою.

Статтею 18 Закону України «Про адміністративну процедуру» гарантовано ефективні засоби правового захисту. Цією нормою передбачено, що особа має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності адміністративного органу в порядку адміністративного оскарження відповідно до цього Закону та/або в судовому порядку.

Підпунктом 11 частини першої статті 28 Закону України «Про адміністративну процедуру» передбачено право учасників адміністративного провадження оскаржити у передбаченому законом порядку адміністративний акт, процедурне рішення або дію, бездіяльність адміністративного органу.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08 жовтня 2024 року внесено зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій».

Так, глава 3-1 Земельного кодексу України визначає особливості адміністративної процедури у сфері земельних відносин. Згідно частини 3 статті 17-2 Земельного кодексу України рішення органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, їх посадових осіб, на підставі яких виникають речові права на земельні ділянки, надається дозвіл (згода) на розроблення документації із землеустрою або відмова в його (її) наданні, надається погодження або відмова у погодженні документації із землеустрою, вносяться відомості до Державного земельного кадастру (зміни до таких відомостей), надаються такі відомості (відмова в їх наданні), можуть бути визнані недійсними, протиправними виключно за рішенням суду, крім випадків, коли скасування протиправних рішень в позасудовому порядку передбачено законодавчими актами у сфері земельних відносин, а також Законом України "Про адміністративну процедуру". Визнання нікчемними власних рішень органами місцевого самоврядування допускається в порядку, передбаченому Законом України "Про адміністративну процедуру".

У відповідності зі ст.19-2 Закону України «Про землеустрій» вчинення процедурних дій, прийняття процедурних рішень у сфері землеустрою здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та статтею 17-2 Земельного кодексу України.

10.11.2025 за вхід.№ЕС/118398/25 надійшли додаткові пояснення ОМР, в яких відповідач, з урахуванням викладеного в відзиві на позов та запереченнях, стверджує, що Одеська міська рада навіть не була обізнана про факт надходження та зміст клопотання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, а отже не вчиняла жодних дій, які підпадали під регулювання Закону України «Про адміністративну процедуру» та могли б бути предметом оскарження в адміністративному судочинстві.

У зв'язку із повітряною тривогою підготовче засідання відкладено на 01.12.2025.

Ухвалою суду від 10.11.2025 (у письмовому провадженні) продовжено на 30 днів строк для проведення підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 01.12.2025 у задоволенні заяви представника Одеської міської ради за вхід.№103020/25 від 02.10.2025 про закриття провадження у справі відмовлено повністю.

Ухвалою суду від 01.12.2025, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 18.12.2025.

Ухвалою суду від 18.12.2025 (у письмовому провадженні) зупинено провадження у справі з метою забезпечення права осіб на участь у судовому засіданні (оголошено повітряну тривогу). Судове засідання призначено на 03.02.2026.

Судове засідання 03.02.2026 відкладено на 17.03.2026.

У судовому засіданні 17.03.2026, після оголошення вступного слова представника позивача, оголошено перерву до 26.03.2026 через збій у роботі ВКЗ.

У судовому засіданні 26.03.2026 оголошено скорочене рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

19 вересня 2019 року ТОВ «НЕЙТПРОМ» придбав в АТ «Сбербанк» об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: місто Одеса, вулиця Прохоровська (вулиця Хворостіна), будинок №47. Дане майно належало на праві приватної власності АТ «Сбербанк» на підставі рішення Господарського суду Одеської області по справі №916/3733/15 від 21 листопада 2016 року, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, виданий державним реєстратором Одеської обласної філії комунального підприємства «Центр державної реєстрації» 05 грудня 2017 року.

Згідно Технічного паспорту на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, виданому КП «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради 25 січня 2021 року, Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.04.2021р. загальна площа будівель та споруд (основна і підсобна) за адресою: місто Одеса, вулиця Прохоровська, будинок №47 складає 8843,1 кв.м.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-0500591042025 від 26.03.2025р., площа земельної ділянки із кадастровим номером 5110137300:29:003:0003, за адресою: Одеська область, місто Одеса, вулиця Прохоровська, будинок №47, яка перебуває у користуванні ТОВ «НЕЙТПРОМ», у власність якого перейшли розміщені на земельній ділянці будівлі та споруди складає 0,8934га.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2024р. у справі №916/4088/23 зобов'язано Одеську міську раду винести на розгляд чергової сесії поточного скликання, включити до порядку денного пленарного засідання та розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» від 22.02.2021, від 27.04.2021, від 14.07.2021 та від 01.12.2021 про поділ земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47, кадастровий номер: 5110137300:29:003:0007.

Зобов'язати Одеську міську раду винести на розгляд чергової сесії поточного скликання, включити до порядку денного пленарного засідання та розглянути клопотання від 06.01.2021 року, від 22.02.2021 року, від 27.04.2021 року, від 14.07.2021 року, від 01.12.2021 року Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» про надання дозволу на розроблення проекту технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47, кадастровий номер: 5110137300:29:003:0007.

Зобов'язати Одеську міську раду винести на розгляд чергової сесії поточного скликання, включити до порядку денного пленарного засідання та розглянути клопотання від 19.09.2019 року, від 02.12.2019 року, від 06.01.2021 року, від 22.02.2021 року, від 14.07.2021 року, від 01.12.2021 року Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» про оформлення права користування земельною ділянкою згідно з фактичним її розміром та укладання договору оренди земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47, кадастровий номер: 5110137300:29:003:0007.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду 14 листопада 2024 року у справі №916/4088/23 Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2024 у справі №916/4088/23 залишено без змін.

На виконання рішення суду Господарським судом Одеської області від « 05» липня 2024 року по справі №916/4088/23 видано накази, які було подано Позивачем до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

На виконання постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2024 у справі №916/4088/23 в частині зобов'язання Одеської міської ради винесення на розгляд чергової сесії поточного скликання, включення до порядку денного пленарного засідання та розгляду клопотань ТОВ «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) від 22.02.2021, від 27.04.2021, від 14.07.2021 та від 01.12.2021 про поділ земельної ділянки комунальної власності Одеської міської ради, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47, кадастровий номер: 5110137300:29:003:0007, в рамках виконавчого провадження від 18.07.2024 №75564044, Одеська міська рішенням №2635-VІІІ від 04.12.2024 р. вирішила провести поділ земельної ділянки (кадастровий номер 5110137300:29:003:0007), площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47; надати дозвіл ТОВ «НЕЙТПРОМ» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007.

Позивач на виконання постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2024 у справі №916/4088/23 та рішення Одеської міської ради №2635-VІІІ від 04.12.2024 р. уклав договори з Комунальним підприємством «Одеський землевпорядний центр» на надання послуг по розробці технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 та по складанню плану земельної ділянки за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47 (Договір №198 на виконання послуг від 24 грудня 2024 року, Договір №199 на виконання послуг від 24 грудня 2024 року).

На виконання рішення Одеської міської ради №2635-VІІІ від 04.12.2024 р. та згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.03.2025р. №НВ-0500591042025, у результаті поділу земельної ділянки скасовано кадастровий номер земельної ділянки 5110137300:29:003:0007 загальною площею 0,9566 га.

Згідно технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВ «НЕЙТПРОМ» та згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.03.2025р. №НВ-0500591042025, ТОВ «НЕЙТПРОМ» належить на праві користування земельна ділянка площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, буд. 47. Категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Код КВЦПЗД 11.02 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.

Рішенням Одеської міської ради №2635-VІІІ від 04.12.2024 р. було зобов'язано ТОВ «НЕЙТПРОМ» надати до Одеської міської ради розроблену у встановленому законом порядку технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки.

На виконання Рішення Одеської міської ради №2635-VІІІ від 04.12.2024 Позивач 07 квітня 2025 року надав Відповідачу технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з додатками.

06 травня 2025 року листом №01-18/674 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повернув технічну документацію на доопрацювання із зазначенням зауважень та питань, які потребують уточнення та виправлення.

На виконання вимог листа №01-18/674 від 06 травня 2025 року Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, Позивач усунув всі зауваження, що викладені в пункті 1 і 2 вищевказаного листа.

Позивач надав Відповідачу 26 травня 2025 року повторно технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з додатками для її затвердження і передачу в оренду ТОВ «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02).

За результатами розгляду вищевказаної заяви Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради листом від 17.06.2025 №01-18/999 повідомлено, що інформація про припинення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський коровай» щодо земельної ділянки площею 0,9566 га, за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, шляхом його розірвання відсутня, що унеможливлює затвердження технічної документації щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 та передачу земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Прохоровська, 47, в оренду.

Технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВ «НЕЙТРОП», розташованої за адресою: м.Одеса, вул. Прохоровська, 47, було повернуто заявнику.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України та законом.

За змістом статті 3 ЗК України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

За приписами ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється

територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частиною першою статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (ч.1 ст.123 Земельного кодексу України)

Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Частиною 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент укладення позивачем договору купівлі-продажу нерухомості 19.09.2019) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.

Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.

Згідно з п. е) ст. 141 Земельного кодексу України (в редакції станом на 19.09.2019) підставою припинення користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції станом на 19.09.2019) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Частинами першою-четвертою статті 59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 та 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

ВИСНОВКИ СУДУ

Спірним питанням у даній справі є наявність/відсутність протиправної бездіяльності Одеської міської ради щодо не розгляду, у передбачений законодавством спосіб та строк, заяви від 26.05.2025 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 Товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр», надання в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02), з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 №2073-IX (далі - Закон №2073) адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21 Закону №2073). Особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу (ч.1 ст.38 Закону №2073). Заява подається в усній чи письмовій формі (ч.1 ст.39 Закону №2073). Заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (ч.2 ст.41 Закону №2073).

Як встановлено судом, 26.05.2025 року ТОВ «НЕЙТПРОМ» звернулось із заявою №26/05-2025 до Одеської міської ради, в якій просило:

затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр»;

передати в оренду ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЕЙТПРОМ» (код ЄДРПОУ 42126075) терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02). Категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Заява отримана Одеською міською радою 26.05.2025 за зареєстрована за вхід.№02.2-10/228 (наявний штамп на заяві).

За цих обставин суд відхиляє твердження відповідача, зазначене у додаткових поясненнях від 07.11.2025, про те, що Одеська міська рада навіть не була обізнана про факт надходження та зміст клопотання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, а отже не вчиняла жодних дій, які підпадали під регулювання Закону України «Про адміністративну процедуру» та могли б бути предметом оскарження в адміністративному судочинстві.

Як на дату звернення позивача до відповідача із заявою (26.05.2025), так і на час звернення до суду, відносини органів виконавчої влади, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ врегульовувалися Законом України «Про адміністративну процедуру» №2073-IX.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України №2073-IX:

- адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;

- адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;

- адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);

- адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;

- адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про адміністративну процедуру» визначено, що адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08 жовтня 2024 року внесено зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій».

Так, глава 3-1 Земельного кодексу України визначає особливості адміністративної процедури у сфері земельних відносин. Згідно частини 3 статті 17-2 Земельного кодексу України рішення органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, їх посадових осіб, на підставі яких виникають речові права на земельні ділянки, надається дозвіл (згода) на розроблення документації із землеустрою або відмова в його (її) наданні, надається погодження або відмова у погодженні документації із землеустрою, вносяться відомості до Державного земельного кадастру (зміни до таких відомостей), надаються такі відомості (відмова в їх наданні), можуть бути визнані недійсними, протиправними виключно за рішенням суду, крім випадків, коли скасування протиправних рішень в позасудовому порядку передбачено законодавчими актами у сфері земельних відносин, а також Законом України "Про адміністративну процедуру". Визнання нікчемними власних рішень органами місцевого самоврядування допускається в порядку, передбаченому Законом України "Про адміністративну процедуру".

У відповідності зі ст.19-2 Закону України «Про землеустрій» вчинення процедурних дій, прийняття процедурних рішень у сфері землеустрою здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та статтею 17-2 Земельного кодексу України.

Відповідно до сфери дії Закон України "Про адміністративну процедуру" поширюється також на вирішення відповідачем питання щодо регулювання земельних правовідносин, відповідач підпадає під визначення "адміністративний орган", процедура розгляду відповідачем заяви позивача підпадає під визначення "адміністративна справа".

Як зазначено вище, адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 46 Закону України "Про адміністративну процедуру" адміністративне провадження розпочинається з дня: отримання заяви компетентним адміністративним органом. В даній справі день отримання заяви - 26.05.2025.

Отже, наведена норма встановлює три базові умови, за настання яких адміністративний орган зобов'язаний почати адміністративне провадження з ініціативи заявника:

1) сам факт отримання відповідної заяви адміністративним органом, детальний порядок подання та реєстрації заяви врегульований статтями 41-42 Закону України "Про адміністративну процедуру";

2) належність порушених у заяві питань до компетенції адміністративного органу, що отримав заяву;

3) дотримання у заяві вимог до форми та змісту, що визначені статтями 39-40 Закону України "Про адміністративну процедуру", у разі їх недотримання провадження відкривається, однак застосовуються норми статті 43 Закону України "Про адміністративну процедуру".

Як встановлено судом під час розгляду справи, заява ТОВ «НЕЙТПРОМ» від 26.05.2025 отримана Одеською міською радою 26.05.2025. Порушені у заяві питання відносяться до компетенції адміністративного органу, що отримав заяву - Одеської міської ради. Заява відповідає вимогам ст. 39-40 Закону України "Про адміністративну процедуру", що не заперечувалось відповідачем у справі.

Зі встановленого суд висновує, що єдиним варіантом правомірної поведінки Одеської міської ради було почати адміністративне провадження за заявою позивача від 26.05.2025.

Також суд зазначає, що статтею 45 Закону України "Про адміністративну процедуру" встановлено, що не підлягає розгляду: 1) анонімна заява (заява, із змісту якої неможливо встановити особу заявника); 2) повторна заява (заява, подана до того самого адміністративного органу тим самим заявником з того самого питання), за умови що попередня заява була вирішена по суті, крім випадку зміни істотних для вирішення справи обставин (умов); 3) заява, в якій порушено питання, яке станом на день подання заяви до адміністративного органу розглядається судом або щодо якого ухвалено судове рішення про відмову в задоволенні вимог заявника, крім випадків зміни істотних для вирішення справи обставин (умов); 4) заява, що стосується суспільних відносин, на які не поширюється дія цього Закону; 5) заява, в якій не викладено зміст вимоги заявника, вжито ненормативну лексику та/або образливі висловлювання; 6) заява, що містить заклики, спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

Рішення про відмову у прийнятті заяви до розгляду у випадках, передбачених пунктами 2-6 частини першої цієї статті, приймає посадова особа адміністративного органу, яка розглядає справу, про що невідкладно повідомляється особа, яка подала заяву.

Перелік підстав, за яких заява не підлягає розгляду, визначених частиною 1 статті 45 Закону України "Про адміністративну процедуру", є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

При розгляді справи судом не встановлено підстав для відмови у прийнятті заяви до розгляду.

Частинами першою-четвертою статті 59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 та 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Отже, повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у користування встановлені, зокрема, статтями 12, 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Тобто, приписами зазначеного законодавства визначено, що за результатами розгляду клопотання заявника про надання права користування земельною ділянкою повинно прийматись рішення на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування.

Умови, за яких орган місцевого самоврядування відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання дозволу. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу місцевого самоврядування - надати дозвіл або відмовити у його наданні шляхом прийняття відповідного рішення.

Згідно ч.15 ст.123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна власника/власників об'єктів нерухомого майна не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Надходження до органу місцевого самоврядування клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки та передачу її в оренду є підставою для прийняття цим суб'єктом рішення про надання такого дозволу або відмови у його наданні у випадку невідповідності технічної документації із землеустрою вимогам законодавства України.

Одеська міська рада як орган місцевого самоврядування зобов'язана реалізовувати надані їй повноваження у спосіб та строк, встановлений законом.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок.

Основоположними принципами виконання органом місцевого самоврядування покладених на нього обов'язків (належне урядування) є верховенство права, одним із елементів якого в свою чергу є принцип правової визначеності, в якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина, втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлювальних такими обмеженнями, тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачити юридичні наслідки своєї поведінки. Наведений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 30.07.2019 у справі №904/4413/18.

Згідно п.2 ч.5 ст.186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок затверджується органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно ч.6 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання документації із землеустрою приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно ч.12 ст.123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування здійснюються: затвердження документації із землеустрою; надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва.

За наведеного правового регулювання суд критично ставиться до твердження відповідача що заява позивача від 26.05.2025 розглянута належним суб'єктом, оскільки Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради є уповноваженим виконавчим органом, який здійснює попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування з огляду на таке.

Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до п.п. 1 п. а ч. 1 ст. 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

Крім того, відповідно до п. б вказаної статті до делегованих повноважень виконавчих органів міських ради належить підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (8); організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою (9).

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Так, рішенням Одеської міської ради від 16.04.2025 №2945-VIII «Про створення Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради та припинення деяких виконавчих органів Одеської міської ради» створено Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради та затверджено Положення про нього (далі - Положення), відповідно до п. 1.1 якого Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради i створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Департамент є правонаступником повноважень Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради.

Згідно із п. 2.1 Положення Департамент на території міста Одеси реалізує повноваження у сфері земельних відносин, містобудування, планування та забудови територій, архітектурної діяльності та дизайну міського середовища, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та у порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2.2 Положенням визначені функції Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради до яких належать, зокрема:

- підготовка проєктів рішень Одеської міської ради з питань земельних відносин та у сфері містобудування, планування та забудови територій, архітектурної діяльності та дизайну міського середовища (пп. 2.2.1);

- попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин (пп. 2.2.34);

- розгляд у межах повноважень звернень юридичних та фізичних осіб та взаємодія з державними органами виконавчої влади, виконавчими органами Одеської міської ради та правоохоронними органами з питань, що належать до повноважень Департаменту (пп. 2.2.50);

- здійснення претензійно-позовної роботи з питань, пов'язаних з реалізацією повноважень у сфері земельних правовідносин (пп. 2.2.51).

Таким чином, за результатами попереднього розгляду клопотань осіб про передачу їм земель комунальної власності Департамент готує відповідний проєкт рішення міської ради, який вноситься на пленарне засідання сесії ради та в подальшому приймається рішення Одеською міською радою.

При цьому, суд не заперечує права/обов'язку Департаменту готувати відповідний проєкт. Натомість, спірні правовідносини стосуються саме прийняття рішення адміністративним органом, який має відповідні повноваження, надані законом.

Департамент такими законодавчими повноваженнями не наділений.

Разом з цим, відповідно до ч. 1-3 статті 8 ЗУ «Про адміністративну процедуру», адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи.

Одеською міською радою, яка є адміністративним органом, вимоги вказаної статті не виконано.

Стаття 4 Закону №2073 визначає принципи адміністративної процедури, серед яких: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Базові принципи адміністративної процедури мають конституційну основу. Так, з положень Конституції України походять принципи: верховенства права (ст. 8), законності (статті 6, 19, 92, 120), рівності учасників адміністративного провадження перед законом (ст. 24), гарантування правого захисту (ст. 55).

Окремі принципи адміністративної процедури, закладені в ЗАП, виходять з документів Ради Європи щодо захисту прав особи у відносинах з адміністративними органами. Зокрема, це стосується принципів обґрунтованості, безсторонності (неупередженості) адміністративного органу, пропорційності (включно з застосуванням повноваження з належною метою), гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні, гарантування правового захисту.

Встановлене судом свідчить про порушення відповідачем, зокрема, принципів верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; своєчасності і розумності строку та презумпції правомірності дій та вимог особи.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про те, що за результатами розгляду клопотання заявника про надання права користування земельною ділянкою повинно прийматись рішення на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, відповідно до ЗУ «Про адміністративну процедуру».

Умови, за яких орган місцевого самоврядування відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання дозволу. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу місцевого самоврядування - надати дозвіл або відмовити у його наданні шляхом прийняття відповідного рішення.

Судовий контроль за суб'єктами владних повноважень, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.

При цьому, суд не надає правової оцінки доводам позивача та відповідача щодо наявності/відсутності підстав для прийняття відповідного рішення, оскільки це є предметом даного юридичного спору.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Кількість позовних вимог, які зумовлюють самостійну сплату судового збору, виходячи з прохальної частини даного позову, становить 1 вимога немайнового характеру, у зв'язку з чим за подання цього позову ТОВ «НЕЙТПРОМ» повинно сплатити судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Згідно ж частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Враховуючи, що даний позов подано в електронній формі через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС, судовий збір за подання цього позову, з урахуванням ставки 0,8%, становить 2422,40 грн. (3028,00 х 0,8).

Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 2422,40 грн. судових витрат, сплачених згідно платіжної інструкції №5432141098 від 21.08.2025 року.

При цьому, відповідно до платіжної інструкції №5432141098 від 21.08.2025 року ТОВ «НЕЙТПРОМ» сплачено 4844,80 грн. Сума 2422,40 грн. є надмірно сплаченими коштами, які підлягають поверненню у встановленому законом порядку за заявою платника.

Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» до Одеської міської ради, третя особа - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо не розгляду, у передбачений законодавством спосіб та строк, заяви від 26.05.2025 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 Товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр», надання в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02), з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

Зобов'язати Одеську міську раду розглянути, у передбачений законодавством спосіб та строк, заяву від 26.05.2025 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:29:003:0007 товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47, що розроблена Комунальним підприємством «Одеський міський землевпорядний центр» та надання в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075) земельної ділянки площею 0,8934 га з кадастровим номером 5110137300:29:003:0003 за адресою: Одеська область місто Одеса, вул. Прохоровська, 47 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (Код КВЦПЗД 11.02), з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.

Стягнути з Одеської міської ради (ЄДРПОУ 26597691, 65026, м. Одеса, площа Думська, 1) за рахунок місцевого бюджету, з рахунку розпорядника бюджетних коштів місцевого бюджету міста Одеси - Виконавчого комітету Одеської міської ради (65026, м. Одеса, площа Біржова, буд. 1, ЄДРПОУ- 04056919) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (ЄДРПОУ 42126075, 25015, Кіровоградська область, м. Кропивницький, Олександрівське шосе, будинок 1) суму сплаченого судового збору за подання позову у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «НЕЙТПРОМ» (адреса: 25015, Кіровоградська область., м. Кропивницький, Олександрійське шосе, буд. 1, ЄДРПОУ 42126075, електронна пошта: advocat.hleb@ukr.net)

Одеська міська рада (адреса: 65026, м. Одеса, площа Біржова, 1, ЄДРПОУ 26597691, електронна пошта: rada@omr.gov.ua)

Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (адреса: 65011, м. Одеса, вул. Успенська, 83/85, ЄДРПОУ 45839467, електронна пошта: zem@omr.gov.ua)

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА