07 квітня 2026 р. № 400/7422/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправними та скасування рішення, наказу,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - Відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач 2) з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування рішення/наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ;
- визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Свої вимоги Позивач обґрунтовує тим, що відповідачами протиправно були прийняті наказ про мобілізацію та наказ про зарахування до списків особового складу військової частини, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин Позивач мав право на бронювання як робітник на підприємстві, яке визначено таким, що має важливе значення для національної економіки у сфері оборонно-промислового комплексу, та критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу. Позивач зазначає, що Відповідач 2 був зобов'язаний вжити належних заходів для перевірки цієї інформації та врахувати її при проведенні подальших мобілізаційних заходів. На час призову Позивача на військову службу на нього розповсюджувався відповідний імунітет від такого призову, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII. Вважаючи свої права порушеними, Позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 16.07.2025 р. залишено позовну заяву без руху.
Недоліки позовної заяви Позивач усунув своєчасно і належним чином.
Ухвалою суду від 01.08.2025 року відкрито провадження по справі та визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін). Крім того вказаною ухвалою суд витребував у Відповідача 1 належним чином засвідченні копії наказу командира військової частини НОМЕР_2 частині, що стосується зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та витребував у Відповідача 2 належним чином засвідченні копії рішення/наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 .
01.09.2025 р. Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що Позивачем до Відповідача 1 рапорт про звільнення з військової служби не подавався, і тому за таких обставин відсутні підстави вбачати протиправні дії (бездіяльність) Відповідача 1 в частині про звільнення з військової служби Позивача. Відповідач 1 звертає увагу на той факт, що з 18.08.2025 Позивач перебуває в статусі військовослужбовця, що самовільно залишив військову частину НОМЕР_1 . На виконання ухвали суду від 01.08.2025 Відповідач 1 надав копію витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.06.2025 №193 про зарахування Позивача до списків особового складу.
Ухвалою суду від 16.02.2026 р. повторно витребувано докази у справі від Відповідача 2: належним чином засвідченні копії рішення/наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язано Відповідача 2 надати суду Відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 23.03.2026 р. повторно витребувано докази у справі від Відповідача 2: належним чином засвідченні копії рішення/наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язано Відповідача 2 надати суду Відзив на позовну заяву.
23.03.2026 р. на виконання ухвали суду Відповідачем 2 надано суду завірену копію витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 29.06.2025 року № 210/МГ.
Правом на подання відзиву на позовну заяву Відповідач 2 не скористався, правової позиції по суті спору не висловив.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач був прийнятий на посаду електрогазозварника на підприємстві ТОВ «ХІММІКС ПЛЮС», що підтверджується наказом про прийняття на роботу № 348-К від 23.06.2025 р.
Відповідно до витягу з Резерв + від 23.06.2025 р. Позивач не є військовозобов'язаним.
25.06.2025 р. керівником ТОВ «ХІММІКС ПЛЮС» було подано заяву №20250625-1135912 про бронювання працівника ОСОБА_1 .
Згідно витягу з Резерв + від 27.06.2025 р. Позивача було знято з обліку. Однак, згідно витягу з Резерв + від 28.06.2025 р. Позивач є військовозобов'язаним та згідно з постановою ВЛК від 21.06.2025 р. є придатним.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 29.06.2025 року № 210/МГ «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», Позивача призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.06.2025 №193 Позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Вважаючи свої права порушеними, Позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Частинами 8, 9 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону №3543-XII, бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціанті власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 25 Закону №3543-XII, порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації на воєнний час затверджені постановою Кабінетом Міністрів України від 27.01.2023 №76 Деякі питання реалізації положень Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі - Порядок №76).
Пунктом 1 визначено, що цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи).
Цією ж Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650) затверджені Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі Критерії та порядок).
Відповідно до пп. 4 п.2 Критеріїв та порядку визначено, що до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств, установ та організацій належать: підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади, за погодженням з Мінекономіки та Міноборони.
Згідно з пунктами 25, 27, 28, 29 Порядку № 76, бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
У списку зазначаються відомості щодо військовозобов'язаного: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків; строк дії відстрочки; відмітка про виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.
Під час формування списку отримуються відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - відомості про загальну кількість військовозобов'язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, загальну кількість військовозобов'язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік.
Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливого підприємства, критично важливої установи та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, якщо військовозобов'язаний: перебуває на військовому обліку; перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою; уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3613-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»; не перебуває у розшуку.
Отже, лише після оновлення позивачем своїх даних та проходження ВЛК, роботодавець набуває можливості вчиняти дії щодо бронювання свого працівника.
Відповідно до пункту 98-1 Порядоку № 560, командир військової частини не пізніше ніж на наступний день після прийняття військової (зведеної військової) команди надсилає засобами системи електронного документообігу на адресу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, з якого прибула військова (зведена військова) команда, витяг з наказу про зарахування особового складу військової (зведеної військової) команди до списків військової частини та поіменний список з відмітками про прийняття (відмову у прийнятті) особового складу з накладанням свого кваліфікованого електронного підпису.
Інформація про зарахування резервіста або військовозобов'язаного до списків військової частини вноситься протягом доби районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд вказує на те, що по тексту позовної заяви вбачається, що Позивач фактично не згоден з діями ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання йому відстрочки у відповідь на заяву директора ТОВ «ХІММІКС ПЛЮС» від 25.06.2025 року №20250625-1135912.
З матеріалів справи судом встановлено:
21.06.2025 р. Позивач пройшов ВЛК, відповідно до постанови якої Позивача визнано придатним до військової служби.
23.06.2025 р. Позивач в ІНФОРМАЦІЯ_3 оновив свої дані.
23.06.2025 р. Позивач подав заяву до ТОВ «ХІММІКС ПЛЮС» про працевлаштування та в цей же день був виданий наказ про прийняття на роботу № 348-К.
24.06.2025 р. керівником ТОВ «ХІММІКС ПЛЮС» подано заяву №20250625-1135912 до Відповідача 2 про надання відстрочки.
27.06.2025 р. з витягу Реєстр + вбачається, що відстрочку Позивачеві не надано, та його знято з обліку як «військовослужбовця», що виключає можливість надання відстрочки.
29.06.2025 р. наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 29.06.2025 року № 210/МГ «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», Позивача призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .
30.06.2025 р. командиром військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) видано наказ №193 про зарахування Позивача до списків особового складу військової частини та призначення на посаду.
18.08.2025 р. Позивача з 17.08.2025 р. визнано таким, що самовільно залишив військову частину НОМЕР_1 .
Суд вказує на те, що Позивачем не надано жодних підстав та обґрунтування незаконності винесення Відповідачем 2 наказу від 29.06.2025 року № 210/МГ про мобілізацію та незаконності винесення Відповідачем 1 наказу від 30.06.2025 року №193 про зарахування Позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Крім того, суд зазначає, що на момент винесення ІНФОРМАЦІЯ_4 оскаржуваного наказу, Позивач не був заброньований, пройшов військово-лікарську комісію, постановою якого від 21.06.2025 р. був визнаний придатним до військової служби, у Резерв + мав статус військовозобов'язаний.
Відтак, Відповідач 2 діяв в межах та у спосіб визначений законом.
Інші позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , мали місце після винесення наказу про мобілізацію, отже є похідними від задоволення першої вимоги.
Оскільки судом встановлено відсутність протиправності наказу про мобілізацію від 29.06.2025 року № 210/МГ, тому відсутні підстави для задоволення похідних позовних вимог в частині похідних позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 30.06.2025 року №193.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У підсумку, з урахуванням вищезазначеного, у сукупності суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Згідно ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) про визнання протиправними та скасування рішення, наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 07.04.2026 р.
Суддя Н.В. Лісовська