1Справа № 335/2189/26 2-а/335/62/2026
03 квітня 2026 року місто Запоріжжя
Вознесенівський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Геєць Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в особі представника Нємної Тетяни Ігорівни, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 , в особі представника Нємної Т.І., звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26.05.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено постанову № 1119 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП України, у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Зазначеною постановою встановлено, що під час загальної мобілізації, громадянин ОСОБА_1 , порушуючи вимоги абзацу 6 пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 2 частини 10 статті Закону України «Про військовий облік і військову службу», підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» будучи зобов'язаним з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження протягом 60 днів починаючи з 18 травня 2024 року до 16 липня 2024 року включно, не в повному обсязі уточнив свої персональні дані, а саме відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. На підставі наведеного було постановлено накласти на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
З даною постановою позивач не погоджується, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 ніколи не перебував у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1, не з'являвся туди особисто, не доставлявся працівниками будь-яких органів. Поряд із тим, ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що відноситься до територіальної компетенції ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак, згідно витягу із застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_15» від 19.02.2026 року зазначається, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Поряд із тим, згідно витягу із застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_15» від 03.07.2024 року ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем реєстрації. ОСОБА_1 ніколи не подавав заяв чи інших документів про взяття на облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 та фактично про перебування на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 дізнався лише після відкриття виконавчого провадження.
У постанові № 1119 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП України у графі «місце роботи та посада» зазначається, що ОСОБА_1 тимчасово не працює станом на винесення постанови. Проте, згідно наказу № 62 від 07.06.2023 про прийняття на роботу ОСОБА_1 ПрАТ «Запоріжабразив», він працює на ПрАТ «Запоріжабразив» з 08.06.2023 року та є заброньованим ПрАТ «Запоріжабразив», згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виданого на запит ПрАТ «Запоріжабразив».
У постанові № 1119 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП України зазначається, що ОСОБА_1 , повинен був уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження протягом 60 днів починаючи з 18 травня 2024 року до 16 липня 2024 року включно, але ОСОБА_1 не в повному обсязі уточнив свої персональні дані, а саме відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. Однак згідно відомостей у застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_15» ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані 03.07.2024.
Після отримання заробітної плати за січень 2026 року ОСОБА_1 встановив, що фактично перерахована йому сума є меншою, ніж належна до виплати. Після звернення до розрахункового сектору ПрАТ «Запоріжабразив», за місцем роботи, ОСОБА_1 було повідомлено про існування постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 13.01.2026 у виконавчому провадженні ВП № НОМЕР_4.
Одразу після отримання вказаної інформації ОСОБА_1 звернувся до адвоката для отримання правничої допомоги. 13.02.2026 року адвокатом було направлено заяву про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження. 18.02.2026 державним виконавцем Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Колесник О. було направлено постанову про відкриття провадження № НОМЕР_4 з ідентифікатором доступу для ознайомлення онлайн з матеріалами справи.
Лише після ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження № НОМЕР_4 через автоматизовану систему виконавчого провадження ОСОБА_1 та його представнику стало відомо про існування постанови по справі про адміністративне правопорушення від 26.05.2025, яка раніше позивачу не вручалась, не надсилалась та фактично не була доведена до його відома належним чином.
Відомості про розгляд справи ОСОБА_1 не отримував. Постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 не отримував. Тобто він був позбавлений можливості оскаржити до суду постанову протягом десяти днів відповідно до ст. 289 КУпАП.
Про те, що відносно нього була винесена постанова позивач дізнався 18.02.2026 після отримання представником позивача постанови про відкриття провадження № НОМЕР_4 з ідентифікатором доступу для ознайомлення онлайн з матеріалами справи. Тому, пропущений строк на оскарження відбувся з поважних причин, що є підставою для поновлення строку на оскарження постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Посилаючись на вказані обставини позивач просив:
поновити процесуальний строк для оскарження постанови № 1119 ІНФОРМАЦІЯ_1 по справі про адміністративне правопорушення від 26.05.2025, яка винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі у 17000 грн.;
скасувати постанову № 1119 від 26.05.2025 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУПАП у вигляді штрафу у 17000 грн.
Ухвалою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 03.03.2026 поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду. Прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , в особі представника Нємної Т.І., до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправної та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення. Розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження із особливостями, встановленими ст.ст. 268-272, 286 КАС України, призначено судовий розгляд без повідомлення (виклику) сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов та роз'яснено наслідки його неподання.
Ухвалою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 12.03.2026 продовжено процесуальний строк розгляду справи, витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_1 завірені у встановленому законом порядку копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує. Вимоги позивача вважають безпідставними, а також такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Під час складання протоколу № 1119 від 16.05.2025 про адміністративне правопорушення, громадянина ОСОБА_1 ознайомлено з правами та обов'язками особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі зі змістом статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 63 Конституції України. Будь-яких заяв та клопотань від громадянина ОСОБА_1 не надходило.
За результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ознаками частини третьої статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесена постанова № 1119 від 26.05.2025 про притягнення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності і накладення на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень.
Згідно даних Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «ІНФОРМАЦІЯ_10» громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 з 16.05.2025 року.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 визначено, що під час дії воєнного стану висновок ВЛК діє один рік. Під час складання протоколу № 1119 від 16.05.2025 було встановлено, що останню військово-лікарської комісії позивач проходив 24.11.1999.
Відповідно до пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування. До персональних відомостей відповідно до пункту 17-1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відносяться результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення ступеню придатності виконання військового обов'язку.
Отже, притягнення позивача до адміністративної відповідальності як порушника законодавства, є законним та обґрунтованим, так як позивач не уточнив відомості про стан здоров'я та не пройшов вчасно військово-лікарську комісію. Докази виконання військового обов'язку позивач до суду не надав. На час розгляду адміністративної справи громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не був діючим військовослужбовцем.
З огляду на викладене просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають значення для вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 16.05.2025 о 8-49 год. ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 працівником поліції ДОП ВП2 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області капітаном поліції Воробйовим В.С., про що свідчить довідка про доставлення (супроводження) громадянина до ІНФОРМАЦІЯ_14 від 16.05.2025.
Згідно даних Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних « ІНФОРМАЦІЯ_10 » громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 з 16.05.2025.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом МОУ від 14.08.2008 №402 визначено, що під час дії воєнного стану висновок ВЛК діє один рік. Під час складання протоколу № 1119 від 16.05.2025 було встановлено, що останню військово-лікарської комісії ОСОБА_1 проходив 24.11.1999.
Під час складання протоколу № 1119 від 16.05.2025 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, громадянина ОСОБА_1 ознайомлено з правами та обов'язками особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі зі змістом статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 63 Конституції України, а також повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 11-00 год. 26.05.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2. Будь-яких заяв та клопотань від громадянина ОСОБА_1 не надходило.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , останній від пояснень та підписання протоколу відмовився у присутності свідків, від отримання другого примірника протоколу відмовився у присутності свідків.
Крім того, як слідує з матеріалів справи про адміністративне правопорушення на розгляд справи 26.05.2025 ОСОБА_1 не з'явився. Про місце, дату та час розгляду справи сповіщений належним чином.
Станом на час винесення постанови заяв, клопотань щодо переносу розгляду справи на іншу дату, залучення адвоката від ОСОБА_1 не надходило.
Про наявність поважної причини неприбуття за викликом ОСОБА_1 не повідомив.
Отже, відповідачем забезпечено право позивачу бути присутнім при розгляді справи про адміністративне правопорушення та вирішенні питання щодо притягнення його до адміністративної відповідальності.
У відсутності правопорушника справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 оповіщений своєчасно про місце, дату та час розгляду справи та від нього не надійшло ніяких клопотань справу було розглянуто по суті.
Таким чином, ОСОБА_1 був обізнаний про дату розгляду справи та міг скористатися правом прийняття участі в розгляді справи про адміністративне правопорушення, надавати докази та пояснення. Однак, своїм правом не скористався.
За результатами розгляду матеріалів справи № 1119 про адміністративне правопорушення за ознаками частини третьої статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 винесена постанова № 1119 від 26.05.2025 про притягнення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності і накладення на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень.
У постанові зазначається, що під час загальної мобілізації, громадянин ОСОБА_1 , порушуючи вимоги абзацу 6 пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 2 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий облік і військову службу», підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» будучи зобов'язаним з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження протягом 60 днів починаючи з 18 травня 2024 року до 16 липня 2024 року включно, не в повному обсязі уточнив свої персональні дані, а саме відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. Враховуючи, що вищезазначені дії (бездіяльність) скоєні в умовах особливого періоду, то громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Суд з такими висновками начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 погоджується та не вбачає підстав для скасування вказаної постанови з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 210 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Частиною 3 статті 210 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває і до тепер.
Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти ІНФОРМАЦІЯ_14 у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14 (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.
Відповідно до частини 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Вказаний обов'язок визначено також пунктом 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядку №1487).
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_14, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку № 1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Тобто, у відповідності до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_14.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (надалі Закон № 3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_14 за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у ІНФОРМАЦІЯ_14.
З оскаржуваної постанови № 1119 від 26.05.2025 вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності саме за те, що він не уточнив свої військово-облікові дані до 16.07.2024.
Зазначеного позивачем не було спростовано, та відповідних доказів суду подано не було.
Оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
Судом встановлено, що відповідачем дотримано процедуру притягнення позивача до відповідальності за вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Під час розгляду даної справи позивач не надав будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували його винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Відтак, доводи позивача, викладені у позовній заяві, не свідчать про протиправність винесеної постанови, у зв'язку із чим суд доходить висновку, що позивача правомірно було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, і накладено стягнення у вигляді штрафу у межах санкції цієї статті.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З урахуванням викладеного, відповідачем доведено належними та допустимими доказами факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210 КУпАП, оскаржувана постанова винесена уповноваженою на те особою, в порядку та спосіб визначений КУпАП із дотриманням встановленої процедури та з урахуваннях усіх обставин справи, а відтак суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення справи, виходячи з вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 8, 9, 77, 90, 139, 159, 229, 241-246, 255, 268, 269, 286, 288, 293, 294, 297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в особі представника Нємної Тетяни Ігорівни, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складання.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повне рішення складено 03.04.2026.
Інформація відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Представник позивача - адвокат Нємна Тетяна Ігорівна, ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_11 , адреса: Рекордна вулиця, 31,Запоріжжя, Запорізька область, РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_13 , адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Суддя: Ю.В.Геєць