Ухвала від 01.04.2026 по справі 127/10635/26

Справа № 127/10635/26

Провадження № 1-кс/127/4168/26

УХВАЛА

Іменем України

01 квітня 2026 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 , слідчого: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 , його захисника: адвоката ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_4 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мазурівка, Чернівецького району Вінницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, від посади начальника Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)», -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_4 31.03.2026 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)».

Клопотання мотивовано тим, що слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025020000000105 від 21.07.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.

В межах даного кримінального провадження 31.03.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру в учинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.

Так, ОСОБА_5 є діючим працівником правоохоронного органу, а саме: начальником ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)», при цьому підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення, вчиненого із застосуванням наданого службового становища, всупереч інтересам служби та прав громадян, у зв'язку з чим може впливати на свідків з метою зміни ними показань, приховувати чи знищувати документи, які пов'язані із вчиненим ним кримінального правопорушення.

Також ОСОБА_5 , будучи діючим працівником державної установи з питань виконання кримінальних покарань та пробації, може мати необхідні та достатні знання, що стосуються проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, тактикою проведення слідчих дій, може перешкоджати встановленню істини у провадженні, узгоджувати свої показання з показаннями інших осіб, які визнані у даному кримінальному провадженні свідками у справі, надавати цим особам поради з врахуванням відомих йому обставин кримінального провадження, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованих йому правопорушень, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню.

При цьому, сторона обвинувачення звертає увагу на те, що свідки у цьому кримінальному провадженні в суді ще не допитувались, а тому наявність вказаного ризику є обґрунтованою.

Як керівник державної установи з питань виконання кримінальних покарань та пробації, ОСОБА_5 має значні зв'язки у Центрально-Західному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, підпорядкованих йому державних установах та в інших правоохоронних органах, у зв'язку з чим ОСОБА_5 може сховати, знищити або спотворити речові докази, про які ще стороні обвинувачення невідомо (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України) та через вказаних осіб може впливати на ряд свідків, які працюють у вказаній установі.

Відтак, з метою безперешкодного завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні та звернення до суду з обвинувальним актом у найкоротший строк, забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам впливати на свідків, у цьому кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, використовуючи для цього службові зв'язки, є необхідність застосування відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , від займаної посади.

Крім того, сам факт виконання підозрюваним ОСОБА_5 його функціональних обов'язків на вказаній посаді призведе до негативного резонансу у суспільстві в частині формування думки про безкарність працівників правоохоронного органу за вчинені ними кримінальні правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий, за погодженням з прокурором звернувся до суду з вищевказаним клопотанням та просив його задовольнити.

Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_7 в судовому засіданні клопотання підтримали, просили його задовольнити та відсторонити від займаної посади підозрюваного ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення клопотання.

Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №42025020000000105, заслухавши думку прокурора та слідчого, пояснення підозрюваного та його захисника, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої та другої статті 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

З матеріалів справи слідує, що слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025020000000105 від 21.07.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що державна установа «Літинська виправна колонія (№ 123)» (код ЄДРПОУ 08562625) зареєстрована за юридичною адресою: Вінницька область, Вінницький район, селище Літин, другий провулок Богдана Хмельницького, 9А.

Відповідно до Положення про державну установу «Літинська виправна колонія (№ 123)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №1066/5 від 20.03.2020, ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Основними завданнями виправної колонії є:

- виконання покарань у виді позбавлення волі на певний строк;

- дотримання прав осіб, які тримаються у виправній колонії, вимог нормативно-правових актів щодо виконання і відбування кримінальних покарань, реалізації їх законних прав і інтересів.

Виправну колонію очолює начальник, який призначається та звільняється з посади Міністром юстиції України у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 22/к від 04.01.2018 «Про переміщення» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_5 з 10.01.2018 призначено на посаду начальника державної установи «Літинська виправна колонія (№ 123)».

Службові обов'язки та повноваження начальника державної установи «Літинська виправна колонія (№ 123)» передбачені Положенням про державну установу «Літинська виправна колонія (№ 123)», затвердженим наказом Міністерства юстиції України №1066/5 від 20.03.2020,

Статтею 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачено, що Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори відносяться до правоохоронних органів.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом чи законом.

З огляду на викладене, перебуваючи на посаді начальника державної установи «Літинська виправна колонія (№ 123)» ОСОБА_5 здійснював функції представника влади, виконував адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції, отже являється службовою особою.

Порядок погодження надання матеріальної допомоги, встановлення надбавок, доплат, підвищень посадових окладів і преміювання керівників (осіб, які виконують обов'язки керівників) бюджетних установ, підпорядкованих Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональним управлінням визначено «Порядком погодження надання матеріальних допомог, встановлення надбавок, доплат, підвищення посадових окладів і преміювання керівників установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, підпорядкованих Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - Порядок преміювання), затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 2183/5 від 24.06.2020.

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку, рішення про преміювання керівників бюджетних установ приймається керівником Департаменту, відповідного міжрегіонального управління, у безпосередньому підпорядкуванні якого перебувають ці бюджетні установи, за погодженням з Державним секретарем Міністерства юстиції України та оформлюється відповідним наказом. Погодження премії здійснюється на підставі подань Департаменту, міжрегіональних управлінь у межах фонду оплати праці із зазначенням інформації про розмір преміювання, наданих Міністерству юстиції України до 07 числа місяця, що настає за місяцем, за який здійснюється преміювання.

Водночас Порядок про преміювання встановлює, що прийняття рішення про нарахування премії належить до повноважень керівництва та здійснюється з урахуванням дотримання зауважень до оперативно-службової діяльності бюджетних установ, а також відсутності обставин, які унеможливлюють застосування заходів матеріального заохочення.

Можливість преміювання керівників та інших працівників обмежується вимогами інших нормативно-правових актів Міністерства юстиції України.

Зокрема, відповідно до вимог пункту 7 глави 13 розділу II наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» (у редакції від 03.06.2022), премія не виплачується повністю особам рядового і начальницького складу, зокрема у разі повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Встановлено, що старшою слідчою в ОВС Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_8 у кримінальному провадженні № 62021000000000033 від 18.01.2021 начальнику державної установи «Літинська виправна колонія (№ 123)» ОСОБА_5 07.09.2023 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

У подальшому, ОСОБА_5 , керуючись корисливим мотивом та метою власного незаконного збагачення, діючи умисно, в порушення Присяги працівника органів внутрішніх справ України, антикорупційного законодавства, абзацу другого розділу VII Кодексу професійної етики персоналу ДКВС України (затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.04.2017 №1272/5), яким визначено його обов'язок повідомляти вище керівництво про наявність кримінального провадження, відкритого за фактом вчинення ним правопорушення, Положення про державну установу, посадової інструкції начальника установи, а також виконуючи функції керівника, який несе персональну відповідальність за фінансову дисципліну, законність господарських операцій та цільове використання бюджетних коштів, усвідомлюючи наявність прямої нормативної заборони на виплату премій особам рядового і начальницького складу після повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченої пунктом 7 глави 13 розділу II наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, після вручення йому повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, у період з 07.09.2023 по 15.06.2025, умисно не повідомив Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Департамент з питань виконання кримінальних покарань, а також відповідальних службових осіб ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)», про факт вручення йому повідомлення про підозру, чим створив штучні умови для продовження процедури щомісячного преміювання та унеможливив застосування передбачених законодавством обмежень в частині невиплати премії.

Як наслідок, у період з вересня 2023 року по липень 2025 року установою направлялись до міжрегіонального управління листи з пропозиціями щодо преміювання начальника установи ОСОБА_5 .

В подальшому, на підставі зазначених листів, міжрегіональним управлінням у встановленому порядку формувались та надсилались до Міністерства юстиції України подання щодо погодження преміювання начальника установи ОСОБА_5 та інших керівників установ, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні міжрегіонального управління. Зазначені листи за підписом керівника міжрегіонального управління або особи, яка виконувала його обов'язки спрямовувались на адресу Державного секретаря Міністерства юстиції України для прийняття відповідного рішення.

На підставі листів Міністерства юстиції України щодо погодження преміювання начальника установи ОСОБА_5 , керівником Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (або його заступниками) були видані відповідні накази про розмір преміювання ОСОБА_5 , зокрема: наказ від 20.10.2023 № 154/ОС-2023 - за вересень 2023 року - 250%; наказ від 15.11.2023 № 168/OC-2023 - за жовтень 2023 року - 200%; наказ від 19.12.2023 № 187/ОС-2023 - за листопад 2023 року - 300%; наказ від 21.12.2023 № 191/ОС-2023 - за грудень 2023 року - 300%; наказ від 19.02.2024 № 36/ОС-2024 - за січень 2024 року - 200%; наказ від 18.03.2024 № 47/ОС-2024 - за лютий 2024 року - 200%; наказ від 15.04.2024 № 63/ОС-2024 - за березень 2024 року - 300%; наказ від 15.05.2024 № 82/ОС-2024 - за квітень 2024 року - 300%, які стали підставою для нарахування та виплати премії ОСОБА_5 , як частини його щомісячного грошового забезпечення.

У подальшому, Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2024 №1061/5 внесено зміни до Порядку преміювання, відповідно до яких, погоджені Державним секретарем Міністерства юстиції України пропозиції про преміювання керівників бюджетних установ, голів комісій, надсилаються Департаментом, міжрегіональними управліннями відповідним бюджетним установам, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні.

Після внесення відповідних змін до Порядку преміювання 12.04.2024, ОСОБА_5 діючи умисно, керуючись корисливим мотивом та метою власного незаконного збагачення, зловживаючи своїм службовим становищем, як начальник ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» здійснив самостійне видання наказів про виплату собі премії, розмір якої був визначений у отриманих листах-погодженнях щодо його преміювання, а саме: за листом управління від 25.06.2024 № 5480/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 25.06.2024 №102/ОС-24 про встановлення премії 300% за травень 2024 року; за листом управління від 23.07.2024 №6413/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 23.07.2024 № 121/ОС-24 про встановлення премії 300% за червень 2024 року; за листом управління від 16.09.2024 № 7992/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 18.09.2024 №157/ОС-24 про встановлення премії 350% за серпень 2024 року; за листом управління від 24.10.2024 № 9143/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 25.10.2024 №190/ОС-24 про встановлення премії 300% за вересень 2024 року; за листом управління від 19.11.2024 № 9881/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 26.11.2024 №209/ОС-24 про встановлення премії 180% за жовтень 2024 року; за листом управління від 17.12.2024 № 10697/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 23.12.2024 №230/ОС-24 про встановлення премії 400% за листопад 2024 року; за листом управління від 18.12.2024 № 10767/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 23.12.2024 №231/ОС-24 про встановлення премії 400% за грудень 2024 року; за листом управління від 10.03.2025 № 2022/4.2-2025 видано наказ начальника установи від 26.03.2025 № 53/ОС-25 про встановлення премії 350% за лютий 2025 року; за листом управління від 05.04.2025 №3119/4.2-2025 видано наказ начальника установи від 24.04.2025 №76/ОС-25 про встановлення премії 250% за березень 2025 року; за листом управління від 15.05.2025 № 3898/4.2-2025 видано наказ начальника установи від 26.05.2025 № 98/ОС-25 про встановлення премії 350% за квітень 2025 року; за листом управління від 17.06.2025 №4846/4.2-2025 видано наказ начальника установи від 26.06.2025 №120/ОС-25 про встановлення премії 350% за травень 2025 року; за листом управління від 21.07.2025 № 5899/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 22.07.2025 № 134/ОС-24 про встановлення премії 350% за червень 2025 року, які стали підставою для нарахування та виплати премії ОСОБА_5 , як частини його щомісячного грошового забезпечення.

Крім того, аналогічно накази про виплату премії ОСОБА_5 , розмір якої був визначений у отриманих листах-погодженнях щодо преміювання керівника установи, були видані за підписом першого заступника начальника установи підполковника внутрішньої служби ОСОБА_9 , у зв'язку з ненадходженням від ОСОБА_5 інформації щодо повідомлення йому 07.09.2023 про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, а саме: за листом управління від 20.08.2024 № 7257/4.2-2024 видано наказ начальника установи від 27.08.2024 № 146/ОС-24 про встановлення премії 350% за липень 2024 року; за листом управління від 14.02.2025 № 1350/4.2-2025 видано наказ начальника установи від 24.02.2025 № 32/ОС-25 про встановлення премії 350% за січень 2025 року.

Підписання вищевказаних наказів щодо преміювання ОСОБА_5 стали підставою для нарахування премії ОСОБА_5 як частини його щомісячного грошового забезпечення на загальну суму 410 832 гривні, зокрема: в листопаді 2023 року в загальній сумі - 15850 гривень; в грудні 2023 року в загальній сумі - 38040 гривень; в березні 2024 року в загальній сумі - 25360 гривень; в квітні 2024 року в загальній сумі - 19020 гривень; в травні 2024 року в загальній сумі - 19020 гривень; в червні 2024 року в загальній сумі - 19020 гривень; в липні 2024 року в загальній сумі - 19020 гривень; в серпні 2024 року в загальній сумі - 22190 гривень; у вересні 2024 року в загальній сумі - 22190 гривень; в жовтні 2024 року в загальній сумі - 22190 гривень; в листопаді 2024 року в загальній сумі - 11412 гривень; в грудні 2024 року в загальній сумі - 50720 гривень; в лютому 2025 року в загальній сумі - 22190 гривень; в березні 2025 року в загальній сумі - 22190 гривень; в квітні 2025 року в загальній сумі - 15850 гривень; в травні 2025 року в загальній сумі - 22190 гривень; в червні 2025 року в загальній сумі - 22190 гривень; в липні 2025 року в загальній сумі - 22190 гривень.

Із загальної суми премії в розмірі 410 832 гривні, нарахованої ОСОБА_5 , утримано військовий збір у розмірі 1,5% (листопад 2023 року - листопад 2024 року) та 5% (грудень 2024 року - липень 2025 року), що складає 12 375, 68 гривень.

Крім того, відповідно до вимог ч. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» нарахований та безпідставно перерахований до бюджету за ОСОБА_5 єдиний соціальний внесок в розмірі 22%, на загальну суму 90 383, 04 гривень.

З урахуванням вищевикладеного, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом та метою власного незаконного збагачення, розуміючи, що його дії мають вкрай негативний вплив на формування і діяльність державних та суспільних інституцій, підривають довіру громадян до них, після повідомлення йому 07.09.2023 про підозру в учиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, при наявності прямої нормативної заборони на виплату премій особам рядового і начальницького складу після повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченої пунктом 7 глави 13 розділу II наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, у період часу з 07.09.2023 по 15.06.2025, незаконно отримав та обернув на свою користь грошові кошти з державного бюджету України, шляхом отримання виплаченої йому ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» премії, як частини щомісячного грошового забезпечення в загальній сумі 398 456, 32 гривень, зокрема, на його власний банківський рахунок, відкритий в АТ «Акцент-Банк», IBAN НОМЕР_1 .

Із загальної суми незаконно нарахованих ОСОБА_5 в якості премії грошових коштів в розмірі 410 832 гривень, нараховано та перераховано до бюджету за ОСОБА_5 єдиний соціальний внесок в сумі 90 383, 04 гривень, утримано військовий збір в сумі 12 375, 68 гривень, отже внаслідок умисних дій, шляхом зловживання службовим становищем, в умовах воєнного стану ОСОБА_5 заподіяно збитки державі в особі ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» на загальну суму 398 456, 32 гривень, що відповідно до примітки до ст. 185 КК України в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення, а тому є великим розміром.

Крім того, досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)», керуючись корисливим мотивом та метою власного незаконного збагачення, діючи умисно, в порушення Присяги працівника органів внутрішніх справ України, антикорупційного законодавства, абзацу другого розділу VII Кодексу професійної етики персоналу ДКВС України (затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.04.2017 №1272/5), яким визначено щодо його обов'язку повідомляти вище керівництво про наявність кримінального провадження, відкритого за фактом вчинення ним правопорушення, Положення про державну установу, посадової інструкції начальника установи, а також виконуючи функції керівника, який несе персональну відповідальність за фінансову дисципліну, законність господарських операцій та цільове використання бюджетних коштів, усвідомлюючи наявність прямої нормативної заборони на виплату премій особам рядового і начальницького складу після повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченої пунктом 7 глави 13 розділу II наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, незважаючи на це, після вручення йому повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, у період з 07.09.2023 по 15.06.2025, умисно не повідомив Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Департамент з питань виконання кримінальних покарань, а також відповідальних службових осіб ДУ «Літинська виправна колонія (№123)», про факт вручення йому повідомлення про підозру, чим створив штучні умови для продовження процедури щомісячного преміювання та унеможливив застосування передбачених законодавством обмежень в частині невиплати премії.

Як наслідок, у період з вересня 2023 року по липень 2025 року установою направлялись до міжрегіонального управління листи з пропозиціями щодо преміювання начальника установи ОСОБА_5 , у зв'язку ненадходженням від останнього інформації про повідомлення йому 07.09.2023 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.

В подальшому, на підставі зазначених листів установи, міжрегіональним управлінням у встановленому порядку формувались та надсилалися до Міністерства юстиції України подання щодо погодження преміювання начальника установи ОСОБА_5 та інших керівників установ, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні міжрегіонального управління.

Зазначені листи за підписом керівника міжрегіонального управління або особи, яка виконувала його обов'язки, спрямовувались на адресу Державного секретаря Міністерства юстиції України для прийняття відповідного рішення.

На підставі листів Міністерства юстиції України щодо погодження преміювання начальника установи ОСОБА_5 , керівником Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (його заступниками) були видані відповідні накази про преміювання ОСОБА_5 .

У подальшому, Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2024 №1061/5 внесено зміни до Порядку преміювання, відповідно до яких, погоджені Державним секретарем Міністерства юстиції України пропозиції про преміювання керівників бюджетних установ, голів комісій, надсилаються Департаментом, міжрегіональними управліннями відповідним бюджетним установам, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні.

Після внесення відповідних змін до Порядку преміювання 12.04.2024, ОСОБА_5 діючи умисно, з метою власного незаконного збагачення, зловживаючи своїм службовим становищем, як начальник ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» здійснив самостійне видання наказів про виплату йому премії, розмір якої був визначений у отриманих листах-погодженнях щодо його преміювання, які стали підставою для нарахування та виплати премії ОСОБА_5 , як частини його щомісячного грошового забезпечення.

Крім того, аналогічне видання наказів, про виплату премії ОСОБА_5 , розмір якої був визначений у отриманих листах-погодженнях щодо преміювання керівника установи, були видані за підписом першого заступника начальника установи підполковника внутрішньої служби ОСОБА_9 , у зв'язку з ненадходженням від ОСОБА_5 інформації щодо повідомлення йому 07.09.2023 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.

Підписання вищевказаних наказів щодо преміювання ОСОБА_5 стало підставою для нарахування та виплати премії ОСОБА_5 , як частини його щомісячного грошового забезпечення на загальну суму 398 456, 32 гривень, шляхом їх зарахування на його власний банківський рахунок, відкритий в АТ «Акцент-Банк» IBAN НОМЕР_1 .

Зокрема встановлено, що на вищезазначений банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» зараховано 20.11.2023 грошове забезпечення в загальній сумі 45 740, 53 гривень, частину із якої в розмірі 15 612, 25 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 20.12.2023 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 18 062, 48 гривень та 27.12.2023 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 37 089 гривень, частину із яких в розмірі 37 982, 40 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 20.03.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 42 803, 35 гривень, частину із якої в розмірі 24 979, 60 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 19.04.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 36 621, 85 гривень, частину із якої в розмірі 18 734, 70 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 18.05.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 36 621, 85 гривень, частину із якої в розмірі 18 734, 70 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 19.06.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 17 150, 12 гривень та 28.06.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 18 544, 50 гривень, частину із яких в розмірі 18 734, 70 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 19.07.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 17 150, 12 гривень та 27.07.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 19 471, 73 гривень, частину із яких в розмірі 18 734, 70 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 20.08.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 17 277, 07 гривень та 30.08.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 56 812, 03 гривень, частину із яких в розмірі 21 857, 15 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 20.09.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 39 839, 55 гривень, частину із якої в розмірі 21 857, 15 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 19.10.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 17 277, 07 гривень та 30.10.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 22 562, 47 гривень, частину із яких в розмірі 21 857, 15 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 20.11.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 17 277, 07 гривень та 28.11.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 12 053, 92 гривень, частину із яких в розмірі 11 240, 82 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 18.12.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 16 773, 39 гривень та 25.12.2024 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 49 464, 68 гривень, частину із яких в розмірі 48 184 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 26.02.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 38 286, 84 гривень, частину із якої в розмірі 21 080, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 28.03.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 72 327, 72 гривень, частину із якої в розмірі 21 080, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 25.04.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 32 327, 24 гривень, частину із якої в розмірі 15 057, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 28.05.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 38 286, 84 гривень, частина із якої в розмірі 21 080, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 27.06.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 38 286, 84 гривень, частину із якої в розмірі 21 080, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

На банківський рахунок ОСОБА_5 від ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» 29.07.2025 зараховано грошове забезпечення в загальній сумі 38 412, 08 гривень, частину із якої в розмірі 21 080, 50 гривень становить незаконно нарахована премія.

У подальшому, після отримання на банківський рахунок вищевказаних грошових коштів в якості грошового забезпечення в загальній сумі 796 520, 39 гривень, серед яких, після здійснення відрахування до бюджету військового збору, незаконно виплачена премія в загальній сумі 398 456, 32 гривень, ОСОБА_5 у період з 20.11.2023 по 15.06.2025, усвідомлюючи, що грошові кошти, виплачені йому в якості премії, одержані ним злочинним шляхом, розпорядився ними на власний розсуд, та здійснив їх легалізацію шляхом зняття грошових коштів з банківського рахунку, шляхом здійснення фінансових операцій - перерахування грошових коштів на інші банківські рахунки та придбання валюти, а також шляхом здійснення правочинів щодо оплати придбаних товарів та послуг під час проведення безготівкових операцій з грошовими коштами на вищевказаному банківському рахунку, за наступних обставин.

Так, у період часу з 20.11.2023 по 15.06.2025, ОСОБА_5 , шляхом проведення фінансових операцій по банківському рахунку відкритому в АТ «Акцент-Банк» IBAN НОМЕР_1 , на який зараховано грошове забезпечення від ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» у загальній сумі 796 520, 39 гривень, здійснив легалізацію грошових коштів в загальній сумі 398 456, 32 гривень, незаконно виплачених йому в якості премії, зокрема:

- здійснив перекази отриманого грошового забезпечення на свій банківський рахунок IBAN НОМЕР_2 (АТ «А-Банк», МФО 370770) на загальну суму 238 000 гривень, чим здійснив фінансові операції щодо грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив перекази отриманого грошового забезпечення на банківський рахунок IBAN НОМЕР_3 (АТ "А-Банк", МФО 307770) на загальну суму 139 790 гривень, чим здійснив фінансові операції щодо грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив перекази отриманого грошового забезпечення на банківський рахунок IBAN НОМЕР_4 (АТ "А-Банк", МФО 307770) на загальну суму 85 908 гривень, чим здійснив фінансові операції щодо грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив перекази отриманого грошового забезпечення на банківський рахунок IBAN НОМЕР_5 (АТ "А-Банк", МФО 307770) на загальну суму 5 500 гривень, чим здійснив фінансові операції щодо грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив зняття готівки на загальну суму 150 160 гривень, чим здійснив зміну форми (перетворення) грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив оплату придбаних товарів та послуг під час проведення безготівкових операцій з грошовими коштами по вищевказаному банківському рахунку на загальну суму 97 877, 28 гривень, шляхом проведення оплати через термінали обслуговування клієнтів, а також шляхом поповнення мобільного зв'язку на загальну суму 8 545 гривень, чим здійснив правочини щодо майна - грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 ;

- здійснив інші фінансові операції по вищевказаному банківському рахунку, у тому числі шляхом перерахування грошових коштів на інші банківські рахунки, на загальну суму 40 988, 70 гривень, чим здійснив фінансові операції, вчинення правочину із майном - грошовими коштами та здійснення зміни форми (перетворення) грошових коштів, частина із яких отримана злочинним шляхом, з банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 .

З урахуванням викладеного, ОСОБА_5 було легалізовано грошові кошти в сумі 398 456, 32 гривень, отримані ним внаслідок незаконно виплаченої йому премії як частини грошового забезпечення, у період з 20.11.2023 по 15.06.2025.

31 березня 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:

- ч. 4 ст. 191 КК України, тобто у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїми службовим становищем, вчиненому у великих розмірах, в умовах воєнного стану;

- ч. 1 ст. 209 КК України, тобто у володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, вчинення правочину з таким майном, зміна форми (перетворення) такого майна, якщо ці діяння вчиненні особою, яка знала або повинна була знати, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю або частково одержано злочинним шляхом.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 01.04.2026 по справі №127/10640/26 застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 22-00 год. по 06-00 год., за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 місяці.

Цією ж ухвалою, покладено на підозрюваного ОСОБА_5 наступні обов'язки:

- прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання або місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками, іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт, для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в України.

Зі змісту клопотання слідує, що на час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України - обґрунтована, що також підтверджується наявними в матеріалах клопотання доказами, а саме: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №42025020000000105 від 21.07.2025; повідомленням Департаменту виконання кримінальних покарань про виявлення кримінального правопорушення № 12604/27/2/15-25 від 18.07.2025 щодо ОСОБА_5 ; повідомленням про підозру ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України від 07.09.2023; протоколом обшуку ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» від 28.08.2025; наказами Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» щодо преміювання ОСОБА_5 ; довідкою заступника начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області ОСОБА_10 22.10.2025; висновком експерта від 04.12.2025 № СЕ-19/102-25/20217-ЕК за результатами судово-економічної експертизи; висновком експерта від 23.12.2025 №2482/25-21 за результатами судово-почеркознавчої експертизи; висновком аналітичного дослідження руху грошових коштів по банківському рахунку ОСОБА_5 ; висновком службового розслідування проведеного стосовно начальника ДУ «Літинська виправна колонія (№ 123)» ОСОБА_5 затвердженого Заступником Міністра юстиції України ОСОБА_11 05.02.2026; протоколами допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ; повідомленням про підозру від 31.03.2026; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Крім того, суд враховує те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів (ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України), за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком від п'яти до восьми та від трьох до шести років відповідно.

Згідно з частиною п'ятою статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Отже, враховуючи правову підставу для відсторонення від посади, а саме підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, а також те, що даний захід необхідний для припинення та запобігання протиправної поведінки підозрюваного, врахувавши достатність на вказаному етапі доказів вчинення кримінального правопорушення, а також те, що перебування на посаді й сприяло вчиненню інкримінованих злочинів, крім цього, перебуваючи на вказаній посаді підозрюваний може, використовуючи своє службове становище, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати встановленню істини у провадженні, узгоджувати свої показання з показаннями інших осіб, які визнані у даному кримінальному провадженні свідками у справі, надавати цим особам поради з врахуванням відомих йому обставин кримінального провадження, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованих йому правопорушень, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає задоволенню.

Враховуючи, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше 2 місяців, але в межах досудового розслідування, слідчий суддя вважає необхідним відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 від посади начальника Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)» до 31 травня 2026 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154 - 157, 309, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)», в межах строку досудового розслідування, тобто до 31 травня 2026 року (включно).

Організацію виконання ухвали суду про відсторонення ОСОБА_5 від посади покласти на старшого слідчого в особливо важливих справах Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_4 .

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня оголошення, однак оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя