Ухвала від 25.03.2026 по справі 520/8149/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю за виконанням рішення

25 березня 2026 р. Справа № 520/8149/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянув у письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України по справі №520/8149/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебувала справа №520/8149/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №520/8149/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнато протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, пл. Свободи, буд. 5, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФХ93906/3624/с станом на 05.03.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, пл. Свободи, буд. 5, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФХ93906/3624/с станом на 05.03.2019 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 набрало законної сили 26.09.2025.

До Харківського окружного адміністративного суду 16.03.2026 надійшла заява представника позивача, подана в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить суд: зобов'язати суб'єкта владних повноважень Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), протягом п'ятнадцяти днів з дня винесення ухвали суду про розгляд заяви, подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/8149/25 від 26.08.2025 року.

В обґрунтування вказаної заяви заявником зазначено про те, що 06.03.2026 року представником заявника подано звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому адвокат просив: надати розрахунок розміру заборгованості пенсії ОСОБА_1 , за період з 01.04.2019 року по 01.12.2025 року проведеного на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі №520/8149/25, із щомісячною розбивкою; надати розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою на пенсіонера ОСОБА_1 ; надати розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2025 року по момент звернення із запитом, тобто 06.03.2026 року, із щомісячною розбивкою; надати обґрунтування зменшення розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2026 року (10674 грн. 56 коп.). Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.03.2026 №2000-0203-8/43811 зазначено, що Відповідно до пункту 5 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсії за минулий час проводяться за рахунок частини бюджетних асигнувань передбачених на відповідну мету. Відповідно до пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбаченими пунктами 5 та 6 Порядку № 821 виплата пенсії проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням. З листопада 2025 розпочато виплату перерахованої пенсії за рішенням суду. Залишок невиплачених коштів по цій статті буде виплачуватись у відповідності до Порядку № 821 за умов належного фінансування. З листопада 2025 розпочато виплату сум пенсії за минулий час нарахованих на виконання рішенням суду. Залишок невиплачених коштів по цій статті буде виплачуватись у відповідності до Порядку № 821 за умов належного фінансування. Тобто фактично відмовлено у виконанні рішення Суду, яке набрало законної сили.

Відповідач 23.03.2026 надав заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, у якій зазначив, що 07.10.2025 Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість здійснити відповідний перерахунок пенсій на виконання рішень судів. 05.11.2025 Головним управлінням на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/3149/25 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФХ93906/3624/с станом на 05.03.2019.

Органами Пенсійного фонду України продовжується ведення Реєстру судових рішень для використання в роботі з метою систематизації та упорядкування судових рішень. Реєстр судових рішень - це єдина електронна система, яка створена на Центральному рівні та діє по всій території України. Реєстр судових рішень постійно поповнюється новою інформацією з усіх регіонів України. Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду дані з електронної підсистемі ПВП ДКГ «Військові пенсії» інтегровано до підсистеми Реєстр судових рішень. За результатом перерахунку на момент виконання рішення суду загальна сума доплати за період з 01.04.2019 по 30.11.2025 склала 302872,39 грн., яку обліковано в підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ), виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №821-18579.

Виплата нарахованої різниці в пенсії за судовим рішенням провадиться відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Відповідно до розрахунку з підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ станом на 23.03.2026 загальна заборгованість за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/8149/25:

- відкладена заборгованість за минулий період (з 01.04.2019 по 25.09.2025) - 293174,30 грн. (з дати відповідно до зобов'язання по суду по дату набрання законної сили рішення суду) (джерело фінансування - кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 26.09.2025 по 30.11.2025) - 9698,09 грн. (з дати набрання законної сили рішення суду по місяць виконання рішення суду) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.12.2025 по 31.12.2025) - 4476,04 грн. (за грудень 2025 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.01.2026 по 31.01.2026) - 4476,04 грн. (за січень 2026 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.02.2026 по 28.02.2026) - 4476,04 грн. (за лютий 2026 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.03.2026 по 31.03.2026) - 5259,64 грн. (за березень 2026 року (джерело фінансування кошти Державного бюджету).

Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості. Так, за додатковими відомостями проведено виплату поточної заборгованості в листопаді, грудні 2025 року та в лютому 2026 року:

- проведено виплату в сумі 8043,40 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 1654,69 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 1000,00 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України).

Та, за додатковими відомостями проведено виплату відкладеної заборгованості в листопаді, грудні 2025 року та в лютому 2026 року:

- проведено виплату в сумі 187,35 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 187,35 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 103,00 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України).

Враховуючи викладене, Головне управління не може визначити орієнтовні строки повного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/8149/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип пропорційності виплати коштів кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Головним управлінням у 2024 році проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 56046, 7 тис. грн., які набрали законної сили по 19.11.2020.

Планом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2025 рік (зі змінами), затвердженим Головою правління Пенсійного фонду України 28 жовтня 2025 року, видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 9552,9 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 10221,3 тис грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 21399,0 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 12313,5 тис грн.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік». Планом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2026 рік, затвердженим Головою правління Пенсійного фонду України 24 лютого 2026 року, видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 24941,4 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 24102,1 тис грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 44511,5 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 23825,0 тис грн.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно із приписами ч. 1 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи відсутність потреби у виклику у судове засідання сторін, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

При вирішенні питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду суд виходить із такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ст. 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Положеннями ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).

Згідно з приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

В рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року Європейський Суд з прав людини вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).

У справі “Сорінг проти Об'єднаного Королівства» від 07.07.1989 Європейський суд визначив, що на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Суд зазначає, що згідно із положеннями ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-1 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно із ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначених вище положень слід дійти висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частин другої, четвертої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Абзацом першим частини першої статті 373 КАС України визначено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Суд наголошує, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження»).

Тож у разі відсутності факту добровільного виконання судових рішень приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Указаний порядок встановлений статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема, в частині першій цієї статті зазначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Частиною другою статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Зі змісту поданої до суду заяви та долучених до такої заяви доказів встановлено, що 06.03.2026 року представником заявника подано звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому адвокат просив: надати розрахунок розміру заборгованості пенсії ОСОБА_1 , за період з 01.04.2019 року по 01.12.2025 року проведеного на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі №520/8149/25, із щомісячною розбивкою; надати розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою на пенсіонера ОСОБА_1 ; надати розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2025 року по момент звернення із запитом, тобто 06.03.2026 року, із щомісячною розбивкою; надати обґрунтування зменшення розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2026 року (10674 грн. 56 коп.). Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.03.2026 №2000-0203-8/43811 зазначено, що Відповідно до пункту 5 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсії за минулий час проводяться за рахунок частини бюджетних асигнувань передбачених на відповідну мету. Відповідно до пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбаченими пунктами 5 та 6 Порядку № 821 виплата пенсії проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням. З листопада 2025 розпочато виплату перерахованої пенсії за рішенням суду. Залишок невиплачених коштів по цій статті буде виплачуватись у відповідності до Порядку № 821 за умов належного фінансування. З листопада 2025 розпочато виплату сум пенсії за минулий час нарахованих на виконання рішенням суду. Залишок невиплачених коштів по цій статті буде виплачуватись у відповідності до Порядку № 821 за умов належного фінансування. Тобто фактично відмовлено у виконанні рішення Суду, яке набрало законної сили.

Як вже було вказано судом, відповідачем було повідомлено головного державного виконавця про те, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 року у справі №520/10633/22 до Реєстру внесено дані позивача із зазначенням суми боргу, а виплата сум пенсії, які нараховані на виконання рішення судів, боржниками в яких визнані органи Пенсійного фонду України виконуються в межах покладених зобов'язань та відповідно до черговості, які визначається датою набрання судом законної сили.

Відповідач 23.03.2026 надав заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, у якій зазначив, що 07.10.2025 Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість здійснити відповідний перерахунок пенсій на виконання рішень судів. 05.11.2025 Головним управлінням на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/3149/25 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФХ93906/3624/с станом на 05.03.2019.

Відповідно до розрахунку з підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ станом на 23.03.2026 загальна заборгованість за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/8149/25:

- відкладена заборгованість за минулий період (з 01.04.2019 по 25.09.2025) - 293174,30 грн. (з дати відповідно до зобов'язання по суду по дату набрання законної сили рішення суду) (джерело фінансування - кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 26.09.2025 по 30.11.2025) - 9698,09 грн. (з дати набрання законної сили рішення суду по місяць виконання рішення суду) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.12.2025 по 31.12.2025) - 4476,04 грн. (за грудень 2025 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.01.2026 по 31.01.2026) - 4476,04 грн. (за січень 2026 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.02.2026 по 28.02.2026) - 4476,04 грн. (за лютий 2026 року) (джерело фінансування кошти Державного бюджету);

- поточна заборгованість (з 01.03.2026 по 31.03.2026) - 5259,64 грн. (за березень 2026 року (джерело фінансування кошти Державного бюджету).

Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості. Так, за додатковими відомостями проведено виплату поточної заборгованості в листопаді, грудні 2025 року та в лютому 2026 року:

- проведено виплату в сумі 8043,40 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 1654,69 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 1000,00 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України).

Та, за додатковими відомостями проведено виплату відкладеної заборгованості в листопаді, грудні 2025 року та в лютому 2026 року:

- проведено виплату в сумі 187,35 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 187,35 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України);

- проведено виплату в сумі 103,00 грн. (за рахунок коштів Державного бюджету України).

Враховуючи викладене, Головне управління не може визначити орієнтовні строки повного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 520/8149/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип пропорційності виплати коштів кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Головним управлінням у 2024 році проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 56046, 7 тис. грн., які набрали законної сили по 19.11.2020.

Планом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2025 рік (зі змінами), затвердженим Головою правління Пенсійного фонду України 28 жовтня 2025 року, видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 9552,9 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 10221,3 тис грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 21399,0 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 12313,5 тис грн.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік». Планом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2026 рік, затвердженим Головою правління Пенсійного фонду України 24 лютого 2026 року, видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 24941,4 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 24102,1 тис грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 44511,5 тис грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 23825,0 тис грн.

Суд враховує доводи та посилання заявника стосовно тривалого часу не виконання судового рішення, проте зазначає, що до суду не надано доказів того, що відповідачем невиконання судового рішення у справі № 520/8149/25 здійснюється умисно.

Надаючи оцінку вказаному вище, суд зазначає, що згідно із Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закони України “Про Державний бюджет України» на кожний рік та Бюджетний кодекс України.

Відповідно до п.п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що рішення суду у справі №520/8149/25 в частині виплати заборгованості не виконано з незалежних від відповідача причин.

Згідно абзацу 2 ч.1 ст. 382 КАС України в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Положеннями ч.2 ст. 382-1 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно із приписами ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З огляду на приписи ч.3 ст.382-1 КАС України, суд вважає двомісячний строк для подання звіту про виконання судового рішення розумним та достатнім.

Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд з огляду на приписи ст. 382-1 КАС України приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у двомісячний строк після набрання чинності ухвали подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №520/8149/25 в частині виплати нарахованих сум.

Відповідно до ч.6 ст. 382-1 КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 4, 229, 248, 293, 294, 382 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України по справі №520/8149/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) у двомісячний строк після набрання чинності цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №520/8149/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

У задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.О. Супрун