Ухвала від 24.03.2026 по справі 520/5966/25

УХВАЛА

про відмову у поверненні судового збору

24 березня 2026 року

м. Київ

справа №520/5966/25

адміністративне провадження №К/990/37016/25

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Чиркіна С.М., суддів: Берназюка Я.О., Шарапи В.М., розглянувши заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про повернення судового збору за подачу касаційної скарги

на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року (головуючий суддя Тітов О.М.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року (головуючий суддя П'янова Я.В., суддя: Присяжнюк О.В., Жигилій С.П.) у справі № 520/5966/25 за позовом Державного реєстратора Малоданилівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_1 до Державного підприємства «Національні інформаційні системи», Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Верховного Суду від 23.12.2025 касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року (головуючий суддя Тітов О.М.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року (головуючий суддя П'янова Я.В., суддя: Присяжнюк О.В., Жигилій С.П.) у справі № 520/5966/25 за позовом Державного реєстратора Малоданилівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_1 до Державного підприємства «Національні інформаційні системи», Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу - закрито на підставі пункту 5 частини першої статті 339 КАС України.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулося до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах із заявою про повернення сплаченої суми судового збору за подання касаційної скарги у розмірі 4844,80 грн відповідно до документа про сплату судового збору від 20.08.2025 №5627.

При цьому заявники посилаються на положення пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).

Вирішуючи подану заяву, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону №3674-VI, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Подібне питання вже було предметом розгляду у Верховному Суді.

Зокрема, Об'єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в ухвалі від 22.11.2019 у справі №816/731/16 зазначила наступне:

«… Аналіз процесуального законодавства свідчить про неможливість ототожнення понять «закриття провадження у справі» та «закриття касаційного провадження».

До зазначених висновків можна дійти виходячи з підстав та наслідків закриття провадження у справі та закриття касаційного провадження.

Суд наділений повноваженнями закрити провадження у справі судового процесу (в суді першої інстанції, на стадії апеляційного чи касаційного перегляду), при цьому підстави для закриття провадження у справі передбаченні саме статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме суд закриває провадження у справі у випадках, якщо:

1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;

2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;

3) якщо сторони досягли примирення;

4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;

5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;

6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;

7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;

8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Тоді як, підстави для закриття касаційного провадження (як окремої стадії судового процесу) передбачені статтею 339 Кодексу адміністративного судочинства України…

Наслідком закриття провадження у справі є відсутність (скасування) рішення, яким закінчено розгляд справи по суті, тоді як закриття касаційного провадження призведе до залишення в силі рішення суду апеляційної інстанції.

Зазначене підтверджує різне значення понять «закриття провадження у справі» та «закриття касаційного провадження» та неможливість їх ототожнення… ».

Беручи до уваги, що Верховний Суд закрив саме касаційне провадження, відтак відсутні підстави для задоволення заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про повернення сплаченого судового збору.

Керуючись статтею 248 КАС України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про повернення сплаченого судового збору за подання касаційної скарги у справі за позовом Державного реєстратора Малоданилівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_1 до Державного підприємства «Національні інформаційні системи», Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач С.М. Чиркін

Суддя Я.О. Берназюк

Суддя В.М. Шарапа