Рішення від 23.03.2026 по справі 420/38982/25

Справа № 420/38982/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД» про стягнення податкового боргу,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД», у якому просить суд стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД» (Код 1. ЄДРПОУ: 20741141) суму заборгованості у розмірі 6 380 453 грн. 74 коп., а саме:

- по податку на додану вартість у розмірі 6 379 920 грн. 34 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001. банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. /Одеська обл./14010100.

- по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 533 грн. 40 коп. на бюджетний рахунок UAI78999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м. Одеса/11021000.

Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на момент подачі позову, відповідно до розрахунку заборгованості, довідки розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ТОВ «СПЕЦРЕМБУД» перед бюджетом становить 6 380 453 грн. 74 коп., а саме по податку на додану вартість (6 379 920 грн. 34 коп.), по податку на прибуток приватних підприємств (533 грн. 40 коп.).

Позивач зазначає, що заборгованість по першому податку виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №28849/15-32-04-06 від 09.07.2024 на суму 6 379 920 грн. 34 коп. (штрафна санкція). Заборгованість по другому податку виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №32433/15-32-04-05-17 від 25.06.2025 на сум грн. 533 грн. 40 коп.

Ухвалою суду від 24.11.2025 року відкрито позовне провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Призначено судове засідання у справі з викликом учасників справи на 11 год. 00 хв. 16 грудня 2025 року. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву.

Судове засідання, призначене на 11 год. 00 хв. 16 грудня 2025 року не відбулося у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги.

У судове засідання, призначене на 11 год. 00 хв. 22 січня 2026 року представник відповідача не з'явився, заяв та клопотань не подав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження у справі та повістки за до Електронного кабінету.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, суд вирішив продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД», зареєстроване як юридична особа, здійснює діяльність за основним КВЕДом - 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

За даними Головного управління ДПС в Одеській області ТОВ «СПЕЦРЕМБУД», перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області.

Згідно розрахунку податкового боргу, довідки про суми податкового боргу, даних інтегрованої картки платника податків, ТОВ «СПЕЦРЕМБУД» станом на 14.10.2025 має заборгованість перед бюджетом по штрафним санкціям, а саме: по податку на додану вартість (6 379 920 грн. 34 коп.), по податку на прибуток приватних підприємств (533 грн. 40 коп.).

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області були проведені перевірки діяльності ТОВ «СПЕЦРЕМБУД», за результатами яких були виявлені наступні порушення Податкового кодексу України:

- порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних, про що складений Акт №25977/15-32-04-06 від 16.06.2024 про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до такої податкової накладної ТОВ «СПЕЦРЕМБУД»;

- несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2025 року, про що складений Акт №27554/15-32-04-05-14/20741141 від 03.06.2025 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «СПЕЦРЕМБУД».

Заявлений до стягнення з відповідача податковий борг виник на підставі складених за Актами перевірок податкових повідомлень-рішень, а саме:

- по податковому повідомленню-рішенню №28849/15-32-04-06 від 09.07.2024, відповідно до якого на підставі акту перевірки №25977/15-32-04-06 від 16.06.2024 застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 6 571 484,67 грн (штрафна санкція);

- по податковому повідомленню-рішенню №32433/15-32-04-05-17 від 25.06.2025, відповідно до якого на підставі акту перевірки №27554/15-32-04-05-14/20741141 від 03.06.2025 застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 533,40 грн.

18.07.2025 ГУ ДПС в Одеській області виставило відповідачу податкову вимогу форми «Ю» №0015743-1305-1532 про сплату податкового боргу, наявного у нього станом на 16.07.2025, у сумі усього - 6379920,34 грн.

Указана податкова вимога та зазначені вище податкові повідомлення-рішення були направлені органом ДПС на адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленням про вручення.

Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень чи податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.

За вказаного, оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 6380453,74 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України.

Згідно підпунктами 14.1.175, 14.1.265 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Штрафною санкцією (фінансова санкція, штраф) плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як визначає стаття 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

У відповідності до п.16.1.2., 16.1.3 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно приписів п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.109.1 та п.109.2 ст.109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 110.1 ст.110 ПК України визначено, що платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

Згідно пунктів 111.1 та 111.2 ст.111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Відповідно до п.112.5 ПК ст.112 України підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.

З положень зазначених норм закону випливає, що платники податку на додану вартість зобов'язані здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних а також платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів звітність у порядку, встановленому податковим законодавством. Невиконання вказаних обов'язків є податковим правопорушенням та тягне за собою притягнення особи до фінансової відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі податкового повідомлення-рішення.

У силу вимог пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.56.3, 56.17.1. статті 56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

При цьому, положеннями п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З положень зазначених норм закону випливає, що обов'язок зі сплати грошового зобов'язання у платника податків виникає з наступного дня за днем узгодження такого зобов'язання і має бути виконаний протягом десяти днів. У разі оскарження до суду податкового повідомлення-рішення днем узгодження грошового зобов'язання є день набрання законної сили судовим рішенням.

Несплачені грошові зобов'язання у встановлений законом строк - протягом 10 календарних днів, наступних за днем їх узгодження, є податковим боргом платника податків, з виникненням якого контролюючий орган має вжити заходів для його погашення, зокрема надіслати платникові податкову вимогу щодо погашення суми податкового боргу.

Так, відповідно до п. 59.1, п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріалами справи підтверджується, що контролюючим органом прийнято та направлено відповідачу податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій №28849/15-32-04-06 від 09.07.2024 на суму 6379920,34 грн та №32433/15-32-04-05-17 від 25.06.2025 на сум грн. 533,40 грн.

В силу вимог п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з вимогами пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Як вбачається з рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень вищевказані податкові повідомлення-рішення були надіслані податковим органом на адресу місцезнаходження відповідача та отримані ним 30.07.2024 та 16.07.2025.

Також, податкова вимога надсилалася відповідачу податковим органом на адресу його місцезнаходження, та була повернута відправнику без вручення адресату із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги відповідачем в судовому порядку.

Враховуючи викладене, сума штрафних санкцій у розмірі 6 380 453,74 грн, - є узгодженою, оскільки не сплачена платником податків у встановлений ПК України строк, і набула статусу податкового боргу, а її розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до припису норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

В свою чергу, відповідно до пп. 41.1.1. п.41.1. ст.41 ПК України, контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 ПК України.

Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Отже, за наслідком несплати узгодженого грошового зобов'язання формується податковий борг, який у разі несплати платником, погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.

Відповідно до вимог абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Станом на час вирішення справи, у суду відсутні відомості про повну чи часткову сплату відповідачем наявного у нього податкового боргу по фінансовим (штрафним) санкціям у розмірі 6 380 453,74 грн, що є узгодженим та у встановлені законом строки не сплаченим.

Підсумовуючи усе викладене вище, дослідивши встановлені обставини справи, наявні у справі письмові докази у їх сукупності, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Судовий збір у відповідності до ч.2 ст. 139 КАС України не розподіляється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД» (Код ЄДРПОУ: 20741141) суму заборгованості у розмірі 6 380 453 грн. 74 коп., а саме:

- по податку на додану вартість у розмірі 6 379 920 грн. 34 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001. банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. /Одеська обл./14010100.

- по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 533 грн. 40 коп. на бюджетний рахунок UAI78999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м. Одеса/11021000.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦРЕМБУД», код ЄРПОУ 20741141, адреса: вул. Посмітного, 2, м. Одеса, 65009.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА