Справа № 420/35566/25
23 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (далі - відповідач, ДУ “УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ»), у якому, просить визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатом перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 11.07.2025 № ЦО-4205, яким ОСОБА_1 скасоване рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи про встановлення інвалідності II (другої) групи безстроково.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що з 2015 р. позивач є особою з інвалідністю ІІ групи за загальним захворюванням. Обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 з 25.11.2020 встановлена ІІ група інвалідності безстроково. У серпні 2025 року прибувши до ДУ «УКРДЕРЖНДІМСНІ МОЗ УКРАЇНИ» для проходження обстеження, позивач дізнався, що рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатом перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 11.07.2025 №ЦО-4205 йому була встановила замість «II групи інвалідності безстроково» - III (третю) групу інвалідності, загальне захворювання, строк на 1 рік з 25.11.2020. Вважаючи, що дане рішення прийняте без наявності законних підстав та з порушенням встановленого порядку, здійснено з порушенням таких принципів адміністративної процедури, як законність, відкритість, гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач у справі не скористався правом подати до суду відзив на позовну заяву, про яке йому було роз'яснено ухвалою суду від 23.10.2025 року, яка була надіслано в електронний кабінет 23.10.2025 року.
Відповідно до ч. 6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 23.10.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Цією ухвалою зобов'язано відповідача разом з відзивом надати суду належним чином завірені копії оскаржуваного рішення та документів, які вплинули на його прийняття.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю за загальним захворюванням, яка первинно була встановлена в 2015 році, що підтверджується
- виписками від 05.11.2015 №1913 з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 10 ААП №786828, виданої Обласною медико-соціальною експертною комісією №2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико- соціальної експертизи, за якою ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності до 01.12.2016, з датою чергового переогляду 09.11.2016.
- випискою від 17.11.2016 №1673 з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 10 ААВ №813353, виданої Обласною медико-соціальною експертною комісією №2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико- соціальної експертизи, ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності встановлена до 01.12.2018, дата чергового переогляду - 14.11.2018;
- випискою від 15.11.2018 №4212 з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ №040906, виданої Обласною медико-соціальною експертною комісією №2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико- соціальної експертизи, ОСОБА_1 друга група інвалідності встановлена до 01.12.2020, дата чергового переогляду - 18.11.2020.
25.11.2020 ОСОБА_1 була встановлена друга група інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12 ААВ №158886 та випискою з акту медико-соціальної експертної комісії до довідки серія 12 ААВ №158886 форми первинної облікової документації №157-1/о.
05.07.2025 р. Центр оцінювання функціонального стану особи державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» листом № 3900/03-19 повідомив ОСОБА_1 , що його медико-експертну справу було заочно розглянуто експертною командою Центру оцінювання 17.06.2025 р. Задля уникнення експертної помилки та винесення об'єктивного експертного рішення, з метою уточнення ступеня функціональних порушень та обмеження життєдіяльності Центр оцінювання запрошує прибути до клініки ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» (провулок Феодосія Макаревського, 1-а, м. Дніпро) для проведення додаткового стаціонарного обстеження з подальшим очним оглядом його експертною командою Центру оцінювання. За результатами буде прийнято відповідне рішення згідно з чинним законодавством. Для проходження обстеження необхідно мати при собі: паспорт, наявні медичні документи. Термін прибуття - до 08.08.2025 р. Звертає увагу, що у разі неявки на обстеження до клініки ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» рішення буде прийнято, виходячи з наявних у Вашій медекспертній справі документів, згідно з нормами чинного законодавства.
11.07.2025 р. експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії прийнято рішення № ЦО-4205, за яким розглянувши надану медичну документацію, експертна команда дійшла висновку: відсутня медична документація, що підтверджує у пацієнта стійкий чи необоротний характер захворювання; наявна у пацієнта патологія нервової, серцево-судинної систем та опорно-рухового апарату обмежує його життєдіяльність в помірному ступені. Тому, згідно з Постановою КМУ №1317 від 03.12.2009 встановлено III (третю) групу інвалідності, загальне захворювання, строком на 1 рік з 25.11.2020 р. ( пункт 9 цього рішення)
У період з 31.07.20 по 08.08.2025 року ОСОБА_1 перебував на стаціонері в клініці ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» будучи госпіталізованим листом ЦОФСО для проходження обстеження, що підтверджується випискою з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 3634 від 31.07.2025.
Вважаючи дане рішення відповідача таким, що прийнято із грубим порушенням процедури для його прийняття, встановленої чинним законодавством України, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 № 875-ХІІ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ( далі- Закон № 875-ХІІ) , яким передбачено
- особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. (стаття 2 Закону № 875-XII)
- інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думокгромадських об'єднань осіб з інвалідністю. ( стаття 3 Закону № 875-XII)
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я організму, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України від 06.10.2015 № 2961-IV “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 2961-IV), яким передбачено
- медико-соціальна експертиза - визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров'я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров'я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи. ( абзац 8 статті 1 Закон № 2961-IV в редакції на час встановлення позивачу інвалідності (2015 рік))
- залежно від ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, спричиненого стійким обмеженням повсякденного функціонування особи, зумовленим захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими порушеннями, при взаємодії із зовнішнім середовищем, особі, визнаній особою з інвалідністю, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності ( абзац перший статті 7 Закону № 2961-IV в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
- Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії встановлення інвалідності затверджуються Кабінетом Міністрів України з обов'язковим проведенням консультацій з громадськістю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (абзац 18 статті 7 Закону № 2961-IV в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
До 01.01.2025 процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття визначало Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 (далі - Положення №1317) (постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 1338 від 15.11.2024), якою визначалось, зокрема
- медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. ( абзац перший пункту 4 Положення №1317)
- МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, визначає її голову та заступника голови. За рішенням МОЗ права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ можуть бути покладені на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Документи, оформлені Центральною медико-соціальною експертною комісією МОЗ, підписуються її головою або заступником голови (у разі відсутності голови) та засвідчуються штампом Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ. ( абзац п'ятий пункту 4 пункту 4 Положення №1317)
- Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ:
проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними медико-соціальними експертними комісіями і в разі потреби скасовує їх; (абзац четвертий пункту 13 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2024 р. N 1276)
на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів/органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу четвертого пункту 13 цього Положення проводить перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, і приймає відповідні рішення. Медико-соціальна експертиза проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатом переогляду Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ приймає рішення щодо скасування, підтвердження, зміни попереднього висновку або формування нового висновку. У разі відмови особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення комісії. Виключними підставами для перенесення строку проведення повного медичного обстеження є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил; (абзац десятий пункту 13 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2024 р. N 1276).
22.10.2024 року рішенням Ради національної безпеки і оборони України «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», введеним в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року N 732/2024, з метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян України, посилення протидії корупції в державних органах, недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи Рада національної безпеки і оборони України вирішила
- Кабінету Міністрів України забезпечити: утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів (далі - робочі групи); у тримісячний строк доповідь про результати перевірки робочими групами обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень - ініціювання їх перегляду в установленому порядку та інформування за наявності підстав правоохоронних органів, а також інших уповноважених органів для вжиття ними відповідних заходів реагування; ( підпункти б-в пункту 2 цього рішення)
26.10.2024 р. наказом Міністерство охорони здоров'я України № 1809 «Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ», який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2022 від 03.12.2024, покладено права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (код згідно з ЄДРПОУ 03191673) з дати підписання цього наказу та затверджено Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ. Згідно з пунктом 11 Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, затвердженого Наказом від 26 жовтня 2024 року N 1809, комісія, зокрема: проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними медико-соціальними експертними комісіями і в разі потреби скасовує їх.
В подальшому, 03.12.2024 наказом Міністерство охорони здоров'я України № 2022 «Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи» покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673) та затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи.
Згідно Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, до повноважень Центру оцінювання віднесено, зокрема, проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, з підстав, визначених Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338, зокрема на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу у сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних. Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова ( підпункт 3 пункту 10 цього Положення)
15.11.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі - Постанова № 1338), якою
- затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності. ( пункт 1 Постанови № 1338)
- установлено, що до введення в дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі - експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; ( абз 1 та 2 пункту 1 Постанови № 1338)
- установлено, зокрема, що повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я припиняються 31 грудня 2024 року. З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи: встановлення інвалідності повнолітнім особам, здійснення інших повноважень, прав і обов'язків, визначених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов'язок та військову службу» та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами. ( абзаци третій- п'ятий, восьмий пункту 3 Постанови № 1338)
Так, Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим Постановою № 1338 (далі Положення про експертні команди ) в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, зокрема
- Центр оцінювання функціонального стану особи проводить проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних. Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова; (підпункт 2 пункту 8 Положення про експертні команди)
- експертні команди: 1) у разі недостатності необхідної для прийняття рішення про оцінювання інформації, що міститься в електронній системі охорони здоров'я та яка була додана до електронного направлення на проведення оцінювання, особу направляють на додаткове обстеження структури та функцій організму. На додаткові обстеження особа може бути направлена одноразово, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження; 2) формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання; під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я. Якщо наявної інформації недостатньо для прийняття рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. ( підпункти 1 та 2 пункту 9 Положення про експертні команди)
Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим Постановою N 1338 , (далі Порядок проведення оцінювання) передбачено, зокрема
- рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком. ( пункт 10 Порядку проведення оцінювання)
- Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді. ( абзаци перший -другий пункту 51 Порядку проведення оцінювання)
- за результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями. (абзац тринадцятий пункту 51 Порядку проведення оцінювання)
Додатком 1 до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи встановлені Критерії визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Критерії).
За змістом Критеріїв експертна команда проводить розгляд справ за такими формами: 1) очно, за участю особи або її уповноваженого представника в закладі охорони здоров'я, в якому утворена експертна команда; 2) заочно, без особистої участі особи; 3) із використанням методів і засобів телемедицини; 4) за місцем перебування/лікування особи.
Пунктом 2 Критеріїв експертна команда проводить розгляд справи заочно (без особистої участі особи або її уповноваженого представника) за умов, визначених нижче, за винятком випадків, коли особа повідомила про своє бажання бути присутньою на розгляді. Перелік захворювань та станів, за яких оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться заочно, визначений пунктом 4 Критеріїв.
VI. Оцінка та висновок суду.
З огляду на вищенаведені норми, з 01.01.2025 перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою № 1338.
В межах процедур, встановлених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених Постановою № 1338 перевірка обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення інвалідності здійснюється Центром оцінювання функціонального стану особи шляхом дослідження документів та відповідних медичних записів, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, або шляхом дослідження медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, проведеного на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова, за наявності відповідного рішення експертної команди.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю за загальним захворюванням, яка первинно була встановлена в 2015 році.
В подальшому, 25.11.2020 Обласною МСЕК № 2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи була встановлена ОСОБА_1 друга група інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12 ААВ №158886 та випискою з акту медико-соціальної експертної комісії до довідки серія 12 ААВ №158886 форми первинної облікової документації №157-1/о.
У липні 2025 року позивач отримав від Центру оцінювання функціонального стану особи державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» лист № 3900/03-19 від 05.07.2025, яким повідомлено, що його медико-експертна справа була заочно розглянута експертною командою Центру оцінювання 17.06.2025, при цьому його було запрошено прибути до клініки ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» до 08.08.2026 року з метою додаткового стаціонарного обстеження, подальшим очним оглядом його експертною командою Центру оцінювання та прийняттям відповідного рішення згідно з чинним законодавством.
31.07.2025 року позивач був госпіталізований до відділення експертизи, відновлення функціонування i тифлореабiлiтацiї державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України».
Одночасно позивач отримав витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатом перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 11.07.2025 № ЦО-4205 (далі - Витяг з рішення від 11.07.2025), яке обґрунтовано тим, що розглянувши надану медичну документацію, експертна команда дійшла висновку, що відсутня медична документація, що підтверджує у пацієнта стійкий чи необоротний характер захворювання; наявна у пацієнта патологія нервової, серцево-судинної систем та опорно-рухового апарату обмежує його життєдіяльність в помірному ступені. Тому, згідно з Постановою КМУ № 1317 від 03.12.2009 встановлено III (третю) групу інвалідності, загальне захворювання, строком на 1 рік з 25.11.2020 р.
Дане рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи є предметом оскарження.
Надаючи правову оцінку даному рішенню відповідача, суд враховує наступне.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, то здійснивши перевірку обґрунтованості висновку Обласної медико-соціальної експертної комісії № 2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи від 25.11.2020, якою позивачу була встановлена II група інвалідності, загальне захворювання, безстроково, експертної командою Центру оцінювання функціонального стану особи було визнано такий висновок необґрунтованим, який вмотивований відсутністю медичної документації, що підтверджує у пацієнта стійкий чи необоротний характер захворювання; наявна у пацієнта патологія нервової, серцево-судинної систем та опорно-рухового апарату обмежує його життєдіяльність в помірному ступені.
Разом з тим, суду зауважує що відповідачем під час розгляду справи не надано будь-які пояснення щодо ухвалення оскаржуваного рішення саме 11.07.2025 року всупереч власному листу № 3900/03-19 від 05.07.2025, яким був запрошений позивач терміном до 08.08.2026 року з метою додаткового стаціонарного обстеження та прийняттям відповідного рішення згідно з чинним законодавством.
При цьому, суд зауважує, що у строки визначені листом Центру оцінювання функціонального стану особи від 05.07.2025 р. позивач в період з 31.07.2025 по 08.08.2025 року пройшов додаткове стаціонарне обстеження в клініці ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України», проте експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи оскаржуване рішення було прийнято без очного його огляду та без урахування результатів його обстеження згідно виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого клініки ДУ «УкрДержНДІМСПІ МОЗ України» № 3634.
Натомість, суд вважає, що отримання відповідачем результатів повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень позивача, яке було проведеним в умовах стаціонару з 31.07.2025 по 08.08.2025, могло вплинути на прийняття відповідачем рішення за результатами перевірки обґрунтованості рішення МСЕК про встановлення позивачу групи інвалідності, а тому прийняття відповідачем спірного рішення від 11.07.2025 №ЦО-4205 без отримання результатів такого обстеження та досліджень є передчасним.
Така оцінка суду спірного рішення від 11.07.2025 №ЦО-4205 не залежить від того, чи було достатньо у відповідача медико-експертної документації щодо позивача для прийняття такого рішення, оскільки недотримання відповідачем процедури прийняття такого рішення вже є достатньою підставою вважати таке рішення неправомірним, якщо такі порушення процедури суттєво вплинули на права та інтереси позивача в такій процедурі та/або могли вплинути на суть спірного рішення.
Підсумовуючи вказане, суд дійшов висновку про недотримання державною установою «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» встановленого порядку прийняття оскаржуваного рішення та порушення процедури проведення перевірки обґрунтованості рішень.
Відповідно до ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями; тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року №17-рп/2010).
Також одним із елементів принципу верховенства права є легітимні очікування. Вони полягають у тому, що органи державної влади, у тому числі законодавчий орган, повинні діяти узгоджено у сфері видання нормативно-правових актів (законів) і зміцнювати довіру до них шляхом запобігання прийняття необгрунтованих та свавільних рішень. Це пов'язано з тим, що суб'єкти права повинні передбачати свою правомірну поведінку і розраховувати на стабільність правового регулювання. Це не забороняє вносити зміни до зазначених актів, але при цьому держава повинна дотримуватися розумного балансу між впевненістю осіб у існуючому правопорядку та інтересами публічної політики, для забезпечення яких вносяться зміни. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини особа може розраховувати на "легітимні очікування" якщо вони мають суттєву основу в національному праві (пункт 35 рішення у справі "Н. К. М. проти Угорщини" від 4 листопада 2013 року).
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 20.01.12 року «Рисовський проти України» зазначив, що ризик будь - якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи. Принцип належного урядування, як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Це є гарантією стабільності суспільних відносин, яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.
З наведених положень слідує, що навіть якщо відповідач на час прийняття спірного рішення і мав в наявності необхідну медико-експертну документацію щодо позивача для прийняття такого рішення, то направивши позивачу лист від 05.07.2025 №3900/03-19, яким в порядку абзацу 11 пункту 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи викликав позивача для проведення обстеження в умовах стаціонару, то остаточне рішення за результатами перевірки обґрунтованості рішення МСЕК про встановлення позивачу групи інвалідності відповідач мав право прийняти або за результатами проведення такого обстеження позивача в умовах стаціонару або внаслідок відмови позивача від такого обстеження та/або неприбуття на нього, за наявності відповідних доказів належного та своєчасного повідомлення позивача про таке обстеження.
Крім того, суд зазначає, що у даному випадку відповідач на виконання ухвали суду від 23.10.2025 року та вимог ч. 2 ст. 78 КАС України, не подав жодних доказів на підтвердження обґрунтованості та вмотивованості оскаржуваного рішення від 11.07.2025 № ЦО-4205, яким позивачу скасовано рішення Обласної МСЕК № 2 Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи від 25.11.2020 р. про встановлення інвалідності ІІ групи (загальне захворювання) безтерміново.
Вирішуючи спір, суд враховує правові висновки Верховного Суду, зокрема, у постановах від 17 березня 2020 року у справі № 240/7133/19, від 25 вересня 2018 року у справі № 804/800/16 та від 26 вересня 2018 року у справі № 817/820/16, від 30 листопада 2020 року в справі № 200/14695/19-а, відповідно до яких при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення МСЕК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Подібна правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі №817/820/16,від 17 березня 2020 року у справі №240/7133/19, від 30 листопада 2020 року у справі №200/14695/19-а, від 29 грудня 2021 року у справі № 638/2723/16-а, тощо.
У контексті спірних правовідносин саме належне дотримання процедури оцінювання повсякденного функціонування особи є фундаментальним показником правомірності винесеного рішення, а за протилежних умов нівелюється сенс законодавчого врегулювання такої процедури.
За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 11.07.2025 № ЦО-4205 не може вважатись законним та обґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
Разом з тим, суд не погоджується з доводами позивача щодо відсутності підстав проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, оскільки зі змісту спірного рішення вбачається, що перевірка обґрунтованості рішення МСЕК ініційована відповідачем на підставі постанови слідчого ДБР, надісланої листом ДБР №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025, в межах кримінального провадження №62024000000000923 від 21.10.2024.
Натомість постанова слідчого є документом, передбаченим Порядком оцінювання №1338, на підставі якого проводиться ініціювання перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, а відтак відповідачем на підставі в межах повноважень ініціював таку перевірку щодо прийнятого відносно позивача рішення.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
VII. Розподіл судових витрат
Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (вул. Феодосія Макаревського, буд. 1-А, м. Дніпро, 49005, ЄДРПОУ 03191673) про визнання протиправни та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатом перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 11.07.2025 № ЦО-4205.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім грн. 96 коп.)
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна