Справа № 587/4509/24
11 березня 2026 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Степаненка О.А., секретаря судового засідання Бузової Т.І., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення тимчасової державної допомоги, -
Представник позивача ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом, у якому просить стягнути ОСОБА_5 кошти, надміру виплаченої за призначеною державою тимчасовою державною допомогою дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у сумі 53179,50 грн.
В обґрунтування позову вказує, що згідно заяви ОСОБА_6 від 15.06.2022 року Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради на період з 01.06.2022 року по 30.11.2022 року їй була призначена тимчасова державна допомога на дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 . В подальшому тимчасова допомога була продовжена автоматично за розпорядженням Департаменту на періоди з 01.12.2022 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2023 року по 31.03.2023 року. 30.07.2024 року на підставі розрахунку Сумського відділу ДВС у Сумському районі Сумської області Департаменту стало відомо про можливість батька ОСОБА_3 утримувати своїх дітей, оскільки останній у березні 2023 року сплатив аліменти.
16.10.2024 Департаментом прийнято рішення № 235 про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою у зв'язку з визнанням попереднього акту департаменту недійсним з прийняттям нового рішення по справі, а саме повернення коштів виплаченої допомоги в розмірі 53179,50 грн. Зазначене рішення доведено до відома особи у встановлений законом спосіб, але до цього часу кошти у розмірі 53179,50 грн. відповідачем не повернуті.
Відтак, посилаючись на п.12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМ України від 22.02.2006 №189 та ч.10 ст.181 Сімейного кодексу України, представник позивач просить стягнути з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради зазначену суму наданої тимчасової державної допомоги за період з 01.06.2022 року по 31.03.2023 року та понесені судові витрати.
Ухвалою Сумського районного суду Сумської області від 03.12.2024 року відкрито провадження у вищевказаній цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, визначено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою Сумського районного суду Сумської області від 27.01.2025 року, за клопотанням представника відповідача, було здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання, визначено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. Крім того, було залучено у якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_6 .
Ухвалою Сумського районного суду Сумської області від 18.03.2025 року справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов в повному обсязі і просила стягнути з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради зазначену у позові суму надміру виплаченої тимчасової державної допомоги.
Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, відзив на позовну заяву до суду не надав.
Представник відповідача в судовому засідання просив позов задовольнити частково. Зауважив, що позивач почав сплачувати аліменти з липня 2022 року, а тому стягненню підлягають кошти за період з червня по липень у загальній сумі 9194,46грн. Також просив судові витрати стягнуто пропорційно сумі задоволених позовних вимог.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог в судове засідання не з'явилась, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка осіб, належним чином повідомлених про час та місце засідання, не перешкоджає розгляду позовної заяви, тому за таких обставин суд вважає за можливе розглянути позов у їх відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно вимог ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Крім того, відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до положень ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Частинами 8 та 9 ст. 181 Сімейного кодексу України передбачено, що якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимого ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога), визначає Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме" (далі Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 (в редакції чинній на момент призначення допомоги).
Так, відповідно до п.2 вищевказаного Порядку тимчасова допомога призначається, зокрема, у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
Відповідно до п.6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копію свідоцтва про народження дитини; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі; повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено. У разі неможливості одержання довідки про наявність і розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, тимчасова допомога призначається на підставі письмової заяви одного з батьків про одержання (неодержання) аліментів. Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на одного з батьків. У разі поновлення виплати аліментів один з батьків зобов'язаний в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку) раніше призначеної тимчасової допомоги.
Відповідно до п.10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
Відповідно до п.12 Порядку якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.02.2021 року було розірвано шлюб між ОСОБА_6 та відповідачем ОСОБА_5 , а також ухвалено стягнути з останнього аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі частини від заробітку (доходу), але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 18.12.2020 року і до повноліття дітей. (а.с.10)
15.06.2022 року ОСОБА_6 звернулась до органу праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, щодо своїх дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Разом із заявою ОСОБА_6 було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.7).
До матеріалів справи долучено довідку про неотримання аліментів від 08.06.2022 року №10479, видану Сумським ВДВС у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції за період грудень 2021 рік, січень -травень 2022 року.
На підставі наданих документів, рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 04.07.2022 року ОСОБА_6 була призначена тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, на дітей з 01.06.2022 року по 14.06.2022 року в сумі 3 728,71 грн, з 15.06.2022 року по 30.06.2022 року в сумі 3 668,00 грн, з 01.07.2022 року по 30.11.2022 року в сумі 5 498,13 грн (а.с.12)
В подальшому, Розпорядженням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради строк виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів була продовжена ОСОБА_6 автоматично з 01.12.2022 по 31.12.2022 року в сумі 5 498,13 грн, і з 01.01.2023 року по 31.03.2023 року в сумі 5 498,13 грн. (а.с.12 на звороті)
В результаті проведеної спеціалістами Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради перевірки було виявлено обставини, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати своїх дітей, а саме: виявлено, що ОСОБА_5 (батько дітей, платник аліментів) сплатив у березні 2023 року аліменти у сумі 115323,00 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, виданого Сумським ВДВС у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції. (а.с.13 на звороті-14)
26.09.2024 року рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради було визнано недійсним Рішення Департаменту від 21.08.2024 року №78 з моменту його прийняття і прийнято нове рішення про повернення коштів тимчасової допомоги ОСОБА_5 за період з 01.06.2022 року по 31.03.2023 року, з проведенням перерахунку суми виплачених коштів за цей період. (а.с.15-16)
Згідно з розрахунком переплати по тимчасовий допомозі дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів складеною Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради розмір переплати по тимчасовій допомозі дітям за період з 01.06.2022 року по 31.03.2023 року складає 53 179,50 грн. (а.с.16 на звороті).
16.10.2024 року ОСОБА_5 було направлено рішення Департаменту з вимогою про повернення ним виплачених бюджетних коштів у розмірі 53 179,50 грн. у добровільному порядку.
У добровільному порядку, на час подання позовної заяви, відповідач суму надміру виплачених коштів на рахунок Департаменту не повернув.
Судом також встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 28.08.2024 року було зменшено розмір аліментів, які стягуються з відповідача на підставі рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.02.2021 року, і ухвалено стягувати аліменти на дітей у розмірі частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення повноліття дитиною.
Таким чином, на підставі наведених доказів під час судового розгляду доведено, що ОСОБА_5 є платником аліментів у розумінні норм ст. 181 СК України, і у зв'язку із ухиленням останнього від виконання свого обов'язку утримувати неповнолітніх дітей, їх матері ОСОБА_6 , була призначена та виплачена позивачем тимчасова державна допомога.
Також знайшов своє обґрунтоване підтвердження факт того, що ОСОБА_5 частково сплатив аліменти, що свідчить про можливість останнього утримувати дітей, тому відповідно до п.12 вищевказаного Порядку та ч. 10 ст. 181 СК України відповідач зобов'язаний відшкодувати державі кошти витрачені на виплату тимчасової державної допомоги на дітей.
Разом з тим, суд вважає, що заявлений позивачем період нарахування тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, який підлягає стягненню з відповідача не знайшов свого обґрунтованого підтвердження в ході судового розгляду справи.
Відповідно до п.10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМ України від 22.02.2006 №189, виплата тимчасової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину.
Так, із долучених до справи матеріалів виконавчого провадження №64904755 вбачається, що 19.03.2021 року було відкрито виконавче провадження про стягнення з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 аліментів на утримання дітей (а.с.77), а також встановлено тимчасові обмеження боржника.
Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, складеного Сумським ВДВС у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції за період з 18.12.2020 року по лютий 2025 року ОСОБА_5 періодично сплачував аліменти на утримання дітей, зокрема: січень 2021 року - 19958,40 грн, березень 2021 року - 2000,00грн, травень 2021 року -7000,00грн, червень 2021 року - 7600,00грн, липень 2021 року - 6000,00грн, вересень - 2021 року - 12649,6 грн, жовтень 2021 року - 5000,00 грн, 09.03.2023 року - 115323,00 грн. (а.с.140). Що також підтверджується долученими до матеріалів виконавчого провадження розписками ОСОБА_6 про періодичну сплату коштів відповідачем в рахунок погашення заборгованості по сплаті аліментів.
В подальшому утримання з ОСОБА_5 за виконавчим провадженням №64904755 від 31.05.2023 року не здійснювалось у зв'язку зі звільненням останнього з військової служби. (а.с.129)
Крім того, на підтвердження періоду сплати заборгованості по аліментах на утримання дітей, представником відповідача в судовому засіданні долучено докази, а саме платіжні інструкції №5472698817 від 26.07.2022 року на суму 12 000,00грн, №0686781917 від 02.08.2022 року на суму 12 000,00 грн, №4686224917 від 12.10.2022 року на суму 15 000,00 грн, згідно яких ОСОБА_5 перерахував вказані суми коштів ОСОБА_6 в рахунок сплати аліментів на утримання дітей. (а.с.157-159)
Станом на 09.03.2023 року заборгованість по сплаті аліментів ОСОБА_5 була погашена в повному обсязі, у зв'язку з чим, постановою державного виконавця Сумського ВДВС у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції були скасовані встановлені тимчасові обмеження відносно боржника.
Таким чином, суд вважає доведеними вимоги позивача в частині стягнення з відповідача коштів надміру виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, протягом червня 2022 року та липня 2022 року, що підтверджується наведеними вище доказами.
Враховуючи викладене, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог. А тому, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню кошти надміру виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за період червень 2022 року та липень 2022 року, в сумі 9 194,46 грн.
У силу приписів ст. 141 ЦПК України судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Матеріали справи містять платіжну інструкцію про сплату позивачем судового збору у сумі 2422,40 грн. (а.с.4)
Таким чином, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, з відповідача належить стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в сумі 418,83 грн (9194,46 грн х 100 / 53179,50 грн = 17,29%; 2422,40 грн. х 17,29% = 418,83).
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, ст. 181 СК України, суд,-
Позовну заяву Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради виплачену тимчасову державну допомогу у розмірі 9 194 гривні 46 копійок.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити за їх необґрунтованістю.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 418 гривень 83 копійки.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення суду складено 17 березня 2026 року.
Суддя О.А. Степаненко