Рішення від 02.03.2026 по справі 405/5805/25

Справа № 405/5805/25

2/405/1969/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2026 Подільський районний суд міста Кропивницького в складі:

головуючого - судді Волоткевич А.В.,

секретар судового засідання - Бобко В.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницької міської ради, Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою до відповідачів, в якій просить: визнати дії Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради про зняття із зареєстрованого місця проживання за адресою АДРЕСА_1 громадянки ОСОБА_2 із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи від 23 червня 2025 року неправомірними.

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що перебуваючи в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 (в шлюбі ОСОБА_4 ) надала письмову згоду, яка висловлена в письмовій заяві, що зберігається у справах приватного нотаріуса Кіровоградського міського нотаріального округу Латушкіної О.О. за реєстром № 962 від 24. 11. 2014 року, на укладання договору купівлі-продажу від 24.11.2014 року зареєстровано в реєстрі за № 963 щодо передачі у власність ? частки житлового будинку ОСОБА_3 . Рішенням Ленінського районного суду міста Кіровограда від 25.04.2025 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 розірвано. Після розірвання шлюбу відновити ОСОБА_5 дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 ». Позивач має повний доступ до домоволодіння, зберігає там свої речі разом з спільною донькою ОСОБА_7 2009 року народження періодично проживають в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 . Згідно Витягу з реєстру територіальної громади № 2025/008418186 від 25 червня 2025 року стосовно позивача було проведено реєстраційні дії, а саме: - Знято з реєстрації 23 червня 2025 року. ОСОБА_1 є співвласником (спільна сумісна власність) житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . Незважаючи на це, в порушення ч 12 ст. 18 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні), без моєї згоди, 23 червня 2025 року за заявою іншого співвласника ОСОБА_3 була знята із задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) за адресою АДРЕСА_1 . Орган реєстрації, який вчинив ці дії є «Центр надання адміністративних послуг» Кропивницької міської ради. Позивач вважає, що вказані дії порушують її права та інтереси.

Ухвалою суду від 22.09.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позову.

01.10.2025 від представника позивача подано заяву на усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 06.10.2025 відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

17.10.2025 від представника відповідача 1 - Кропивницької міської ради, надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що Кропивницька міська рада є неналежним відповідачем у справі за даним позовом, у зв'язку з чим просять відмовити в задоволенні позову.

15.12.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про залучення співвідповідача Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради та заява про уточнення позовних вимог, в якій просив: Визнати дії Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради - про зняття із зареєстрованого місця проживання за адресою АДРЕСА_1 громадянки ОСОБА_2 із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) особи від 23 червня 2025 року неправомірними та поновити реєстрацію місця проживання громадянки ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 16.12.2025 заяву представника позивача про залучення співвідповідача задоволено.

20.01.2025 від представника відповідача 2 - Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради, на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що керуючись нормами ст. 13 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» у органу реєстрації не було законних підстав у відмові від зняття з зареєстрованого/задекларованого місця проживання гр. ОСОБА_5 за заявою власника ОСОБА_3 , тому департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради вважає, що відсутні підстави для задоволення позовної заяви.

02.02.2026 від представника відповідача 1 надійшло клопотання про розгляд справи без її участі.

16.02.2026 від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог в частині предмета позову, в якій просить викласти прохальну частину позову в наступному вигляді:Скасувати зняття із зареєстрованого місця проживання за адресою АДРЕСА_1 , громадянки ОСОБА_2 із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи від 23 червня 2025 року. Поновити реєстрацію місця проживання громадянки ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 ; Судові витрати позивача по справі визнати фактично понесеними.

Розглянувши матеріали справи та заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 3 ст. 49 ЦПК України До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.

З огляду на викладене вище, враховуючи, що зміна предмета позову є правом позивача, крім того, заява відповідає вимогам статті 49 ЦПК України, суд вважає за необхідне прийняти заяву представника позивача про зміну предмета позову.

18.02.2026 від представника відповідача 1 надійшла заява про розгляд справи без її участі, в якій не заперечила проти задоволення судом вимог, вказаних в уточненій позовній заяві.

18.02.2026 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі сторони позивача та просив винести судове рішення на стадії підготовчого засідання.

20.02.2026 від представника відповідача 2 надійшла заява про розгляд справи без її участі, в якій не заперечила проти задоволення судом вимог на стадії підготовчого засідання, вказаних в уточненій позовній заяві.

Враховуючи визнання позову відповідачами суд вважає за можливим розглянути дану справу в підготовчому засіданні відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Представники учасників справи участі в судовому засіданні не брали, а тому суд розглядає справу з урахуванням їхніх заяви про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

За таких обставин, суд вирішує справу на підставі наявних матеріалів та доказів.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що перебуваючи в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 (в шлюбі ОСОБА_4 ) надала письмову згоду, яка висловлена в письмовій заяві, що зберігається у справах приватного нотаріуса Кіровоградського міського нотаріального округу Латушкіної О.О. за реєстром № 962 від 24. 11. 2014 року, на укладання договору купівлі-продажу від 24.11.2014 року зареєстровано в реєстрі за № 963 щодо передачі у власність 1/2 частки житлового будинку ОСОБА_3 (а.с. 17-21).

Згідно з договором купівлі-продажу житлового будинку від 24.11.2014 року зареєстрованого в реєстрі за № 962, ОСОБА_8 є співвласником (спільна сумісна власність) житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 17-21).

Рішенням Ленінського районного суду міста Кіровограда від 25.04.2025 року (справа № 405/199/25) шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 розірвано. Після розірвання шлюбу відновлено ОСОБА_5 дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 » (а.с.12-14).

Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади № 2025/008418186 від 25 червня 2025 року стосовно позивача було проведено реєстраційні дії, а саме: знято з реєстрації 23 червня 2025 року (а.с.16).

Розглядаючи спір по суті, суд враховує таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок а Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що непередбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, коритуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно зі ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 405 ЦК України Члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Таким чином, суд дійшов висновку, що будинок за адресою АДРЕСА_1 є спільною сумісною власністю ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Доказів протилежного (рішення суду, яке набрало законної сили про поділ майна подружжя, договору про поділ майна подружжя, тощо) матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється: 1) за заявою за заявою зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником: 2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

Згідно з ч. 3 статті 18 вказаного Закону зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи за заявою співвласника житла в порядку, передбаченому пунктом 2 частини першої цієї статті, здійснюється за згодою іншого співвласника житла, яка надається особисто або через представника.

Відповідно до ч. 12 статті 18 вказаного Закону зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) співвласника житла за заявою іншого співвласника цього житла не здійснюється.

Відповідно до п. 1 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений Постановою КМУ № 265 від 07.02.2022 р. «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», порядок визначає механізм здійснення декларування/ реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.

Відповідно до п. 3 Порядку, декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/ реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.

Відповідно до пп. 5 п. 50 Порядку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі, у т.ч. на підставі заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6.

Згідно з п. 61 Порядку у разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою власника житла про зняття особи (осіб) із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) власник житла подає: 1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення); 2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/ зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.

Згідно з пунктом 63 Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи за заявою співвласника житла в порядку, передбаченому пунктом 61 цього Порядку, здійснюється за згодою іншого співвласника житла, яка надається особисто або через представника та підтверджується підписом такого співвласника або його представника у заяві.

Відповідно до положень пункту 56 Порядку зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) співвласника житла за заявою іншого співвласника такого житла не здійснюється.

Відповідно до пункту 69 Порядку осадова особа органу реєстрації або адміністратор центру надання адміністративних послуг перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), про що зазначена посадова особа робить відповідний запис у заяві. Посадова особа органу реєстрації у день звернення особи, її законного представника (представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту: приймає рішення про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або про відмову у знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи.

Відповідно до пункту 87 Порядку Орган реєстрації відмовляючи в декларуванні/ реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) конкретизує підставу відмови.

Недобросовісність дій ОСОБА_3 , які полягали у неповідомленні реєстратору обставин щодо належності вказаного житла позивачеві, як співвласнику, - призвело до вчинення дій та прийняття реєстратором рішення про зняття з реєстрації співвласника нерухомого майна (житла позивача) ОСОБА_1 .

Оскільки Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень містив відомості про титульного власника майна (спірного житлового будинку) - ОСОБА_3 , діючи в межах повноважень, визначених пунктом 69 Порядку та перевіряючи документи, визначені пунктом 61 Порядку, не встановивши підстав для відмови в задоволення поданої ОСОБА_3 заяви, визначених пунктом 87 Порядку, ґрунтуючись на тому, що кожна особа діє добросовісно, - адміністратор прийняв рішення та вчинив дію по зняттю із задекларованого місця проживання співвласника житла - ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 19 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» Скасування рішення про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється відповідно до вимог, встановлених для скасування відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи статтею 17 цього Закону та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 17 вказаного Закону У разі проведення реєстраційних дій з порушенням вимог, встановлених законом, відомості про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи визнаються недійсними та скасовуються органом реєстрації.

Відповідно до п 91-92 Порядку, відомості про здеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) / зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи скасовуються органом реєстрації у разі проведення реєстраційних дій із порушенням вимог, встановлених законом. У разі виявлення реєстраційних дій проведених з порушенням вимог, встановлених законом, керівник органу реєстрації проводить перевірку підстав для декларування/реєстрації/зняття із здекларованого/зареєстрованою місця проживання (перебування) особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування декларування/ реєстрації/зняття із здекларовано/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи.

Згідно з абз. 2 п. 93 Порядку, у разі скасування відомостей про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи місце проживання (перебування) такої особи вважається таким, що здеклароване/ зареєстрована за попередньою адресою житла.

Таким чином, враховуючи зміст заявлених позовних вимог, аналізуючи положення чинного законодавства, зібрані по справі докази в їх сукупності та враховуючи, що ОСОБА_1 є співвласником будинку за адресою АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Судові витрати позивача залишити за позивачем, відповідно до її заяви від 16.02.2026.

Керуючись ст. 4, 5, 10, 12, 13, ст.77-81, 95, 133, 141, 258, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати зняття із зареєстрованого місця проживання за адресою АДРЕСА_1 громадянки ОСОБА_2 із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) особи від 23 червня 2025 року.

Поновити реєстрацію місця проживання громадянки ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .

Судові витрати залишити по фактично понесених позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.354 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції, яким є Кропивницький апеляційний суд.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .

Відповідач: Кропивницька міська рада, ІКЮО 26241020, адреса: вул. Велика Перспективна, буд. 41, м. Кропивницький, 25022.

Відповідач: Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради, ІКЮО 43399834, вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26, м. Кропивницький.

Повне рішення складено 16.03.2026.

Суддя Подільського районного

суду міста Кропивницького А. В. Волоткевич