Справа № 405/7429/25
2-о/405/174/25
09.03.2026 Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючого судді - Волоткевича А.В.;
секретар судового засідання - Бобко В.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявниця звернулася в суд із заявою, в якій просить встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді від 03.12.2025 заяву залишено без руху.
05.12.2025 до суду від представника заявника надійшли докази усунення недоліків заяви.
Ухвалою судді від 10.12.2025 відкрито окреме провадження у справі та призначено судовий розгляд.
14.01.2026 від заінтересованої особи надійшла заява про проведення засідання без його участі, в якій також не заперечив проти задоволення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.
08.02.2026 від представника заявника до суду надійшла заява про уточнення підстав вимоги, викладеної у заяві.
09.02.2026 від заінтересованої особи надійшла заява про проведення засідання без його участі, в якій також не заперечив проти задоволення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що заявниця - ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Григорівка Вознесенського (раніше Братського) району Миколаївської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , виданого Михайло Жуковською сільською радою Братського району Миколаївської області 04.03.1961 року, про що в книзі записів акту громадянського стану про народження зроблено відповідний запис за №15 (а.с.8).
Батьками заявниці у відповідності до зазначеного свідоцтва про народження зазначені: батько - ОСОБА_4 ; мати - ОСОБА_5 (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , 11 вересня 1982 року ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 у відділі ЗАГС Новоукраїнського райвиконкому та змінила прізвище на ОСОБА_8 (а.с. 9).
Згідно зі свідоцтвом про народження НОМЕР_3 , виданим Григорівською сільською радою Лисогорського району Миколаївської області, ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_9 про що в книзі запису актів громадянського стану про народження зроблено відповідний запис 15.07.1952 року за №22 (а.с.13).
Батьками якого відповідно до зазначеного свідоцтва про народження є: батько - ОСОБА_4 ; мати - ОСОБА_5 (а.с.13).
26 вересня 1995 року Братським РВ УМВС України в Миколаївській області було видано паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.10-11).
Згідно з посвідченням №9348 від 1978 року зазначено, що ОСОБА_9 присвоєно кваліфікацію помічника кіномеханіка (а.с. 14).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Григорівської сільської ради від 15.07.1992 року за №365, де зазначено, що вона видана гр. ОСОБА_5 , 1924 року народження, жителя с. Григорівка Братського району Миколаївської області в тому, що вона дійсно виховувала до трьохрічного віку: сина - ОСОБА_9 , 1952; донька - ОСОБА_10 , 1954; донька - ОСОБА_6 , 1961.
Згідно з довідками виданими Григорівським старостинським округом Новомар'ївської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 26.11.2025 року зазначено, що на момент смерті батька - ОСОБА_4 , та матері - ОСОБА_5 , з житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 ) разом з ними проживав їх син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 18, 19).
Заявник зазначає, що у зв'язку з процедурою переоформлення шляхом дарування заявнику земельної ділянки ОСОБА_2 , якою він володіє на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія МК №076518, виникла необхідність встановлення фактичних родинних відносин. Оскільки, в січні 2026 року ОСОБА_2 звернувся до органів нотаріату з приводу дарування належної йому земельної ділянки сестрі - ОСОБА_1 . Проте, нотаріусом заявнику було роз'яснено, що в зв'язку з розбіжностями в написанні в документах прізвища « ОСОБА_11 » та « ОСОБА_12 », встановити ступінь спорідненості дарувальника і обдарованого не є можливим і, як наслідок, вказана дія призведе до значного збільшення відповідних платежів до бюджету з боку обдарованого.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду за захистом конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Згідно зі статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. У п.5 ч. 2 вказаної норми передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; установлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 315 ЦП К України, п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли від нього залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
У розумінні ст. 2, 3 СК України, Рішення Конституційного Суду України № 5-рп/99 від 03.06.1999 року, мати, батько, донька та син є близькими родичами кровного споріднення І ступеню.
Враховуючи вищезазначене, факт спорідненості заявниці із заінтересованими особами підтверджується наданими заявниками документами. Наданими доказами в своїй сукупності із встановленими обставинами підтверджується доведеність факту родинних відносин між ними, що також підтверджується зазначеними вище у рішенні письмовими доказами.
Відповідно до висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у п. 45 рішення у справі «Бочаров проти України» від 17 березня 2011 року та у рішенні по справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року « ... суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів...».
З огляду на викладене, приймаючи до уваги, що встановлення вказаного факту необхідно заявникам для реалізації своїх майнових прав та інтересів, встановити даний факт в позасудовому порядку неможливо, суд дійшов висновку про задоволення поданої заяви, який знайшов своє підтвердження належними, допустимими та достатніми доказами в їх сукупності, має для заявника істотне юридичне значення і не визначає наступне вирішення спору про право цивільне.
Керуючись статтями 19, 76, 81,141, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Судовий збір в розмірі 605,60 грн віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 .
Заінтересовані особи:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 .
Повне судове рішення складено 19.03.2026.
Суддя Подільського районного
суду міста Кропивницького А. В. Волоткевич