19 березня 2026 р. Справа № 520/25081/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: П'янової Я.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 (головуючий суддя І інстанції: Кухар М.Д.) по справі № 520/25081/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови, у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки № 149912-2025 від 08.08.2025 у відповідно до ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з грошового забезпечення (ГЗ): посадовий оклад (ПО) - 2470грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) старший сержант поліції - 1000 грн.; надбавка за вислугу років (НВР від ПО+ОВЗ) 35% - 1214,50 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції від (ПО+ОВЗ+НВР) 40%- 1873,80 грн.; премія від (ГЗ) 261,75% - 17166,34 грн.; індексація - 133,23 - загальна сума грошового забезпечення складає 23857,87 гривень з 01.09.2025 ;
- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області, провести перерахунок та виплатити пенсію відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно довідки № 149912-2025 від 08.08.2025 року з грошового забезпечення (ГЗ): посадовий оклад (ПО) - 2470грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) старший сержант поліції - 1000 грн.; надбавка за вислугу років (НВР від ПО+ОВЗ) 35% - 1214,50 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції від (ПО+ОВЗ+НВР) 40% - 1873.80 грн.; премія від (ГЗ) 261,75% - 17166,34 грн. ; індексація - 133,23 - загальна сума грошового забезпечення складає 23857,87 гривень, з 01.09.2025 року з урахуванням вже виплачених сум.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 відмовлено у задоволенні позову.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору.
Вказує, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях не має жодного відношення до призначення та перерахунку пенсій поліцейських та, зокрема, й позивача. РСЦ ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях не призначає, а тільки видає довідки для перерахунку пенсій пенсіонерів, які пішли на пенсію з МВС України, пенсіонерам міліції, пенсіонерам виправних закладів відбування покарання, міліції по охороні судів, державній автоінспекції міліції, державній пожежній охороні, тобто особам, які пішли на пенсію з підрозділів МВС України, та яких підрозділів на сьогодні не існує в МВС України. Тому належним органом на видачу довідок для перерахунку пенсії позивача є саме Сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної Поліції в Харківській області.
Зауважує, що довідка ГУНП в Харківській області за своїми реквізитами відповідає додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Наголошує, що нова довідка, видана ГУНП в Харківській області, видана позивачу із зазначенням збільшених показників грошового забезпечення, ніж позивачу належали при звільненні, отже, на думку апелянта, він має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Крім того, зауважує, що вказана довідка ніким не оскаржена, не визнана недійсною, а тому у суду відсутні підстави не брати її до уваги.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст. 311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ (поліції).
На пенсію звільнений із посади старшого сержанта поліції, поліцейського батальйону поліції особливого призначення (м. Харків) Головного управління Національної поліції в Харківській області при вислузі 26 років.
На вимогу позивача, Головним управлінням Національної поліції в Харківській області видано довідку № 149912-2025 від 08.08.2025 про грошове забезпечення за посадою поліцейського старшого сержанта поліції, поліцейського батальйону поліції особливого призначення.
У довідці зазначені такі складові грошового забезпечення (ГЗ): посадовий оклад (ПО) 2470грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) старший сержант поліції 1000 грн.; надбавка за вислугу років (НВР від ПО+ОВЗ) 35% 1214,50 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції від (ПО+ОВЗ+НВР) 40% 1873,80 грн.; премія від (ГЗ) 261,75% 17166,34% грн. ; індексація 133,23 - загальна сума грошового забезпечення складає 23 857,87 гривень.
29.08.2025 на підставі ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області з проханням провести перерахунок пенсії на підставі довідки № 149912-2025 від 08.08.2025, виданої Національною Поліцією Головного управління НП в Харківській області у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейського за його посадою та званням.
Листом від 01.09.2025 № 2000-0311-8/130915 головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області відмовило позивачу в перерахунку і виплаті пенсії , посилаючись на скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правоімрності дій відповідача та відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 149912-2025 від 08.08.2025 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Згідно з п.3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до п. 5 Постанови № 103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Разом з цим, слід звернути увагу на те, що Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Зазначені рішення суду не змінили алгоритму дій і складових для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ.
Після скасування 05 березня 2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Згідно із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який врегульовував питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за прирівняною посадою поліцейського, умови грошового забезпечення яких визначено відповідно до Постанови № 988.
Враховуючи, що з 19.11.2019 та по даний час Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, Національному антикорупційному бюро, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, Порядком № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, наведеними нормами Порядку № 45 встановлений чіткий алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Колегія суддів зауважує, що обов'язок в наданні довідок згідно Порядку № 45 закріплено виключно за уповноваженими органами, які визначають розмір грошового забезпечення за відповідною посадою та складають довідку відповідної форми, що також передбачена Додатком 2 до Порядку № 45.
Будь-які довідки, листи або розпорядження, видані та складені не уповноваженим органом та не за формою, що передбачена Додатком № 2 до Порядку № 45, є документами інформативного характеру, які не можуть бути правовою підставою для перерахунку пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що лист від 08.08.2025 № 149912-2025 не відповідає формі довідки, встановленій Порядком № 45, містить виключно інформацію про розмір грошового забезпечення поліцейського БПОП , з урахуванням критеріїв позивача (спеціальне звання - старший сержант, календарний стаж служби в поліції понад 17 років) станом на липень 2025 року, крім того з вказаного листа вбачається, що у наведеному розрахунку грошового забезпечення не міститься інформація щодо надбавки за вислугу років (26 років) та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, отже відомості, вказані у листі не відображають усіх належних позивачу розмірів складових грошового забезпечення, які мають враховуватись під час перерахунку пенсії.
Як наслідок, наведений вище документ не може вважатись довідкою про розмір грошового забезпечення, на підставі якої пенсіонер має право на перерахунок пенсії.
Натомість, матеріали справи не містять доказів отримання відповідачем необхідної для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, виданої відповідно до Порядку № 45 уповноваженим на те органом.
Суд зауважує, що передумовою проведення перерахунку пенсії є оформлення уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення.
Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Отже, без отримання відповідної довідки у відповідача були відсутні правові підстави та повноваження проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Подібна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена Верховним Судом у постановах від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.01.2020 у справі № 709/2583/16-а та від 27.02.2020 у справі № 554/1776/17.
Враховуючи встановлені судом апеляційної інстанції обставини, колегія суддів дійшла висновку, що на час виникнення спірних відносин відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до пенсійного органу у останнього була відсутня інформація (довідка) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, видана уповноваженим на те органом, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.
Судами першої та апеляційної інстанції не встановлено, що станом на 01.09.2025 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку для перерахунку пенсії позивача, то відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку його пенсії на підставі інформації, викладеній у листі від 08.08.2025 № 149912-2025 про розмір грошового забезпечення, безпідставно визначеного станом на 01.07.2025.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 29.08.2023 у справі № 380/16916/21.
Стосовно належного органу щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до абз. 2 п. 3 Порядку № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема:
в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС;
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отже належною установою на видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення особам, які перебували в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС відповідно до положень п.3 Порядку № 45 є МВС, а саме - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС).
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що довідка, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, не є підставою для такого перерахунку.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 по справі № 520/25081/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді Я.В. П'янова А.О. Бегунц