Ухвала від 12.03.2026 по справі 127/7795/26

Справа № 127/7795/26

Провадження № 1-кс/127/3154/26

УХВАЛА

Іменем України

12 березня 2026 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 , слідчого: ОСОБА_4 ,

захисника: адвоката ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Вінницькій області капітана юстиції ОСОБА_4 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000028 від 09.01.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Каховка, Херсонської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Вінницькій області капітан юстиції ОСОБА_4 10.03.2026 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000028 від 09.01.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025020000000023 від 17.01.2025, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

В межах даного кримінального провадження 12.02.2026 слідчим складено та прокурором погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111 КК України. Повідомлення про підозру вручено ОСОБА_6 , у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.

Повістки про виклик ОСОБА_6 , на 16, 17, 18 лютого 2026 року та повідомлено про підозру ОСОБА_6 , у спосіб, передбачений для вручення повідомлення, окрім того повістки про виклик ОСОБА_6 на 16,17,18 лютого 2026 для проведення інших слідчих та процесуальних дій, опубліковано в газеті загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та розміщено на офіційному веб-сайті сайті Офісу Генерального прокурора.

Разом з тим, на виклик до слідчого ОСОБА_6 не з'явилась. Про поважні причини неприбуття слідчого не повідомила, не дивлячись на те, що була повідомлена про виклики до слідчого у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законодавством України.

У зв'язку із цим, 09.03.2026 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у державний та міжнародний розшук, проведення якого доручено оперативному підрозділу Управління СБ України у Вінницькій області.

Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до матеріалів, які надійшли з ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області, підозрювана ОСОБА_6 на даний момент перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від правоохоронних органів та суду.

Враховуючи те, що ОСОБА_6 на виклики до слідчого не з'явилась, переховується від органів слідства та суду, то вказане свідчить про умисні дії підозрюваного спрямовані на ухилення від кримінальної відповідальності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик до слідчого, тобто переховується від органів слідства, перебуває на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Таким чином, наявні усі підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024020000000028 від 09.01.2024 відносно ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримали за обставин викладених у ньому та просили його задовольнити.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.

Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №22024020000000028, заслухавши думку прокурора та слідчого, пояснення захисника підозрюваного, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області, за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025020000000023 від 17.01.2025, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024020000000028 від 09.01.2024 слідує, що:

№1 - «Громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органу влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме т.зв. посаду «начальника відділу культури адміністрації Коховського муніципального округу».»

№2 - «В ході здійснення досудового розслідування кримінального провадження №22024020000000028 встановлено, що ОСОБА_6 перебуваючи на посаді «начальника відділу культури адміністрації Коховського муніципального округу», реалізовуючи власні владні повноваження, скеровує свою роботу на запровадження російських стандартів культурної політики у вигляді збільшення кількості гуртків та заходів, які орієнтовані на російську тематику, вчиняє ряд інших аналогічних умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництві), та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора.»

Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (далі - РФ) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права, президент РФ ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме: віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ на територію України.

Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що ознаками агресії є:

- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави;

- застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.

Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави:

- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;

- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

- дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.

Отже, з урахуванням вищевикладених норм міжнародного гуманітарного права на території України розпочався збройний конфлікт внаслідок акту агресії РФ при наступних обставинах.

Так, 24.02.2022 близько 05:15 збройними силами Російської Федерації нанесено ракетно-бомбові удари по військовим і цивільним об'єктам України, а також введено на територію суверенної держави війська країни-агресора. У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні з 05:30 24.02.2022 введено воєнний стан, який діє по теперішній час.

Таким чином, з 24.02.2022 і до цього дня дії РФ проти України підпадають під всі пункти, передбачені в Резолюції № 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії РФ проти України.

Починаючи з 24 лютого 2022 року збройні формування РФ вторглися на територію Херсонської області та встановили контроль над нею, у тому числі через створені окупаційні адміністрації.

Тобто, відповідно до ст. 42 Гаазького положення від 18.10.1907, територія Каховської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області є окупованою, оскільки фактично перебуває під владою армії рф.

Відповідно до п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 17 Конституції України передбачено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Так, усвідомлюючи вищенаведені обставини, громадянка України ОСОБА_6 , маючи умисел на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, а саме посади начальника відділу культури у т.зв. «адміністрації Каховського муніципального округу Херсонської області рф», тобто незаконному органі влади в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеному на тимчасово окупованій території, у серпні 2023 року пройшла навчання на базі вищої школи державного управління російської академії народного господарства та державного управління при президентові російської федерації по програмі «Сучасне публічне управління: теорія та практика», що проводилось на території тимчасово окупованої АР Крим.

Після чого, ОСОБА_6 , не пізніше 07 листопада 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій території України - в м. Каховка Херсонської області, діючи умисно, реалізуючи прямий умисел, усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, прийняла пропозицію та добровільно погодилась зайняти вказану посаду, на яку призначена 07.11.2023 рішенням Ради депутатів Каховського муніципального округу № 64.

Зазначена посада передбачає наявність підлеглих працівників та матеріальної бази для роботи ввіреного підрозділу, а отже і виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

У подальшому, ОСОБА_6 , усвідомлюючи викладені вище обставини, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, обіймаючи посаду начальника відділу культури адміністрації Каховського муніципального округу Херсонської області рф, здійснюючи визначені вказаною посадою функції, реалізовуючи та підтримуючи рішення та дії держави-агресора та її окупаційної адміністрації щодо поширення проросійських наративів, перевиховання молоді, запровадження російських стандартів культурної та освітньої політики на окупованих територіях України, тобто схвалюючи, сприяючи та добровільно виконуючи їх, в серпні 2025 року приймала активну участь у організації заходу «Диктант Победы», направленому на збереження пам'яті про героїзм радянського народу під час Великої Вітчизняної війни, а також у власних коментарях російським засобам масової інформації повідомила, що описаний захід допоможе молоді краще дізнатись «правдиву» історію країни.

Продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_6 перебуваючи на вищевказаній посаді, 8 вересня 2025 року прийняла участь у проведенні заходу «Бородино: поле битвы, поле славы!», присвяченого 213-й річниці Бородинської битви, вказавши, що «сьогодні, як і два століття тому, наші воїни проявляють стійкість та мужність, захищаючи батьківщину. Історія продовжується, і у сучасної росії також є свої герої».

Надалі, ОСОБА_6 , реалізуючи свій злочинний умисел, знаходячись на тимчасово окупованій території України, не пізніше 08.09.2025, виступила як ініціатор акцій «Поделись улыбкой» та «Терроризм и его жертвы», які проводились в Костогризівській сільській раді Каховського району, в ході яких акцентовано увагу на тому, що саме російські структури надають допомогу дітям, а Україна здійснює терористичні атаки, внаслідок чого гинуть мирні жителі. При цьому, акція «Поделись улыбкой» проводилась за підтримки партії «Единая россия».

Окрім викладеного, пособництво ОСОБА_6 державі-агресору, полягає у тому, що остання, перебуваючи на вказаній посаді, реалізовуючи власні владні повноваження, скеровує свою роботу на запровадження російських стандартів культурної політики, збільшення кількості гуртків та заходів, які орієнтовані на російську тематику, активне просування російських практик (регулярний показ художніх та документальних фільмів про «цінності» та «історичну роль» росії; проведення творчих вечорів та майстер-класів з опорою на традиційне російське мистецтво; створення ігрових та освітніх майданчиків, які формують у молоді «потрібний» світогляд; організацію фестивалів та акцій, які подаються як об'єднавчі, проте фактично закріплюють російську культурну перевагу), створення реєстру всіх об'єктів культури для розподілу бюджетів та ремонтів для приведення закладів до єдиного російського стандарту, створення централізованої бібліотечної системи як інструмента для уніфікації навчального та культурного простору за зразком рф, впровадження ідеологічної складової для формування «правильної» свідомості.

Зазначене підтверджується доповіддю ОСОБА_6 «голові адміністрації Каховського муніципального округу Херсонської області рф» ОСОБА_8 .

Відповідно до частини другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

12 лютого 2026 року слідчим слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Вінницькій області капітаном юстиції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Немирівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , у відповідності до статті 277 КПК України, складено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:

- ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора;

- ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме у пособництві державі-агресору, тобто умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництві), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та дій держави-агресора, та окупаційній адміністрації держави-агресора.

Проаналізувавши зміст клопотання, а також доданих до клопотання доказів, слідчий суддя дійшов висновку, що на час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України обґрунтована.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні вказаного кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового слідства доказами, зокрема, п протоколами оглядів, протоколами допиту свідків, протоколами пред'явлення особи для впізнання, висновком експерта від 09.05.2025 № СЕ-19/102-25/9230-ФП, а також іншими документами, матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.

Однак, вручити дане повідомлення ОСОБА_6 , у день його складення, не представилось можливим, так як остання перебуває на тимчасово окупованій території України та на виклики до слідчого та прокурора не з'являється.

Відповідно до частини першої статті 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Частиною восьмою статті 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Враховуючи зазначене вище, повідомлення про підозру ОСОБА_6 розміщено в офіційному друкованому виданні загальнодержавної сфери розповсюдження "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

З матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_6 викликалась до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області ОСОБА_4 на 16 лютого, 17 лютого та 18 лютого 2026 року для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024020000000028 від 09.01.2024, шляхом розміщення повісток в офіційному друкованому виданні загальнодержавної сфери розповсюдження "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора

Проте, підозрювана до органу досудового розслідування не з'явилась та поважність причин не повідомила.

Таким чином, органом досудового розслідування встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України (м. Каховка), та остання переховується від органів досудового розслідування.

Постановою слідчого від 09.03.2026 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у державний та міжнародний розшук, проведення якого доручено відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області.

З огляду на вищенаведене, зважаючи на те, що дане клопотання відповідає вимогам ст. 297-2 КПК України, а також на те, що слідчим обґрунтовано доведено, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності та на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000028 від 09.01.2024, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Зобов'язати слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Вінницькій області капітана юстиції ОСОБА_4 відомості про здійснення даного спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя