Рішення від 13.03.2026 по справі 360/2523/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2523/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.12.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточненого позову, просить:

визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодоп правил військового обліку ОСОБА_1 - протиправними;

визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оголошення в розшук ОСОБА_1 - протиправними;

визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо звернення до Нацполіції з вимогою доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу - протиправними;

визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо адміністративного стягнення у вигляді штрафу з ОСОБА_1 - протиправними;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видалити інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 щодо порушення правил військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зняти з розшуку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити звернення до Нацполіції щодо скасування доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати щодо ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу згідно додатка “Резерв+» в пункті Меню - Штрафи - Штрафи онлайн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно обліково-послужної картки № 7/10 до військового квитку, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 мене, ОСОБА_1 , було знято 07.05.2002 року з військового обліку на підставі Наказу МО України № 342, про що зроблено відповідну відмітку із затвердженням військового комісара.

Згідно копії паспорту Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , НОМЕР_1 - проставлена відмітка 10.06.2009 року відповідальною особою про те, що я, ОСОБА_1 , є невійськовозобов'язаним .

Також вище вказане підтверджується рішенням Луганського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №360/1327/25.

03 вересня 2025 року рішенням Луганського окружного адміністративного cуду в складі головуючого судді Кисельова Є.О. було частково задоволено позовну заяву.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду та неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), від 09 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний»).

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та надати відповідь по суті, з урахуванням висновків наведених у рішенні суду.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 вирішити питання щодо видалення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про постановку (взяття) на військовий облік ОСОБА_1 в статусі військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_6 , з урахуванням висновків наведених у рішенні суду.

На рішення Луганського окружного адміністративного cуду від 03 вересня 2025 року Відповідачем, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , було подано апеляційну скаргу до Першого апеляційного адміністративного суду, однак апеляційний суд відмовив у відкриття апеляційного провадження по справі та повернув апеляційну скаргу заявнику.

ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виконує в добровільному порядку рішення Луганського окружного адміністративного cуду від 03 вересня 2025 року і я, ОСОБА_1 , згідно Військовооблікового документа «Резерв+» рахуюся військовозобов'язаним та перебуваю на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

24.12.2025р. дізнався згідно додатка “Резерв+», що ТЦК та СП 24.12.2025р. звернувся до Нацполіції, щоб доставити мене для складання протоколу, вказавши причину: Не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО та адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

На підставі викладеного позивач вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправними, а саме: знаходиться на обліку в статусі військовозобов'язаний згідно додатка “Резерв+», хоча є невійськовозобов'язаним /А/; порушення правил військового обліку: не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО, ніяких підстав для цього немає, оскільки позивач уточнив дані вчасно в додатку “Резерв+» 08.07.2024, оголошення в розшук, звернення до Нацполіції 24.12.2025р., щоб доставити мене для складання протоколу, вказавши причину: Не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО, адміністративне стягнення у вигляді штрафу згідно додатка “Резерв+» в пункті Меню - Штрафи - Штрафи онлайн.

Постанови та протоколи не складалися присутності позивача та ним не підписувалися, ні Укрпоштою, ні особисто повісток, постанов та протоколів не отримував.

На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 06.01.2026 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачеві протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний суд» уточненої позовної заяви з конкретизацією вимог, які саме дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 просить визнати протиправними, а також надати докази оголошення його в розшук та застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу (постанова, протокол тощо).

Ухвалою суду від 12.01.2026 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача інформацію щодо оголошення в розшук ОСОБА_1 (дата, підстава, підтверджуючі докази - постанова, витяг з реєстрів тощо); щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наданням відповідної постанови у разі її наявності (дата, підстава, докази направлення позивачеві тощо); щодо звернення до Нацполіції з вимогою доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу (дата, підстава, витяг з реєстру, наказ, постанова тощо); чи доставлявся ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу, чи складався такий протокол; щодо виконання судового рішення у справі №360/1327/25.

Ухвалою суду від 12.03.2026 визнано поважними причини пропуску строку для подання відзиву на позовну заяву у справі № 360/2523/25 та поновлено ІНФОРМАЦІЯ_7 процесуальний строк для подання відзиву.

Ухвалою суду від 12.03.2026 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

03.03.2026 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан. Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" від 16.04.2025 року продовжено строк проведення загальної мобілізації. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України.

В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 громадянина ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до даних Реєстру громадянин ОСОБА_1 є військовозобов'язаним.

Відповідно до абзацу 6 ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357- IX від 30.03.2021} уведено в дію Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційнокомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, яка забезпечує облік ідентифікацію оголошення в розшук та обмін такою інформацією з іншими держаними реєстрами.

Водночас, громадянин ОСОБА_1 постійно проживає у м. Києві. На військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку.

Відповідно до абзацу 37 п.9 ПОЛОЖЕННЯ про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», зазначено, що РТЦК звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З означених підстав відносно громадянина Дитинчука ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ініційовано розшук, оскільки він ігнорує обов'язок встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, чим порушує приписи абзацу 6 ч.3.ст.22 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що підпадає під дію ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. В Реєстрі створено "Примітку про ПРАВОПОРУШЕННЯ" на ім'я ОСОБА_1 Протокол про адміністративне правопорушення не складався, Національною поліцією ОСОБА_1 не доставлявся. Облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_6 не складалися, особисто ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 не відвідав, можливості перевірити оригінали документів не надав, вважаємо позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та безпідставними.

Рішення Луганського окружного суду у справі №360/1327/25 виконано, заяву розглянуто повторно прийнято рішення про відмову у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку.

На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

04.03.2026 відповідачем подано заяву, в якій зазначено, що 04.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 скасовано розшук і штраф по відношенню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

05.03.2026 позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено таке.

05.03.2026 ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі Відповідач) подав Відзив на позовну заяву і Заяву, в котрій повідомляє, що 04.03.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 скасовано розшук і штраф по відношенню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач зазначив, що не побачив доказів, документів, які б підтверджували дії Відповідача, а саме: - скасування штрафу; - звернення до Нацполіції про скасування розшука; - внесення даних в Єдиний державний реєстрпризовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно судового рішення у справі №360/1327/25, а також витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наказ, протокол, рішення, акти, постанови, тощо та інші копії документів завірені та з печатками, які б підтверджували дії Відповідача.

Натомість розшук в Резерв + дійсно зник, але штраф не скасований та дані не випралені, а саме: залишився в званні Рекрут; потребує проходження базової загальновійськової підготовки, солдат резерву. Рішення у справі №360/1327/25 не виконується, так як дані в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів залишись не виправленні, при формуванні витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів формується документ без змін від 30.12.25 де вказано, що позивач порушує правила військового обліку; військовозобов'язаний.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується відмостями з паспорта громадянина України НОМЕР_1 , картки платника податків, довідки від 23.06.2022 № 3007-7002255500 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Луганський окружний адміністративний суд рішенням від 03.09.2025 у справі № 360/1327/25, яке набрало законної сили 01.12.2025, позов адвоката Неклеса Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду та неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), від 09 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний»);

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та надати відповідь по суті, з урахуванням висновків наведених у рішенні суду;

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 вирішити питання щодо видалення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про постановку (взяття) на військовий облік ОСОБА_1 в статусі військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_6 , з урахуванням висновків наведених у рішенні суду.

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У військово-обліковому документі, сформованому 29.12.2025 у застосунку «Резерв+», зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , звання - рекрут, ВОС- 999097, потребує проходження базової загальновійськової підготовки, солдат резерву, дата уточнення даних - 08.07.2024, дані уточнено вчасно, адреса проживання: АДРЕСА_3 , причина звернення до Нацполіції: Не стали на військовий облік за новою адресою, дата звернення - 24.12.2025.

У розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформованих у застосунку «Резерв+» 30.12.2025, наявна така інформація щодо ОСОБА_1 : дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , стать: чоловіча, РНОКПП НОМЕР_2 , категорія обліку: Військовозобов'язаний, місце народження: Україна, Донецька обл., м. Донецьк, ТЦК та СП ІНФОРМАЦІЯ_2 , Дата взяття на облік 21.02.2009, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_4 , Адреса проживання АДРЕСА_3 , дата уточнення даних: 08.07.2024, правопорушення: Дані в цьому реєстрі відсутні.

Як свідчить наданий позивачем скрін з застосунку «Резерв ID», у вкладці меню «Штрафи онлайн» наявна така інформація:

«Не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО» - «У вас виявлено порушення правил військового обліку. Тут ви можете сплатити за нього штраф зі знижкою 50%. Для цього: 1. Подайте заяву, що визнаєте порушення. 2. Дочекайтеся рішення по справі в застосунку протягом 3 днів. 3. Сплатіть штраф у розмірі 8 500 гривень впродовж 20 днів від моменту винесення рішення».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі - Указ № 64/202), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025, від 14.07.2025 № 478/2025, від 20.10.2025 № 793/2025, від 12.01.2026 №40/2026 продовжено строк дії воєнного стану в Україні.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з вказаним Указом, мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

У подальшому, Указами Президента України продовжено строк проведення загальної мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п'ятий);

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України (абзац тринадцятий).

Відповідно до абзацу сьомого частини третьої статті 22 Закону № 3543-XII інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Спеціальним нормативним-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби є Закон України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Абзацами першим - шостим частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина п'ята статті 33 Закону № 2232-ХІІ).

Частиною першою статті 34 Закону № 2232-ХІІ визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно із пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання (абзац п'ятий).

Відповідно до частини третьої статті 37 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону № 1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Пункт 1 частини першої статті 8 Закону № 1951-VIII передбачає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання військового обов'язку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною третьою статті 13 Закону № 1951-VІІІ передбачено, що до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1951-VІІІ ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною третьою статті 14 Закону № 1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (частина четверта статті 14 Закону № 1951-VІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

У пункті 19 Порядку № 1487 вказано, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

У пункті 23 Порядку № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Відповідно до абзаців першого, третього пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.

У пункті 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів);

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Абзацами першим, другим підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила військового обліку), визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із абзацами першим-четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням (абзац перший пункту 2 Положення № 154).

Пунктом 8 Положення № 154 визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Згідно із абзацом дев'ятим пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

З вище наведених положень нормативно-правових актів, якими врегульовано спірні правовідносини, слідує, що відповідач на території визначеної адміністративно-територіальної одиниці або як ІНФОРМАЦІЯ_6 , визначений Генеральним штабом Збройних Сил, є відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення до нього даних, у тому числі й щодо порушення військовозобов'язаним правил військового обліку; звернення в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними визнати дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , оголошення в розшук, звернення до Нацполіції з вимогою доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу, суд зазначає таке.

У військово-обліковому документі, сформованому 29.12.2025 у застосунку «Резерв+», та у розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформованих у застосунку «Резерв+» 30.12.2025, міститься інформація, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , адреса проживання: АДРЕСА_3 .

Судом установлено, що відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 внесені відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 24.12.2025, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не став на облік за новою адресою, та направлено відповідне звернення до органів Національної поліції.

У справі, що розглядається, спір стосується дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) даних про порушення позивачем правил військового обліку.

Позивач заперечує правомірність таких дій відповідача з тих підстав, що він не є військовозобов'язаним і виключений з військового обліку, що підтверджується рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № №360/1327/25.

Суд зазначає, що з огляду на положення статті 6 Закону № 1951-VIII в Реєстр вносяться, обробляються та зберігаються персональні дані та службові дані призовників, військовозобов'язаних, резервістів.

До персональних даних за положеннями частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII віднесені відомості про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення) (пункт 20-1).

У свою чергу, частина перша статті 8 Закону № 1951-VIII визначає, що до службових даних віднесені відомості про виконання особою військового обов'язку (пункт 1).

Отже Законом № 1951-VIII унормовано внесення до Реєстру даних, як про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, так і про виконання особою військового обов'язку, до якого, серед іншого, відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232-XII включено обов'язок дотримання правил військового обліку.

Тобто Закон № 1951-VIII розрізняє такі дані між собою.

Суд вважає, що підставою для внесення даних до Реєстру про притягнення особи до адміністративної відповідальності, є складання відповідної постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП.

Проте, з огляду на наведені положення законодавства, відсутність такої постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності не свідчить про дотримання військовозобов'язаним правил військового обліку і не нівелює факту наявності такого порушення, якщо воно мало місце.

Тобто, достатньою підставою для внесення до Реєстру даних про порушення військовозобов'язаним правил військового обліку є сам факт допущеного порушення, незалежно від того, чи притягнуто особу до адміністративної відповідальності за його вчинення.

Щодо наявності чи відсутності факту порушення ОСОБА_1 правил військового обліку суд зазначає, що у військово-обліковому документі позивача, сформованому у застосунку «Резерв+» вказано, що порушення ОСОБА_1 правил військового обліку полягає у тому, що військовозобов'язаний не став на військовий облік за новою адресою.

Аналіз наведених вище положень статті 37 Закону № 2232-XII, Порядку № 1487 та Правил військового обліку дає підстави для висновку, що військовозобов'язані повинні:

- перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи, у разі залишення свого зареєстрованого місця проживання;

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних.

Як зазначалося вище, відомості про порушення правил військового обліку позивачем як військовозобов'язаним було внесено відповідачем 24.12.2025, тобто після набрання 01.12.2025 законної сили рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі № 360/1327/25.

Резолютивна частина судового рішення не містила зобов'язань ІНФОРМАЦІЯ_10 внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, суд зобов'язав відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та надати відповідь по суті, з урахуванням висновків наведених у рішенні суду, та вирішити питання щодо видалення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про постановку (взяття) на військовий облік ОСОБА_1 в статусі військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_6 , з урахуванням висновків наведених у рішенні суду.

Суд зауважує, що предмет доказування у цій справі не охоплює питання виконання судового рішення у справі № 360/1327/25 в частині перевірки правильності та повноти такого виконання, оскільки вимоги про зобов'язання відповідача виконати судове рішення не підлягають розгляду в межах окремої справи за правилами адміністративного судочинства, а можуть бути вирішені на підставі відповідної заяви, поданої в порядку статті 267 КАС України (в редакції до 15 грудня 2017 року) або статті 383 КАС України (в діючій редакції)…».

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд під час вирішення справ № 815/2252/16 (постанова від 12 травня 2020 року), № 170/167/17 (постанова від 16 грудня 2021 року), № 400/822/20 (постанова від 31 січня 2022 року), № 233/3744/17 (постанова від 20 квітня 2022 року), № 345/4045/16-а (постанова від 11 травня 2022 року), № 420/6135/22 (постанова від 30 листопада 2023 року), № 815/1332/18 (постанова від 08 червня 2023 року).

Разом з тим, досліджуючи питання правомірності внесення відповідачем після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 360/1327/25 відомостей про порушення правил військового обліку позивачем, суд враховує, що резолютивна частина рішення містила обов'язок розглянути заяву позивача з урахуванням висноків, наведених судом у рішенні.

У мотивувальній частині судового рішення зазначено:

«Оскільки позивача 07.05.2002 знято з військового обліку та в подальшому 10.06.2009 виключено з військового обліку, що підтверджується відомостями військово-облікового документа (військовий квиток), а також паспортом позивача, тому вказані відомості повинні бути відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому, враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що наявність інформації про перебування на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_1 порушує права позивача, оскільки останній 07.05.2002 знято з військового обліку та в подальшому 10.06.2009 виключено з військового обліку, що підтверджується відомостями військово-облікового документа (військовий квиток), а також паспортом позивача».

Зазначені обставини є преюдиційними при розгляді цієї справи в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України, тобто станом на 24.12.2025 (дата внесення відповідачем у реєстр відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку) ОСОБА_1 не був військовозобов'язаним, в той час як обов'язок після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік частиною третьою статті 37 Закону № 2232-ХІІ покладено на призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до яких позивач не відноситься.

Тобто, дії відповідача щодо внесення до реєстру відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , і як наслідок - щодо внесення відомостей про розшук та звернення до Нацполіції з вимогою доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу, є протиправними, і відповідні вимоги належать до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_12 видалити інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 щодо порушення правил військового обліку, зняти з розшуку та направити звернення до Нацполіції щодо скасування доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу, суд зазначає таке.

Станом на дату розгляду справи відповідач вніс відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про те, що ОСОБА_3 не є військовозобов'язаним, виключений з військового обліку у зв'язку з непридатністю, а також виключив відомості про порушення ОСОБА_3 правил військового обліку, про розшук його ТЦК та про повідомлення Нацполіції про необхідність доставки його до найближчого ТЦК для складання протоколу.

Так, у військово-обліковому документі, сформованому 04.03.2026 у застосунку «Резерв+», зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не є військовозобов'язаним, виключений з військового обліку, підстава зняття/виключення: непридатні, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_2 , звання - рекрут, ВОС- 999097, потребує проходження базової загальновійськової підготовки, солдат резерву, дата уточнення даних - 08.07.2024, дані уточнено вчасно, адреса проживання: АДРЕСА_3 .

З огляду на наведене, станом на дату розгляду справи відсутні підстави для зобов'язання відповідача видалити інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 щодо порушення правил військового обліку, зняти з розшуку та направити звернення до Нацполіції щодо скасування доставки ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо доводів позивача, викладених у відповіді на відзив, про ненадання відповідачем підтверджуючих доказів щодо вчинення відповідних дій відповідачем, суд зазначає, що належним, достовірним та допустимим доказом на підтвердженням вчинення дій щодо внесення актуальної інформації до Реєстру є саме військово - обліковий документ, сформований у застосунку «Резерв+», скрін якого надано позивачем суду.

Також у відповіді на відзив позивач стверджує про неповне виконання відповідачем судового рішення у справі № 360/1327/25 щодо внесення даних в Єдиний державний реєстрпризовників, військовозобов'язаних та резервістів, що дані не виправлені, а саме залишився в званні Рекрут; потребує проходження базової загальновійськової підготовки, Солдат резерву. Крім того, позивач зазначає, що рішення у справі №360/1327/25 не виконується, так як дані в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів залишись не виправлені, при формуванні витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів формується документ без змін від 30.12.25р., де вказано, що позивач порушує правила військового обліку; військовозобов'язаний.

З цього приводу суд повторно наголошує, що в межах розгляду цієї справи не може надавати оцінку діям відповідача, пов'язаним з виконанням судового рішення у справі № 360/1327/25, оскільки предмет доказування у цій справі охоплює питання щодо порушення позивачем правил військового обліку у зв'язку з непостановкою на військовий облік за місцем перебування як ВПО, і не охоплює питання виконання судового рішення у справі № 360/1327/25 в частині перевірки правильності та повноти такого виконання.

Як зазначалося вище, вимоги про зобов'язання відповідача виконати судове рішення не підлягають розгляду в межах окремої справи за правилами адміністративного судочинства, а можуть бути вирішені на підставі відповідної заяви, поданої в порядку статті 267 КАС України (в редакції до 15 грудня 2017 року) або статті 383 КАС України (в діючій редакції)…». Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд під час вирішення справ № 815/2252/16 (постанова від 12 травня 2020 року), № 170/167/17 (постанова від 16 грудня 2021 року), № 400/822/20 (постанова від 31 січня 2022 року), № 233/3744/17 (постанова від 20 квітня 2022 року), № 345/4045/16-а (постанова від 11 травня 2022 року), № 420/6135/22 (постанова від 30 листопада 2023 року), № 815/1332/18 (постанова від 08 червня 2023 року).

З огляду на наведене, суд роз'яснює позивачеві право звернення до суду з заявами про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 360/1327/25 в порядку, визначеному статтями 381-1 - 382 КАС України або про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 360/1327/25 в порядку, визначеному статтею 383 КАС України.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на позивача та скасування адміністративного стягнення у вигляді штрафу згідно додатка «Резерв+» в пункті Меню - Штрафи - Штрафи онлайн до задоволення не належать з огляду на таке.

У наданому позивачем скріншоті з застосунку «Резерв ID», станом на 07.01.2026 наявна така інформація: ОСОБА_1 , військовозобов'язаний, «Вас розшукує ТЦК», у вкладці меню «Штрафи онлайн» зазначено:

«Не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО» - «У вас виявлено порушення правил військового обліку. Тут ви можете сплатити за нього штраф зі знижкою 50%. Для цього: 1. Подайте заяву, що визнаєте порушення. 2. Дочекайтеся рішення по справі в застосунку протягом 3 днів. 3. Сплатіть штраф у розмірі 8 500 гривень впродовж 20 днів від моменту винесення рішення».

У наданому позивачем скріншоті з застосунку «Резерв ID», станом на 05.03.2026 ОСОБА_1 виключений з обліку, у вкладці меню «Штрафи онлайн» наявна така інформація:

«Не стали на військовий облік за місцем перебування як ВПО» - «У вас виявлено порушення правил військового обліку. Тут ви можете сплатити за нього штраф зі знижкою 50%. Для цього: 1. Подайте заяву, що визнаєте порушення. 2. Дочекайтеся рішення по справі в застосунку протягом 3 днів. 3. Сплатіть штраф у розмірі 8 500 гривень впродовж 20 днів від моменту винесення рішення».

Суд зауважує, що внесення таких відомостей жодним чином не свідчить про притягнення позивача до адміністративної відповідальності і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу, оскільки штраф як адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, накладається виключно постановою уповноваженої особи.

Постанова про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, яка може бути предметом оскарження в місцевому загальному суді в порядку, визначеному статтею 272 КАС України, в межах спірних правовідносин не виносилася.

Наявність у застосунку «Резерв+» у вкладці «Штрафи», «Штрафи онлайн» відомостей з пропозицією подати заяву про визнання правопорушення та сплату штрафу, обумовлена насамперед тим, що відповідачем внесено відомості про порушення ОСОБА_3 правил військового обліку, і як наслідок - положеннями статті 258 КУпАП.

Так, статтею 210 КУпАП передбачено, що порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку -

тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Згідно із абзацом сьомим статті 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України (у частинi правопорушень, вчинених військовозобов'язаними Служби зовнішньої розвідки України), якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

Таким чином, позивача не притягнуто до адміністративної відповідальності та не накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а у відповідності до положень статті 258 КУпАП запропоновано подати заяву, в якій особа не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування до ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу та зобов'язання відповідача скасувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу згідно додатка «Резерв+» в пункті Меню - Штрафи - Штрафи онлайн не належать до задоволення.

Разом з тим, судом установлено, що при внесенні 04.03.2026 до Реєстру відомостей про виключення ОСОБА_3 з військового обліку у зв'язку з непридатністю та виключення відмітки про порушення ним правил військового обліку, відповідачем не повністю видалено відомості про порушення правил військового обліку, про що свідчить зміст вкладки меню «Штрафи»-«Штрафи онлайн», що має бути виправлено відповідачем.

Тому суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вирішити питання щодо повного видалення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Таким чином, з метою ефективного захисту порушеного права позивача в межах спірних правовідносин суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги з виходом за межі позовних вимог, та:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку у зв'язку з непостановкою на військовий облік за місцем перебування як внутрішньо переміщеної особи, відомостей про розшук ТЦК та направленні 24.12.2025 до органів Національної поліції повідомлення з метою доставлення для складання протоколу;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вирішити питання щодо повного видалення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи встановлені обставини, зважаючи на нормативне врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 1211,20 грн судового збору.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовну заяву подано позивачем в електронній формі, тому ставка судового збору з урахуванням положень частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» становить 968,96 грн.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Згідно із частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, та часткове задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Також суд роз'яснює позивачеві право на звернення з клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 242,24 грн на підставі статті 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_13 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку у зв'язку з непостановкою на військовий облік за місцем перебування як внутрішньо переміщеної особи, відомостей про розшук ТЦК та направленні 24.12.2025 до органів Національної поліції повідомлення з метою доставлення для складання протоколу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вирішити питання щодо повного видалення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська