Номер провадження 3/754/334/26
Справа №754/162/26
Іменем України
10 березня 2026 року м. Київ
Суддя Деснянського районного суду міста Києва Бабко В. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Деснянського УП ГУНП в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживає за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
тел. НОМЕР_2 ,
за ч. 2 ст. 51 КУпАП
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 845368 від 29.12.2025 зазначено, що 26.12.2025 о 22:08 за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, буд. 6, громадянин ОСОБА_1 таємно викрав з полиці магазину ВОХМАРКЕТ товар: шоколад Мілка 2шт; шоколад Мілка печиво 2шт; шпроти копчені 1шт; кілька балтійська 1шт; сардина 1шт, на загальну суму 1061,60грн без ПДВ, чим скоїв правопорушення передбачене ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 - в судове засідання з'явилась. Свою вину визнав в повному обсязі, щиро розкаявся, обіцяв що таке більше не повториться.
Також в судове засідання з'явився батько правопорушника ОСОБА_3 - ОСОБА_4 . Який суду пояснив, що його син ОСОБА_2 , після повернення з війни почав мати розлади з пам'яттю, в деяких випадках не віддає значення своїм діям. У зв'язку з проблемами із психологічним здоров'ям його син не може влаштуватись на роботу. Увесь тягар по утриманню та лікуванню сина він взяв на себе.
Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги стан здоров'я та визнання своєї вини ОСОБА_2 , та те що вина повністю підтверджується зібраними у справі доказами, суд дійшов до такого.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Крім того, суд зазначає, що адміністративне правопорушення це конкретне діяння (факт, явище, подія), що відбулося (мало місце) у реальній дійсності. Склад адміністративного правопорушення це опис діяння (події, факту, явища) в складеному, уповноваженою на те особою, протоколі про адміністративне правопорушення. Отже, під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
З положень ст. 252 КУпАП вбачається, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до статей 7, 254, 279 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КУпАП дрібне викрадення чужого майна, дія, передбачена частиною першою цієї статті, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, -тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
Відповідно до цієї норми, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення та за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Тобто, об'єктивна сторона зазначеного правопорушення полягає у крадіжці (таємному викраденні чужого майна), шахрайстві (заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою), привласнення та розтрату. Крім цього, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 КУпАП характеризується прямим умислом та корисливою метою.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_2 повністю підтверджується зібраними у справі доказами, а в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність відповідно до ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено.
Стаття 23 КУпАП регламентує, що адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує адміністративну відповідальність ОСОБА_2 є визнання вини та щире розкаяння винного.
Обставин, передбачених ст. 35 КУпАП, які обтяжують відповідальність ОСОБА_2 судом не встановлено.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання (вилучення спеціального права) вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення суд враховує всі обставини справи в їх сукупності, характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, які пом'якшують адміністративну відповідальність, та відсутність обставин, що її обтяжують. Тому суд дійшов до висновку про необхідність накладення на правопорушника адміністративного стягнення в межах санкції статті, встановленої за ч. 2 ст. 51 КУпАП у виді громадських робіт.
Суд уважає, що саме таке стягнення сприятиме його вихованню у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття та запобігатиме вчиненню нових правопорушень. При цьому суд зазначає, що підстав для визнання правопорушення малозначним немає.
Відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» з порушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60грн.
Керуючись статтями 1, 7, 23, 30, 33, 34, 51, 245, 251, 268 КУпАП, суд,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення зач. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком на 30 (тридцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя В. В. Бабко