Постанова від 10.03.2026 по справі 400/7526/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/7526/25

Головуючий в 1 інстанції: Бульба Н. О.

Час і місце ухвалення: м. Миколаїв

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року по справі за позовом Приватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ" до Виконавчого комітету Первомайської міської ради, треті особи: Приватне підприємство “Талісман», Приватне підприємство "Автореал" про визнання протиправним та скасування рішення від 15.05.2025 №277, №279, №285, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ПП "ЄВРОТРАНС ЮГ" звернулося до суду з позовом до Виконавчого комітету Первомайської міської ради, треті особи: Приватне підприємство “Талісман», Приватне підприємство "Автореал", в якому просило:

- визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Первомайської міської ради: - № 277 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 6»; - № 279 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 7»; - № 285 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 10»;

- зобов'язати Організатора перевезень забезпечити повторний розгляд, в строк 1 (один) місяць, на черговому або позачерговому засіданні Конкурсного комітету пропозицій ПП “ЄВРОТРАНС ЮГ» та інших учасників за об'єктами конкурсу № 6, 7 та 10, із використання бальної системи, визначенням першого та другого місця, та прийняти рішення з врахуванням висновків, викладених в рішенні суду по цій справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що Конкурс з визначення автомобільних перевізників для перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади, проведений Первомайською міською територіальною громадою, в особі Конкурсного комітету 05.05.2025 не відповідає вимогам законодавства України, а тому рішення Виконавчого комітету Первомайської міської ради № 277, 279 та 285, оформлені на підставі Протоколу № 1 від 05.05.2025, підлягають визнанню протиправним та скасуванню в частині об'єктів конкурсу № 6, 7 та 10. Порядок № 1081 є основним документом, що регулює процедуру проведення конкурсів на автобусні перевезення. Він встановлює обов'язкові вимоги до організаторів конкурсу, конкурсних комітетів та учасників. Одним із ключових елементів є бальна система оцінки пропозицій перевізників, передбачена пунктом 41 Порядку. Відповідачем було проігноровано незастосування бальної системи та використання суб'єктивних критеріїв (наприклад, “відсутність скарг») Конкурсним комітетом, що прямо суперечить Порядку. Крім того, якщо транспортні засоби переможців не відповідають вимогам (наприклад, щодо перевезення осіб з інвалідністю), це суперечить пункту 39 Порядку № 1081 та є підставою для прийняття рішення про недопущення до участі у Конкурсі або скасуванні результатів Конкурсу з подальшим проведенням нового Конкурсу.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року у задоволенні позову Приватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ" до Виконавчого комітету Первомайської міської ради відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ПП "ЄВРОТРАНС ЮГ", подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що основним та беззаперечним доказом у справі є офіційний лист Виконавчого комітету Первомайської міської ради № 4230/3,1-20 від 26.06.2025 р. У вказаному документі Відповідач на запит Апелянта прямо та однозначно зазначив: «бальна система оцінки пропозицій перевізників-претендентів не використовувалась». Слід наголосити, що згідно з п. 41 Порядку № 1081, нарахування балів є імперативним обов'язком конкурсного комітету. Порядок № 1081 не передбачає можливості заміни математичного підрахунку балів на суб'єктивне голосування членів комітету.

Ігноруючи бальну систему, Комітет позбавив Апелянта можливості чесної конкуренції, що прямо порушує принципи, закріплені у ст. 3 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Вказує, що ігноруючи Додаток 5, Відповідач не просто «спростив процедуру», а фактично зрівняв у правах сумлінного перевізника з кращою технікою (Апелянта) та перевізників, які мають суттєві недоліки в документах та технічному стані автобусів (треті особи). Це є прямою дискримінацією та порушенням ст. 24 Конституції України

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що 11.03.2025 до відповідача надійшли рекомендації Адміністративної колегії Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.03.2025 №65-02/1015е “Про припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, усунення причин виникнення таких порушень і умов, що їм сприяють».

20.03.2025 Виконавчим комітетом Первомайської міської ради прийнято рішення "Про призначення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади". Дата проведення конкурсу - 05.05.2025.

ПП "ЄВРОТРАНС ЮГ", ПП “Автореал», ПП “Талісман» брали участь у конкурсі 05.05.2025 у статусі перевізника-претендента.

Згідно з протоколом засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади № 1 від 05.05.2025 вирішено надати пропозиції визначити переможців за результатами проведеного конкурсу, зокрема, визначити переможцем за об'єктом конкурсу (пакетом) № 2, № 8, № 1П.

Рішенням Виконавчого комітету Первомайської міської ради № 277 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 6», № 279 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 7», № 285 від 15.05.2025 “Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 10» визначені переможці конкурсу з визначення автомобільних перевізників для перевезення пасажирів.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями позивач звернувся до суду.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, отримавши протокол засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників від 05.05.2025, відповідно до вимог чинного законодавства ухвалив оскаржувані рішення від 15.05.2025 № № 277, 279, 285, а доказів того, що при ухваленні рішення відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства позивач не надав, а тому прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апелянта виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).

За визначенням ст. 1 Закону №2344-ІІІ, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт», забезпечення організації пасажирських перевезень покладається: на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області, - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.

Згідно із ч.1 ст.31 Закону №2344-III, відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Згідно з приписами ст. 34 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів. Автомобільні перевізники з кількістю транспортних засобів десять і більше зобов'язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов'язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п'ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Відповідно до ст.35 Закону №2344-III, перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Статтею 43 Закону №2344-III передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснювалось виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 44 Закону №2344-ІІІ встановлено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Згідно ст. 45 Закону №2344-ІІІ, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Відповідно до ст. 46 Закону №2344-ІІІ, для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Національної поліції про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс. Порядок інформування затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України. Під час визначення переможця конкурсу на міжміських та міжнародних автобусних маршрутах у разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності. Фінансування проведення конкурсу здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за рахунок коштів, внесених претендентами як плату за участь у конкурсі, а також за рахунок власних коштів. Якщо конкурс не відбувся або переможця не було визначено, претендентам повертають плату за участь у конкурсі, а витрати на підготовку конкурсу відносять на рахунок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (частина п'ятнадцята статті 44 Закону № 2344-III).

Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 грудня 2008 року затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування (далі - Порядок №1081), який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об'єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут) (пункт 1 Порядку №1081).

Відповідно до п.4 Порядку №1081, організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування, зокрема, є виконавчий орган ради, яка представляє інтереси відповідної територіальної громади, - на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території однієї територіальної громади (далі - маршрут в межах території однієї територіальної громади).

Так, пунктом 5 Порядку № 1081 передбачено, що метою визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах є, серед іншого, створення конкурентного середовища.

Відповідно до п. 8 Порядку №1081, переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об'єкта конкурсу. У разі коли щодо одного чи кількох об'єктів конкурсу встановлено, що рішення конкурсного комітету прийнято з порушенням законодавства, організатор перевезень приймає рішення про скасування такого рішення конкурсного комітету щодо цих об'єктів та виносить його для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.

Згідно з підпунктами 1, 4 пункту 12 Порядку № 1081 організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:

подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинним договорів або дозволів. Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень.

В силу пункту 27 Порядку № 1081 члени конкурсного комітету:

беруть участь в обговоренні, розгляді оцінки пропозицій за бальною системою та зіставленні конкурсних пропозицій перевізників-претендентів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади і забезпечують прийняття рішення щодо результатів конкурсу на таких маршрутах та подають організатору перевезень пропозицію щодо переможця конкурсу;

мають право на ознайомлення з усіма матеріалами, що стосуються перевізників-претендентів, а також на відображення своєї окремої думки у протоколі засідання комітету на підставі інформації, що підтверджена документально та врахування якої не порушуватиме процедуру проведення конкурсу;

зобов'язані дотримуватися норм законодавства, цього Порядку, об'єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції перевізників-претендентів.

Згідно з п. 42 Порядку №1081, у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу. У разі подання на участь у конкурсі з перевезення пасажирів за одним із об'єктів конкурсу на міжобласних автобусних маршрутах двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет подає організатору перевезень пропозицію щодо визначення переможцями конкурсу всіх перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України Про автомобільний транспорт та цього Порядку.

Приписами пункту 46 Порядку № 1081 визначено, що організатор перевезень визнає перевізником-претендентом на конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади, який посів друге місце, того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом, без урахування показника переможця конкурсу.

У разі коли перевізники-претенденти під час участі у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади набрали однакову кількість балів, переможець конкурсу визначається шляхом голосування.

Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об'єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль.

Організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" та цього Порядку.

Абзацом першим пункту 49 Порядку № 1081 визначено, що рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.

Відповідно до пункту 51 Порядку №1081, рішення про результати конкурсу та визначення переможців та протокол засідання конкурсного комітету організатор перевезень опубліковує на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня прийняття такого рішення.

Згідно з п. 67 Порядку №1081 документи та зазначена в них інформація, що подані автомобільними перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинні бути достовірними станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу.

Відповідно до п.1 додатку 5 Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій автомобільних перевізників-претендентів (на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади) до Порядку №1081, показник, за якими оцінюються автомобільні перевізники-претенденти - робота перевізника-претендента на визначеному організатором перевезень об'єкті конкурсу протягом усього строку дії попереднього дозволу (договору) як переможця попереднього конкурсу, що оцінюється у +10 балів.

Таким чином, відповідно до Порядку №1081 перевірка достовірності інформації, викладеної у заяві та документах перевізника-претендента перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до проведення конкурсу; автомобільні перевізники, які подали на розгляд документи що містять недостовірну інформацію до участі в конкурсі не допускаються; перевізники, які прийняли участь у конкурсі оцінюються за бальною системою за певними показниками; рішення стосовно визначення кращого перевізників-претендента приймається конкурсним комітетом простою більшістю голосів з використанням бальної системи оцінки пропозицій; переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників претендентів.

У справі, що розглядається, 20.03.2025 Виконавчим комітетом Первомайської міської ради прийнято рішення "Про призначення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади". Дата проведення конкурсу - 05.05.2025.

Цим рішенням визначено дату проведення Конкурсу - 05.05.2025; затверджено умови та перелік об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади; кошторис витрат, пов'язаних з підготовкою та проведенням конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади; розрахунок плати за участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади.

Відповідно до процедури, у строки, визначені Порядком № 1081 інформацію про конкурс 25.03.2025 року було розміщено на офіційному сайті Первомайської міської ради та 03.04.2025 опубліковано в газеті «Вісник Первомайська» (№ 10 (1984)).

Позивач, ПП «ЄВРОТРАНС ЮГ», приймав участь у вказаному конкурсі та претендував на об'єкти (пакети) конкурсу за номерами 2, 6, 7, 8, 10, № 1П.

Варто зазначити, що конкурс з перевезення пасажирів на автобусному сполученні загального користування, з огляду на мету його проведення, повинен забезпечити надання пасажирам найбільш якісних послуг з автобусного перевезення. Однією з необхідних для цього умов є забезпечення маршрутів загального користування достатньою кількістю автобусів, які відповідатимуть (повністю або за більшістю показників) визначеним органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування умовам конкурсу щодо пасажиромісткості та класу, а також щодо технічних та екологічних показників.

Організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону № 2344-ІІІ та Порядку № 1081.

Так, з матеріалів справи вбачається, що у учасників конкурсу були недоліки, а саме у всіх перевізників - претендентів, виявлені порушення, що передбачені пунктом 12 Порядку № 1081, відповідно до якого Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента

Але, враховуючи складну ситуацію, що склалась у сфері пасажирських перевезень, зважаючи на виявлені порушення, але з метою недопущення зупинки пасажирських перевезень з подальшою необхідністю усунення усіх виявлених недоліків відповідно до пункту 1.2. Умов, де зазначено, що визначення автомобільного перевізника на міських та приміських маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади здійснюється виключно на конкурсних засадах, Конкурсний комітет прийняв рішення, шляхом поіменного голосування, по кожному перевізнику - претенденту щодо допущення перевізників - претендентів до участі у конкурсі на об'єкти конкурсу, а також щодо надання можливості здійснювати перевезення пасажирів (визначити переможцем) за об'єктами конкурсу, на які подані пропозиції. За всіма вищевказаними об'єктами рішення Конкурсним комітетом приймалось шляхом голосування.

Отже, колегія суддів зазначає, що зважаючи на інформацію, отриману про перевізників - претендентів на засіданні Конкурсного комітету, враховуючи інформацію, отриману відповідно до пункту 41 Порядку № 1081 від представників Державної служби України з безпеки на транспорті та Територіального сервісного центру 4842 у місті Первомайськ, члени конкурсного комітету дійшли висновку, щодо надання усім перевізникам - претендентам можливості обслуговувати маршрути за об'єктами конкурсу протягом 1 року з усуненням усіх недоліків та надати пріоритетність в обслуговуванні маршрутів тим перевізникам, які здійснювали перевезення пасажирів на маршрутах за попередніми договорами без нарікань та скарг. Вказане рішення Конкурсного комітету від 05.05.2025 року було оформлене відповідним протоколом №1.

Так, колегія суддів звертає увагу, що згідно з Порядком, якщо перевізник-претендент не відповідає вимогам (наприклад, подав недостовірну інформацію або неналежним чином оформлені документи), конкурсний комітет має прийняти рішення про відмову в участі.

Водночас конкурсантів було допущено з обґрунтуванням необхідністю забезпечення безперервності пасажирських перевезень, ст. 30 Закону «Про автомобільний транспорт» та Постановою КМУ № 1081, оскільки відмова всім учасникам призвела б до повної зупинки пасажирського сполучення в умовах воєнного стану.

Необхідність забезпечення безперервності перевезень є законною підставою для уникнення транспортного колапсу на маршруті, а з рішення вбачається, що основним аргументом комітету є виконання обов'язку держави щодо забезпечення життєдіяльності громади.

На думку суду, організатор зобов'язаний забезпечити функціонування транспортної мережі. Зупинення перевезень через формальні недоліки в документах усіх кандидатів може призвести до колапсу логістики, що в умовах воєнного стану трактується як загроза безпеці.

Якщо через наявність недоліків у всіх претендентів система балів не дозволяє визначити переможця (оскільки бали нараховуються лише допущеним), комітет може прийняти протокольне рішення про допуск усіх за умови подальшого усунення недоліків. Це оформлюється як голосування за «виняткову процедуру» в інтересах громади.

Голосування є формою прийняття колегіального рішення, передбаченою Порядком. За умов, коли жоден учасник не відповідає критеріям на 100%, комітет має право обрати «найменш ризикований» варіант для громади .

Так, замість визнання конкурсантів повноцінними переможцями на 5 років, Рада призначила перевізника тимчасово (на 1 рік). Голосування в такому разі підтверджує вибір тимчасового виконавця для недопущення зупинки рейсів.

При цьому, колегія суддів зазначає, що Конкурсний комітет прийняв рішення, шляхом поіменного голосування як рішення про тимчасове призначення всіх наявних перевізників до моменту усунення недоліків або проведення нового конкурсу, щоб не допустити призупинення руху, строком на 1 рік, як тимчасовий захід.

Таким чином, рішення прийняте шляхом колегіального голосування є правомірним інструментом реалізації повноважень щодо стабілізації ринку послуг у надзвичайних обставинах

Колегія суддів звертає увагу, що під час війни дії посадових осіб можуть оцінюватися через призму запобігання більшій шкоді (зупинка транспорту) шляхом меншого порушення (в частині процедури), а тому доводи апелянта колегія суддів не приймає до уваги.

Також, колегія суддів звертає увагу, що на сьогодні перевезення пасажирів здійснюються, рішення виконується та громада забезпечена маршрутами, на яких зокрема функцію з перевезення забезпечує позивач.

При цьому, колегія суддів погоджується з зазначенням суду першої інстанції про те, що пунктом 66 Порядку № 1081 передбачено, що скарги за результатами конкурсу можуть подаватися протягом 10 днів з дати його проведення та розглядатися організатором протягом 30 днів з дня надходження скарги від перевізника-претендента. Неврегульовані організатором спори розв'язуються в установленому порядку. Скарги, що надійшли з порушенням установленого строку, не розглядаються.

Отже, після проведення конкурсу з перевезення пасажирів конкурсний комітет передає протокол засідання організатору перевезень, а організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу приймає рішення за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, водночас доказів оскарження результатів проведеного конкурсу до суду позивачем не надано.

Отже, враховуючи що до конкурсу було допущено конкурсантів (претендентів) з виявленими порушеннями, що передбачені пунктом 12 Порядку № 1081, зокрема позивача та такий взяв участь у конкурсі пропри виявлені в його документах недоліки, приймаючи до уваги складну ситуацію, що склалась у сфері пасажирських перевезень, з метою недопущення зупинки пасажирських перевезень та не подання скарги на рішення комісії на розгляд організаторам, колегія суддів враховує пріоритетність забезпечення конституційного права громадян на мобільність та доступ до транспортних послуг в умовах правового режиму воєнного стану, та приходить до висновку, що в даному випадку, як конкурсний комітет так і рада діяли у стані крайньої необхідності, де потенційна шкода від зупинки критичної інфраструктури значно перевищує шкоду від процедурних порушень, які не впливають на безпеку перевезень.

Щодо доводів апелянта, з посиланням на Рекомендації АМКУ щодо поспішності процедури та те, що відповідач фактично зрівняв у правах сумлінного перевізника з кращою технікою (Апелянта) та перевізників, які мають суттєві недоліки в документах та технічному стані автобусів (треті особи). Це є прямою дискримінацією та порушенням ст. 24 Конституції України, то колегія суддів не бере їх до уваги з огляду на наступне.

Згідно із Законом «Про засади запобігання та протидії дискримінації», дискримінацією є ситуація, коли з особою поводяться гірше, ніж з іншими. У даному випадку апелянт перебував у тих самих умовах, що й інші. Те, що правила однакові для всіх (і для нових автобусів, і для вживаних, якщо вони відповідають нормам), є ознакою неупередженості.

Як вбачається з матеріалів справи, у всіх перевізників - претендентів, у тому числі ПП “ЄВРОТРАНС ЮГ», виявлені порушення з урахуванням яких організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, водночас зважаючи на виявлені порушення, але з метою недопущення зупинки пасажирських перевезень з подальшою необхідністю усунення усіх виявлених недоліків Конкурсний комітет прийняв рішення, шляхом поіменного голосування, по кожному перевізнику - претенденту щодо допущення перевізників - претендентів до участі у конкурсі на об'єкти конкурсу, а також щодо надання можливості здійснювати перевезення пасажирів (визначити переможцем) за об'єктами конкурсу, на які подані пропозиції.

Колегія суддів звертає увагу, що позивач дії комітету щодо допуску учасників до конкурсу, з урахуванням недоліків не оскаржив, продовжив приймати участь у конкурсі не зважаючи на те, що в нього також було виявлено недоліки в документах, а отже не довів що був єдиним сумлінним конкурсантом та це не взято до уваги конкурсною комісією,

Колегія суддів повторно зазначає, що до конкурсу було допущено всіх претендентів та кожен з них мав недоліки у документах, тобто відповідачем було забезпечено рівні права конкурсантів.

Отже, якщо всі учасники були допущені, це свідчить про те, що організатор визнав їхні документи та техніку такими, що відповідають мінімальним кваліфікаційним вимогам. Рівний допуск до змагання не є дискримінацією «сильнішого», а є забезпеченням конкуренції.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Доводи ж апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

ЄСПЛ зазначив, що хоча національний суд (або орган влади) має дати відповідь на основні доводи сторін, він не зобов'язаний давати детальну відповідь на кожен аргумент.

Згідно з практикою ЄСПЛ (рішення у справі «Серявін та інші проти України»), захід, пов'язаний з втручанням у право, має бути не тільки законним, а й переслідувати легітимну мету та бути пропорційним. У даному випадку, допуск претендентів із недоліками (п. 12 Порядку № 1081) через голосування мав на меті забезпечення критичних потреб населення у транспорті, що повністю відповідає критерію необхідності у демократичному суспільстві під час воєнного стану".

З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ" залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України

Повний текст постанови складено та підписано 10 березня 2026 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова